همه ی مطالب
خانه / دروغ پراکنی / کتابسوزی مسلمانان
کتابسوزی مسلمانان

کتابسوزی مسلمانان

از سخنان دکتر پرویز رجبی
«در مورد کتابخانه ها و کتابسوزی با توجه به نظام کاستی و طبقه بندی در مورد تحصیل، نباید این اتفاق را باور کرد. تازه در کنار آن با توجه به خط پهلوی شکسته ی ۱۱ حرفی هیچ آثاری نداشتیم. می گویند: فلان کتابخانه ۱۱ روز می سوخته. با توجه به جنس کتاب و کاغذ و نهایتاً در آن زمان پوست، آتش سریع می سوزاند و نمی تواند ۱۱ روز بسوزد. امروز با این همه امکانات اگر کتابخانه ای آتش بگیرد ظرف چند ساعت می سوزد و نابود می شود.
به هر حال ما ملتی روایی هستیم و استناد به شنیده ها می کنیم و هیچ وقت دنبال مدرک و سند نمی رویم.»

منبع: مصاحبه با روزنامه اعتماد ۱۳۸۸/۸/۱۲ و ۱۳۸۸/۱۰/۲۰ 

درج در سایت: فروردین ۱۳۹۱

۱۳ نظر

 1. خط پهلوی شکسته ۱۱ حرفی ؟
  طبقه بندی در مورد تحصیل !
  چطور کتابخانه ای در ۱۱ روز میسوزد ؟
  اسم این خط پهلوی یازده حرفی چه بود ؟ ایا ایشان میدونن ایرانیان هفت نوع خط داشتند که کم حرف ترین انها ۲۴ حرف داشت ؟ یک خط به نام ویش دبیره با سیصد و شصت و پنج حرف داشتند که با ان اثار قیافه ، شرشر اب و صدای پرندگان را مینوشتند ، خط کشتج داشتند که با ان نقش انگشتر ، سکه و روی لباس را مینوشتند که ۲۴ حرف داشت ، خط نیم کشتج داشتند که با ان فلسفه و طب را مینوشتند که ۲۸ حرف داشت …مابقی خطوط هم بالای سی حرف داشتند و بمانند …(ابن ندیم ص۲۰)
  شما باید این خط ۱۱ حرفی اثبات کنید ، ایا منظورشون خط کوفی نیست ؟ کی گفته ایرانیان با خط کوفی مطالب علمی و تاریخی مینوشتند ؟

  • در تخصص من نیست که بخوام از حرف ایشون دفاع کنم اما ایشون در تاریخ ایران باستان زیاد کار کرده بود و کتابهایی در این زمینه نگاشته بود و بعیده در مورد این امور ابتدایی به اشتباه بیفته

  • شیوه ی تاریخ نویسی ابن ندیم به هیچ وجه مورد قبول باستان پرستان و حتی خود عرب ها نیست. ابن ندیم در الفهرست نوشته که بابک خرمدین حرام زاده بوده

 2. اینکه تحصیل در ایران ساسانی طبقه بندی بوده نیاز به اثبات دارد ، در هیچ منبع تاریخی اشاره ای به این مساله نشده ، ابن ندیم به صراحت از قول ابن مقفع میگوید که ایرانیان خط سی و سه حرفی به نام عام دبیره داشتند که مخصوص تمام طبقات مملکت بود اما اینکه در شاهنامه به قصه کفشگر و انوشیروان اشاره شده به دلیل بی پایه بودن قابل استناد نیست یا مفهوم دیگری داشته ، در کل وجود کتابخانه ها از عصر ساسانی اثبات شده هست .
  من نمیدونم هدف این پیرمرد از سخنرانی غیر علمی و احمقانه چی بوده و چه کسی ایشان رو مجبور به سخنرانی کرده اما امیدوارم کسانی که مطالب ایشان رو میخونند کاملا هوشیار باشند و فریب نخورند .

 3. درود

  خیلی جالبه! شما این جمله رو در پایان نوشتید (به هر حال ما ملتی روایی هستیم و استناد به شنیده ها می کنیم و هیچ وقت دنبال مدرک و سند نمی رویم.)

  ولی چیزی نوشتید که توانایی اثباتشو ندارید، چیزی که فقط شنیده اید!

  بنده تازه دارم مطالب سایت شمارو میخونم، باید بگم کارتون اصلا درست نیست!

 4. اقای فاطمی شما دایم اصرار دارید که در جریان حمله اعراب به ایران جنایاتی صورت نگرفته وهمه چیز گل و بلبل بوده و کشتارهای وحشیانه افسانه سرایی باستان پرستهاست وحتی کتب معتبر تاریخی را هم قبول ندارید. بنابرین بنده مقاله ای از سایت ولیعصر که زیر نظر ایت الله مکارم است می اورم تا بببینم ایا باز هم منکر میشوید و خود را از مراجع عالمتر میدانید واز رفتار سباه خلیفه دوم باز هم دفاع می کنید؟!!

  http://www.valiasr-aj.com/persian/shownews.php?idnews=6369

   

 5. من مطالب زیادی خوندم به نظر من شما قصد تخریب دین یا مذهبی رو دارید و هرکس که حرفی با اثابت و دلیل میزنه شما در جوابش ادرس یک صفحه دیگه از همین سایتو میدین .
  لطفا بین ادیان تفرقه ایجاد نکنید
  ممنون

 6. سلام، چرا وقتی نام فرماندهان و جنگجویان قبل از اسلام را بخواهیم نام ببریم اسمامی چون آریو برزن در زمان هخامنشیها پومپه دیوَس در دوره اشکانی . هرمز ، رستم در دوره ساسانی در تاریخ دیده میشود آیا شمشیر افراد مذکور در حال حاضر هست ، ولى اگه بخواهیم از یک دانشمند یا یک شاعر ادیب قبل از اسلام نام ببریم کسی رو نمیابیم و میگویند کتابها یشان توسط مسلمانان به آتش کشیده شد بلفرض این واقعه درست باشه حدالاقل نام دانشمند باید باشد مثلا بگن کتاب فلان دانشمند یا دانشمندان اعراب سوزاندن ،چطور اسامی جنگجویان در تاریخ قبل از اسلام هست ولی اسمی از دانشمند معروف نیس، مگر بقراط ۴۶۰ سال قبل از میلاد متولد شد بود ولی نامش تا الان هست

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال