خانه / دروغ پراکنی / فردوسی نگفته! / عرب هر که باشد به من دشمن است
فردوسی شاهنامه

فردوسی نگفته! / عرب هر که باشد به من دشمن است

به قلم مدیر سایت

برای نشان دادن ضد عرب و ضد اسلام بودن فردوسی شعرهای فراوان به او نسبت می دهند؛ از جمله بیت زیر که در نرم افزار شاهنامه وجود ندارد:

عرب هر که باشد به من دشمن است
کژ اندیش و بد خوی و اهریمن است

چنین شعری در نرم افزار شاهنامه که از روی نسخه های متعدد تهیه شده، وجود ندارد.

شهریور ۱۳۹۳

همچنین ببینید

گات ها کتابی نامفهوم و غیر قابل ترجمه

به قلم مدیر سایت یک) یکی از مشکل ترین کتاب ها، گات ها (بخشی از …

۵۱ نظر

 1. من شاهنامه رو کامل نخوندم نمیدونم این بیت هست یا نه ولی حداقل حرف دل جونای الانه

  • مدیر سایت

   کاری با خوب یا بد بودن این حرف نداریم. دروغ نباید گفت

  • عرب آدمتان کرد و گر نه تا الان صورتتان با ادارا گاو می شستید

  • من چند تصحیح از شاهنامه را خواندم و تا جایی که در توانم باشد شاهنامه پژوهی میکنم. این چامه هرگز از آن بزرگمرد ایران زمین نیست، چرا که در هیچ یک از نسخه های موجود وجود ندارد، چه تصحیح ها و چه نسخه های دستنویس. یک سری چامه ها هست که توهین به عرب و توهین به زن و… است، و اینان را به استاد چسباندن.
   این سخنان از دهن همین کینه ورزان اینترنتی در می آید! تمام این چامه مشکل عروضی دارد، و وزنش داغون است.
   وزن همین یک بیت را ببین:
   فعلاتن فعلاتن فعلاتن فعلن
   مفعول فاعلات مفاعیل فاعلن

   ببین چه فاجعه ای است!!! دیگر بیت ها بر همین منوال است.

 2. من در این مورد نظری ندارم چون خدای اطلاعاتی در مورد شاهنامه و فردوسی در حدی ندارم بحث کنم من مباحثی مطرح میکنم که مطمعنم حق با منه در سایر موارد بقیه نظر بدن

 3. هر کی گفته دمش گرم 

 4. خدارو هزاران بار شکر که همچین عقیده ای ندارم…
  هیچ انسان آزاده ای از این ادعا ها نداره مگر افرادی که حب و بغض قلبشون رو تیره و تار کرده

 5. دم هر کی گفته چرا گرم؟؟؟؟؟ سوریه عرب بود ولی در جنگ با صدام طرف ایران بود چقد سرباز عراقی بخاطر اینکه حاضر نشدن به جنگ با ایران برن و اینو خلاف تعالیم قران دونستن توسط صدام وحشیانه کشته شدن؟؟؟؟؟ اونا هم عرب بودن ولی انسان وشریف بودن نژادپرست نباشید

  • ربطی نداره دوست من سوریه از صدام میترسید و هم دشمن بودند تازه یه مدت خیلی کوتاه به ایران موشک فرستاد بعدش به درخواست اعراب دیگه هیچ کمکی نکرد

   • تاریخ جنگ رو خوب مطالعه کن در تمام مدت جنگ سوریه به ایران کمک آشکار و پنهان مى داد اونى که الان ما مى دونیم حمله به پایگاه اچ ۳ عراق که اگر استفاده از آسمان سوریه نمى شد محال بود بتونیم این کار رو انجام بدیم و آموزشهاى موشکى هم که توسط سوریه و موشک هم توسط لیبى به ایران ارسال شد هم سوریه هم لیبى و هم الجزایر در سطح دیپلماتیک هم از ایران بسیار جانبدارى کردن

    رز

    • لیبی موشک های کروز روسیو به سه برابرقیمت به ایران میفروخت.در حقیقت دنبال منافع اقتصادی بود نه کمک.درضمن برای لانچ کردن موشک، کمکی به ایران نکرد. خودشون میومدن بابت لانچ کردن دستمزذ میگرفتن. اجازه نمیدادن هیچ یرانی در زمان پرتاب موشک اطرافشون باشه.

 6. این شعری کامل است که در نسخ قدیم شاهنامه فردوسی حکیم وجود دارد که در نسخ جدید انرا حذف کرده اند
  شعری است قوی و رک که گویای وقایع و اتفاقاتی که در ان دوران بر مردم ایران می گذشته و حس انان رو بیان کرده و قابل سترکردن هم نیست!!!!!
  تاریخی است که اتفاق افتاده و من و شما هم مقصرش نبودیم

   • عنوان مقاله:
    بررسی بیت هایی از شاهنامه در ویرایش جلال خالقی مطلق

    باهتمام
    سیاوش جعفری و ابولقاسم رادفر (استاد زبان و ادبیات فارسی)
    چاپ در کهن نامه ادب پارسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی چاپ سوم پاییزو زمستان ۹۱

    • جناب پگی، من نگاهی به این مقاله انداختم، ولی چیزی دستگیرم نشد.
     مثلا بیتی آورده که از حمزه نامه است و گفته ممکنه این را از شاهنامه برداشت کرده. تاریخ کتابت و نویسنده ی حمزه نامه روشن نیست، ولی گفته اند برای ۷۰۰ سال پیش است، قدیمی ترین نسخه ی دستنویس شاهنامه که نسخه ی فلورانس است، برای بالای ۸۰۰ سال پیش می باشد که در آن نسخه هم چنین ابیاتی یافت نمی شود.
     و هیچ کدام از ابیات چامه ای که یک بیتش در اینجا گذاشته شده، در آن مقاله هم یافت نشد.

   • برای عرب پرستان مدرک معنا ندارد

  • این شعر در آن مقاله نبود . بیشتر دقت کنید . شعری دیگر در آن مقاله بود که مربوط به این کامنت میشود :

   http://www.raherasti.ir/3054

   این مقاله شعر کامنت فوق را میخواسته اثبات کند که در شاهنامه است . البته نویسندگان این مقاله تا جایی پیش رفته اند که در نسبت دادن همان شعر هم میگویند که در دست نویس استانبول موجود است ، همین . حال چه کسی و به چه اعتباری میتواند گفته اینان را تأیید کند ؟ در حالیکه نه کتاب ، بلکه یک مقاله عین میلیون ها مقاله دیگر است . اگر یک پژوهشگر برتری از روی دست نویس استانبول شاهنامه را نوشته بود و این شعر در آن بود بله ، در ان صورت میتوان با ارجاع به آن کتاب و صفحه ، گفت که این شعر در آن نسخه دست نویس موجود است ، نه اینکه کسی بیاید و بگوید که در دست نویس استانبول موجود است … این چطور مدرک و سند ارائه دادنی است ؟ آخر از کجا کسی میتواند به دست نویس استانبول دسترسی داشته باشد ؟ مثلا وقتی کریستین سن به یک کتیبه و … ارجاع میدهد اعتبار او بر همگان روشن است ، اما اعتبار این دو نویسنده چه ؟ دکتر و استاد شدن اعتبار است ؟ در حالیکه در مجامع بین المللی اثری از انها نیست و یا پژوهش های انها نصف جلال خالقی که یعنی شاهنامه او را نقد کرده اند هم نیست . به گفته این چنین افرادی چطور میتوان اعتماد کرد که در دست نویس استانبول موجود است ؟ .
   نقد بر این مقاله ۱۸ صفحه ای کم نیست و البته نوعی غرض ورزی در آن دیده میشود .
   در همین مقاله برای اثبات وجود داشتن شعر (بخت عجم …) ؛ به چند دلیل متوسل میشود که یکی دست نویس استانبول و دیگری کتاب بنداری است و البته چند دلیل دیگر، اما برای نقد بنداری :
   http://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=147964
   مقاله فوق کار بنداری را از این جهت که بگوییم چون بنداری گفته در شاهنامه است ، با دلایلی محکم مورد نقد قرار داده است .
   دلایل دیگر را هم میتوان نقد کرد . جالب است که در ادامه بازهم به بنداری اتکا میکنند این نویسندگان ؛ کار بجایی میرسد که حتی نبود شعری در نسخه مسکو را نیز دلیل وجود نداشتن آن نمیدانند و به بنداری اتکا میکنند .
   خلاصه اینکه به یک مقاله در حالیکه حرفهایش بیشتر تحلیلهای خودش است و اتکا به کتابهایی که دلش میخواسته نمیتوان ۱۰۰ درصد اعتماد کرد .

 7. نمیدونم تا کجا میخواهید اسلام را خوب جلوه بدهید و بدنبال ماله کشی بر رفتار پیامبر و مسلمانان هستید و هنوز قران را با زبان فهم خودتان نخواندید بعد در مورد اشعار فردوسی نظر میدهد … فردوسی و خیام و عطار و ابن سینا و … از مفاخر ایران اسلام را شناختند چون خود را شناختند … شما هم به جای تحلیل به شناخت خودت روی بیاور

  • نکته ای که فراموش نمودید این هست که افراد فوق الذکر در پیام شما همگی محصول تمدن جدید ایران اسلامی بودند . چرا از عهد ساسانیان و هخامنشیان و اشکانیان نمونه ای ذکر ننمودید . چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید. . تمدنها پوست می اندازند، با فرهنگ های دیگر آشنا می شوند و بالنده می گردند .

 8. سلام. جنایات اعراب از گذشته تا امروز بر همه روشن. ولی دفاع از مسجد الاقصی بر همه ما لازم. اول بریم راهپیمایی روز قدس بعد ادامه بحث پاسخ ایرانی ها در مورد رفتارهای دوران جاهلیت و نژاد پرستی اعراب.

 9. در وحشیگری اعراب اون زمان هیچ شکی نیست! بلایی که بر ایران و ایرانی آوردند هم شکی نیست! هیچ کس قتل و غارت و تجاوز و هزار رذائل اخلاقی زاده شده از عرب در ایران رو نمیتونه کتمان کنه! براستی که اکنون هم شاید اعراب همان خوی رو داشته باشند که کم و بیش دیده میشه!!! اما،اما، اما
  اکنون زمان جنگ با یکدیگر نیست! مطمئن باشید خاورمیانه میتونه دنیا رو کنترل کنه، به همین دلیل از هر ابزاری استفاده میشه که این اتفاق نیفته و چه ابزاری قویتر از مسائل تاریخی!!
  علت وجود این سایت کاملا هویدا است، میهن پرستی رو در مقابل دینداری نقد کردن!!! براستی که میهن پرستی را جایگزینی نیست که همین ایدئولوژی دلیل جان گرفتن و رشد دوباره آلمان و ژاپن شد!
  با نقد زرتشت چیزی عاید شما نمیشه مگر حروم کردن بیت المال(پول بی صاحب) زیرا بر همه ادیان نقد وارده حتی اسلام!
  در آخر هم به نظر من جدا از بحث خاورمیانه متحد، من موی سیبیل یک هم میهنم رو به صد تا عرب نمیدم!
  این شعر هم از فردوسیه زور نزنید خلافش رو بقبولونید! حتما این هم از فردوسی نیست:
  ز شیر شتر خوردن و سوسمار عرب را به جایی رسید است کار
  که تخت(تاژ) کیانی کند آرزو تفو بر تو ای چرخ گردون تفو…

 10. یک سوال داشتم اقای مدیر ایا پیامبر وامامان عرب بودن یا خیر ؟ با توجه به اینکه میگن از نسل حضرت ابراهیم هستن این رو میپرسم ایا حضرت ابراهیم عرب بود یا خیر ؟

 11. سلام برای منم سواله اخیرا جایی خوانده ام که حضرت ابراهیم اصالتا ایرانی بوده البته نه این ایران بلکه ایران باستان و پیامبر اسلام بخاطر جدش ابراهیم اصالتا ایرانی است و حدیثی هم هست که پیامبر گفته اند که من از اعراب هستم اما اعراب از من نیست و یا بالعکس؟؟نکند دروغی است برای توجیه نادرست عرب و ایرانی کردن های زیاد الان؟؟

  • مدیر سایت

   ما باید ببینیم چه کسی حق میگه و کی نمیگه . اصالتا اهل هرجا میخواد باشه

   بنابراین لزومی نداره این حرفها دنبال بشه

  • حدیث اینطوری هستش انا عربی ولیث العرب منی
   ترجمش من عرب هستم وشیر عربها از من است
   که منظورش از شیر عربها امام علی ع است
   بعد فرق بین لیس و لیث است
   لیث……یعنی شیر و لیس…… ازمن نیست میشود

   • مدیر سایت

    نخستین کتابی که یافتم در آن «انا من العرب و العرب لیس منی» آمده در سوالی از ابن تیمیه (درگذشت: ۷۲۸ق) است و او در پاسخ گفته که چنین سخنی از پیامبرص نیست (مجموعه الفتاوی، ابن تیمیه ص ۳۸۲)

    پس چنین حدیثی قابل اعتنا نیست

    اما عبارت «ولیث العرب منی» را در هیچ کتابی نیافتم. لطفا منبع ادعای خود را بگید

    • این حرفها تحریف شده لیس به جای لیث نوشتن
     خیلی ها با عربها دشمنی دارند ولی عرب با کسی دشمنی ندارد نژادپرستان زمانی صورتشان با ادرار گاو میشتند و می خوردند حالا با فرهنگ شدند . یک گروهی با گله گاوهاشان از شمال سیبری برای چرا گاوهاشان به جنوب آسیا آمدند حالا متندن شدن مثل اقوام خزر

     • جناب خبرنگار،
      در پیام شما هم بویی از نژادپرستی به مشام می رسد!!!
      رطب خرده را کی منع رطب کند.

      این نظریه ی کوچ اقوام هندوایرانی از جنوب روسیه یا اروپا، یک نظریه باطل از سوی جنبش های دوره جنگ جهانی است که بگویند مردم از اینجا به دیگر نقاط جهان پراکنده شدن.

     • کس نگو مادر جنده خبرنگار
      کیر تو ناموس عرب

 12. ایا این شعر صحت داره؟ اگه میگید اره یا نه مدرک بدید

 13. درود بر شما

  این شعر نکو و زیبا چه از جناب فردوسی بزرگ باشد یا هر شاعر شیرین سخن پارسی دگر فرق چندانی در اصل و اساس قضیه نخواهد کرد …..
  حرف دل همه ی ایرانیان پاک نهاد و ایران دوستان با فرهنگ است در قالب یک بیت شعر ….
  نمونه ی آشکار دشمنی اعراب با نژاد ایرانی را می توان در قضیه ی گروهکهای تروریستی و تکفیری فلسطینی مانند حماس مشاهده کرد که این همه با پول ایران و ایرانی به جایگاه و مقامی رسیدند بعد در جنگ سوریه از پشت به ایران و سوریه که تنها حامی شان بودند خنجر زدند و به آغوش دشمنان ایران گرویدند .
  امیدوارم درس عبرتی باشد برای مسئولان ایرانی که اگر باز هم خواهان کمک به فلسطینی ها هستند به گروههای لاییک و سکولار فلسطینی مانند جبهه خلق برای ازادی فلسطین / فرماندهی کل و سازمان فتح که حداقل نمک می خورند و نمکدان نمی شکنند مبادرت فرمایند .
  درود بر جناب احمد جبراییل عرب باشرف دبیر کل جبهه خلق که حق دوستی با ایران و سوریه را به بهترین شکل ممکن به جا اورد و پشتیبان ایران و ایرانی در جنگ با گروههای تروریستی فلسطینی مقیم سوریه به نام اکناف بیت المقدس وابسته به گروهک تفکیری حماس بود .

  پاینده باد ایران و ایرانی
  یا حضرت زرتشت

 14. از فردوسی مسلمان و شیعه خردمند بعید است که دچار افکار نابخرادنه بشود و شعر نژاد پرستانه بسراید..
  این همان حکیم فردوسی است که سروده:
  در آغاز باید بدانی درست .. سرمایه گوهران از نخست
  که یزدان نه از چیز؛ چیز آفرید .. بدان تا توانایی آرَد پدید
  همه بندگانیم و ایزد یکیست .. پرستش جز او را سزاوار نیست
  ز روز گذر کردن اندیشه کن .. پرستیدن دادگر پیشه کن
  به نیکی گرای و میآزار کس .. ره رستگاری همین است و بس
  به گفتار پیغمبرت راه جوی .. دل از تیرگی ها بدین آب شوی
  که من شهر علمم علی ام در است .. درست این سخن قول پیغمبرست
  منم بنده اهل بیت نبی .. ستاینده خاک پای وصی
  برین زاده ام و برین بگذرم .. چنین دان که خاک پای حیدرم
  اگر چشم داری به دیگر سرای .. به نزد نبی و علی گیر جای
  هر آنکس که در جانش بغض علیست .. از او زارتر در جهانزار کیست؟
  جز از بی پدر نیست دشمنش .. که یزدان به آتش بسوزد تنش
  ((گلچینی از شاهنامه حکیم فردوسی))

 15. فردوسی میگه : عمر کرد اسلام را آشکار ، بیاراست گیتی چو باغ بهار .
  شیر عرب که اسم برده منظورش به حضرت عمر بوده که ایرانیان رو از دست حاکم ظالم ساسانیان نجات داده

 16. به نظرم شاهنامه را زیاد بزرگ کرده اند.این کتاب اولا کتاب شعر است که نمیشود به آن ارزش اجتماعی قائل شد ،ثانیا پر است از اشتباهات جعرافیایی و تاریخی و شعرهای در توهین به مقام زن و اقوام و ازهمه مهمتر تشویق به جنگ و خون ریزی .خودتان مطالعه کنید تا ببینید که در هر صفحه آن چند بار کلمات جنگ و رزم و تیغ و کمند و سپر و … آمده است ،

  • مدیر سایت

   جالبه همان ایران پرستانی که دم از صلح می زنند و از سفارش های اسلام به جنگ (بدون در نظر گرفتن شرایط اسلام) دلخوش نیستند، از شاهنامه هم تجلیل می کنند!
   نمی دانیم این یک بام و دو هوا را چه کنیم؟
   به مطلب جالبی اشاره کردید
   اگر بصورت یک مقاله ی کوتاه بنویسید با نام خودتان در سایت میذارم

 17. درود نمیدونم این سایت به کجا وصله ولی هدفش مشخصه نابود کردن و زیر سوال بردن ناسیونالیسم و هویت ایران اینو بدونن خود فروخته های عرب پرست که تا ایران زمین فرزندان پاکی داره که عشق میهن سرلوحه قلبشونه رویای پان ترک ها پان عرب ها و عرب پرست ها در گور ها خواهد رفت.

  زنده باد ایران.
  زنده باد فروهر
  زنده باد فردوسی پاک زاد
  زنده باد تمدن کهن ایران

 18. وات‌ د‌ فاز؟؟؟؟؟یبار‌ دیگه بلغور‌ کن‌ پی گفتی
  عربی که تا هزار سال پیش ملخ‌ میخورد‌ مای‌ ایرانی که‌ شهر نشین و کاخ نشین‌ و دارای ۷۰۰۰سال تمدن‌ بودیم رو آدم کرد؟
  بعد هفت هزار سال ایران سرپاست!
  هنوزم دل ایرانیان دریاست!

  ز شیر شتر خوردن و سوسمار!
  عرب را بجایی‌ رسبدست کار!
  که تاج کیانی کند آرزو
  تفو بر تو ای چرخ گردون تفو

  دریغ است که ایران ویران‌ شود
  کنام‌ ملخ‌ خوران‌ و دشمنان‌ شود.

  نژاد پرست‌ نیستم اما یادت باشه داری درمورد کدوم تمدن‌ حرف میزنی

  • با سلام؛ و اما بعد:
   اگر به تمدن های میسان و پالمیرا نگاه میکردید این سخن گزاف را بر زبان نمی آوردید. اعراب در تاریخ کم تمدنی نداشته اند.

  • آقای ایرانی بهتر هست بدانی که خوردن ملخ از نظر اسلام مشکلی نداره و حلال است
   و این حکم برای مسلمان ایرانی و غیر ایرانی فرقی نداره
   الان هم که تمدن غرب دارن تبلیغ خوردن حشرات می کنند به عنوان یک منبع بزرگ پروتیین
   برای جمعیت رو به افزون بشریت ! غربی ها هم بی تمدن هستند از نظر شما ؟
   از کدوم تمدن ایرانی حرف میزنی ؟ تمدن قبل از ورود آریایی ها ؟
   مثل شهر سوخته ، سیلک کاشان یا تمدن ایلامی ها در خوزستان
   یا از تمدن بعد از ورود آریایی ها میگی ؟
   مثل تخت جمشید که ساخته معماران تمدن بین النهرین هست و کپی از
   معماری تمدن بین النهرین هست ؟

 19. یک کلام ختم کلام بدبختی ما ایرانی ها از زمان جنگ قادسیه شروع شد و تاالان تاوانش راهم میدهیم این یک واقعیت است اما باید گفت که ظلم عرب بر ایران دراین جنگ وبعد ازآن ها را هیچ وقت فراموش نباید کرد واین شعرهم کاملا صحت دارد نمونه اش راهمامروز ه میبینید که عربستان سعودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code