خانه / دروغ پراکنی / همه چیز اسلام از زرتشت!

همه چیز اسلام از زرتشت!

به قلم مدیر سایت
برخی زرتشتیان به دلیل پاره ای مشترکات میان اسلام و زرتشتی ـ مانند اعتقاد به معاد و پل صراط و موعود ـ مدعی اند همه ی احکام و سفارش های اسلام از دین زرتشت گرفته شده است.

چند نکته:
یک) در ابتدا باید نشان داد که چه چیزی از زرتشت است، سپس ادعا کرد این امور در اسلام هم آمده است. در حالی که هیچ چیز را نمی توان اثبات کرد که از زرتشت باشد. تنها ادعا کتاب گات هاست و در جای خود گفتیم که اولاً، از کتابی پنجاه صفحه ای نمی توان این همه احکام و معارف را استخراج کرد و ثانیاً، انتساب این کتاب به زرتشت قابل اثبات نیست.

دو) اگر این ادعا را بپذیریم که اسلام همه چیزش برگرفته از دین زرتشتی است، بدین معناست که اسلام همان زرتشتی است. پس چرا این مدعیان، مسلمان نمی شوند؟ چرا دائم احکام و قوانین اسلام را زیر سؤال می برند؟
برخی دیگر می گویند: علاوه بر دین زرتشت، از ادیان دیگر نیز گرفته شده دلیلش شباهت های برخی احکام و داستان های اسلامی با احکام و داستان های مطرح در دیگر ادیان است.
باید توجه داشت که ادیان الهی در راستای هم هستند. هر کدام دین قبلی را تکمیل تر کرده نه اینکه دین قبلی را به طور کلی با همه ی افکار و احکامش نسخ کرده و کنار گذاشته باشد. لذا مشترکاتی میان آنها وجود دارد. اسلام هم ادعا نکرده که تمام احکامش جدیدند. بسیاری از احکام اسلام مثل احکام خرید و فروش و احکام حج و… قبل از اسلام بوده و اسلام آنها را پذیرفته است و این عیب نیست. هر رئیس جمهوری که می آید و حتی وقتی رژیمی عوض می شود چنین نیست که همه ی قوانین قبلی کنار گذاشته شود.
اگر اسلام خط بطلان روی همه ی آموزه های ادیان دیگر می کشید و هیچ رفتار فردی و اجتماعی مردمان پیشین را نمی پذیرفت، این پرسش جدی مطرح می شد که: آیا واقعاً در میان این همه ادیان الهی حرف خوب پیدا نمی شد؟ آیا انسان ها پس از تجربه های چند هزار ساله، هیچ رفتار فردی و اجتماعی قابل قبولی نداشتند که اسلام هیچ کدام را نپذیرفت؟
در مورد حکایت های تاریخی اسلامی، که مشابه آنها در دیگر ادیان وجود دارد، پیامبر(ص) و ائمه(ع) ادعا نکرده اند ما نخستین کسانی هستیم که از این امور خبر شده ایم. اساساً وقتی قضیه ای تاریخی واقعیت داشته باشد، از کانال های مختلف ممکن است به نسل های بعد برسد. اینکه می بینیم شبیه این قضایا در منابع ادیان دیگر نیز وجود دارد نشانه ی حقیقت داشتن این حکایت هاست و الا مورد انتقاد قرار می گرفتیم که چطور ممکن است هیچ خبری از این وقایع نباشد اما بعد از صدها یا هزارها سال یک باره اسلام از آنها سخن گوید؟!
بله، ما معتقدیم در زمان های پیش از اسلام به دلیل کمبود نوشت افزار و ابتدایی تر بودن آنها، عمده ی قضایا به صورت شفاهی رسید و در نتیجه برخی فراموش شد و در بخشی دیگر با تحریف فراوان به نسل های بعد رسید.

تدوین: آبان ۱۳۹۱

همچنین ببینید

یافت نشدن نام زرتشت در سنگ نوشته ها / زرتشتی دین بی پیامبر در گذشته

به قلم ماریان موله (۱۹۲۴ – ۱۹۶۳م) فرستنده: فرشید شرفی «در سنگ نوشته های شناخته …

۳۸ نظر

 1. دلیل تشابه شریعت دینی اسلام به زرتشت این است که در فتنه به افرید این شخص برای جلب توجه وجمع کردن نیرو برای فتنه انگیزی مجبور گردید بعضی از قوانین زرتشتی رو عوض کنه وبه اسلام وتشیعه نزدیک کنه ودر اخر هم به دست ایرانیان تازه مسلمان شده به هلاکت رسید

 2. اولأ به احتمال بسیار زیاد احکام  نماز و عبادات و پل صراط و رستاخیز و پرهیز از اعمال بد مثل دزدی و ربا و دروغگویی که البته بیشتر مسلمین آنرا مثل نقل و نبات در کنار عبادات انجام میدهند، آموزه های سلمان فارسی به محمد بن عبد الله است.
   دومأ اگر دین زرتشت را هم در کنار یهودیت و مسیحیت از ادیان الهی میدانید ، چرا همچنان درطول ۱۴۰۰سال سعی درسیاهنمایی و تحریف آن هستید ؟
   سومأ درهمین گاتهای ۵۰ صفحه ای ۲۰۰۰ سال قبل از تحمیل اسلام ، بقدری تعالیم و بینش والای اخلاقی فردی و خانوادگی و اجتماعی وعلمی وجود دارد که جهانی بودن آنرا درتمامی اعصار ثابت میکنه.
  اگر چه کتابهای قطورو چند جلدی مسلمین بقدری زیاد شده اند که حتی شاید در یک سوپرمارکت بزرگ هم جا نشوند ولی اعمال و کردار و گفتار آنان در جامعه نشانگر تعالیمشان است.
  چهارمأ آشور زرتشت برخلاف بیشتر پیامبران قبل از بعثتش یک عالم و فیلسوف بود و گاتهای آسمانیش چیزی برای سعادت دنیا و آخرت ایرانیان کم و کسرنداشت که بخواهد دین دیگری جایگزین آن شود آنهم از طریق چپاول و کشتار ایرانیان .

  • مدیر سایت

   لطفا کوتاه بنویسید تا بتوان جواب داد. هر نکته را در یک پیام جدا بنویسید

  • مسلمین ۱۴۰۰ سال سعی در تحریف دین زرتشت بودند!!! سخن از این مسخره تر ندیده بودم ، دوست عزیز ما این سؤالو از شما زرتشتیا داریم که چرا دین حضرت زرتشت رو تحریف کردید؟ چرا؟ چرا با خرافات و احکام مسخره و خنده دار مردم رو از دین زده کرید؟ چرا؟

  • منم تو تحقیقات تاریخیم کاملا به حرفای تو رسیدم سلمان فارسی پیرو دین مانی بوده و بقیه حرفهاتم کاملا درسته و این اسلامگراها کلا دنبال فتنه جویی دشمنی انتقام و تخریب دیگرانن، من چیز مثبتی تو این دین ندیدم جز همین سیاه نماییا و احکام غیر انسانی و عطوفت، زنان کالای جنسین و غیرمسلمانا قربانی جهاد و محکوم به اسارت یا مرگ، بیشتر احکامش وام گرفته از ادیان دیگست بخصوص زرتشتی و مانوی و فقط جهاده که مختص این دینه و بکنار این ها مخالف عرفان هم هستن عرفانی که بنظر بسیاری از عالمان معنوی تنها راه رسیدن به خدا و دیدن حقیقته

   • مدیر سایت

    دلایلتون در مورد اینکه سلمان فارسی پیرو مانی بوده چیه؟

    • سلمان یک ایرانی بود که بعد از مجازات مانی و پیروانش به عربستان فرار کرد انگار تو راه اسیر میشه بعد توسط شخصی که بیست سال تاجر بوده خریداری میشه ضمنا کسی که بیست سال تاجره نمیتونه بی سواد باشه … ضمنا در مناطق سوریه و اسرائیل و اردن که توسط بیزانس اشغال شده بوده دین مسیحیت رواج پیدا کرده بود که به داخل عربستان هم رسیده بود ازطرفی عربستان منطقه بیابانی بوده که از پنج شهر کوچک که زیر ده هزار نفر جمعیت داشتن تشکیل شده بود و فاقد اهمیت بود لذا بهترین نقطه برای فرار از حکومت ایران یا بیزانس بود.

 3. مسخره تراز همین سایت تحریف کننده و سرتاسر دروغ هم مگه هست ؟
  وقتی به مظلوم نمایی و حقانیت عقاید خود و تخریب عقاید یک اقلیت کوچک جامعه پروپاگاندا میکنید و آنرا ''گفتگو با زرتشتیان '' مینامید بدون آنکه فقهای زرتشتی درپاسخگویی به این نشراکاذیب حضوریا دخلی داشته باشند ، اسمش چیست؟
  پس بروید اول خود را اصلاح کنید و سپس تاریخ ظلم و ستم و اتهامات ناروای حاکمین اعراب و خلفای اموی و عباسی و صفوی و ترکان متعصب سلجوقی تا حزب اللهیای اوایل انقلاب را تحقیق کنید .

 4. سلام من میخوام یه چیزیو بگم.من زرتشتی ام و دلیل دارم چرا میخوام زرتشتی باشم.چون من نمیخوام زرتشتیا رو اذیت کرده باشم. هر کی این پیامو میبینه اگر یه زمانی با یه معلم زرتشتی روبرو شدید حتما از اون تاریخ این دین رو بپرسید.

  • سلام! خانم بهار گرامی.البته بنده خیلی متوجه منظور کامنت شما نشدم متاسفانه!و ایا قصد شما «طعنه» زدن به دین زرتشتی بود ایا؟!با عرض پوزش من خیلی شک دارم شما اصلا زرتشتی باشید!و قصد شما صرفاً تخریب است!اگر منظور شما گذشته و تاریخ منفی مقطعی دین شریف زرتشتی باشد که شما باید به این مسائل به خوبی واقف باشید! که چرندیات و مزخرفات که در اوستای پر محتوا امده تحریفات موبدان احمق و نادان دوره ساسانی است و هیچگونه ارتباطی به اصل دین مقدس زرتشتی ندارد.همان طور که همه میدانیم اساس دین زرتشتی بسیار پرمحتوا و شریف است و به نظر بنده شریف تر از دیگر ادیان…

   • !!!!!اقای فاطمی درود.با عرض پوزش این کامنت فوق بنده نصفش کوش؟؟؟منظور اینکه کجاست نصفش؟
    لطفاً نگید در کامنت توهین کردی که خود میدونید نکردم!
    امیدوارم از پاسختان قانع بشم.سپاس

 5. هدف این سایت تخریب چهره زرتشت هست. حالا بماند از کدوم نهاد حمایت میشن. در کل از اول اسلام تخریب و جنگ و تمسخر و …. وجود داشته تا اخر اسلامم وجود خواهد داشت.

 6. در نظر بگیرید اگر حضرت محمد اسلام را نمی آورد، ۱- الان از داعش خبری نبود که بخواد سنت رسول الله را پیاده کند   2- از بوکوحرام خبری نبود که بخواد دختران مردم را بدزدد و به آنها تجاوز کند و آنها را بجه دار کند۳- جنگ بین سنی و شیعه وجود نداشت۴- در عراق بین مسلمانان جنگ نبود۵- اختلاف بین ایران و آمریکا وجود نداشت 6- القاعده و طالبان وجود نداشتند۷- جنگ و اختلاف بین فلسطینی ها و اسرائیلوجود نداشت۸- در مصر اخوان المسلمینی نبود که با ارتش مصر جنگ و خونریزی راه بیندازد۹- در سوریه جبهه النصره و دهها گروه مسلمان نبود که علیه دولت سوریه بجنگند۱۰- در یمن حوثی های شیعه وجود نداشت که با دولت یمن بجنگند ۱۱- در عزبستان آل سعود وهابی وجود نداشت که در تقابل با حکومت شیعه ایران باشد۱۲-وخلاصه اینکه شاید از این همه جنگ و آدمکشی به نام اسلام خبری نبود و مردم منطقه در صلح و آرامش زندگی میکردند

  • مدیر سایت

   طوری صحبت می کنید که انگار جنگ متختص مسلمانانه یا دست کم یک طرفش مسلمانها هستند! این همه جنگ میان غیرمسلمانان را در طول تاریخ نبوده و نیست؟ بله نظر به اهمیت دادن ما به مسلمانان، جنگ های آنان بیشتر اطلاع رسانی میشه
   اینکه می گید اگر اسلام نبود جنگی نبود، درست نیست. خیلی وقتها مستکبران جهان، نان  و امنیت خود را در ناامن کردن جاهای دیگر می بینند و اگر در مناطق ما، مسلمانی نبود باز هم آنان با ابزارهایی جنگ به راه می انداختند
   بسیاری از جنایت ها با ماشین سواری صورت می گیره. نمی تونیم ماشین و سازنده ی آن را سرزنش کنیم بلکه باید کسانی را سرزنش کرد که از ماشین بد استفاده می کنند. اسلام هم همینطوره. اگر کسی از اسلام استفاده ی بد و نادرست می کنه تقصیر اسلام نیست.

  • اگر پیام خداباوری و صلح و اخلاق و علم آموزی و مبارزه با مستکبر و ولایتمداری اسلام حقیقی ای که حضرت محمد(ص) آورده بود به درستی به اروپایی ها و… میرسید و همه زیر یک حکومت الهی اسلامی قرار میگرفتند  1-شاهد کشتار فراوان و شکنجه های هولناک و سوزانده شدن مردم مظلوم اروپا در قرون وسطا به دست کلیسا نبودیم، ۲-اینهمه مسلمان و مسیحی و… در جنگ های صلیبی کشته نمیشدند، 3-شاهد کشتار مردم آفریقا و به زور و شکنجه به بردگی کشاندنشان نبودیم، ۴-شاهد کشتار و بردگی بومیان مظلوم آمریکای شمالی و آمریکای لاتین و استرالیا و… نبودیم، ۵-اینهمه سیاه پوست به جرم رنگ پوستشان کشته یا سوزانده نمیشدند، ۶-شاهد جنگ های خونین در چین و ژاپن و کره و … نبودیم، ۷-شاهد لکه ی ننگ تاریخ بشر جنگ های جهانی اول و دوم با بیش از ۱۰۰ میلیون کشته! نبودیم، که ده ها میلیون از کشته ها جزو غیرنظامیان مظلوم بی دفاع بوده اند و ده ها میلیون مفقود در پی داشته ( برای پی بردن به عمق فاجعه:جمعیت ایران در آن دوران حدود ۱۱ تا ۱۵ میلیون بوده است)، ۸-اگر رسالت پیامبر(ص) جهانی میشد و اسلام حقیقی بر کره ی زمین حاکم بود، میلیون ها یهودی مظلومانه سوزانده نمیشدند، ۹-شاهد انداخته شدن بمب های اتمی بر سر مردم بی دفاع ژاپن و کشته و سوزانده شدن ۱۰۰ ها هزار زن و مرد و کودک مظلوم و بی دفاع ژاپنی نبودیم، ۱۰-شاهد جنگ ویتنام با آن همه تلفات نبودیم، ۱۱- شاهد وحشی گری های صهیونیست و کشتار مردم فلسطین نبودیم، 

   شاهد … شاهد… شاهد…….. نبودیم نبودیم نبودیم…. اگر اسلام حقیقی بر جهان حاکم میشد الآن هم شاهد کشته شدن مردم افغانستان و عراق و سوریه و… و کشتار مردم یمن نبودیم.

   ای کاش همان آغاز پیام اسلام ناب به گوش همه ی جهان میرسید و حکومت اسلام جهانی میشد، تا اینهمه اروپایی آفریقایی یهودی … کشته، زخمی، شکنجه، سوزانده … نمیشدند و این همه فجایع برای بشریت رقم نمیخورد.

   سوره‏ انبیاء، آیه ۱۰۵

   «وَ لَقَدْ کتَبْنَا فی الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الأَرْض یَرِثُهَا عِبَادِی الصلِحُونَ»

   ما در کتاب زبور پس از تورات نوشته‏ ایم که سرانجام، زمین را بندگان صالح و شایسته من به ارث خواهند برد.

 7. اشکال ادیان ابراهیمی اینست که یک حس خود محوری به پیروانشان میدهد طوری که انگار فقط خود انها ادم هستند وبقیه از دم نجسند و همین این مجوز را به انها میدهد که به هر جا حمله کنند. همین مسیحیان که حالا ژست مهربانی و عاطفه گرفته اند ببینید در تاریخ جنگهای صلیبی چه جنایاتی کردند و پاپها چه فتواهای جهادی صادر کردند. وقتی شما بقیه را نجس بدانی حق هر رفتاری بخودت میدهی. حالا شما بفرمایید چند جنگ بنام زرتشتیت صورت گرفته. اصولا اخرین باری که ایران بجایی حمله کرده کی بوده؟ جنگهای ایران وروم اولا جنگ مذهبی نبودند و در ضمن دفاعی بودند و ایران حتی پس از اسیر کردن امپراطور روم هم بطرف روم نرفت وفقطهدفش حفظ مرزهای ایران بود.

 8. جناب بهنام مفهوم سخنان شما این است که اسلام دین صلح و دوستی و آرامش است. ولی این را بدانید هرزمانیکه مسلمانان حکومت تشکیل دادند جنگ و خونریزی راه انداختند. داعش-طالبان- عثمانی-ترکان سلجوقی و غزنوی-عباسیان- امویان-خلفای راشدین- حتی پیامبر در طول ده سال حکومت خود در مدینه بیش از ۹۶ جنگ داشت تقریبا هر ماه یک جنگ. 

  • مدیر سایت

   آنچه گفتید مربوط به مسلمانان می شود نه اسلام:

   http://www.raherasti.ir/1522/

   در مورد ۹۶ جنگ پیامبر نمی توان در اینجا بحث کرد. بنظر شما کدامش از روی بی عدالتی بوده؟

   ضمنا بدونیم که همیشه و در همه حال بد نیست:

   http://www.raherasti.ir/2717/

  • شما متاسفانه هنوز فرق بین کشتار و جنایت و شکنجه و سوزاندن و کشتن مرد و زن و کودک بی گناه رو با مبارزه نمیدونید، برای اون مفاهیم بلندی که در اول کامنت قبلی آوردم باید مبارزه کرد باید جنگید، شما عوض اینکه از پیامبر (ص) با اون روح لطیفشان بخاطر این مبارزات تمجید کنید، ایشان را مؤاخذه میکنید! برید در دنیا ببینید که چطور انسانهای بزرگی برای عدالت، آزادی، صلح و … مبارزه میکردند. ای کاش حکومت اسلام ناب بر جهان سایه می افکند تا شاهد اینهمه فجایع نبودیم، همونطور که گفتم اسلام ناب، اسلام ناب اسلام پیامبر رحمت و اهل بیت عزیزشان است نه اسلام معاویه و خوارج و … وقتی شما داعش و طالبان و امویان و عباسیان و … را که دشمنان اصلی اسلام ناب بودند و هستند را اسلام ناب میدانی پس دیگر حرفی با شما باقی نمیماند.

   جالب است بدانید طبق مدارک معتبر تاریخی مجموع کشته‌ شدگان جنگ‌های صدر اسلام حدود هزار و چند نفر از مجموع مسلمانان و کفار بوده است، حالا ب نظر شما ۹۶ جنگ، و هزار و چند کشته در منطقه ای بدوی و وحشی نقطه ای مثبت است یا منفی را به وجدان شما می سپارم. پروفسور حمیدالله می‌نویسد: «محمد(ص) بر بیش از یک میلیون میل مربع حکومت می‌کرد. این مساحت، معادل تمام خاک اروپا منهای روسیه بود و به طور قطع در آن روزها این محوطه مسکن میلیون‌ها جمعیت بود. در ضمن تسخیر این منطقه وسیع، یکصد و پنجاه نفر از افراد مخالف در میدان‌های جنگ از بین رفته بودند و تلفات مسلمین، روی‌هم‌رفته برای مدت ده سال در هر ماه یک نفر شهید بود. این اندازه احترام به خون بشر در داستان‌های بشری، امری است بی‌نظیر…»

   متاسفانه متاسفانه متاسفانه شما این کشته های میلیونی را نمی بینید، این همه کشته و شکنجه و سوزانده شدن بی گناهان مظلوم را نمی بینید، آن وقت مبارزات پیامبر رحمت و عطوفت را مقابل خودتان قرار میدهید و برای خود بت کرده اید، بشکنید این بت را بشکنید،  بدانید که این شیطان است و بس، که از گمراه کردن انسان ابایی ندارد بلکه قسم خورده که همه را گمراه کند.

   یا رسول الله ببخش ببخش ببخش ما را ببخش، دستمان را بگیر هدایتمان کن  به رحمتت ببخش یا حبیبنا یا مصطفی

   یا محمد (ص).

 9. جناب بهنام  من قصد ناراحت کردن شما را نداشتم.برای اطلاعات بیشتر میتوانید کتاب المغازی را بخوانید مخصوصا جلد دوم ص ۷۱۸.  حرف اصلی من این است :کشتار بی گناهان توسط هرکس و به هر دلیل جنایت است. تجاوز به زنان و دوشیزگان توسط هرکس و به هر بهانه ای وحشیگری است .بردگی و به کنیزی و غلامی بردن دختران و زنان و پسران اسیر و خرید و فروش آنها توسط هرکسی حتی پیامبران عملی غیر انسانی و غیر قابل قبول خداوند مهربان است. این را بدانید که در صدر اسلام برده داری (خریدو فروش دختران و زنان و پسران قبایل شکست خورده) مجاز بوده است و حتی با آنان همبستر میشدند. این عمل غیر انسانی از دوران جاهلیت بین اعراب حجاز رسم بود و متاسفانه بعد از اسلام نیز حلال شمرده شد.

 10. درباره ی کشتار و وحشی گری که صحبت شد و قضاوت را سپردیم به وجدانتان، اما موضوع بردگی و کنیزی. اسلام طبق زمانه عمل میکند، یعنی بهترین روشی که در زمان حال میشود انجام داد آن روش روشی اسلامیست البته اگر با مبانی اصلی اسلام مشکل نداشته باشد، اگر اسلام بردگی و کنیزی را در آن زمان حلال دانسته از روی ناچاری بوده، اما این به این معنا نیست که خداوند یا پیامبر یا ایمه به این حکم راضی بودند وگرنه این همه توصیه برای آزادی و خوش رفتاری با بردگان و مذمت خرید و فروش برده را نمیگفتند تا جایی که حدیث داریم بردگان را با لفظ فرزند بخوانید تا احساس محبت کنند، نمیشده که در آن دوران که زندگی کردن و تامین معیشت سخت بوده، زن و فرزندانی که سرپرست خود را از دست داده اند، همینطور رها کنند، همانطور که گفتم این حکم یک حکم از روی ناچاری است مانند طلاق، که حلالی است مبغوض و ناپسند نزد خداوند ولی حلال بودن آن به این معنا نیست که خداوند به این حکم راضی است.

  پیمان عزیز، دوست خوبم، من کاملا با حرف شما موافقم، کشتار بی گناهان توسط هرکس و به هر دلیل جنایت است. تجاوز منفور است همانطور که خداوند در قرآن فرموده که متجاوزین را دوست ندارد. متاسفانه بعضی از سایت ها و شبکه های ضد اسلام با شبهه پراکنی میخواهند از فطرت پاک جوانان  استفاده کنند (البته سوء استفاده) و چهره ی اسلام رحمانی را نزد جوانان پاک طینتی همانند شما خراب کنند و از اسلام تصویری خشن بسازند درحالی که خودشان دارای ذاتی پلید و زشت و ترسناک هستند و حقارت کینه و دشمنی از سر و رویشان میبارد و اگر موقعیتش را پیدا کنند از صدها هیتلر و صدام جنایتکارتر و بدترند. دوست پاک طینتم، خداوند خوشبختانه فطرتی پاک به شما داده و حرف هایی که زده ای بخاطر همین فطرت پاکی است که خداوند در درون شما نهاده، ولی خداوند شما را رها نکرده و در جای جای قرآن به ندای فطرت شما پاسخ داده:

  « ادْفَعْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِی بَیْنَکَ وَبَیْنَهُ عَدَاوَهٌ کَأَنَّهُ وَلِیٌّ حَمِیمٌ  » 34 فصلت

  ( ای پیامبر، خوی نیکو در تأثیرگذاری با خوی زشت برابر نیست; پس با نیکوترین خصلت بدی های آنان را دفع کن که ناگاه آن کسی که میان تو و او دشمنی است گویی دوستی دلسوز میگردد. )

  خداوند در این آیه نمیگوید که بدی آنها را ببخش، بلکه فرمان میدهد با خوبی جواب بده!

  « فَبِمَا رَحْمَهٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ کُنتَ فَظًّا غَلِیظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِکَ » 159 آل عمران

  ( به (برکت) رحمت الهی، در برابر آنان [ مردم ] نرم و مهربان شدی! و اگر خشن  و سنگدل بودی، از اطراف تو ، پراکنده می شدند. )

  و یقینا اگر فرستاده ی خدا شخصی مهربان نبود، کار خدا بیهوده بود.

  «  وَالْکَاظِمِینَ الْغَیْظَ وَالْعَافِینَ عَنِ النَّاسِ وَاللّهُ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ  » 134 آل عمران

  ( آنهایی که خشم و غضب فرو نشانند و از بدی مردم درگذرند ( چنین مردمی نیکوکارند ) و خدا دوستدار نیکوکاران است.)

  در این آیه کلمه ی « الناس » آمده بدون هیچ تبصره ای.

 11. رسول خدا حضرت محمد (ص) و امام عدل و انسانیت امام علی(ع) و امامان بزرگوار ما هم فطرت پاک شما را تنها نگذاشته اند:

  رسول اکرم صلی الله علیه و آله: « أَفضَلُ الجِهادِ مَن أَصبَحَ لایَهُمُّ بِظُلمِ أَحَدٍ؛»

  برترین جهاد آن است که انسان روز خود را آغاز کند در حالى که در اندیشه ستم کردن به احدى نباشد.

  امام علی علیه السلام: «قُلوبُ الرَّعِیَّهِ خَزائِنُ راعیها فَما اَوْدَعَها مِنْ عَدْلٍ اَوْ جَوْرٍ وَجَدَهُ»

  دلهاى مردم خزانه‏ هاى حاکم است، پس آنچه از عدالت و یا ظلم در آنها بگذارد، همان را خواهد یافت.

  رسول اکرم صلی الله علیه و آله: « تَّقوا دَعْوَهَ الْمَظْلومِ و َإنْ کانَ کافِرا فَإِنَّها لَیْسَ دونَها حِجابٌ »

  از نفرین مظلوم بترسید اگر چه کافر باشد، زیرا در برابر نفرین مظلوم پرده و مانعى نیست.

  رسول اکرم صلی الله علیه و آله: « مَنْ أَخَذَ لِلْمَظْلومِ مِنَ الظّالِمِ کانَ مَعىَ فِى الْجَنَّهِ مصاحُبا »

  هر کس داد مظلوم را از ظالم بگیرد، در بهشت با من یار و هم‏نشین باشد.

  امام سجاد علیه السلام: « اَللّهُمَّ إِنّى أَعوذُبِکَ مِنْ… أَنْ نَعْضِدَ ظالِما أَوْ نَخْذُلُ مَلْهوفا أَؤْ نَرومَ ما لَیْسَ لَنا بِحَقٍّ »

  خدایا به تو پناه مى ‏برم… از این که ظالمى را یارى کنیم و یا مظلوم و دلسوخته ‏اى را بى ‏یاور گذاریم و یا آنچه حق ما نیست بخواهیم.

  امام علی علیه السلام: « مَنْ طَلَبَ عِزّا بِظُلْمٍ وَ باطِلٍ أَوْرَثَهُ اللّه‏ُ ذُلاًّ بِإِنْصافٍ وَ حَقٍّ »

  هر کس عزّت را با ظلم و باطل طلب کند، خداوند به انصاف و حق ذلّت نصیبش مى‏ نماید.

  امام علی علیه السلام: « خَیْرُ النّاسِ مَنْ اِنْ اُغْضِبَ حَلُمَ وَ اِنْ ظُلِمَ غَفَرَ وَ اِنْ اُسى‏ءَ اِلَیْهِ اَحْسَنَ »

  بهترین مردم کسى است که اگر او را به خشم آورند، بردبارى نماید و چنانچه به او ظلم شود، ببخشاید و چون به او بدى شود، خوبى کند.

  امام علی علیه السلام: « مَنْ ظَـلَمَ ظُلِمَ »

  هر کس ستم کند، ستم مى‏ بیند.

  رسول اکرم صلی الله علیه و آله:

  هر کس با ستمگری با آگاهی از اینکه ستمگر است همراه شود تا او را یاری رساند، از اسلام خارج شده است.

  دوست دلسوز و مهربان و پاک طینتم، به دل مهربانت و به راهت شک نکن که همان راه رسول مهر و محبت است. من بر اساس اصل اخلاق و انسانیت وظیفه ی خودم میدونستم که اینها رو بگم حال قضاوت رو میسپارم به وجدان های بیدار، کسانی هم که ضد اسلام تبلیغات میکنند و یا کسانی که افکاری مانند داعش دارند چیزی از اسلام نفهمیده اند حتی به اندازه ی دانه ی نخودی، میخواهند اسلام عزیز را با دهان یا با تفنگ خراب کنند، ولی بدانند که غلط رفته اند و ره به جایی نخواهند برد و رسوایی و شکست پایان راهشان خواهد بود. بله دوست من، من ناراحتم برای خودم برای بشریت و برای دل های مهربانی چون دلهای شما ناراحتم ولی جای نگرانی نیست شما هم نگران دل مهربانتان نباشید چون خداوند خودش در قرآن وعده داده « وَ لَقَدْ کتَبْنَا فی الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الأَرْض یَرِثُهَا عِبَادِی الصلِحُونَ » که زمین را بندگان صالح من به ارث خواهند برد. خداوندا درود فرست بر محمد و خاندان پاک ایشان و ما را از پیروانشان قرار ده.

  پیروز و سربلند باشید و همیشه مهربان.

 12. با سلام. قرار بود جناب آقای استاد آقایی مقاله ای جدید در پاسخ به برخی موضوعات در پایگاه اینترنتی شما چاپ کنن. چی شد ؟

 13. به نظر من خشونت در متن تمامی ادیان وجود دارد و به این دلیل است که اصولا دین به انسان حکم میکند که باید آنگونه که این دین حکم میکند فکر کند و هرکس دگراندیش باشد در واقع کافر است این درهمه ادیان مشترک است البته در همه ادیان مثل زرتشتی و اسلام شعارهای زیبا و فریبنده ای وجود دارد اما این شعارها هیچکدام در زمانیکه دینداران به قدرت می رسند عملی نمی شوند. بسیاری از خرافاتهای موجود در ادیان مختلف در واقع ریشه زرتشتی دارند و بدین وسیله به دین یهود و از آن هم به مسیحیت و اسلام منتقل شده است مثل افسانه هایی مثل پل صراط و مزخرفات مربوط به دنیای دیگر که در سرگذشت ارداویراف هم قابل مشاهده است. و لازم به ذکر است اونهایی که معتقدند دین زرتشت دین صلح و برادری است نگاهی به فرموده های کراتیر موبد که در عصر ساسانی یعنی دوره ای که حکومت در دست زرتشتیان بود بیاندیزید که ببینید نسبت به دگراندیشان چه برخوردهای خشونت باری اعمال می کرده است. در تمام دورانی که سلسسله ساسانی یعنی دوره حکومت دین زرتشت بر ایران تسلط داشت جنگهای خونباری با کشور روم درگرفت که در اینجا مجالی برای بازگویی ندارد.

 14. من مسلمانم و به تمام ادیان الهی توجه کنید ادیان الهی احترام میگذارم و هر کسی که مخالف دین اسلام سخنی بگوید که باعث توهین شود با تمام قدرت با او مخالفت میکنم

  • با سلام ؛ مشکل این جاست ، آیا آیین زرتشت اصلا الهی بوده است ؟ اصلا زرتشت که بوده ؟ جز اوستا مدرک دیگری نیز بر وجود او هست ؟ اصلا اگر فرشته هایی چون سپنته آرمیتی در اوستا انگیزه نیک اند – که البته اوستا رد می کند – ، پس نمیشود زرتشت و اهورا مزدا هم انگیزه باشند ؟ این اهورا مزدا که بوده ؟ آن که دختر و پسر و همسر داشته و رقیب بزرگی مثل اهریمن و پیکری چون خورشید ؟ تکلیف زروان چه میشود ؟ مانی راست می گفت یا زرتشتیان ؟ چرا زرتشت هیچ گاه پس از ساسانیان در هیچ کجای دنیا نتوانست رشد کند و روز به روز حالتی نزولی دارد ؟ اما اسلام در ایران ۹۸ درصدش را تا به الآن حفظ کرده است و در دنیا نیز در حال گسترش است ؟ مگر اسلام به اندونزی و مالزی لشکر کشی کرد ؟ پاسخ تمام سؤالات :
   قرآن تحریف نشد .

   • به نظر بالعکس است ، زرتشتیان در دوره اصلاح مذهبی به سر می برند ، بسیاری از کژیهای مغان را به مدد دانش زبان شناسی شناخته اند و جوهر اندیشه یکتاپرستانه زرتشت را استخراج می کنند در روزگاری که متاسفانه اسلام قهرمان خشونت و عدم مداراست و مسلمانان جدالهایشان با یکدیگر رنگ خون گرفته و از رافت پیامبرشان و مدارای دینشان هر روز دورتر می شوند و عقایدشان هر روز متعصبانه تر و شرک الودتر می گردد . حاضر نیستند سخن روشنفکران مصلح دینی را بپذیرند و به کوچک بهانه ای دیگران را تکفیر می کنند . اینها بیشتر ما را یاد دوران ساسانیان و رفتار ایشان می اندازد .
    اگر به جای این حرفهای متعصبانه با نگاه عبرت اموز به اوج و فرود ادیان دیگر نگاه کنیم ان وقت سوگ مندانه در رسای آینده تاریکی که برای دین مردمان ساخته شده می گریستیم .

 15. سوشیانت در جواب مدیوماه

  مدیوماه عزیز مسلمانی ما رفتارهای اشتباه ما مسلمانان ربطی به دین اسلام ندارد:
  آبادی میخانه ز ویرانی ماست …… جمعیت کفر از پریشانی ماست
  اسلام به ذات خود ندارد عیبی …… هر عیب که هست از مسلمانی ماست
  رباعی از عمرخیام

  • هرگز اعتقاد ندارم که مشکل در ذات ادیان است . مصلحان و پیامبران جز وحدت مردمان و رفع جهالت و کژیها قصدی نداشته اند . اشکال در آن است که پس از پیامبران کسانی در دین امت ایشان طمع بستند و مردمان به جای توسل به باطن و ذات پبام پیامبران مشغول ظواهر دین شدند و فریفته فریبکاران دین فروش . این قصه همه ادیان الهی است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code