خانه / احکام / احکام زرتشتی / ارتداد / اعدام مرتد از سوی زرتشتیان به استناد شاهنامه

اعدام مرتد از سوی زرتشتیان به استناد شاهنامه

به قلم مدیر سایت
یک ایراد زرتشتیان به ما، حکم اعدام برای ارتداد است. اما ابیاتی از فردوسی در شاهنامه، نشان می دهد طبق دستور زرتشت هرکس منکر خداوند شود، اگر پس از یک سال نصیحت باز نگشت، اعدام می شود.

در نرم افزار شاهنامه که برگرفته از چاپ های مختلف از جمله چاپ مسکو است، چنین آمده (ص ۱۲۳۱):

که زردشت گوید به استا و زند
که هر کس که از کردگار بلند  

بپیچد، به یک سال پندش دهید
همان مایه ی سودمندش دهید

سر سال اگر باز ناید به راه
ببایدش کشتن به فرمان شاه

همچنین ببینید

احکام

اشتراک بعضی آموزه های اسلامی و زرتشتی / احکام تاسیسی و امضایی

به قلم مدیر سایت گاه زرتشتیان انتقاد می کنند که برخی احکام شرعی و آموزه …

۲۲ نظر

 1. نکته بسیار جالبی فرمودید. عین همین حکم در مورد مرتد در اسلام هم وجود دارد و وی حبس میشود و از وی خواسته میشود که بازگردد و اگر در این مدت توبه نکردحد ارتداد جاری میشود. ایا این تشابه تصادفیست یا اینکه دلیل اینست که هر دو دین منبع یکسانی دارند؟ این تنها یکی از اشتراکات دو دین است.اگر ما بجای موضع گیری همین مشترکات را بیان میکردیم زرتشتیان قطعا باور پیدا میکردند که اسلام در ادامه ادیان دیگرست وضدیتی با انها ندارد بلکه مکمل ومتمم انهاست.

  • مدیر سایت

   پس چرا زرتشتیها به حکم ارتداد در اسلام اعتراض دارند؟!

   • شمس الدین ایلدگیز

    تا جاییکه من می دانم در دین اسلام حکمی تحت عنوان اعدام نداریم و تنها حکمی که احتمال دارد منجر به کشته شدن یک نفر شود حکم قصاص است که آن طور که یادم است در متن قرآن به صراحت خداوند می فرمایند از حق دم بگذرید زیرا برایتان بهتر است. البته عالم نماهایی هستند که بعضی احکام جعلی را بر پایه کتب نامعتبری مثل سیره ابن هشام و … وارد دین اسلام می کنند که باید از این موارد دوری جست.

    • البته تجاوز به عنف و محاربه (جنگ مسلحانه) هم حکمشون اعدام هست. شاید اون هم تحت عنوان قصاص باشه. جان در مقابل آبرو

     • شمس الدین ایلدگیز

      دوستمان سیاوش امیرشاهی درست عرض کردند و ازشون تشکر می کنم. حکم مبارزه با خدا و پیامبرش و کسانی که در زمین فتنه و فساد می کنند نیز بنابه متن قرآن در صورتی که توبه نکنند مرگ ، جدا شدن دست و پا و یا تبعید می باشد.

      آیه ۳۳ سوره مائده
      إِنَّمَا جَزَاءُ الَّذِینَ یُحَارِبُونَ اللَّـهَ وَرَسُولَهُ وَیَسْعَوْنَ فِی الْأَرْضِ فَسَادًا أَن یُقَتَّلُوا أَوْ یُصَلَّبُوا أَوْ تُقَطَّعَ أَیْدِیهِمْ وَأَرْجُلُهُم مِّنْ خِلَافٍ أَوْ یُنفَوْا مِنَ الْأَرْضِ ۚ ذَٰلِکَ لَهُمْ خِزْیٌ فِی الدُّنْیَا ۖ وَلَهُمْ فِی الْآخِرَهِ عَذَابٌ عَظِیمٌ

  • زرتشت

   در دین زرتشت هیچ چیز حتی پذیرفتن دین اجبار نیست و انسان میتواند با آزادی کامل دین خودش را انتخاب کند

   در کتاب گات ها /هات ۳۱ / بند ۱۱ به صراحت این آزادی دیده میشود:

   ((ای خداوند خرد هنگامی که در روز ازل جسم و جان آفریدی و از منش خویش نیروی اندیشه و خرد بخشیدی ، زمانی که به تن خاکی روان دمیدی و به انسان نیروی کار کردن و سخن گفتن و رهبری کردن عنایت فرمودی خواستی تا هر کس به دلخواه خود و با کمال آزادی کیش (دین) خود را برگزیند.))

   ولی عجب سند محمکی
   در جای دیگر شاهنامه اینجور و اونجور میشود ولی اینجا سند محکم !!

   • سلام. اولا از کدوم ترجمه استفاده کردید ؟!!! ثانیاً گفتید : “در دین زرتشت هیچ چیز حتی پذیرفتن دین اجبار نیست و انسان میتواند با آزادی کامل دین خودش را انتخاب کند” و “…تا هر کس به دلخواه خود و با کمال آزادی کیش (دین) خود را برگزیند”
    خوب ! شعار ظاهراً عوام پسندی بود !!!! اما !!!
    این حالت رو در نظر بگیرید :
    کسی با اختیار خودش دینی رو انتخاب کرد که در اون فریب دادن و کشتن بیگناهان و دروغ گفتن و با خواهر و مادر خوابیدن و با ادرار انسان غسل کردن رو ترویج میکنه !!!!
    با حرف شما اون شخص این حق رو داره که این دین و این راه رو انتخاب کنه !! شما واقعاً به این شخص حق میدید و اجازه میدید که با کمال آزادی این راه رو انتخاب کنه ؟

 2. اقای شمس الدین- علاوه بر قصاص در حدود هم یکی از مجازاتهای احتمالی در شرایطی اعدام است مثل محاربه افساد فی الارض ارتداد زنا لواط و سرقت حدی.مثلا حکم سرقت حدی در بار اول قطع دست بار دوم قطع پا بار سوم حبس ابد وبار چهارم اعدامست. این احکام بدون مبنا هم نیستند وهمه مستند به ایات یا روایات معتبر شیعی هستند. البته اثبات حدود بسیار سخت وگاهی نزدیک محالست و برعکس انچه تبلیغ میشود سیاست جنایی اسلام نه تنها خشن نیست بلکه مبتنی بر مخفی کردن اینگونه جرایمست و این احکام صرفا جنبه بازدارندگی دارند. مثلا برای اثبات سرقت حدی ۱۷ شرط لازمست و به همین دلیل میبینیم که تقریبا که حتی یکبار هم چنین حدودی اجرا نمی شوند وبقول یکی لز استادانم حد شلاقیست که برای نزدن بالا رفته.

 3. با سلام…بنده دنبال مطالبی از آیین زرتشتی و موضع آن نسبت به قصاص زن و مرد هستم..به نوعی دنبال اینکه جنسیت در قصاص در آیین زرتستی تاثیری داشته یا نه..مثلا در اسلام در هنگام قصاص مازاد دیه داریم که ناشی از تاثیر جنسیت است…یا قتل در فراش که مرد همسرش را بکشد در حال زنا قصاص نمی شود اما زن مردش را بکشد قصاص می شود ..یا مثلا بارداری از عوامل تاخیر در اجرای قصاص است..آیا چنین موارد تاثیر گذاری در آیین زرتشت دیده میشه؟اگه مطلبی دارین یا مقاله ای یا کتابی یا سایتی که بتونه کمکم کنه بهم بگین ممنون دار میشم…لطفا برام ایمیل کنین

  • مدیر سایت

   از نظر زرتشتی ها فقط گاتها (کتابی چهل صفحه ای) معتبره و در این کتاب به احکام نپرداخته است پس هرآنچه زرتشتیها ادعا کنند نظر خودشونه نه دین زرتشتی و معلوم نیست این دین در این زمینه ها چه نظری داره

   http://www.raherasti.ir/5774 

 4. زرتشتی ها میگن اسلام پل صراط ، موعود، معاد و نماز را از ما گرفته اما چرا نمی گن: اعدام مرتد را هم از ماگرفته؟!

 5. درود
  اجازه بدید بنده (هم) پاسخ این سیاوش امیرشاهی!!!!!رو بدم.ظاهراً بازم خیلی دنبال پاسخ میگرده ایشون!
  ببین سیاوش امیرشاهی!!!!!!شما هم این حالت رو کاملاً در نظر بگیرید که همه این چیزهایی که گفتید در دین مبین!!!!شما بیشتر به چشم خورده و حس شده از صدر اسلام تا به اکنون که!
  کشتن مردم بیگناه و بیچاره به جرم اینکه مسلمان نشدند و جزیه گرفتن که این هم به عقیده بنده نوعی فریبکاری محسوب میشه تا خوابیدن با خواهر و مادر که بیشتر در اعراب تازی مشاهده شده(مدارکشو دوستان ارائه کردند در این سایت پرمحتوا!!!!!)تا خوردن ادرار شتر به لحاظ درمانی!
  یعنی غسل کردن با ادرار شتر از خوردن ادرار شتر بدتره؟؟؟!!!پس دیدی این اعمال در امت مسلمان! شما هم وجود داشته و نیز ادامه داره؟
  واقعا نمیدونم شماها تا چه زمانی میخواهید حرف بعضاً خرافی و اشتباه یک موبد زرتشتی رو بگذارید به پای اصل دین زرتشتی!این کار شما هاخییییلی مضحکه.!بخدا…
  پس نتیجتا اونی که داره بخودش فشار میاره شماها هستید!
  بدرود…

 6. آقا برفرض که اسلام این ارتداد را هم از دین زرتشت گرفته باشه
  پس چرا ۱۴۰۰ ساله دین بومی زرتشتی را با یک نام دیگر و پیامبر دیگه از سرزمین حجاز به ما قالب میکنید ؟

  اگر جنگهای ارتداد و قتل عام اعراب حجاز بعد از درگذشت حضرت محمد اتفاق نمیافتاد ,
  آیا اسلامی در خود سرزمین عربستان وجود داشت ؟
  سوره ابراهیم آیه ۴ هم که میگه :
  و ما هیچ پیامبرى را جز به زبان قومش نفرستادیم تا براى آنان بیان کند……….
  هدف از پیمبری حضرت محمد هم ایجاد یک دین واحد برای اعراب بود
  اگر اعراب بعد از درگذشت حضرت محمد بفکر جنگ و تسخیر و حکومت ایران و ممالک دیگر نمیافتادن
  چقدر تو دنیا مسلمون داشتیم ؟

 7. یعنی ما فارسی هم بلد نیستیم جناب مدیر ؟
  می گوید که هرکس از کردگار سرپیچی کرد بر او شمشیر بکشید . ارتداد و اعدام در کجای این شعر است لطفا نشانمان دهید ؟!!!!!
  تحریف در عناوین و عناوین من در اوردی و دلخواه بدون ربط به متن نوشته !!!!

 8. سلام
  مدیر سایت اگر انسان راست گویی بودی میگفتی که تو کدوم صفحه ی شاهنامه این رو نوشته در ضمن شعرهای فردوسی شعر های کلاسیک(سنتی) به حساب میان یکی از قوانین شعر کلاسیک فارسی تساوی تعداد هجا ها بین دو مصرع یک بیت هست در حالی که در بیت اول شعری که آوردی مصرع اولش ده هجا ولی در مصرع دوم یازده هجا وجود دارد و این نشان می‌دهد که این شعر از فردوسی نیست که هیچ بلکه از هیچ کدام از شاعران قدیم نیست بلکه حس تعصبت در دین بهت اجازه داد یک شعر الکی از خودت بسازی و بگی از فردوسی هست در ضمن تا اونجا که من تحقیق کردم اصلا تو دین زرتشت کسی رو بخاطر دینش و معبود اعدام نمیشه

 9. این شعر در شاهنامه هست به همین صورت که اصلاح فرمودید ولی به ارتداد ربط مستقیم ندارد . صحبت از سرپیچی از کردگار است . مثلا ممکن است این سرپیچی معنایش گناهان ذکر شده در وندیداد باشد و نه لزوما ارتداد .
  منبع شاهنامه خدای نامه های پهلوی بوده و مطابق متن شاهنامه در موارد مشابه این شعر
  فردوسی به نص کتب پهلوی وفادار بوده .
  این کتب هم از اوستا پیروی کرده اند و در وندیداد گناه مرگ ارزان وجود دارد .

  • مدیر سایت

   دقت شما درخور ستایش است

   باید توجه داشت کسی که مرتکب قتل یا زنا و امثال آنها شده که محکوم به اعدام است، نصیحت او معنا ندارد بلکه در اینجا ارتداد معنا پیدا میکند. در بعضی اقسام ارتداد در اسلام هم داریم که تا یک سال به او فرصت توبه می دهند. اگر توبه نکرد اعدام می شود

   • اتفاقا در اینجا به یکی از مشترکات دین زردشتی و اسلام می رسیم .
    نخستین کسی که از کردگار سرپیچی کرد ابلیس بود . هم اسلام و هم دین زردشت ریشه نافرمانی کردگار را ابلیس می دانند.
    در باور مزدیسنی نافرمانی اهورمزدا یعنی پرستش و اطاعت از اهریمن ، در حقیقت این گناه که شایسته مرگ است همان بزرگ ترین گناه یعنی اطاعت از شیطان است .
    اطاعت از شیطان بسیار فراتر از ارتداد است .
    البته در کتب دینی متاخر زردشتیان مواردی موید دیدگاه شما وجود دارد که بنده نمی دانم فردوسی آن را نقل کرده یا چیز دیگری . مثلا در روایت امید آمده اگر کسی از دین زردشتی مرتد شود تا یکسال نصیحتش کنند و بعد سزایش مرگ است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code