همه ی مطالب به ترتیب
خانه / شخصیت ها / شاعران / قرن پنجم / فردوسی / فردوسی عرب ستیز و نژادپرست نیست
فردوسی عرب ستیز و نژادپرست نیست

فردوسی عرب ستیز و نژادپرست نیست

شاهنامه پژوه ابوالفضل خطیبی در مقاله ی «بیت های عرب ستیزانه در شاهنامه» نشان داده است که بخشی از ابیات ضد عرب در شاهنامه، سروده ی فردوسی نیست بلکه دیگران به آن افزوده اند و آن دست از ابیات ضد عرب و نژادپرستانه که سروده ی اوست، در واقع فردوسی از خدای نامه ی ساسانی نقل کرده و دیدگاه خود او نیست.
با تشکر از دوست گرامی استاد یاغش کاظمی که این نوشته را در اختیار قرار داد.

خطیبی در پایان مقاله اش چنین نتیجه گیری کرده است:
«بسیاری از بیت های عرب ستیزانه در شاهنامه، اصلی است و مضامین آنها پس از سرنگونی دولت ساسانی، در گزارشِ شکستِ ایرانیان از اعراب به خداینامه ساسانی منضم شده و فردوسی با امانت همین گزارش را به رشته نظم کشیده است، ولی برخی کاتبان و شاهنامه خوانان عمدا خود با استفاده از همان مضامین شاهنامه (مانند خوراک و پوشاک و رنگ پوست اعراب)، بیت های دیگری را در تحقیر اعراب سروده و در متن شاهنامه جای داده اند….
در سراسر شاهنامه هیچ بیتی را نمی توان یافت که بر مبنای آن بتوان به عرب ستیزیِ شخصِ فردوسی حکم کرد. تحقیر نژادهای دیگر و نگرش های صرف قومی و نژادپرستانه دور از شأن شاعر و اندیشمند بزرگی چون فردوسی است.»

منبع:
مقاله ی «بیت های عرب ستیزانه در شاهنامه»، ابوالفضل خطیبی، چاپ شده در مجله ی نشر دانش، سال ۲۱، شماره ۳، پاییز ۱۳۸۴

۲ نظر

  1. بعله فردوسی اینطوری نبوده فقط مانند ابوریحان از عرب تازی بیزار بوده یعنی عربی که به ایران حمله کرد و ایشان
    از جنگ های مذهبی هم بیار بوه

  2. شما پدافند اعراب هستید؟؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی