خانه / شخصیت ها / پیامبر اسلام(ص) / رفتار دوگانه ی پیامبر اسلام(ص) در مکه و مدینه!

رفتار دوگانه ی پیامبر اسلام(ص) در مکه و مدینه!

به قلم مدیر سایت
برخی این ایراد را مطرح می کنند که چرا باید رفتار حضرت محمد(ص) در مکه (پیش از هجرت) با رفتارش بعد از هجرت متفاوت باشد؟ چرا در مکه دست به سلاح نبرد اما همینکه در مدینه به حکومت رسید دست به سلاح برد و با دشمنان با شدت برخورد می کرد؟ چرا در مکه مهربانی اما در مدینه خشونت؟!

در پاسخ فقط به ذکر مثالی از عصر خودمان بسنده می کنم:
این ایراد مثل آن است که کسی بگوید: چرا امام خمینی رفتاری دوگانه در قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی داشت؟ چرا امام خمینی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، دستور به کشتن کسی از مخالفانش نداد اما پس از انقلاب دستور مستقیم به کشتن عراقی ها در جنگ با ایران داد؟ پس از پیروزی انقلاب، افرادی اعدام شدند که بسیاری از این اعدام ها مورد تأیید او بود در حالی که قبل از پیروزی، از این امور خبری نبود؟
روشن است که قبل از انقلاب، عراق به ایران حمله نکرده بود تا دستور کشتن عراقی ها را بدهد. او قبل از انقلاب، قدرت نداشت تا بخواهد دستور اعدام خطاکاران ـ از نظر خود را ـ بدهد.
زندگی رسول خدا(ص) نیز به همین صورت بود.

همچنین ببینید

جنگ

کشتار یهودیان بنی قریظه به دست مسلمانان

به قلم مدیر سایت با حکم سعد بن معاذ، مسلمانان تمام مردان طایفه ی بنی …

۸ نظر

 1. سلام آقای فاطمی من یه سوال داشتم که به پست ربطی نداره ولی ممنون میشم اگر جواب بدید

  حکم ارتداد هر مرتدی قتل هست یا اما و اگر داره و به صرف اینکه کسی از اسلام خارج شد نباید حکم اعدام درموردش اجرا شه؟

  • مدیر سایت

   در این زمینه اختلاف نظر میان علماست. از یکی از مراجع تقلید شنیدم که حکم مرتدی اعدامه که با علم به حقانیت اسلام، خارج بشه از اسلام. بنابراین عموم افرادی که از اسلام خارج میشن حکمشون اعدام نیست

   نظریکی دیگر از مراجع تقلید اینه که اگر با دلیل و برهان خارج بشه حکمش اعدام نیست

   بهرحال اینها نشون می ده که حکم اعدام از امور واضح و حتمی نیست خصوصا با توجه به اینکه شنیده ام پیامبر و امام علی ع کسی را بخاطر ارتداد اعدام نکرده اند

 2. ممنون از لطفتون

 3. دلایلتان برای این رفتار دوگانه پیامبر بسیار ناکافی و نامربوط هست. خب این رفتار دوگانه  تمام دیکتاتورهای تاریخ قبل از رسیدن و بعد از رسیدن به قدرت است که از یک پیامبر بدور هست .
  آیا پس محمد رضا شاه اشتباه کرده بود که در زمان قدرت خود ، خمینی و بقیه مخالفین مذهبی را اعدام نکرد؟

  • مدیر سایت

   آیا شما توقع داشتید پیامبر ص پیش از هجرت، بدون داشتن هیچ امکاناتی با دشمنانش بجنگد؟! خوب نتیجه ی چنین نبردی معلومه و هیچ عاقلی چنین نمی کنه.
   این شباهت با دیکتاتورها قابل قبول نیست اگر اینطوره بگید: دیکتاتورها در جنگ از اسلحه استفاده می کردند، پیامبر هم از اسلحه استفاده کرد پس هردو مثل همند یا دیکاتورها غذا می خوردند پیامبر هم غذا می خورد…

   • سلام
    جواب مدیر محترم سایت بسیار ساده است
    به نظر بنده با توجه به مطالعاتی که داشته ام حضرت رسول ص به کسی حمله ای نکرده است.در تمام جنگها این مشرکین مکه بودندکه به مسلمانان حمله می کردند
    تنها جایی که جنگ ابتدایی بود فتح مکه بودکه ان هم بدون درگیری جدی انجام شد و حتی خانه دشمن درجه یک اسلام و پیامبر یعنی ابوسفیان ، به منزل امنی جهت پناه مردم تبدیل و اعلام شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code