خانه / ایران / اسلام و ایران / نقد فرهنگ ایرانی / نقد فرهنگ ایرانی: اعلام هدیه ها در مجالس جشن
ازدواج

نقد فرهنگ ایرانی: اعلام هدیه ها در مجالس جشن

به قلم مدیر سایت

فرهنگ ایرانی:
در امثال مجالس عقد و عروسی مرسوم است که شخصی با صدای بلند اعلام می کند که: فلانی فلان هدیه را آورده است. این کار را به عنوان تشکر از هدیه دهندگان انجام می دهند.

فرهنگ اسلامی:
این کار چند ایراد دارد که هیچکدام با فرهنگ اسلامی سازگاری ندارد:

ـ امروزه هر طایفه و فامیل، رسم خاص خود را دارد. رسم برخی، دادن هدایای گرانقیمت است و برخی کم قیمت. و هیچ معیار عرفی برای درست بودن انواع شیوه ها، وجود ندارد. بنابراین اگر اعلام کنند که مثلا خواهر داماد یک میلیون تومان هدیه داده است و پس از آن، اعلام کنند که خواهر عروس پنجاه هزار تومان، چه صحنه ای پیش خواهد آمد؟! مخصوصا اگر شخص کم تربیتی در آن جمع حرف نیش داری را با صدای بلند بگوید یا افرادی بخندند!
آیا مجازیم زمینه ی شرمندگی کسی را بوجود آوریم؟ آیا احتمال نمی دهیم این کارها زمینه ی کدورت هایی را پدید آورد؟ آیا این کارها زمینه ی غیبت را فراهم نمی کند؟

ـ برخی به خاطر مشکلات مالی نمی توانند، هدیه ی متعارف را تهیه کنند اما وقتی می بینند که اعلام عمومی می شود، خود را به زحمت می اندازند و حتی گاه نزاع های زن و شوهری پدید می آید. چه بسا برخی بخاطر چنین اعلام هایی، در مجالس شرکت نکنند و…
آیا کسی حق دارد دیگران را در رودربایستی بیندازد و در نتیجه مجبور شوند هدیه دهند یا مقدار آن را بالا ببرند؟!

ـ فرض کنیم بنده از امکانات مالی خوب برخوردارم اما بدون هیچ دلیل یا بخاطر مال دوست بودن، نمی خواهم هدیه ی متعارف ببرم. آیا کسی حق دارد با چنین اعلامی، آبرویم را در جمع ببرد؟!

یادآوری:
یک) اعلام چند و چون هدایا در میان جمع، که زمینه ساز مشکلات اخلاقی احتمالی است، از نظر فرهنگ اسلامی، ناشایست به شمار می رود.
دو) نظر به اینکه گیرندگان هدایا می خواهند بدانند که چه کسی برای آنها کادو آورده، جا دارد بر آن، نام دهنده نوشته شود.

همچنین ببینید

زیاده روی در عزای اهل بیت(ع)

فرهنگ ایرانی به نظر می رسد امروزه ما ایرانی ها بلکه ما شیعیان، برای عزاداری …

یک نظر

  1. سلام علیکم

    جناب آقای فاطمی خیلی ممنون از زحماتی که برای راه اندازی سایت می کشید واقعا مطلب بجایی فرموده اید انشالله روزی دست از این فرهنگ های نا بجا برداریم.

    از شما خواهشمندم با قلم روان و فکر بازی که دارین مطالبی نیز در مورد بالا بردن معرفت انسان نسبت به خداوند و ائمه معصوم(ع)بنویسید

    بازهم از زحماتی که می کشید بسیار متشکرم
     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code