+
خانه / اعتبار دین زرتشتی / اوستا / یک حدیث در مورد زرتشتیان
یک حدیث در مورد زرتشتیان

یک حدیث در مورد زرتشتیان

به قلم مدیر سایت
امام باقر(ع) فرمود: از مجوسیان جزیه گرفته می شود؛ زیرا پیامبر(ص) فرمود: همانند اهل کتاب با آنها رفتار کنید.
آنان پیامبری بنام داماسب (یا داماست) داشتند که او را کشتند و کتابی بنام جاماسب داشتند که بر دوازده هزار پوست گاو نوشته می شد که آن را سوزاندند.

نکته ها:
از این حدیث نکات زیر استفاده می شود:
یک) در عصر امام باقر(ع) زرتشتیان کتابی آسمانی در دستشان نبوده است.
دو) نام پیامبر آنان داماسب یا داماست بوده است. اما نمی دانیم آیا مراد همان زرتشت است یا شخصی دیگر.
سه) نام کتاب آنان «جاماسب» بوده.
چهار) کتاب آسمانی زرتشتیان خیلی بزرگ بوده.
پنج) خود زرتشتیان پیامبرشان را کشتند و کتابشان را سوزاندند.

متن عربی حدیث
المجوس تؤخذ منهم الجزیه لان النبی (ص): "سنوا بهم سنه أهل الکتاب".
وکان لهم نبی اسمه دامسب (در بعضی نسخه ها "داماست" است) فقتلوه ، وکتاب یقال له جاماسب کان یقع فی اثنی عشر ألف جلد ثور فحرقوه. (من لایحضره الفقیه، ج ۲، ص ۵۳، ح ۱۶۷۸)

یادآوری:
بعضی محققان از این سخن پیامبر(ص) که فرمود: همانند اهل کتاب با زرتشتیان رفتار کنید، استفاده کرده اند که آنان اهل کتاب نیستند بلکه در حکم اهل کتاب هستند.
اما با توجه به روایات دیگر که تصریح کرده اند زرتشتیها اهل کتابند، بنظر می رسد منظور پیامبر(ص) این بوده که درست است آنان کتابی ندارند اما مانند اهل کتاب هستند یعنی در واقع کتاب دارند.

۲۲ نظر

 1. این احادیث معتبرند؟
   

 2. بنایی در شهر جهرم هست که میگن آرامگاه جاماسب حکیم است

 3. واقعا این توجیه ویادآوری شما.خیلی خنده دار هست.

  یادآوری:
  بعضی محققان از این سخن پیامبر(ص) که فرمود: همانند اهل کتاب با زرتشتیان رفتار کنید، استفاده کرده اند که آنان اهل کتاب نیستند بلکه در حکم اهل کتاب هستند.
  اما با توجه به روایات دیگر که تصریح کرده اند زرتشتیها اهل کتابند، بنظر می رسد منظور پیامبر(ص) این بوده که درست است آنان کتابی ندارند اما مانند اهل کتاب هستند یعنی در واقع کتاب دارند.

  نعوذ بالله خدا با مجوسان لج کرده بود.که اقوام اهل کتاب رو بیان کرد در قرآنش برای پیامبر عظیم الشان وجهانیان ولی مجوسان رو سانسور گرفت. والان شما با استناد به اسرائیلیات ومجوسیات.از خدا عالمتر از آب در امدین. ……

  • ولصابرین ول صائبان ولمجوس @ و انانکه شرک را به واقع ترجیح
   اون @ که گذاشتم به معنی ایه ی بعد بود این ایه مخصوص مسیحیان ولصابرین یهودیان ولصائبان زرتشتیان ولمجوس بقیشم که خوب ایه ی عربیش البته یادم نبود فارسیش و نوشته باور نداری بپرس

   • صحیح این است:
    إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَالَّذِینَ هَادُوا وَالصَّابِئِینَ وَالنَّصَارَىٰ وَالْمَجُوسَ وَالَّذِینَ أَشْرَکُوا إِنَّ اللَّهَ یَفْصِلُ بَیْنَهُمْ یَوْمَ الْقِیَامَهِ ۚ إِنَّ اللَّهَ عَلَىٰ کُلِّ شَیْءٍ شَهِیدٌ
    همانا مؤمنان و یهودیان و صابئی ها و نصاری و مجوسیان و مشرکان [که در مذاهب خود با یکدیگر اختلاف دارند، و هر گروهی خود را حق می داند،] مسلّماً روز قیامت خداوند بینشان داوری می کند [تا حق پیشگان به بهشت، و باطل گرایان به دوزخ درآیند،] بی تردید خداوند بر همه چیز گواه است
    سوره = الحج آیه = ۱۷ صفحه = ۳۳۴ جزء = ۱۷ حزب= ۳۴

 4. اقای فاطمی من در کتب گوناگون خواندم که حضرت زرتشت به دست تورانیان کشته شدند!سخن شما را بپذیرم یا مطالب کتب را؟!شما میگین به دست زرتشتیان کشته شدند!!!

  • به هیچیک از سخنان رسیده در مورد زرتشت نمی توان اعتماد کرد مگر یکی از معصومان(ع) در مورد او سخنی با سند معتبر گفته باشند.

   • البته حدیث امام باقر فقط برای مسلمانان خصوصا شیعیان ارزش دارد اما نتیجه گیری های شما از حدیث نادرست است ، حدیث کوچک ترین اطلاعاتی راجع به زرتشتیان ارایه نکرده و کمی اطلاعات جدید بدون پایه تاریخی راجع به یک پیامبر مجوسی داده که برای ما ناشناخته است .
    یک : مجوس معرب مگوس یونانیست ، مگوس یونانی شده مغوس است ، مغوسیان اصلا کتاب مقدس نداشتند بلکه مهرپرست بودند بنابرین اگر مغوسیان کتاب مقدس نداشته باشند ربطی به زرتشتیان ندارد .
    دو : مغوس معادلی شبیه ادیان ابراهیمیست و دارنده مجموعه ای از زرتشت هاست ، زرتشت اسم عام و معادل پیامبر است اما زرتشت ما به نقل خود گاتاها زرتشت سپنتمان است ، این درسته که زرتشت اصلاحگر مغوس بود اما مغوسی نبود.
    سه : کتاب زرتشت سپیتمه به روایت وندیداد گاهان است ، جاماسب اگر پیامبر مغوس هم بوده باشد مورد نظر ما نیست .
    چهار : اصلا بحث کتاب زرتشت سپنتمان و ربطی به جاماسب ندارد
    پنج : عیسی هم ادیان ابراهیمی را کامل کرد اما یهودی نبود ، ابراهیمیان او را کشتند ولی پیروانش (مسیحیان) او را نکشتند ، بنابرین ابراهیمیان عیسی را کشتند دقیقا مشابه این جمله است که محوسیان زرتشت را کشتند ، زرتشت سپنتمان به دست یک مجوسی تورانی در یک جنگ مذهبی کشته شد .

    • دستت درد نکند آناهید، امیدوارم مسول سایت جوابشو گرفته باشه.

    • خوب عالی بود حرفت دلیلت محکم بود اما ی اشتباه بزرگ مغوس با مگوس کاملا فرق داره مغوس یعنی غوسیا یعنی خدای خدایان چین مگوس کلنه یی است که مسیح گفته و در مورد ان سه زرتشتیس که هنگام تولد به دیدار پریم (ع) امدند و به او هدایایی دادند یک حدیث هم در مورد عیسی هست که فردی نزد عیسی امد و گفت ایا ان سه مجوس از خبطه ی چین و بویو بودند که عیسی فرمود خیر این سه مجوس پارسی بودند ان مرد دوباره گفت پس پیامبرشان مال انجا بوده عیسی فرمود خیر ان پیامبر از سمت ری در پارس بود زنی ظاهرا کلیمی گفت اگر راستومیگویی بگو نام ان پیامبر چیست
     عیسی فرمود نا ان پیامبر زرادشت است ان فرد تنها فردی بود که بشارت من و پیامبر اخرالزمان را داد و گفت مارا ستایش کنند و اجازه دهند ما آزاد باشیم درضمن ان فرد که زرتشت را کشت پدرش پارسی بود ولی به علت کینه یی که از داریوش فرزند گشتاسب داشت (ظاهرا یا دلیر شیر ) زرتشت را کشت
     مادر ان فرد فقط تورانی بوده امیدوارم درس گفته باشم اگرم غلط تایپی داشت شما ببخش

 5. سلام. اسم پیامبرشان جاماسب بود. تعالیمش را بر هزار تکه از پوست گاو نوشت و در ساحل رود ارس تبلیغشان میکرد ک وی را کشتند(واقعه اصحاب الرس)  بعد از کشتن جاماسب تعالیم وی دچار میهرپرستی(میتراییسم)گشت.لفظ مجوس یک ارتباطی با جاماسب دارد/ بعدها زرتشت برای اصلاح دین جاماسب از میتراپرستی ظهور کرد.اما تعالیم وی هم دچار تحریف و آتش پرستی گشت. (این خلاصه ای بود از نظر ایت الله رضوی درباره این حدیث)

 6. مدیر سایت واقعا ادم جالبیه خدا خیرش بده ما رو حی میخندونه .میگه مطالبی معتبره که از زبان معصومین باشه انگار بیروان سایر ادیان هم به هشون اعتقاد دارن .من ایرانیم چون یکی از دوستان زرتشتی هم اسم ایرانی انتخاب کرده من با اسم اشو اومدم

  • صد رحمت به ما که آنچه در مورد زرتشتیها از زبان معصومانه می پذیریم اما خود زرتشتیها اگر سخنان معصومان رو قبول نداشته باشند هیچ نقلی در مورد دین زرتشت را نباید بپذیرند چون هیچ چیز قابل قبول از این دین نرسیده. بنگرید: http://www.raherasti.ir/346

 7. سلام درود بر شما که مطلب به این قشنگی گذاشتید و من بگم که جا داره از حرف اما بزرگوار علی (ع*) بگیم که گفت زرتشتیان پیامبری داشتند و کتابی داشتند که ان را سوزاندند من پنج تا دوست دارم که زرتشتین و هروقت در مورد حضرت محمد حرف میزنم صلوات میفرستن و سجده میکنن و اورا سپاس میگویند و ان زرتشتیان همه علاوه بر عکس ززتشت و ذوالقرنین عکس تمامی ائمه را هم به دیوار اتاقشان زده اند باور کنید عین حقیقته یکی از انان جز سی قران را هم حفظ بود
  اگر از دست من ناراحت شدید معذرت میخوام ولی اگر حرف من براتون خنده داره حاضرم قسم هم بخورم

 8. من کلی فیلم در مورد عزاداری حضرت امام حسین از زرتشتی ها هم دارم. در ضمن این سایت فقط عقاید شخصی شما رو نشر میده. نه میشه براتون مقاله علمی فرستاد. ( وقت نمی کنید به خونید : جواب شما به عزیزی با نام مستعار مسلمان در قسمت حکیم فردوسی از نظر رهبر انقلاب و نه در صورت پذیرش مطلب حاظر به استفاده ازش هستید. ) از هیچ گروه یا تیم متخصص در این موارد هم استفاده نمی کنید. نگاهتون مثل نگاه عاقلان اندر صفیه. خودتون بگید : چرا ؟ دنبال چه هدفی هستید. زرتشتیان زناکارند و خیلی بد . آیا پدر جناب روزبه پارسی معروف به سلمان یار بزرگوار پیامبر و حضرت علی که خودشون از موبدان بزرگ جی بودند میشه زناکار با محارم باشه و خدا فرزندی مایه افتخار ایران و اسلام بهش هدیه بده ؟ یادتون باشه از اول انقلابه که علیه محمدرضا پهلوی فیلم می سازیم ، باشه شاه حروم زاده. سئوال چرا ما حلال زاده ها اشتباهات اون ها ادامه می دیم ؟ به قول حافظ شیراز : جنگ هفتاد و دو ملت همه را عذر بنه / چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند .

  • حاضر درسته نه حاظر
   سفیه درسته نه صفیه
   وجود ازدواج با محارم میان زرتشتیها به معنای این نیست که همه ازدواج با محارم می کردند و همه از طریق ازدواج با محارم بدنیا می آمدند. فرزندانی که از این راه بدنیا می آمدند حرامزاده نبودند طبق حدیثی از امام صادق(ع)

 9. سلام. جناب فاطمی. لطفا به این لینک نگاهی بندازید. درباره مجوس و جاماسب و زردشت

  http://forum.hammihan.com/thread221073.html

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>