+
خانه / شخصیت ها / موبدان / اردشیر خورشیدیان / چرا فقط اوستا مقدس؟!
چرا فقط اوستا مقدس؟!

چرا فقط اوستا مقدس؟!

به قلم مدیر سایت
موبد دکتر اردشیر خورشیدیان ـ رئیس انجمن موبدان تهران ـ می نویسد:
«تمام پنج کتاب اوستا ـ و البته اوستا و نه هر کتابی که هر موبدی یا پیروان هر دینی در ایران باستان بنا به وضعیت اقتصادی و اجتماعی و سطح دانش و بینشی که داشته نوشته است و دیدگاه شخصی خود را ابراز کرده است ـ برای ما زرتشتیان مقدس است؟» (پاسخ به پرسشهای دینی زرتشتیان، ص ۳۳)

جناب خورشیدیان!
شما قائلید که اوستا را (غیر از گاتها) موبدان و روحانیان برجسته ی زرتشتی نوشته اند و نویسندگان بخش هایی از آن، معلوم نیست. با این حساب چه فرق است بین اوستا و دیگر کتاب هایی که موبدان در زمان ایران باستان نوشته اند؟ اصلا چه فرق است میان اوستایی که در ایران باستان نوشته اند و کتاب هایی که موبدان بعد از این دوران نوشته اند؟
نمی توانید بگویید: محتوای اوستا عالی و معتبر است برخلاف دیگر کتاب ها؛ زیرا معترفید که بخش هایی از وندیداد (بخشی از اوستا) با روح مکتب و دین اشوزرتشت سازگاری کامل ندارد. (همان ص ۳۸)

پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان ـ شناسنامه

۲ نظر

  1. مجوسان بی چاره خجالت میکشن بگویند که گاتها کتاب اصلیشون نیست . از بس تواین صدساله توبوق وکرنا گذاشتند حالا چون متوجه شدند گاتها چقدر بیمحتوا و اشتباه است . میخوان دوباره جابیاندازند که اوستا کتابشونه .
    البته چه بگویند گاتها وچه اوستا ما مسلمانان بازهم با رافت قبول میکنیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>