+
خانه / مناسبت ها / 22 بهمن / انتخاب رئیس حکومت در ایران باستان و حکومت اسلامی / شاپور دوم در شکم مادر، شاه شد!
انتخاب رئیس حکومت در ایران باستان و حکومت اسلامی / شاپور دوم در شکم مادر، شاه شد!

انتخاب رئیس حکومت در ایران باستان و حکومت اسلامی / شاپور دوم در شکم مادر، شاه شد!

به قلم مدیر سایت
مهمترین شخصیت تأثیرگذار در یک کشور، کسی است که بالاترین مقام را در حکومت دارد؛ خواه او را «ولی فقیه» بنامیم یا «پادشاه» یا «رئیس جمهور».
یکی از راهها برای نشان دادن برتری حکومت اسلامی بر حکومتهای ایران باستان، توجه به چگونگی انتخاب کسی است که در رأس حکومت قرار دارد.

ملاک انتخاب رهبر در حکومت اسلامی
در اصل ۱۰۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، ویژگیهای زیر برای رهبر تعیین شده است:
۱. صلاحیت علمی لازم برای افتاء در ابواب مختلف فقه.
۲. عدالت و تقوای لازم برای رهبری امت اسلام.
۳. بینش صحیح سیاسی و اجتماعی، تدبیر، شجاعت، مدیریت و قدرت کافی برای رهبری
در حکومت اسلامی تنها معیار «لیاقت» است البته لیاقت براساس معیارهای اسلام نه معیارهای دیگران؛ چون حکومت، اسلامی است. فرزند رهبر بر دیگران کمترین امتیاز و برتری در گرفتن حکومت ندارد. حتی رهبر نمی تواند جانشینی برای خود تعیین کند هرچند آن شخص، از لیاقت لازم برخوردار باشد. البته می تواند سفارش کند که بعد از او فلان شخص را انتخاب کنند اما مجلس خبرگان می تواند به این سفارش رهبر توجه نکند زیرا پس از مرگ رهبر، هیچ کدام از دستورهای او معتبر نیست و مشروعیت ندارد. لذا به محضی که آیت الله خامنه ای به حکومت رسید، طی حکمی همه ی دستورها و نصب افراد از سوی امام خمینی را تأیید کرد تا مشروعیت داشته باشند.

ملاک انتخاب شاه در ایران باستان
در ایران باستان، کسی شاه می شد که حکومت قبلی را ساقط کند و بعد از او پسرش به حکومت می رسید؛ خواه از لیاقتهای لازم برخوردار باشند یا نباشند و خواه مردم او را قبول داشته باشند یا نداشته باشند. به همین دلیل حکومتها به مرور ضعیف می شدند تا اینکه زمینه ی قیام برای دیگران فراهم می شد و به سرنگونی حکومت می انجامید.

انتخاب شاپور ذوالاکتاف
به عنوان نمونه، چگونگی انتخاب شاپور دوم را از لغتنامه ی دهخدا می آورم. در این کتاب با تمسک به منابع تاریخی از جمله شاهنامه آمده است که او همینکه به دنیا آمد، بعنوان شاه تعیین شد؛ زیرا پدرش شاه بود. در بعضی منابع آمده است در زمانی که مادر شاپور او را باردار بود، هرمز ـ پدر شاپور ـ یا درباریان، ‌تاج شاهی را بر شکم مادر گذاشتند و به این صورت شاپور در زمانی که جنین بود، به پادشاهی رسید.
وقتی که یک جنین یا نوزاد، پادشاه یک کشور می شود، آیا این نهایت مسخرگی نیست؟! می توان حدس زد که چه برسر کشور آمد. وقتی که این خبر به اطراف ایران رسید، کشورهای همسایه به طمع افتادند و بخشهایی از ایران را تصرف کردند.
البته شاپور وقتی بزرگ شد لیاقتهایی از خود نشان داد اما اگر او لیاقت نداشت چه می شد؟ در زمان کودکی او چه صدماتی که گریبانگیر مردم نشد!

۸ نظر

 1. نتیجه ی حکومت پادشاهی همین میشه که دیروز سلمان بن عبدالعزیز در کهنسالی و با داشتن انواع بیماری ها از جمله آلزایمر، پادشاه عربستان (یکی از مهمترین کشورهای دنیا) شد!!

 2. ۱- این صلاحیت رو چه کسی تایید میکنه؟

  ۲- ایا منظورت عدالتی است که الان برقراره؟

  تنها معیار لیاقت است؟ بهتره این هارو برای کسی بگید که توی این جامعه زندگی نمیکنه.

  • ۱. صلاحیت علمی رو مجلس خبرگان تایید می کنه که همه مجتهد وکارشناسند
   ۲. عدالت یعنی پرهیز از گناه
   بارها گفتم که ما قوانین رو بررسی می کنیم اما اینکه آیا درست اجرا میشه یا نه بحث دیگریه و نباید بحث را منحرف کرد

 3. مجتهدان مجلس خبرگان رو چه کسی تایید و تعیین می کنه؟

  اگر عدالت یعنی پرهیز از گناه پس ادم خیلی راحت می تونه بشینه توی خونه خودش و از گناه پرهیز کنه و با کسی هم کاری نداشته باشه. نخیر گرامی عدالت این نیست  که شما می فرمایید، اگر نمیدونی عدالت چیه بد نیست یه کم با مظلومان جامعت هم نشین بشی.

  قوانینی که درست اجرا نشه چه فایده ای داره؟ یا قوانینی که اصلا اجرایی نیستند یعنی یعنی قوانینی که عمومیت مردم به رسمیت نمی شناسند. کسی که قانون گذاری میکنه باید روی اجرا شدن قوانین هم نظارت داشته باشه.

 4. من به مسلمین خیلی علاقه داشتم اما حالا که اینچیزا رو ازشون میبینم نگاهم داره تغییر میکنه نصبت به مسلمین.اینجوری که بوش میاد شما دارین تفرقه افکنی میکنی و مارو بد نام و میلمانان آدمهای جنگ طلبی هستند

 5. برای اینکه ببینیم نحوه انتخاب حاکم در حکومت اسلامی به چه شکل هستش به قانون اساسی نه، بلکه به نحوه حاکمیت حضرت محمد (ص) و قرآن و احادیث باید رجوع کرد. اسلام برابر حکومت ایران نیست بلکه حکومت ایران سعی می کند خود را با اسلام تطبیق دهد. در مورد میزان انطباق بحثی نمی کنم. این معادل قرار دادن ها که مثلا حکومت ایران برابر حکومت اسلامی است و قانون اساسی برابر اسلام است باعث لطمه زدن به وجهه اسلام می شود. ان شاء الله که این ظلم به اسلام از سوی مدیر عمدی نباشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلافروش ویلا