خانه / مناسبت ها / 22 بهمن / انتخاب رئیس حکومت در ایران باستان و حکومت اسلامی / شاپور دوم در شکم مادر، شاه شد!
مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای

انتخاب رئیس حکومت در ایران باستان و حکومت اسلامی / شاپور دوم در شکم مادر، شاه شد!

به قلم مدیر سایت
مهمترین شخصیت تأثیرگذار در یک کشور، کسی است که بالاترین مقام را در حکومت دارد؛ خواه او را «ولی فقیه» بنامیم یا «پادشاه» یا «رئیس جمهور».
یکی از راهها برای نشان دادن برتری حکومت اسلامی بر حکومتهای ایران باستان، توجه به چگونگی انتخاب کسی است که در رأس حکومت قرار دارد.

ملاک انتخاب رهبر در حکومت اسلامی
در اصل ۱۰۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، ویژگیهای زیر برای رهبر تعیین شده است:
۱. صلاحیت علمی لازم برای افتاء در ابواب مختلف فقه.
۲. عدالت و تقوای لازم برای رهبری امت اسلام.
۳. بینش صحیح سیاسی و اجتماعی، تدبیر، شجاعت، مدیریت و قدرت کافی برای رهبری
در حکومت اسلامی تنها معیار «لیاقت» است البته لیاقت براساس معیارهای اسلام نه معیارهای دیگران؛ چون حکومت، اسلامی است. فرزند رهبر بر دیگران کمترین امتیاز و برتری در گرفتن حکومت ندارد. حتی رهبر نمی تواند جانشینی برای خود تعیین کند هرچند آن شخص، از لیاقت لازم برخوردار باشد. البته می تواند سفارش کند که بعد از او فلان شخص را انتخاب کنند اما مجلس خبرگان می تواند به این سفارش رهبر توجه نکند زیرا پس از مرگ رهبر، هیچ کدام از دستورهای او معتبر نیست و مشروعیت ندارد. لذا به محضی که آیت الله خامنه ای به حکومت رسید، طی حکمی همه ی دستورها و نصب افراد از سوی امام خمینی را تأیید کرد تا مشروعیت داشته باشند.

ملاک انتخاب شاه در ایران باستان
در ایران باستان، کسی شاه می شد که حکومت قبلی را ساقط کند و بعد از او پسرش به حکومت می رسید؛ خواه از لیاقتهای لازم برخوردار باشند یا نباشند و خواه مردم او را قبول داشته باشند یا نداشته باشند. به همین دلیل حکومتها به مرور ضعیف می شدند تا اینکه زمینه ی قیام برای دیگران فراهم می شد و به سرنگونی حکومت می انجامید.

انتخاب شاپور ذوالاکتاف
به عنوان نمونه، چگونگی انتخاب شاپور دوم را از لغتنامه ی دهخدا می آورم. در این کتاب با تمسک به منابع تاریخی از جمله شاهنامه آمده است که او همینکه به دنیا آمد، بعنوان شاه تعیین شد؛ زیرا پدرش شاه بود. در بعضی منابع آمده است در زمانی که مادر شاپور او را باردار بود، هرمز ـ پدر شاپور ـ یا درباریان، ‌تاج شاهی را بر شکم مادر گذاشتند و به این صورت شاپور در زمانی که جنین بود، به پادشاهی رسید.
وقتی که یک جنین یا نوزاد، پادشاه یک کشور می شود، آیا این نهایت مسخرگی نیست؟! می توان حدس زد که چه برسر کشور آمد. وقتی که این خبر به اطراف ایران رسید، کشورهای همسایه به طمع افتادند و بخشهایی از ایران را تصرف کردند.
البته شاپور وقتی بزرگ شد لیاقتهایی از خود نشان داد اما اگر او لیاقت نداشت چه می شد؟ در زمان کودکی او چه صدماتی که گریبانگیر مردم نشد!

همچنین ببینید

تفاوت صیغه و ازدواج اجاره ای (استقراضی)

به قلم مدیر سایت برخی می پندارند ازدواج استقراضی میان زرتشتیان همان صیغه در اسلام …

۱۲ نظر

 1. نتیجه ی حکومت پادشاهی همین میشه که دیروز سلمان بن عبدالعزیز در کهنسالی و با داشتن انواع بیماری ها از جمله آلزایمر، پادشاه عربستان (یکی از مهمترین کشورهای دنیا) شد!!

 2. ۱- این صلاحیت رو چه کسی تایید میکنه؟

  ۲- ایا منظورت عدالتی است که الان برقراره؟

  تنها معیار لیاقت است؟ بهتره این هارو برای کسی بگید که توی این جامعه زندگی نمیکنه.

  • مدیر سایت

   ۱. صلاحیت علمی رو مجلس خبرگان تایید می کنه که همه مجتهد وکارشناسند
   ۲. عدالت یعنی پرهیز از گناه
   بارها گفتم که ما قوانین رو بررسی می کنیم اما اینکه آیا درست اجرا میشه یا نه بحث دیگریه و نباید بحث را منحرف کرد

 3. مجتهدان مجلس خبرگان رو چه کسی تایید و تعیین می کنه؟

  اگر عدالت یعنی پرهیز از گناه پس ادم خیلی راحت می تونه بشینه توی خونه خودش و از گناه پرهیز کنه و با کسی هم کاری نداشته باشه. نخیر گرامی عدالت این نیست  که شما می فرمایید، اگر نمیدونی عدالت چیه بد نیست یه کم با مظلومان جامعت هم نشین بشی.

  قوانینی که درست اجرا نشه چه فایده ای داره؟ یا قوانینی که اصلا اجرایی نیستند یعنی یعنی قوانینی که عمومیت مردم به رسمیت نمی شناسند. کسی که قانون گذاری میکنه باید روی اجرا شدن قوانین هم نظارت داشته باشه.

 4. من به مسلمین خیلی علاقه داشتم اما حالا که اینچیزا رو ازشون میبینم نگاهم داره تغییر میکنه نصبت به مسلمین.اینجوری که بوش میاد شما دارین تفرقه افکنی میکنی و مارو بد نام و میلمانان آدمهای جنگ طلبی هستند

 5. برای اینکه ببینیم نحوه انتخاب حاکم در حکومت اسلامی به چه شکل هستش به قانون اساسی نه، بلکه به نحوه حاکمیت حضرت محمد (ص) و قرآن و احادیث باید رجوع کرد. اسلام برابر حکومت ایران نیست بلکه حکومت ایران سعی می کند خود را با اسلام تطبیق دهد. در مورد میزان انطباق بحثی نمی کنم. این معادل قرار دادن ها که مثلا حکومت ایران برابر حکومت اسلامی است و قانون اساسی برابر اسلام است باعث لطمه زدن به وجهه اسلام می شود. ان شاء الله که این ظلم به اسلام از سوی مدیر عمدی نباشد.

 6. منبع حرفتان کجاست ؟؟
  قانون اساسی و قوانین مدرن حقوقی و سیاسی زمان حاضر هر کشوری را
  را نمیتوان با سیستمهای حکومتی و کشورداری کهن آن سرزمین مقایسه کرد .
  همانطور که نمیتوان طب پیشرفته امروزی را با طب سنتی و غیرعلمی کهن هر کشوری
  مقایسه کرد .
  با این وجود هنوز بسیاری از قوانین قضایی و جزایی ما در قرن ۲۱ بر اساس
  احکام کهنه اسلامی ۱۴ قرن پیش سرزمین حجاز تنظیم شده

 7. چند نقد این به دعاوی وارد است :
  گفته اید که دستورات رهبر پس از درگذشت مشروعیت ندارد ولی این موضوع در عمل اینگونه نبوده . کماکان دستورات و نامه های آیت الله خمینی به منزله مر قانون و مستند رویه های قانونی و قضایی و شورای نگهبان است .
  دیگر در مورد شاپور نکته جالبی است که بزرگترین قلمرو تاریخی ایران در دوره ساسانی توسط شاپور به دست آمد . در زمان شاپور بزرگترین دشمن ایران یعنی روم شرقی شکست خورد و ایران مرزهایش را به مرزهای قبل از حمله اسکندر گسترش داد . عجیب است که نتایج واقعی با تحلیل به ظاهر منطقی شما جور در نمی آید ؟ به یک دلیل ساده اینکه ظرف زمان را از تحلیل خود خارج کرده اید و فیل را با فنجان سنجیده اید . عدالت حکم می کرد حکومت ساسانی با حکومت های زمان خودش مقایسه می شد و حکومت اسلامی و کارایی اش با حکومت های این دوره . آن وقت مشخص می شد که کدام حکومت نسبت به زمان خودش عقب مانده و کدام پیشرو بوده . کدام حکومت اقتدار ایران و کدام یک ضعف ایران را سبب شده است . کدام حکومت بر دنیا حکم می رانده و کدام حکومت حتی قادر نیست ارزش پول ملی خود را نگاه دارد و از فقر و فاقه مردم جلوگیری کند .
  نکته دیگر در تحلیل شما مقایسه دو حالت از حکومت است که هر دو در منطق امروز محکوم و غیر دمکراتیک هستند . ضمنا این موضوع که می گویید حکومت اسلامی غیر موروثی است هم هنوز ثابت نشده صبر کنید به ولی فقیه پنجم برسید اگر داستان خلافت اسلام تکرار نشد آن وقت ادعا کنید . قاعدتا می شود مجلس خبرگان را کاملا کنترل کرد و بعد هم مدعی شد که ولی فقیه شایسته پسر ولی فقیه قبلی است . این اتفاق چندان بعید هم نیست . امیدوارم در آن روز باز هم دنبال توجیه و تفسیر و تاویل جدیدی نباشید ولی چه بسیار علما و زهاد که بر منابر در شایستگی خلافت یزید سخن راندند و از قرآن برای خلافت اش دلیل تراشیدند . می توان گفت مکانیسم های فعلی تقریبا در جهت همین رویه هستند و اگر ممانعتی هم هست از طرف افکار عمومی و نخبگان جامعه است وگرنه از مجلس خبرگان فعلی و روش تشکیل اش موروثی کردن ولایت فقیه بعید نیست .

  • مدیر سایت

   آنچه از دستورات امام خمینی که امروزه اجرا می شود، بخاطر این است که رهبر جدید نیز قبول دارد و الا مشروعیت نخواهند داشت و چنین نیست که قابل تغییر نباشند

   بله شاپور اقداماتی بنفع ایران انجام داد اما اگر این لیاقت ها را نداشت باز هم شاه می شد. بدی قانون را با آنچه در عمل اتفاق افتاده نباید خلط کرد

   در اینکه گرگهایی هستند که دنیا را قبضه کرده اند، تردیدی نیست و اگر بخواهیم عزت و استقلال خود را حفظ کنیم، باید تاوان آن را نیز بپردازیم ضمنا اینگونه نیست که ایران بدبخت ترین کشور دنیا باشه. ما از خیلی ها که ارزش پولشان بالاست، جلوتریم. عراق را بنگرید

    موروثی بودن حاکم اسلامی در ایران را با آن چیزی که اتفاق نیفتاده، اثبات می کنید!
    

  • ایران رتبه هجدهم را در تولید ناخالص ملی GDP در میان کشورهای دنیا دارد . ایران جزء قویترین هاست. اقتصاد ایران کم اقتصادی نیست … رتبه هجدهم در میان حدود ۱۹۰ کشور کم رتبه ای نیست .

   انان که بجای نگاه انداختن به پاهای پیاده مردم میانمار و بدبختی مردم سوریه و عراق و پاکستان و افغانستان و ونزوئلا و لیبی و اوکراین و بسیاری از کشورهای آفریقایی که امنیت ندارند … به فراری های مشرکین نگاه میکنند تا آخر عمر حسرت خورده و افسوس خواهند خورد . لیاقتشان همین هست که بخواهند بروند و با فراری عکس بگیرند … لیاقتشان همین آرزوهاست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code