خانه / سایر مطالب / کتاب راه راستی / معرفی کتاب «راه راستی» در خبرگزاری فارس

معرفی کتاب «راه راستی» در خبرگزاری فارس

کتاب «راه راستی» تألیف مدیر سایت گفت و گو با زرتشتیان در سایت خبرگزاری فارس اینگونه معرفی شده است:

باورهای زرتشتیان در «راه راستی» بررسی و نقد شد

به گزارش خبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس، چاپ نخست کتاب «راه راستی؛ بررسی و نقد باورهای زرتشتیان و باستان‌ستایان» به قلم سیدحسن فاطمی (موحد) پژوهشگر مؤسسه دارالحدیث توسط انتشارات همای غدیر روانه بازار نشر شد.
مؤلف درباره این کتاب نوشته است: نظر به اینکه دین زرتشتی با تاریخ ایران باستان گره خورده، علاوه بر زرتشتیان، باورهای باستان‌گراهای افراطی نیز مورد توجه قرار گرفته و لغزش‌های آنها را نیز آورده‌ام. همچنین به منظور خوش‏خوان‏‌تر شدن، کتاب به صورت پرسش و پاسخ و به دور از عبارت‏‌پردازی‏‌های نامأنوس، به نگارش در آمده و برای ناآشنایان با این دین نیز سودمند است.

«راه راستی» در ۱۲ بخش تنظیم شده است.

بخش اول: دین و دین‌داران این بخش پاسخگوی پرسش‌هایی درباره دین و اهل کتاب است پرسش‌هایی که عمدتاً نسل جوان در حوزه دین مطرح می‌کنند.

بخش دوم: زرتشت بخش دوم ابهام‌های زیادی در مورد زرتشت را نشان داده است عمده این ابهام‌ها قابل برطرف شدن نیست.

بخش سوم: اوستا، پس از شناساندن اوستا، دو قسمت از آن بیشتر مورد توجه قرار گرفته است گات‌ها و وندیداد، زیرا زرتشتیان در حال حاضر تنها گات‌ها را برای زرتشت می‌دانند و باور دارند که بقیه اوستا ساخته موبدان است. وندیداد در بردارنده‌ قوانین اجرایی و احکام شرعی زرتشتیان در عصر ساسانیان است وندیداد در واقع نمایانگر بخشی از تاریخ ایران باستان است.

بخش چهارم: نمادها و آیین‌ها، این قسمت پاسخگوی پرسش‌ها درباره آتش، نور، فروهر، شعار اندیشه و گفتار و کردار نیک، نوروز مهرگان است. 

بخش پنجم: نژادپرستی، توجه افراطی به نژاد آریایی از ویژگی‌های بارز زرتشتیان و باستان‌گراهای افراطی است. به همین دلیل، یک بخش به نژادپرستی اختصاص یافت. 

بخش ششم: زن و ازدواج، این قسمت نادرستی ادعای بهای زیاد دادن به زنان در ایران باستان و از سوی زرتشتیان را نشان داده است، بخش ششم به ازدواج محارم میان زرتشتیان و ازدواج استقراضی نیز توجه کرده است.

بخش هفتم: ایران باستان، بطلان اعتقاد به مهد تمدن بودن ایران باستان را تبیین کرده است این تصور که همه جای ایران گل و بلبل بوده، پنداری بی‌اساس بیش نیست. 

بخش هشتم: اسلام و ایران، روابط متقابل اسلام و ایران، از جمله مباحث مهم در زرتشتی‌پژوهی به شمار می‌رود، اسلامی که با ورود خود به ایران، بساط زرتشتی را از این کشور برچید، در این موضوع، راستی‌ها و ناراستی‌های فراوان در هم آمیخته‌اند و کوشش بر بیان واقعیت‌ها تا حد امکان بوده است. 

بخش نهم: برده و برده‌داری، این قسمت کتاب، از زوایای مختلف به برده و برده‌داری پرداخته و تبیین کرده که برده‌داری در ایران سابقه دیرین دارد و اسلام آورنده‌‌ی آن به ایران نیست.

بخش دهم: حیوانات، افراط و تفریط در برخورد با حیوانات ویژگی منابع زرتشتی است در مورد بعضی حیوانات تا حد نسل‌کشی پیش رفته‌اند و از طرف دیگر برای کشتن برخی حیوانات، مجازات‌هایی سنگین از جمله اعدام در نظر گرفته‌اند. بخش دهم این افراط و تفریط ها و نیز توجه اسلام به حیوانات را پیش رو قرار می‌دهد.

بخش یازدهم: مردگان، در گذشته زرتشتیان رفتارهایی خرافه‌آمیز با اموات داشته‌اند، نظر به فراوانی پرسش‌ها در این زمینه یک بخش به آن اختصاص یافته است. 

بخش دوازدهم: گوناگون، پرسش‌هایی دیگر نیز در مورد زرتشتیان و ایران باستان مطرح است که در بخش‌های پیشین نمی‌گنجند آن پرسش‌ها در اینجا مطرح شده‌اند.

در مقدمه این کتاب یادآوری شده است:

یک، هدف اصلی نشان دادن پاره‌ای از راستی‌ها و ناراستی‌هاست در قالب مباحث علمی، آنچه تقدیم می‌شود نتیجه پژوهش‌هایم تا امروز است در صورتی که متوجه اشتباهی در محتوای کتاب شوم در سایت www.raherasti.ir اعلام خواهم کرد و در چاپ‌های بعدی اصلاح خواهد شد. منتظر نظریات خوانندگان گرامی هستم.

دو، آوردن سخنان صاحب‌نظران معاصر و کسانی که در سال‌های اخیر زندگی می‌کردند به عنوان سند و مدرک ادعاها نیست، بلکه بیان آنها برای تأیید چیزی  است که به آن رسیده‌ام به عبارت دیگر هدف آن است که نشان دهیم، آنچه ارائه می‌گردد تنها سخن نویسنده این کتاب نیست. 

سه، مراد از «اسلام» در این کتاب تشیع است و کاری با دیگر فرق اسلام ندارم. 

چهار، تلاش بر این بوده این کتاب برای ناآشنایان با ین زرتشتی نیز سودمند باشد.

پنج، نباید طرح این مباحث را به حساب دشمنی و تفرقه‌افکنی گذارد. باید زرتشتیان محترم در ایران، آزادانه در چارچوب قانون و بدون هیچ‌گونه مزاحمت زندگی کنند و بتوانند به امور دینی خود بپردازند.

به گزارش فارس، کتاب «راه راستی» در یکهزار نسخه به بهای ۲۰۰ هزار ریال منتشر شده است. علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به این پیوند مراجعه کنند یا با تلفن‌ 09127497019 تماس بگیرند.

مقدمه و فهرست کتاب

درج در سایت: خرداد ۱۳۹۶

۱۶۱۰

همچنین ببینید

معرفی کتاب راه راستی در سایت های مختلف

به قلم مدیر سایت پس از انتشار کتاب «راه راستی» به قلم اینجانب، سایت های …

۳ نظر

 1. خوب ، جناب فاطمی عزیز. بلاخره بعد از حدود ۱۰ سال کاوش و پژوهش پی افکندید از نظم کاخی بلند / بعنوان یک هم وطن ، ازتون تشکر می کنم. خیلی خوشحال شدم. فقط کاش در کنار همه موضوعات جالبی که در کتاب بحث نمودید در خصوص جریان باستان گرای افراطی امروز ، چهره ها و شخصیت های اصلی آن ، عوامل پشت پرده و گردانندگان آنها و سر انجام دلیل اصلی آنها بر انتخاب چنین شیوه ای برایمان بیشتر توضیح می دادید ؟ با سپاس فراوان.

  • مدیر سایت

   تشکر می کنم
   آنچه در مورد باستان گرایی افراطی خواستید در سایت درج شود، با توجه به اینکه جنابعالی علاوه بر تخصص در دین زرتشتی، در موضوع ایران باستان نیز در دانشگاه تدریس دارید جا دارد حضرتعالی بنویسید و حتما در سایت درج خواهم کرد. هرچند قبلا مطلبی کوتاه در این زمینه داشتیم:
   http://www.raherasti.ir/1848

 2. تلاش شما در شمشیر از رو بستن و سیاه نمایی چند صد هزار اقلیت بومی ایرانی زرتشتی و آیین مزدایی بعنوان اولین آیین یگانه پرستی جای انتقاد بسیار دارد . شما در سایت خود که آنرا گفتگو با زرتشتیان نام گذاشته اید ، اصلا خبری از گفتگوی دوطرفه و تبادل باورها با اقلیت زرتشتی نیست بلکه صرفأ یک مونولوگ یکطرفه به قاضی رفتن و در هم کوبیدن تنها بازماندگان و پیروان پیامبر ایرانی بعد از هجوم اسلام به ایران هست .
  نظرات مخالف به فاصله کوتاهی حذف میشوند و نظرات موافق و حتی توهین آمیز تایید میشوند ….
  متون هر عنادورز مسلمان زرتشت ستیزی بعنوان منبع درج میشود بدون آنکه در صحت آن با موبدان نظرخواهی شود ……..
  آنان را متهم به نژادپرستی و ازدواج با محارم میکنید در صورتیکه بین عوام و مردم زرتشتی هیچ رواجی نداشته و همین اتهامات را هم به فرقه بهاییان هم میزنید.
  در حالیکه زرتشتیان از ازدواج با دختران عمو و عمه هم پرهیز میکنند و آنرا جایز نمیدانند .
  البته چندین حدیث در نژادپرستی امامان و حتی پیمبر اسلام هم وجود دارد که درج آن بی فایده هست
  چون حذف میشوند
  ازدواج با محارم هم در بین پیامبران سامی هم وجود داشته مثل حضرت ابراهیم با خواهر ناتنی خود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code