+
خانه / گوناگون / در باره سایت / انعکاس سخن مدیر سایت در رادیو فرانسه
انعکاس سخن مدیر سایت در رادیو فرانسه

انعکاس سخن مدیر سایت در رادیو فرانسه

در آستانه ی نوروز سال ۱۳۹۲ مصاحبه ای از اینجانب در سایت خبرگزاری فارس درج شد اما نماینده ی زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی از خبرگزاری فارس شکایت کرد و شرط پس گرفتن شکایت را برداشتن مصاحبه از سایت مطرح کرد و لذا فارس، علاوه بر برداشتن مصاحبه، از زرتشتیان عذرخواهی کرد!
رادیو بین المللی فرانسه ضمن گزارشی، به عبارت هایی از این گفتگو اشاره کرده است:

«در میان تک نوشته هایی که در سایت ها دیده می شوند سخنان عجیب چند تن در مورد این جشن (چهارشنبه سوری) توجه را جلب می کند.
یکی از آنها، "سیدحسن فاطمی موحد"، از پژوهشگران مؤسسه دارالحدیث قم " ضمن بی ارتباط دانستن چهارشنبه سوری با آیین زرتشت می گوید: شاید ادعا شود بنیان گذار چهارشنبه سوری اعراب هستند! زیرا در فرهنگ آنها چهارشنبه روزی نحس بوده است و با برپایی جشن می کوشیدند نحوستش را رفع کنند. "
او در پاسخ به این پرسش که آداب و رسوم کهن ایرانی جزئی از آئین زرتشت است می گوید : " در درجه اول شما دین زرتشتی را نشان دهید که چیست تا بعد برسیم به اینکه فلان رفتار ایرانی ها مربوط به دین زرتشتی است یا نه؟ وقتی دینی را به پیامبری نسبت می دهیم به معنای دینی است که آن پیامبر آورده.
دین زرتشتی سراسر در هاله ای از ابهام است؛ از خود زرتشت گرفته تا آموزه های این دین."
او با ارجاع به پرویز رجبی، نویسنده کتابهائی در تاریخ ایران، که به گفته این پژوهشگر، در اواخر عمرش انتساب گات ها (بخشی از اوستا) به زرتشت را زیر سؤال برده سبب دلخوری زرتشتیان شده است، می افزاید :
"نه تنها کتاب بلکه هیچ سخن و آیین و آدابی را نمی توانیم با اطمینان خاطر به زرتشت نسبت بدهیم. ابهام در مورد زرتشت به قدری زیاد است که برخی او را شخصیتی خیالی می دانند. ما قائل به خیالی بودن زرتشت نیستیم اما در عمل با شخصیتی توهمی و خیالی تفاوت ندارد. با این وصف کدام بخش از این دین را می توانیم نشان دهیم و بگوییم: زرتشت آورده است؟"

او ادعا می گوید : " جالب آنکه گاهی روایات امامان ما را به نام زرتشت جا می زنند. روایتی از امام صادق(ع) داریم که دقیقاً ترجمه آن را به عنوان «اصول زندگی زرتشت» نشر داده اند."
"دین زرتشتی سراسر در هاله ای از ابهام است. معیار کلی را ارائه کردم، تو خود حدیث مفصل بخوان ازین مجمل! وقتی نتوانستیم حتی یک کلمه را با اطمینان به زرتشت نسبت دهیم، تکلیف جشن ها و آیین های دیگر نیز معلوم می شود. نهایت چیزی که بتوانیم اثبات کنیم این است که آیین هایی مانند مهرگان و سده به قبل از اسلام باز می گردند و رسومی ایرانی اند. اما مگر قبل از اسلام تنها زرتشتی ها در ایران زندگی می کرده اند؟! زرتشتی ها نیز مانند دیگران به آن رسوم پایبند بوده اند."

… در حالی که پژوهشگر پیشین، "سیدحسن فاطمی موحد"، می گوید :
" زرتشتی ها به آتش خیلی احترام می گذارند. اما روشن کردن آتش در وسط کوچه و خیابان و از روی آن پریدن نه تنها احترام به آن نیست بلکه یقینا نوعی بی احترامی به آن است. مثلاً اگر کسی کتابی مقدس را وسط کوچه روی زمین بگذارد و از روی آن بپرد، یقیناً همگان این کار را بی احترامی به آن کتاب می دانند." »

۱۹ نظر

 1. سلام.

  دلیل نماینده زرتشتیان برای شکایت چه بوده؟! حتما نشر اکاذیب​! جدیدا مد شده یک عده چون جوابی ندارند میگویند نشر اکاذیب میکنید!

 2. احسنت به استاد فاطمی عزیز

  بعضی مواقع نظراتی مشاهده میکنم مبنی بر اینکه چرا شما عقاید زرتشتی و مجوسی رو مورد حمله قرار میدین و برضدشون فعالیت میکنین درحالیکه اینها مردمی بی آزار و متمدن و فلان و فلان هستند و بدین نحو مظلوم نمایی میکنند.

  و یا ادعا میکنن خطر داعش از خطر مجوس بیشتر هست و شما برین با افکار داعشی ها و وهابی ها مبارزه کنید.

  اما روی دیگر قضیه اینجاست که همین افراد دو رو و منافق که این حرف ها رو میزنن میرن با همین عقاید باطل مجوسی و پادشاهان ظالم و خونریز ایران باستان به افکار اسلامی و دینی مردم حمله میکنن تا به خیالشون مردم از اسلام زده شوند و مجوسی شوند اما زهی خیال باطل

  استاد عزیز مطمئن باش که این تبلیغ و فعالیت شما بر علیه تفکرات باطل مجوسی جهاد در راه خدا هست.

  آرزوی توفیق روز افزون برای شما دارم.

 3. مساله علاقه به میهن و تارخ اب و خاک چیز بدی نیست و شبیه خصوصیات ژنتیک در انسانها منتقل میشه,من به تاریخ و تمدن اعراب علاقه ای ندارم چون اصل و نصبب عرب نیست همچنان که یک نفر انگلیسی (از استثنا که بگزریم)علاقه ای به تاریخ ایران نداره.
  این دو دستگی که بین ما. ساکنین این کشور نسبت به گذشتهگذشته دور

 4. اگر نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی و یا هر یک از زرتشتیان جوابی برای مطالب داشتند، باید ارائه می کردند، این که شکایت کند و شرط رضایت را برداشته شدن مطلب از روی خبرگزاری، تعیین کند، نوعی قالتاق بازی و فرار رو به جلو است، خبرگزاری فارس نباید مطلب را حذف می کرد و به نظر می رسه باید از نماینده زرتشتیان جوابیه درخواست می نمود، تا دروغگو معلوم شود.

  البته این مطلب اثر گذار بوده و از این جهت خوشحالیم و از خبرگزاری فارس تشکر می کنیم.

 5. سلام جناب فاطمی

  لطفا بفرمایید انتشار این مطلب در این برهه از زمان چه ضرورت و فایده ای دارد  این مطلب مربوط به دو سال پیش میباشد !!!!

  تشکر

  • در مورد اینگونه مطالب کهنگی معنا نداره

   • جناب فاطمی چرا عصبانی هستید ؟! عزیزان زرتشتی اهل این سرزمین و برخوردار از کلیه حقوق میباشند شما نباید با انتشار مطالب ولو حق ، به این عزیزان اهانت کنید اون آقا رضا که نمیدونم کیه و از کجاس لطفا به صاحب نام خودش حضرت ابالحسن علی بن موسی مراجعه کنه ببینه که چگونه با مخالفین و حتی مشرکین احتجاج میکرد . حالا که قدرت در دست ما قرار گرفته باید متانت داشته باشیم

 6. الحمدلله در این دوسه سال اخیر فعالیت های تبلیغی -جعلی-تحریفی-توهمی باستان پرستان و کوروش پرستان و زرتشتی زدگان نسبت به اواخر دهه ی هشتاد و ابتدای دهه ی نود کمتر شده قطعا زحمات استاد فاطمی (أیده الله بتأییداته و کثر الله امثاله ) با این موضوع در ارتباط هست اگر کسی نباشه جواب اینهارو بده قطعا اونها از انجام هر عمل و گفتن هر دروغی بر ضد اسلام دریغ نمیکنند

  مسلمانان که کلا در خواب غفلت بسر میبرن و در این اوضاع یکی مثل جناب استاد فاطمی عزیز درک میکنند که موضوعی که ذهن جوانان رو به خود مشغول کرده احکام تخلی و استبرا و شک بین دو وسه نیست موضوع شبهاتیست که زرتشتیان مطرح میکنند 

  خرده گرفتن بیهوده به آقای فاطمی چه کاریه ؟!

   

 7. اتفاقا من و چند تن از دوستان مسلمان زاده و مقید بودیم. 
  تحقیقات اخیر ما باعث شد که برای همیشه از اسلام و همه اسطوره های غیرواقعی تشیع فاصله بگیریم . 
  وقتی هرزگاهی سایت شما رو میخونیم ، انزجار ما از اسلام و گرایش ما به آیین حقانیت زرتشت بیشتر میشه. 
  شما بشدت سیاه و سفید فکر میکنید و به نشر اکاذیب و سیاه نمایی آیین زرتشت اشتغال دارید

 8. پاپک عزیز بهت تبریک میگم که به اونچه بهش لیاقت داشتی رسیدی !!!!!!!

  خروجت از اسلام و ورودت به جرگه پرستندگان روان گاو مقدس واقعا لیاقتت بوده عزیز

  من یک زمانی گرایش به زرتشت پیدا کرده بودم ولی به اسلام برگشتم

 9. استاد فاطمی ببخشید اما اونطور که من باخبرم در آیین مَزدَیَسنا "نوکیش" نداریم و این آیین اجازه ورود غیرزرتشتی ها رو به این آیین نمیده.حتی جایی در سخنان موبدیار غیبی هم همین مطلب رو مشاهده کردم.

  حالا نظر شما رو میخوام بدونم؟این قضیه درسته؟اگر هست پس این جناب پاپک چی میگه؟

  • تا آنجا که می دانم پارسیان هند اجازه ی ورود به دین زرتشتی را نمی دهند اما دیگران نه تنها اجازه می دهند بلکه تمایل به گرویدن دیگران به دینشان را دارند و حتی فیلمی در این زمینه دیدم که جوانی در مقابل موبد وارد دین زرتشتی شد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>