خانه / ایران / اسلام و ایران / اسلام آوردن ایرانیان / جزیه / بر مسلمان ها به جای جزیه، خمس و زکات و جهاد واجب است
جزیه

جزیه / بر مسلمان ها به جای جزیه، خمس و زکات و جهاد واجب است

به قلم مدیر سایت
برای زرتشتیان گرامی سؤال برانگیز است که: چگونه قابل قبول است ما برای زندگی در کشور آبا و اجدادی‏ خود، باید اموالی را به عنوان جزیه به حکومت اسلامی بپردازیم؟!

امروزه اهل کتاب چیزی به عنوان جزیه نمی پردازند اما گرفتن جزیه جزء قانون اسلام است. اگر گرفتن جزیه به دلیل زندگی زرتشتیان در ایران بود، آنها حق اعتراض داشتند که: چرا ما برای زندگی در کشور آبا و اجدادی خود، باید پول بپردازیم. اما جزیه نوعی مالیات است که حکومت در برابر حمایتی که از آنها می کند، می گیرد. اگر کسی ـ چه مسلمان و چه غیر مسلمان ـ حقوق شهروندی اهل کتاب را نادیده بگیرد، حکومت با امکانات مالی خود، می تواند در برابر متجاوز بایستد. امروزه اگر مسلمانی سبب سلب آسایش زرتشتیان شود، آنها می توانند از او شکایت کنند و به شکایت آنها رسیدگی خواهد شد.

نکته ی دیگر آنکه پرداخت اموالی از قبیل خمس و زکات بر مسلمانها واجب است اما بر زرتشتیان واجب نیست. جهاد بر مسلمانها واجب است ولی بر زرتشتیان خیر. وقتی عراق به ایران تجاوز کرد، امام خمینی فتوا داد تا وقتی که جبهه نیاز به نیرو دارد، هرکس توان دارد، تکلیف شرعی دارد که به جبهه برود. طبیعی است زرتشتیان به دلیل مسلمان نبودن، در برابر چنین فتوایی احساس تکلیف نمی کردند بلکه اساسا در دین فعلی زرتشت چیزی واجب نیست.
آیا معقول است مسلمانها خمس و زکات بدهند، در جنگ شرکت کنند اما زرتشتیان با خیال راحت زندگی کنند و حکومت از آنها حمایت هم بکند؟ زرتشتیان نیز باید تا حدی این کار مسلمانان را جبران کنند و جزیه یکی از آنهاست.

تدوین: آبان ۱۳۹۲

همچنین ببینید

پذیرش اختیاری اسلام، با استناد به «دو قرن سکوت»

به قلم مدیر سایت الف) بنا به گفته ی دکتر عبدالحسین زرین کوب تا پایان دوره …

۴ نظر

 1. خمس و زکات و باج گیری از غیر مسلمانان به اسم جزیه با مذلت ، دستورات مالیاتی صدر اسلام برای اعراب بدوی بود و به هیچ وجه منطبق و جوابگوی اقتصاد امروزی با جمعیت میلیونی در هیچ زمینه ای نیست. لطفأ به روز باشید.
  اینقدرهم به این راحتی از جنگ و شرکت در جنگ سخن نگویید ،
  حتی بسیاری از مسلمانان ایران هم دیگر خود را سپر بلای جاه طلبیهای رهبران نخواهند نکرد چه رسد به دیگر ادیان .
  ببینید اروپاییان تا کجا پیش رفته اند که بعد از ۷۰ سال پایان جنگ جهانی ، مرزهای خود را بین ۲۰ کشور برداشته اند و نسل جدید علاقه ای به صحبت در باره جنگهای گذشته ندارد.

 2. خمس در زمان پیامبر فقط برغنایم جنگی و اموالیکه پیدا میشد و صاحب نداشت، تعلق می گرفت . هیچ وقت پیامبر اسلام از درآمد کسبه وتجار و کشاورزان و….خمس نگرفت.اگر دقت کنید اهل تسنن خمس نمیدهند(طبق سنت رسول عمل میکنند). خمس بر درآمد را بعدا متولیان شیعه برای تامین معاش خود و طلبه ها تعیین کردند. پس نتیجه اینکه در زمان پیامبر، مسلمانان خمس(به معنای امروزی) نمیدادند ولی غیر مسلمانان جزیه میدادند.زکات برای کمک به فقراست .لذا زرتشتیان و غیر مسلمانان نیز به فقرا کمک میکنند.

  • مدیر سایت

   اولا منبع احکام شرعی ما شیعیان فقط روایات پیامبر ص نیست بلکه سخنان سیزده معصوم دیگر را نیز در نظر می گیریم در حالی که اهل سنت چنین نیستند

   ثانیا ممکنه روایتی از پیامبر ص هم داشته باشیم اما چون از طریق کتابهای شیعیان نقل شده مورد قبول سنیها نیست

 3. در تعجبم از کسانی که با تعصب نص صریح قران در مورد خمس را نادیده گرفته ان را به کسب درامد از کسبه و تجار وغیره تعمیم داده…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code