خانه / احکام / احکام اسلامی / سفارش مفاتیح به خوردن ادرار شتر / آنچه در مفاتیح آمده خوردن ادرار شتر برای درمان است
شتر

سفارش مفاتیح به خوردن ادرار شتر / آنچه در مفاتیح آمده خوردن ادرار شتر برای درمان است

به قلم مدیر سایت
این ایرادی که در سایت ها از مفاتیح الجنان می گیرند در حاشیه ی آن (باقیات صالحات)، باب ششم است که در فهرست، عنوان «دواء تنگی نفس و سرفه» دارد. عبارت چنین است:
«بیست و یکم ـ در حدیث است که مفضل بخدمت حضرت صادق(ع) شکایت کرد از تنگی نفس و گفت: اندک راهی که می روم نفسم تنگ می گیرد و می نشینم. فرمود که: بول شتر بخور تا ساکن شود.»
درمان با ادرار شتر و حتی بدتر از آن، چه ایرادی دارد؟ اگر ادرار شتر برای درمان بیماری رنج آور آسم مفید باشد، کدام انسان عاقلی زیر بار خوردن آن نمی رود؟
گویا نویسنده ی مفاتیح حدیث زیر را خلاصه کرده. متن کامل روایت چنین است:
المفضّل: سَأَلتُ أبا عَبدِ اللّهِ(ع) قُلتُ: یَابنَ رَسولِ اللّهِ، إنَّهُ یُصیبُنی رَبوٌ شَدیدٌ إذا مَشَیتُ، حَتّى لَرُبَّما جَلَستُ فی مَسافَهٍ ما بَینَ داری ودارِکَ فی مَوضِعَینِ.
قالَ: یا مُفَضَّلُ، اشرَب لَهُ أبوالَ اللِّقاحِ.
قالَ: فَشَرِبتُ ذلِکَ فَمَسَحَ اللّهُ دائی. (طبّ الأئمّه، ص ۱۰۳ و بحار الأنوار، ج ۶۲، ص ۱۸۲، ح ۵)
مفضّل می گوید: از امام صادق(ع) پرسیدم: اى پسر پیامبر خدا! هنگام راه رفتن، نفس تنگىِ شدیدى مرا مى آزارد تا جایى که گاه در فاصله میان خانه ی خود و خانه ی شما، دوبار مى نشینم.
فرمود: اى مفضّل! براى این عارضه، ادرار شتر شیرده بخور.
من از آن خوردم و خداوند، بیمارى ام را زدود.

یک خاطره
یکی از روحانیون از قول آیت الله میرزا کاظم تبریزی قاروبی (درگذشت: ۱۳۷۴ ش) این خاطره را برایم نقل کرد: در سنین جوانی یا نوجوانی شخصی فضله ی گوسفند در کوچه و خیابان (در آن زمان) جمع می کرد. یک روز دیدم مثل خورشت روی پلو می ریزد و می خورد. از او در مورد علت این کارش پرسیدم. جواب داد: نوعی سردرد دارم که تنها درمان آن خوردن فضله ی گوسفند است و وقتی می خورم آرام می شوم.

یادآوری:
در خور ذکر است که سفارش امام صادق(ع) به خوردن ادرار شتر برای درمان آسم به معنای این نیست که هرکس دچار این بیماری بود با خوردن ادرار شتر شیرده درمان شود. چه بسا شرایط جسمی و سنّی مفضل اقتضای چنین دارویی را داشته و روشن است که یک دارو برای همه ی بیماران تجویز نمی شود.

آیت الله سید صادق روحانی ـ ادرار شتر

تدوین: فروردین ۱۳۹۳

همچنین ببینید

احکام

آیا مانند فطریه، در دین زرتشتی هست؟

به قلم مدیر سایت همه ی مسلمانانی که فقیر به شمار نمی روند، چه روزه …

۸ نظر

  1. من مفاتیح را نگاه کردم. چنین چیزی نداشت.

  2. بنظر بنده کارکرد اصلی دین کمک به انسان جهت داشتن زندگی فردی و اجتماعی بهتر است و اشتباه است اگر توقع داشته باشیم حکم هر مساله ای را از دل احکام دینی پیدا کنیم در حالیکه دین به عنوان مکملی برای عقل ماست و جاییکه با تعقل میتوان را را یافت وظیفه خود انسانست که مسایلش را حل کند خود بزرگان دینی هم مدعی حل کردن وبیان مسایل علمی نبوده اند و اگر جایی نظری در خصوص مسایل علمی و پزشکی میداده اند به اقتضای زندگی در بین مردم ان زمانه بوده و الا اگر قرار بود ایمه با علم اسمانی خود جواب معضلات علمی بشر را بدهند روند تلاش و وظیفه بشر در کشف و پیشرفتهای علمی متوقف و منحرف میشد.

  3. پس بهترست ضمن توجه به کارکرد اصلی ادیان ذهن خود را درگیر احکامی که هیچ نتیجه ای امروزه ندارد نکنیم. مجموعه ادیان مختلف میراث و گنجینه فرهنگی بشریتست که اگر جنبه های معنوی و اخلاقی انها مورد توجه قرار دارد بسیاری از معضلات جوامع انسانی حل میشود ولی متاسفانه بیشتر جنبه های اختلافی و مشکل ساز مورد توجه هستند و گرنه ممکن نیست که یک دین کلا منفی و یا کلا مثبت باشد و باید بجای ایراد گرفتن دنبال جنبه های مفید و موثر باشیم

  4. ممکنه این احادیث جعلی و ساختگی باشه

    • مدیر سایت

      اگر احادیث خوردن ادرار شتر جعلی باشه دیگه نمی تونن به مسلمانها ایراد بگیرن که چرا در اسلام سفارش به خوردن ادرار شتر شده

  5. باسلام ازنظر ایه الله سید صادق روحانی خوردن بول شتر حلال است (رساله احکام خوردنیها وکتاب حلیه المتقین علامه مجلسی اورده است بول شتر از شیر شتر نافع تر است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code