+
خانه / احکام / احکام زرتشتی / نابود کردن حیوانات از سوی زرتشتیان / پلنگ سبب ادامه ی حیات آهو
نابود کردن حیوانات از سوی زرتشتیان / پلنگ سبب ادامه ی حیات آهو

نابود کردن حیوانات از سوی زرتشتیان / پلنگ سبب ادامه ی حیات آهو

به قلم مدیر سایت
بنا به گفته ی منابع مهم زرتشتی بسیاری از حیوانات مانند درندگان و خزندگان و حشرات در زمره ی شرورند و برای کشتن آنها ثواب های فراوان قائلند و گاه کشتن ده ها هزار جانور را کفاره ی یک گناه قرار داده اند. اما توجه ندارند که چرخه ی حیات وابسته به وجود همین حیواناتی است که آنها را آفریده ی اهریمن می دانند. در عصری که انجمن هایی در سراسر دنیا در حمایت از حیوانات تشکیل می شود، این حرف ها چه جایگاهی دارد؟
هاشم رضی می نویسد: یکی از وظایف عمده ی موبدان و پیشوایان دینی، کشتن این جانوران و حشرات موذی بوده است. جانورانی چون: مار، مورچه، وزغ، موش، ملخ، مگس، زنبور، عنکبوت، کرم، سوسک، پشه، بید، شپش، گرگ و… . اینان همانگونه که برای کفاره گناه گناهکاران و اجرای حد شرعی، همواره دو نوع شلاق با خود حمل می کردند تا گناهکاران را شلاق بزنند، ابزاری نیز همراه داشتند و بدان مار و جانوران موذی را می کشتند. در وندیداد و به ویژه منابع دینی پهلوی، ملاحظه می کنیم که کفاره ی برخی گناهان، کشتن هزارها مورچه، وزغ،‌ کرم مدفوع، پشه و… است. (ر.ک: وندیداد، ج ۲، ص ۷۶۳ ـ ۷۶۳، شرح)
برای نمونه، مجازات و کفاره ی کشتن سگ آبی را از نظر می گذرانیم.

مجازات و کفاره ی کشتن سگ آبی
وندیداد (بخشی از اوستا) مجازات و کفاره ی کشتن سگ آبی را اینگونه تعیین کرده است:
ده هزار ضربه ی محکم با شلاق اسب رانی.
ده هزار ضربه با شلاق چرمی.
جمع آوری و بردن ده هزار پشته از هیزم های سخت خشکیده برای آتش اهورامزدا.
جمع آوری و بردن ده هزار پشته از هیزم های نرم برای آتش اهورامزدا.
ده هزار از دسته های برسم را ببندد.
ده هزار پیمانه شربت آمیخته با هوم و شیر برای آبهای نیک.
کشتن ده هزار مار. کشتن ده هزار مارهای سگ صورت (شاید منظور نیوعی بزمجه یا مارمولک باشد).
کشتن ده هزار لاک پشت. کشتن ده هزار وزغ. کشتن ده هزار مورچه ی دانه کش.
کشتن ده هزار مورچه ی گزنده ی کوچک زیان رسان.
کشتن ده هزار جانور سرگین گردان. (جانوری کوچک شبیه کفش دوزک که فضولات انسان را به اندازه ی چندین برابر جثه ی خود روی زمین می غلتاند و به لانه می برد)
کشتن ده هزار مگس تخریب ده هزار سوراخ حیوانات زمینی و… (وندیداد، ج ۳، ص ۱۴۲۹ ـ ۱۴۳۰ ف ۱۴، ش ۱ ـ ۶)

یک تجربه
زرتشتی ها درندگان را از جمله ی شرور می دانند و باید از بین بروند. برای اینکه مفید بودن درندگان روشن شود قضیه ای را که از آیت الله حائری شیرازی در تلویزیون شنیدم, می آورم:
اوایل پیروزی انقلاب اسلامی در ایران عده ای از مسئولان برای فراوان شدن آهوها, شروع کردند به کشتن پلنگ ها در منطقه ای. تا اینکه دیگر پلنگی در آنجا باقی نماند. پس از مدتی متوجه شدند نه تنها آهوها بیشتر نشدند بلکه در اثر بیماری, جمعیت آنها رو به کاستی نهاد. پس از تحقیق معلوم شد علت آن, نبود پلنگ بوده است. پلنگ ها هرگاه گرسنه می شدند, آهوها را دنبال می کردند و آهوها در اثر این فرار و گریزها ورزیده و سالم تر می شدند. همچنین آهویی را شکار می کردند که در اثر بیماری یا پیری از بقیه عقب می ماند و این قبیل آهوها زودتر از بین می رفتند و بقیه را بیمار نمی کردند. پس از آن, تعدادی پلنگ در منطقه رها کردند تا آهوها سالم تر باشند.

پلنگ ایرانیتجربه ای دیگر
شنیدم چند دهه ی پیش روباه ها و شغال هایی که از اطراف روستایی در ایران زندگی می کردند، گاهی شبانه به خانه های ده می آمدند و مرغی را می دزدیدند.
 یکی از نهادهای دولتی مقدار زیاد کله ی مرغ تهیه کرد و در دهان هرکدام یک قرص سمی کشنده گذاشت و در مزارع و بیابان های اطراف روستا گذاشت و به این صورت در مدتی کوتاه روباه ها و شغال های اطراف روستا را ریشه کن کرد. نتیجه ی این اقدام این شد که تعداد خرگوش ها و موش ها در منطقه به قدری زیاد شد که به کشاورزی منطقه صدمه ی شدید و جبران ناپذیر زد. تا اینکه نهاد مربوط ناچار شد تعدادی روباه و شغال در منطقه رها کند تا جمعیت خرگوش و موش کنترل شود.

تدوین: خرداد ۱۳۹۳

۲۰ نظر

 1. همین که آفریده اهریمن البته طبق گفته شما میدانند یعنی اینا مشرک یا اصن خدای مارو نمیپرستن!

  • دوستان به نظر میرسه اطلاع چندانی از تاریخ ایران باستان ندارن یا دارن تاریخ رو تحریف می کنن
   نابودی موجودات موذی فقط در مناطق مسکونی انجام می شده
   این موجودات بیشتر شامل حشرات و موش بودن
   ضمن اینکه هیچگاه درندگان در مناطق مسکونی انسان ها زندگی نمی کردن که قرار بشه کشته بشن!!!!!!!!!!
   مدیر سایت این پیامو منتشر کن اگه راست میگی

 2. فعلان که حیوانات در زمان جمهوری اسلامی دارن نابود میشن .مثلا شیر و ببر در زمان حکومت های اسلامی منقرض شدن.در ایران باستان به 

  حیوانات توجه خاصی داشتند.و این رو در اثار به جا مانده از می توان فهمید.این دروغ هارو به زرتشتیان نسبت ندهید 

  • بحث را عوض نکنید. قانون جمهوری اسلامی این نیست که حیوانات را نابود کنید اما مدرک نشان دادیم که در ایران باستان کمر همت به نابودی حیوانات بستند

   • بحث رو عوض نکردم ولی در ایران باستان هیچ حیوانی منفرض نشد .بلکه با ایجاد شکارگاه وضعیت بهتر هم شد

    .طوری حرف میزنی که انگار در ان زمان اونجا بودی .همین الان هم حیوانات در ایران نابود میسشن اونم به دست مردم و با حمت مسولین

   • مدیر سایت راست میگه پیش از اسلام یک جانور درایران نبود پس از اسلام با دعای امامان وعلما اینها زیاد شدن.دراوستا ازبین بردن جنگل ومرتع را آباد کردن میگویند وزرتشتیان هستند که میگن غیرازما همه کافرند وباید سربرید.ایران وقتی زرتشتی بود ضعیف وحقیر بود درسایه اسلامه که از مصر تا چین امتداد داره وهمه جهان مارو قبول دارند و…..

    • کی ادعا کردم پیش از اسلام هیچ جانوری در ایران نبود؟! اگر نبود پس زرتشتی ها چه جانورانی رو می کشتند؟!
     کی آن نسبت را به اوستا دادم؟!
     اگر اسلام میگه غیرمسلمانها باید سر بریده شوند پس امثال تو در ایران چه می کنند؟!
     مگه مجبوری چرت و پرت بنویسی؟!
      

 3. “یک تجربه” علمی نیست بلکه دروغ محض است ، البته مسخره بودن ان از اینجا مشخص میشه که طرف میگه اهو ها در محیط محافظت شده در اثر بیماری و کم تحرکی مردند ، اخه شما خودت اینو باور میکنی ؟
  یعنی اگر یک اهو رو در یک جای امن بذاری که بخوره و بخوابه بعد از مدتی میمیره ؟ کسی که اینو گفته از فرگشت و سازگاری با محیط هیچ نمیدانسته ، قطعا حتی نمیدانسته گوسفندان و دام ها همان حیوانات وحشی بوده اند که از دویست هزار سال پیش در شرایط امن انسانی زندگی کرده اند ، سخن گفتن با یک مسلمان مذهبی که گمان میکند خر را خدا برای سواری افریده ممکن نیست .

  • در کجای این نوشته اومده که آهوها در منطقه حفاظت شده بوده اند؟ چرا با چشمان بسته هی حرف می زنی؟! مثل اینکه میخواهی مارو دچار سکته کنی!

 4. گفتید پلنگ ها رو کشتند و دیگه پلنگی نبود ، این یعنی محیط محافظت شده !

 5. سلام. مدیر گرامی ممنون . برو جلو ما پشتتیم. اینا یک عده ای هستن که نمیخان واقعیت رو قبول کنن ولی کم کم واقعیت برا همه آشکار میشه

 6. فقط کسی ک بخواد برای خوب نشون دادن دین اسلام دینای دیگه رو بد نشون بده اینارو ناچارا قبول میکنه.
  خرافیا!

 7. اسلام کامل ترین دین دنیا قبول این مطلب رو در بست قبول

  اما جواب من رو بدین

  چرا هر کجا به اسلام اغشته شد در فلاکت پیشتازه؟

  منطقی جواب بدین اراجیف اینکه ما پیشرفته ترینیم و خدا رو داریم و اخرت مال ماست قبول نیستا

  • اینطور نیست که هرجا مسلمانها باشند فلاکته و هرجا غیرمسلمانها باشن گل و بلبله.
   بله در ایران به دلیل حساسیت روی مسلمانها، اخبار آنها بیشتر پخش میشه
   عصر آل بویه در ایران، عصری طلایی است

 8. ادیان شرقی مثل زرتشتی یا هندو و بودای و شینتو و حتی مکتب کنفوسیوسی و …. مکاتب طبیعت گرا هستن این حرف شما خنده داره! ضمنا ۳۰۰ سال پیش در امان موندن مردم و دام ها از دست حیوانات درنده یک نوع امنیت بوده اونزمان مثل الان نبوده که یک شیر در کل فلات ایران پیدا نشه طرف بجای هدیه شیر پلنگ میبرده به پادشاه بده! ۲ واحد جغرافیا وتاریخ همزمان پاس کنید

  • اگر واقعا می خواهی علمی بحث کنی، نباید بی ادبی کنی
   از بین بردن بعضی حیوانات را تا حد نسل کشی پیش می بردند و از سوی دیگر بخاطر کشتن برخی حیوانات، مجازات های سنگین می گذاشتند که معلوم می شه پشت آن، اعتقادات خرافی بوده نه حساب و کتاب علمی و… 
   افراط و تفریط ها را بنگرید:
   http://www.raherasti.ir/2020 

 9. ابوریحان میگوید این مراسم را اغلب عوام برپا می کنند و رسمی مستحدث است و از رسوم پارسیان نیست. لیس هومن رسوم الفرس و انما هو استحدث العوام. البته به احتمال به صورت نوشتن ادعیه و ساختن طلسم برای دفع گزش و زیان جانوران زیانکار، چه بسا که رسمی مستحدث بوده باشد.
  این رسم بسیار کهن بوده است ، چون در کتاب « آثار الباقیه» ابوریحان بیرونی ، نقل کرده است که در روز پنجم اسفندماه ، زرتشتیان مراسمی انجام داده و طلسم هایی ساخته از برای دفع جانوران زیانکار و اصلا شبیه به مسلمانان امروزی که مثل نقل و نبات در گیر علوم غریبه هستند و ازسر و گردنشان طلسم و جادو و مراجعه به دعا نویس بالا میرود نبودند .

 10. ممنون مطلبتون خیلی مفید بود. اینهایی که اومدن کامنت گذاشتن افراد متعصبی هستن که فقط می خوان دین زرتشتی رو تطهیر کنن والسلام

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی