خانه / جمعیت شناسی / جمعیت زرتشتیان / زرتشتی در هند رو به خاموشی / نسل جدید نمی تواند در چارچوب باورهای زرتشتی باقی بماند
پارسیان هند

زرتشتی در هند رو به خاموشی / نسل جدید نمی تواند در چارچوب باورهای زرتشتی باقی بماند

موبد خجسته میستری (Khojeste Mistree) ـ از زرتشتیان پارسی هند ـ در مصاحبه با مجله ی هفت آسمان (ش ۳۹، پاییز ۱۳۸۷، ص ۳۷ ـ ۴۰) اشاره دارد که نسل جدید نمی تواند در چاچوب باورهای زرتشتی باقی بماند:

«صادقانه باید اذعان کنم که به سختی می توان نسل جوان را پایبند به سنت کرد؛ چراکه مدرنیته بسیار جذاب و پرشتاب است. تأثیرات این چالش در هند بیشتر از ایران است. اگرچه هفتاد درصد از هموطنان زرتشتی تحصیل کرده اند اما ما یک اقلیت بسیار کوچک هستیم. منظور من این است که ما یک قطره ی بسیار کوچک هستیم. دنیا در حال تبدیل شدن به دهکده ی جهانی است. قدرت خارجی مدرنیته بسیار بالاست. مثلا در مورد ازدواج ـ که تبدیل به یک مشکل خاص شده است ـ دختران و پسران به ما می گویند: برای چه باید با یک پارسی ازدواج کرد؟ چرا ما نمی توانیم با جوانانی که از دیگر ادیان هستند ازدواج کنیم در حالی که همه ما معتقد به یک خدا هستیم؟ مگر چه اتفاقی خواهد افتاد؟ حال آنکه از عواقب امر آگاه نیستند. برطبق یافته های آماری، نسل چهارم این نوع ازدواج ها دیگر زرتشتی نخواهند بود.
شما در دنیای اسلام این بحران را ندارید. شما به صراحت می گویید با هرکسی میخواهی ازدواج کن ولی همسرتان باید مسلمان شود؛ لذا شما اصلا در جامعه تان در مورد ازدواج مشکل ندارید.

خجسته میستری

هفت آسمان: آیا مرد زرتشتی می تواند با دختر غیر زرتشتی ازدواج کند؟
اگر من با یک دختر مسیحی ازدواج کنم، او نمی تواند زرتشتی شود؛ چون او زرتشتی متولد نشده است. آیین هندو و یهود هم همین طورند. به همین دلیل مشکلات زیادی در بین ما وجود دارد؛ زیرا جوانان ما می گویند: ما با کسی ازدواج می کنیم که به او عشق می ورزیم و این مسئله بر هویت ما تأثیر خواهد گذاشت. جوانان ما به دور دنیا می روند، آنجا زندگی می کنند و عاشق می شوند.
بیشتر مردم ازدواج از پیش تعیین شده از طرف خانواده هایشان را نمی پذیرند و به آن تن نمی دهند. حتی من نیز نمی توانم به فرزندانم بگویم با یک زرتشتی ازدواج کنید؛ زیرا آنها در فضای آموزشی غرب درس های خود را گذرانده اند و در امریکا درس خوانده اند. به عنوان یک پدر دوست دارم با هم وطن زرتشتی ازدواج کنند اما اگر تصمیم بگیرند که با یک مسیحی ازدواج کنند چه کاری از من بر می آید؟…
اصلاح طلبی و مدرنیته برای ما که در اقلیت هستیم بسیار خطرناک است. اگر ما یک میلیارد نفر بودیم مشکلی نبود. امیدوارم اهورامزدا این معضل را حل کند…
ما در دین زرتشت اصلا متفکر نداریم. ما فرد زرتشتی ای که علاقه مند به متافیزیک باشد نداریم. متأسفانه ما افرادی داریم که به واج شناسی مسیحیت، هندو و تا حد کمتری اسلام پرداخته اند اما نسبت به دین زرتشت، فرد خاصی را نداریم.»

آذر۱۳۹۳

همچنین ببینید

خجسته میستری

ترجمه ی مورد قبول از گات ها وجود ندارد

موبد خجسته میستری (Khojeste Mistree) ـ از زرتشتیان پارسی هند ـ در مصاحبه با مجله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code