خانه / ایران / ایران باستان / نوروز ۹۳ در پاسارگاد (۴) ـ دختربُر + تصویر
حجت الاسلام مهدی رستمی

نوروز ۹۳ در پاسارگاد (۴) ـ دختربُر + تصویر

به قلم حجت الاسلام والمسلمین مهدی رستمی
عصر یکی از روزهای نوروز ۹۳ به پیشنهاد حاج آقا شهوَند (روحانی محترم و نماینده ولی فقیه در امور عشایر استان فارس) به حوالی ۳ ـ ۴ کیلومتری مقبره کورش کبیر رفتیم. حاج آقای شهوند خودشان اهل یکی از روستاهای اطراف پاسارگاد بودند و با منطقه آشنایی کامل داشتند. به پیشنهاد ایشان به سمت دختربُر تا انتهای جاده رفتیم و از آنجا نیز حدود ۲۰۰ متر پیاده روی کردیم. رسیدیم به جایی با طبیعت و قدمت باستانی بسیار خاص. این مکان مربوط به عصر هخامنشی می شود. جاده ای در دل کوه که بعضی آن را یک آبراهه می دانند. وقتی رسیدیم به آنجا برایمان بسیار جذاب به نظر آمد. اما چرا وطن پرستان هیچ توجهی به این مکان ندارند؟ در حالی که آنجا از نگاه قدمت و ارزش باستانی چیزی کمتر از کاخ های پارسه ندارد.
آبراه (جاده سنگی) هم کاملاً دست ساز است و بسیار صاف صیقل خورده و از لمس این دیواره های سنگی احساس خوبی به ما دست می داد.

حجت الاسلام مهدی رستمی ـ دختر بر

حجت الاسلام مهدی رستمی ـ دختر بردر دو کیلومتری مقبره کورش، یک تخته سنگی شبیه منبر قرار دارد. آن منبر نزدیک یک درخت است که بین مردم بومی معروف است که یک امامزاده زیر این درخت دفن شده و مردم روز  عاشورا دور آن سینه زنی می کنند.
بعضی باستان شناسان خارجی نظر داده اند که بعد از حمله ی اسکندر، افراد ناشناس بدن کورش را از مقبره خارج و در زیر این درخت یا کنار این منبر سنگی (شبیه به تخت پادشاهی هم هست) دفن کردند. ولی مردم این مکان را امامزاده می دانند.

حجت الاسلام مهدی رستمی ـ دختر براین منبر (تخت) خیلی عجیب و جذاب است. اما آن درخت کاملاً یک درخت معمولی است. بعید است قبر کورش زیر درخت باشد. چون به نظر نمی رسد عمر درخت بیش از ۷۰-۸۰ باشد.

همچنین ببینید

هدف از مبالغه در معرفی ایران باستان

به قلم مدیر سایت چرا اینقدر ایران باستان به ویژه عصر هخامنشی را علم می …

۲ نظر

  1. این وطن پرستان بیچاره نمی توانند در مسیری که نه یک راهنما نه یک تابلو و نه یک نشانه هیچ کدام وجود ندارند قدم نهند . نمی دانیم این بی توجهی از وطن برستان است یا دشمنان وطن ؟ که دیگران دربدر دنبال ساختن تاریخ و پیشینه نداشته برای خود هستند و ایرانیان این همه سایت گردشگری دارند و به هیچ کدام انچنان که شایسته است توجه دولتی نمی شود .

  2. توضیحات
    تنگه باستانی و زیبای تاریخی بلاغی در دره سیوند
    همان مکانی است که برنامه ریزی ضد فرهنگی برای ساخت سد سیوند به صورت اساسی این منطقه را تهدید می نماید به صورتی که دهانه یکی از غارهای باستانی تنها ۳۵ متر با لبه دریاچه حاصل از سد فاصله دارد . کاوشهای باستان شناسی در این منطقه در جریان است .

    محوطه مقدس پاسارگاد
    شامل سه بنای سنگی که یقینا کاربرد مذهبی برای اتش روشن کردن ، نوشیدن هوم و قربانی داشته است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code