خانه / ایران / ایران باستان / نوروز ۹۳ در پاسارگاد (۲) + تصویر
حجت الاسلام مهدی رستمی ـ پاسارگاد

نوروز ۹۳ در پاسارگاد (۲) + تصویر

به قلم حجت الاسلام والمسلمین مهدی رستمی
در طول ۱۴ روزی که در پاساگاد بودیم، از ۲۹ اسفند تا ۱۳ فروردین، واکنش‌های بازدیدکنندگان به حضور ما در محوطه تاریخی پاسارگاد متفاوت بود. خیمه ی ما در سی متری مقبره کورش و در کنار غرفه صنایع دستی بود. هنگام عبور به محوطه مقبره برخی به ما توهین می کردند و برخی استقبال. برخی بی توجهی می کردند و برخی با خوشحالی و خرسندی با ما برخورد داشتند. اما در مجموع رفتارها و برخوردهای مردم با ما از آن چیزی که انتظار داشتم بهتر بود. یعنی فکر می کردم وضعیت خیلی بد باشد. اما بیشتر خوب بود. نمونه هایی را بیان می کنم.
روزهای اول خانواده ها که می آمدند، برخی، بچه ی کوچک همراه داشتند. ما هم چون چیزی برای پذیرایی نداشتیم خجالت می کشیدیم. در روزهای بعد، برای بچه ها با پول خودمان شکلات می خریدیم. روزی ۱۰۰ ـ ۲۰۰ شکلات. چند روز بعد امام جمعه ی سعادت شهر که برای سر زدن پیش ما آمده بود، به هر یک از ما چهار نفر ۵۰ هزار تومان عیدی داد و ما هم بیشتر آن پول را صرف خرید شکلات برای بچه ها کردیم. وقتی به بچه ها شکلات می دادیم و خوشحال می شدند برای ما هم بسیار لذت بخش بود. هم بچه ها و هم خانواده ها و هم خودمان خوشحال می شدیم. حتی افراد غیرمذهبی که از چهره و وضع لباس و حجابشان معلوم بود که مذهبی نیستند، از کار ما خوشحال می شدند. اما متأسفانه در یک مورد به کودکی که روبروی ما ایستاده بود و با تعجب به ما نگاه می کرد (انگار اولین بار یک روحانی دیده بود) شکلاتی دادیم و او با ترس از ما گرفت. اما چند لحظه بعد پدرش آمد و شکلات را از دست بچه اش گرفت و به طرف ما پرت کرد. این حرکت برای من آزاردهنده بود. چیزی نگفتم و از کنارش رد شدم. پیش خودم گفتم: این هم مدعی فرهنگ ۲۵۰۰ ساله! اما اکثراً با ما برخوردی خوب و مهربانانه داشتند.

حجت الاسلام مهدی رستمی ـ پاسارگادخانمی همراه فرزندش آمده بود دم خیمه ی ما. حجابش طوری بود که نتوانستم موقع صحبت به صورتش نگاه کنم. چون حجابش اصلاً مناسب نبود. اما از حضور ما در محوطه خیلی تشکر کرد. برخورد خوب، محترمانه و دوستانه ی بسیاری از هموطنان باعث شد که توهین های برخی دیگر در نظرمان ناچیز بیاید.
شخص دیگری می گفت: تنها چیزی که به ذهنم نمی آمد این بود که یک آخوند را در پاسارگاد ببینم. بعد هم به من گفت: حضور روحانیت در این محوطه خود به خود می تواند بسیاری از سوء تفاهم ها را برطرف کند.
وقتی به کاخ دروازه ورودی پاسارگاد رفته بودم (همان جایی که نشان مرد بالدار در آن است) بعضی تا ما را می دیدند به سمت ما می آمدند و با ما همکلام می شدند.
ادامه دارد …

حجت الاسلام مهدی رستمی ـ پاسارگاد

همچنین ببینید

مقایسه ایران در بعد و قبل از اسلام

به قلم دکتر علی شریعتی «اسلام را نگاه کنید، در همان بیست سال اول به …

۸ نظر

 1. با عرض سلام
  متاسفانه در دوره پهلوی به کمک مستشرقین یهودی دانشگاه شیکاگو یک جعل تاریخ ذر راستای تاریخ درست کردن جعلی برای این سرزمین کلید خورد واون انتساب این بنای سنگی یونانی به شخصی به نام کوروش است 
  بر چه اساس تاریخی وکدام سنگ نوشته یا کتیبه یا اثر ترجمه شده ومورد بررسی قرار گرفته این بنای سنگی ا به کووش نسبت میدهید؟
  توجه داشته باشید هیچ سند تاریخی که ثابت کند این بنا متعلق به کوروش است وجود نداره 
  این یک بنای سنگی یونانی است در یونان از این نوع معماری به وفو مشاهده میشه ای کاش این اقایون از بدنه بنا که حروف یونانی نیز در اون توسط معماان یونانی حکاکی شده توصیر میگرفتند
  خواهشا شما دیگه همون کاری که یهود وپهلوی با تایخ این کشو کد نکنید 
   

  • باسلام
   در پاسخ به سوال خانم رها که به نظر یک ضد ایرانی بیش نیستند و قصد ایجاد تفرقه در جامعه ایرانی دارند باید عرض کرد که روی همین بیای کوروش برزگ عباراتی نوشته شده یکی از جمله های معروفی که باعث حیرت اسکندر مقدونی شد . یونان رو زمانی خشایاشار بزرگ فتح کرد .

  • بله اتفاقادر مکان پاسارگاد هم اختلاف هست

 2. سلام علیکم . میگویند برای جذب عوام چند کلمه انگلیسی صحبت کنید و برای جذب انسان های فهمیده فارسی را خوب صحبت کنید. برپایی خیمه با عنوان گفتمان تاریخی در مکانی که فارسی را باید دقیق صحبت کرد ، گونه‌ای بی دقتی است. گفتگوی تاریخی درست است. گفتمان یعنی فضای حاکم بر یک سخن یا جریان و…

 3. سرکار خانم رها استاد بزرگ شما پورپیرار پس از مزدوری حزب توده جیره خوار اعراب خلیج شد و بعد از نا امیدی اعراب خلیج از لجن پراکنی های این موجود حقیر سعی کرد حمایت مراکز مذهبی را بدست آورد ولی دست خیانتکارش برای همه رو شده بود . اگر از موضع هیجانی از دیدگاه او دفاع می کنید سعی کنید با مطالعه و تحقیق به نظرات خود عمق ببخشید ولی اگر همانند پورپیرار مزدور اعراب خلیج هستید سخن گفتن با شما فایده ندارد چون اعراب بدوی نژادپرست فقط زبان شمشیر را می فهمند .
  جهت اطلاع و مطالعه بیشتر
  گیورگ فردریش گروتنبرگ آلمانی در سال ۱۸۰۴ نود سال قبل از تاسیس دانشگاه شیکاگو برای نخستین بار با ترجمه کتیبه های میخی و مطابقت پارسی باستان با سانسکریت و اوستایی و بررسی منابع یونانی مثل پلوتارک اثبات کرد که این مقبره ارامگه کورش است . ازمایشات کربن ۱۴ بر روی ۲۸ قطعه از اشیای و سنگهای پاسارگاد و مقبره کورش در سال ۱۳۹۲ توسط تیمی ایرانی منجر به تعیبن دقیق تاریخ ساخت پارسه و توسعه بناهای ان در زمان کورش داریوش و خشایارشا گردید . تاریخ هخامنشیان توسط مورخین یونانی قبلا نوشته شده و مستشرقین در قرن نوزده با ترجمه اوستا و پارسی باستان توانستند رازهای روایت یونانی تاریخ ایران را فاش سازند . قدمت برخی نسخ کتاب پلوتارک به بیش از هشتصد سال میرسد . تمام این کتب و سنگ نوشته ها و ازمایشات مستند و قابل دسترسی هستند . وقتی کسی ادعا می کند مقبره کورش بنایی یونانی است یعنی تاریخ ساخت بنا بیش از ۴ سده با واقعیت فاصله دارد در حالیکه ازمایش کربن ۱۴ قدمت اثار باستانی را به دقت سال تعیین نموده مدعیان چنین خزعبلاتی فقط خود را مضحکه دیگران میسازند . یا زمانیکه مقاله منتشره گروتنبرگ در سال ۱۸۰۹ موجود است چگونه میتوان مدعی شد دانشمندان دانشگاه شیکاگو که در سال ۱۸۹۲ تاسیس شده است ارامگاه کوروش را به وی منتسب کرده اند . لطفا کمی از وقت خود را به مطالعه تخصیص دهید و قبل از آنکه دهان خود را باز کنید کمی فکر کنید .

 4. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920812000928

  گزارش نتایج ازمایشهای کربن در پاسارگاد و مقبره کورش

  • ۱ : آزمایش کربن چهارده بر روی اشیای کشف شده تنها اثبات میکند که قدمت این شهر به اوایل سلطنت هخامنشیان میرسد و نه اینکه این آرامگاه کورش است !!! بحث سر انتساب بنا به کورش است که سندیت ندارد .
   ۲ : ما مشکلی با آزمایش کربن نداریم و اتفاقاً طرفدار آن هم هستیم اما چرا روی منشور کورش آزمایش انجام نمیدهند ؟ چرا ؟ وقتی این سؤال را از گردانندگان سایت [ بی ] خردگان می پرسم در جواب میگویند این منشور نیاز به آزمایش ندارد چون به فلان دلیل معلوم است که برای کورش است ، انوقت این شد جواب ؟ من هم یک متن روی کتیبه ای گلی حک میکنم و تا میتوانم از کورش تعریف میکنم و یک تکه کتیبه هم از بین میبرم و به برخی جاهای آن صدمه وارد میکنم و بعد میگویم این هم کتیبه کورش و چون کورش آدم عالی بوده و این امری مسلم و محرض است و نیاز به دلیل هم ندارد پس این کتیبه محتوایش صحت دارد !!!! … ؟؟؟ این شد دلیل ؟ .

 5. خاطون رها ، (خواستم بنویسم بانو ولى با توجه به ایران ستیزى شما احتمالا خاطون هستید ) با توجه به اینکه شما دقیقا مثل اربابان صهیونیست هالیوودیتون به هخامنشیان حمله میکنید، باید براتون روشن کنم که تاریخ هخامنشى رو یهودیان صهیونیست( ترک تباران خزرى) ننوشته اند بلکه مورخین یونان باستان نوشته اند و تمام تاریخ یونان امیخته با امپراطورى پارس یا همون ایران زمین ( سرزمین اریاییان) بوده.

  شما شاید خودتون تمام مطالعاتتون از منابع یهودى/ صهیونیستى باشه ، ولى اگه وقت کردید ی نگاه به تاریخ غیر یهودى مثل هرودوت یونانى، گزنوفون ووو… بندازید .

  کاخ هاى پاسارگاد که قبیله آریایی/ پارسى پاسارگادس اونها رو بنا کردند هیچ ربطى به اربابان صهیونیستى شما نداره ، بلکه تاریخ کاملا آریایی هست و اسکندر هم در اون مکان خاطراتش رو به ثبت رسانده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code