خانه / شخصیت ها / پژوهشگران ایرانی / پرویز رجبی / رشد علمی ایران بعد از ورود اسلام
پرویز رجبی

رشد علمی ایران بعد از ورود اسلام

به قلم دکتر پرویز رجبی
«بعد از ورود اسلام به ایران، ما دانشمندان زیادی داریم با اسم شهرها. خیام نیشابوری، ابوریحان بیرونی، قزوینی و… چرا در زمان اشکانیان و ساسانیان چنین وضعیتی نداریم؟ کسانی که به شهر و دیار خودشان معروف باشند مثل همدانی، اکباتانی و… نداریم. برای اینکه حساب دولت با مردم جدا بود. مردم آدم هایی بودند که کار می کردند و برای دولت مالیات می دادند. ولی بعد از آمدن اسلام نه به خاطر اسلام، به خاطر تحولی که در شیوه زندگی اجتماعی مردم به وجود آمد، هر محل و منطقه ای برای خودش هویت پیدا کرد. استعدادها شروع کرد به جوانه زدن. ابوریحان بیرونی یک جوانه است، ابوعلی سینای همدانی یک جوانه است، درحالی که از این جوانه ها در دوره ساسانی و اشکانی سراغ نداریم. در آن دوران فرد جرأت عرض اندام نداشت.
اگر خیلی بی طرف بخواهیم حرف بزنیم، ما خبر نداریم در دوره ساسانیان و هخامنشیان از نظر رشد هویت های فردی و خلاقیت ها چه شرایطی رایج بوده است. ولی این پرسش مطرح می شود که چرا خبر نداریم؟ چرا این خبرها یک باره شروع می شود؟ در بیست سال اول دوره ی اسلامی آدم های مشهور که یا سردار هستند یا کشاورز، افراد دانا و نامدار در جامعه پیدا می شوند. این یک خصیصه ی دوره ی اسلامی به شمار می آید که ملت تبدیل به امت شد.»

یک پرسش
وقتی اسلام به ایران آمد ما هزار سال با روم و یونان جنگیده بودیم و همیشه تیسفون خط عطف و نقطه مرز بود در حالی که بعد از دو هزار سال به سختی می توانیم واژه یونانی در فارسی پیدا کنیم. اما چطور شد اعراب با اسلام از خجند و مشهد و سمرقند و بخارا سر در آوردند و اینجا مرکز جهان اسلام شد؟ 

منبع: مصاحبه با روزنامه اعتماد

۱۳۸۸/۸/۱۲

۱۳۸۸/۱۰/۲۰ 

درج در سایت:اسفند ۱۳۹۳

همچنین ببینید

وضعیت علمی ایران باستان

از زبان دکتر علی شریعتی در کنفرانس های [حسینیه] ارشاد نشان داده‌ ام که اصولاً …

۵ نظر

 1. به این دلیل که

  پارسیان، جز هنر زندگی، ھیچ ھنری به فرزندان خود نمی‌آموخته‌اند. ادبیات در نظر ایشان ھمچون تجملی بود که به آن کمتر نیازمند بودند، و علوم را ھمچون کالاھایی می‌دانستند که وارد کردن آنھا از بابل امکانپذیر بود.

  ویل دورانت تاریخ تمدن جلد اول ص ۵۵۳

 2. ساسانیان زرتشتی  نه  تنها تولید علم نداشتن که هیچ تازه دستشون به خون همون اندک حکما و بزرگان آغشته هست مثل بزرگمهر حکیم که مبشر رسول گرامی اسلام ص هم هست بخاطر مسیحی شدن کشتنش  . که طبق تاریخ بیهقی  ازصفحه ۳۳۳تا ۳۳۶ حادثه رو بیان کرده چون بزرجمهر حکیم از دین گبرکان دست بداشت که دین (یا دینی) باخلل بوده است و دین عیسی پیغمبر صلوات الله علیه گرفت و برادران را وصیت کرد که در کتب خوانده ام که آخرالزمان پیغامبری خواهد آمد نام او محمد مصطفی صلی الله علیه و سلم. اگر روزگار یابم نخست کسی من باشم که بدو بگروم و…..

  لو کره الکافرون…ایرانیان  راه حکما و دانشمندانشون رو ادامه دادن راه  حضرت سلمان فارسی  رضی الله عنه  و بزرگمهر حکیم وباذان و… رو انتخاب کردن هم مسلمان شدن هم به اسلام خدمت کردند و هم مبلغ و مروج  اسلام بودن و خواهند بود .

   

 3. ضمن تشکر و خسته نباشید.هدف و موضوع سایت خوبه ولی نسبتا بعضی مطالبی که درج میشه  سطحشون نسبت به موضوع پایینه.اگر حد اقل یک سایت مبلغ زرتشتیگری رو ببینیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code