خانه / دروغ پراکنی / انوشیروان از زبان شاملو
احمد شاملو

انوشیروان از زبان شاملو

از زبان احمد شاملو
احمد شاملو (متوفای ۱۳۷۹) یکی از روشنفکران معاصر است که گاه اسلام و مسلمانان را مورد انتقاد قرار می داد. او در اواخر عمر خود طی سخنرانی در دانشگاه برکلی امریکا به سال ۱۳۶۹ش نکاتی مهم در مورد دغلکاری در تاریخ یادآور شده است.
دانلود متن کامل سخنرانی
دانلود فایل صوتی
در ابتدای سخنرانی چنین می گوید:
«یکى از شگردهاى مشترک همه ى جباران، تحریف تاریخ است و درنتیجه متأسفانه چیزى که ما امروز به نام تاریخ دراختیار داریم، جز مشتى دروغ و یاوه نیست که چاپلوسان و متملقان دربارى دوره هاى مختلف به هم بسته اند؛ و این تحریف حقایق، سفید را سیاه و سیاه را سفید جلوه دادن، به حدى است که مى تواند با حسن نیت ترین اشخاص را هم به اشتباه اندازد.»

انوشیروانانوشیروان
شاملو در این سخنرانی در مورد انوشیروان چنین می گوید:
«واژگونه نشان دادن تاریخ سابقه ى بسیار دارد. ماجراى انوشیروان را همه مى دانند و مکرر نمى کنم. این حرام زاده ى آدم خوار با روحانیان مواضعه کرده که اگر او را به جاى برادرانش به سلطنت رسانند ریشه ى مزدکیان را براندازد. نوشته اند که تنها در یک روز به قولى یک صد و سى هزار مزدکى را در سراسر کشور به تزویر گرفتار کردند و از سر تا کمر، واژگونه در چاله هاى آهک کاشتند. این عمل چنان نفرتى به وجود آورد که دستگاه تبلیغاتى رژیم براى زدودن آثار آن به کار افتاد تا با نمایشات خر رنگ کنى از قبیل زنجیر عدل و غیره و غیره از آن دیو خون خوار فرشته اى بسازند. و ساختند هم. و چنان ساختند که توانستند شاید براى همیشه تاریخ را فریب بدهند؛ چنان که امروز هم وقتى نام انوشیروان را مى شنویم خواه و ناخواه کلمه ى عادل به ذهن ما متبادر مى شود…
قباد هنگام عبور از اصفهان شبى را با دختر دهقانى به سر مى برد و سال ها بعد خبر پیدا مى کند که هم خوابه ى یک شبه ى شاهنشاه برایش یک پسر کاکل زرى به دنیا آورده که بعدها انوشیروان نام مى گیرد و به سلطنت مى رسد. خوب، این که نمى شود. مگر ممکن است یک چنان پادشاه جَمْجاهى همین جورى از یک زن هشت من نُه شاهى طبقه ى بقال چغال به دنیا آمده باشد؟ این است که قبلا به ترتیبى نژاد دختر مورد تحقیق قرار مى گیرد و بى درنگ کاشف به عمل مى آید که نخیر، هیچ جاى نگرانى نیست، دختره از تخم و ترکه ى جمشید است و خون شاهان در رگ هایش جارى است!»

خرداد ۱۳۹۱

همچنین ببینید

انوشیروان

عدالت انوشیروان در نظر شریعتی

آقای عبدالعلی بازرگان می گوید: انوشیروان زنجیری را به در کاخش بند کرده بود که …

۶ نظر

 1. سیاوش امیرشاهی

  آغا دم اون شاملو گرم

  خدایا از عذابش کم کن

  • ۱۳۰ هزرا مزدکی را نه ۱۳۰ هزار؟؟؟

   اقای شاملو یا ناهارلو مشکل کم عقلی داشتن احیانا

   صدو سی هزار هم در چاله اهک انداختند میگم داداش شاملو از جمعیت و عملکرد باستان سر در نمی اورده چرت و پرت قضیه را گنده کرده خخخ

   اون داستانی که در راجع قتل مزدکیان ساختند از ده هزار نفر تجاوز نمیکرد خخخخخخ عجب راستی شاملو کی با انوشیروان دیدار کرد !!

 2. خیلی جالبه، بسیاری از باستانگرایان افراطی ناآگاه فراوان از احمد شاملو یاد میکنند، الآن نمیدونم میخان چیکار کنند! فکر کنم کلا باید یک توبه نامه و یا اصلاحیه در نوشته هاشون بدن به خاطر خیلی چیزها، واقعا سایت باحالی دارین آقای مدیر.

 3. شاملو برای گفته هاش به هیچ سند معتبری اشاره نکرد ه ونمیشه روی گفته های اون حساب کرد . از طرفی لحنی که به کار برده نشان می دهد از روی بغض و کینه صحبت می کند . این گفته که چند صد هزار نفر را در چاله های آهک وارونه دفن کرده اند بیشتر به داستان های افسانه ای شباهت دارد که توسط حکومت های بعدی با هدف تخریب حاکمان قبلی همان طور که در حال حاضر متداول است شایع شده است .

  از طرز خطاب قرار دادن آن دختر و حدس هایی که زده است معلوم است خودش هم نسبت به این گفته ها اطمینان ندارد .
   

 4. محسن عزیز
  قضیه قتل عام مزدکیان در تمام کتابهای معتبر تاریخی مثل تاریخ بلعمی و غیره نقل شده وهمه هم داستان رو به همین شکل نقل کردند. ضمنا نوشیروان آورده و  بکشند تا کسی از نسلشان باقی نماند. این عادلمون بوده! وای به حال نا عادلا!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code