خانه / ایران / ایران باستان / توبه نامه زرینکوب

توبه نامه زرینکوب

زرین کوب در چاپ نخست از کتاب «دو قرن سکوت» از ایران باستان مبالغه آمیز دفاع کرده که برخی زرتشتیان و باستان ستاهای افراطی را شادمان ساخته اما توجه ندارند که او شش سال بعد (سال ۱۳۳۶) ضمن اصلاح نوشته ی پیشین، در مقدمه ی چاپ دوم، به بازگشت از موضع قبلی اش تصریح کرده است.
وی در مقدمه (ص ۱۹ ـ ۲۰) چنین نگاشته است:
«در جایی که سخن از حقیقت جویی است چه ضرورت دارد که من بیهوده از آنچه سابق به خطا پنداشته ام دفاع کنم و عبث لحاج و عناد ناروا ورزم؟
از این رو، درین فرصتی که برای تجدید نظر پیش آمد، قلم برداشتم و در کتاب خویش برهرچه مشکوک و تاریک و نادرست بود، خط بطلان کشیدم.
بسیاری از این موارد مشکوک و تاریک جاهایی بود که من در آن روزگار گذشته، نمی دانم از خامی یا تعصب، نتوانسته بودم به عیب و گناه و شکست ایران به درست اعتراف کنم.
در آن روزگاران، چنان روح من از شور و حماسه لبریز بود که هرچه پاک و حق و مینوی بود از آن ایران می دانستم و هرچه را از آن ایران ـ ایران باستانی را می گویم ـ نبود، زشت و پست و نادرست می شمردم.
در سالهایی که پس از نشر آن کتاب بر من گذشت و در آن مدت، دمی از کار و اندیشه و در باب همین دوره از تاریخ ایران، غافل نبودم، در این رأی ناروای من چنان که شایسته است، خللی افتاد. خطای این گمان را ـ که صاحب نظران از آن عافل نبودند ـ دریافتم و درین فرصتی که برای تجدید نظر در کتاب سابق دست آمد لازم دیدم که آن  گمان خطای تعصب آمیز را جبران کنم.»

یادآوری:
بنابراین راهی را که جوانانی که امروز گرفتار باستان ستایی افراطی شده اند، دکتر زرینکوب شصت هفتاد سال پیش در دوران جوانی پیموده است اما بخاطر دانش و انصاف و روحیه ی حقیقت جویی که داشته، بزودی آن راه را کنار گذاشته است.

زرینکوبشناسنامه کتاب: دو قرن سکوت، عبدالحسین زرینکوب، تهران، انتشارات سخن، چاپ  پانزدهم، ۱۳۸۱، مقدمه

همچنین ببینید

سنگسار

سنگسار در ایران پیش از اسلام

برگرفته از پایگاه جامع فرق، ادیان و مذاهب ـ در رساله ی صد در نثر می …

۱۸ نظر

 1. با سلام….اگه میشه سند این توبه نامه رو ذکر کنید….

 2. کتاب چاپ جدید ایشان نیز هنوز به عنوان یک منبع معتبر ، تاییدکننده جنایات وحشیانه اعراب مسلمان در هنگام حمله به ایران است

 3. اردویسر اناهیتا

  این کتابهای کارنامه اسلام و بامداد اسلام کتابهایی هستند که پس از انقلاب نوشته شدند ، بر خلاف دو قرن سکوت نوشته ها فاقد استناد به متون دسته اول هست و به صورت مقاله ای و روزنامه ای نوشته شدن ، شاید هم کنایه ای …
  به هر حال یک ادعا نوشته هر کس هم باشد نیاز به سند دسته اول دارد که ایشان به این قانون تاریخ نویسی در این کتابها توجه نداشتند ، هرچند ایشان با تصحیح و توبه نامه های خود از چشم ما افتادند و کل کتابهایشان دور ریختیم … این همه مورخ خوب و معتبر …

 4. از کتاب دو قرن سکوت چاپ ۱۳۷۸:ص۶۱ دستبرد تازیان:… در روزگارخلافت ابوبکردو تن از جنگجویان قبیله بکرین وائل یکی مثنی بن حارثه و دیگری سویدبن قطبه در سر حدهای ایران دست به تجاوز و غارت زدند. مثنی در حدود حیره راهزنی میکرد وسوید درحدود ابله…..بسیج جنگ: وقتی عمر به خلافت نشست….عربان در حیره مستقر شده بودند و تا کناره های دجله مرزهای ایران را تهدید میکردند…ص۶۹: فتح مدائن: تازیان به تیسفون در آمدند و غارت و کشتن پیش گرفتند.

 5. دو قرن سکوت بعد تجدیدنظر( به قول شما توبه نامه) ایشان باز هم حاوی کشتارها و اسارتها وفرمانروایی و ارجحیت کامل اجبار و شمشیر برموعظه وتبلیغ است….جالبه که تو مقدمه کتاب چندین بار واضح و بارز از دغدغه واقع گویی و بیان حقیقت گفته و اینکه در نهایت دقت و امانت با استنادات فراوان کتاب نوشته شده……….کتاب حتی ماجرای اصحاب فیل رو با آن کیفیت افسانه ای که اشارتی هم در قرآن شده رو ریشه در افسانه سرایی اعراب دونسته و با دیدی واقع بینانه و عقلانی اشاره به تغییر مسیر سپاه ابرهه و صرف نظرکردن وی(بنا به دلایلی دیگر) از حمله نموده نه کشته شدن وی و سپاهیانش.
   

  • مدیر سایت

   نگفتیم برکناری حکومت ساسانی بدون جنگ بوده

   • بحث جنگ برای برکناری حکومت ساسانیان نیست بحث جنایات علیه ایرانیان در زمان جنگ و جنایات علیه ایرانیان تا دهها سال بعد از برکناری حکومت ساسانیان هست! حدود دو قرن برده داری اسلامی و موالی گری حدود دو قرن استثمار و استعمار اسلامی

    • همون جنایتهایی که اشاره کردید مربوط به خلیفه هایی هست که حانشینان واقعی پیامبر نبودن و خلافت رو غصب کردن و خون به دل حضرت علی کردن. فتح ایران از خلیفه عمر شروع شد و تا زمان عثمان کامل شده بود. از نظرات حضرت علی در این مدت فقط در حد مشاوره استفاده میشد. پس اون سپاه ویران کننده ،سپاه عرب بود نه سپاه اسلام. ضمنا مگر فتوحات و جهان‌گشایی ایرانیان باستان در زمان هخامنشیان و ساسانیان بدون جنگ و خونریزی و غارت بوده؟!
     پیشنهاد میکنم مقاله “فتح ایران به دست اعراب ” در ویکی پدیا رو به طور کامل و با دقت مطالعه کنید. بسیار مفیده . از قول خود اقای زرین کوب نوشته که غارت فاتحان، دنباله غارت لشگریان یزدگرد به هنگام گریز بود.

 6. خدادکتررابیامرزد………..واقعازحمت کشید

 7. تشکرازمدیرمحترم سایت

 8. با سلام به همه دوستان.من از اسلام هیچ چیز جز خوبی ندیدم. شاید از بعضی مسلمان نما یا ناآگاه اشتباهاتی هم سر زده باشه که زده ولی این باعث نمیشه ما با اصل اسلام مشکل داشته باشیم.از روی تعصب یا نفرت نمیتوان به حقیقت رسید.یا علی

 9. تشکر از این مطلب مفید و به درد بخور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code