+
خانه / شخصیت ها / موبدان / اردشیر خورشیدیان / نقد ششمین دلیل اعتبار گات ها
نقد ششمین دلیل اعتبار گات ها

نقد ششمین دلیل اعتبار گات ها

به قلم مدیر سایت
ششمین دلیل موبد دکتر اردشیر خورشیدیان ـ رئیس انجمن موبدان تهران ـ برای اعتبار گات ها:

«بنا به دلایل زیر، کتاب آسمانی ما زرتشتیان، "گاتاها"، تمام و کمال به جا مانده و ذره ای از آن از بین نرفته و تحریف نشده است: …
دلیل ۶ ـ درست است که اکنون در دانشگاه های بزرگ جهان، بر حسب اصول زبان شناسی، بسادگی می توانند گاتاها را درک و ترجمه نمایند، ولی حتی در دوران کورش و داریوش هم مردم ایران به این زبان سخن نمی گفتند و تاکنون هیچ کتیبه و هیچ کتاب دیگری به این زبان در دنیا کشف نشده است که ما بتوانیم به آن استناد یا کسی بتواند متنی به اشعار گاتاها بیافزاید.» (پاسخ به پرسشهای دینی زرتشتیان، ص ۷۳)

الف) چگونه دکتر خورشیدیان ادعا می کند درک و ترجمه ی گات ها ساده است در حالی که ژان کلنز که ده ها سال در مورد اوستا کار کرده، معتقد است که هنوز مفهوم نیمی از گات ها معلوم نیست و مترجمان ذهنیت های خود را به این کتاب تحمیل می کنند؟!
ب) کتاب آسمانی به زبان مهم، اصیل و قابل توجه نازل می شود نه به زبان های آبکی. چنین کتاب هایی مخاطبان فراوان دارند. بنابراین زبان کتاب آسمانی به زودی از بین نمی روند و سخنوران برجسته توان سخن گفتن با آن را دارند.
ج) ندانستیم ایشان از کجا ادعا می کند که در دوران کورش و داریوش، کسی با این زبان سخن نمی گفته است. نبود کتاب و کتیبه به زبان گات ها دلیل نمی شود که چنین زبانی به محض نزول گات ها از بین رفته باشد.

پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان ص 73پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان ـ شناسنامه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>