خانه / شخصیت ها / اسلام شناسان / امام خمینی / محترم بودن موقوفات زرتشتی ها مثل موقوفات مسلمان ها

محترم بودن موقوفات زرتشتی ها مثل موقوفات مسلمان ها

به قلم مدیر سایت
براساس شنیده ها، برخی املاک موقوفه ی زرتشتی ها در اوایل انقلاب، مصادره شده. بدون آگاهی درست از دلیل مصادره، نمی توان به قضاوت نشست هرچند بعید نیست در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، برخی افراد کم اطلاع، کم تجربه و تندرو، بخشی از حقوق زرتشتیان را بیجا ضایع کرده باشند.

با توجه به فتوای حضرت امام خمینی، چند مسئله مربوط به موقوفات زرتشتیان را ذکر می کنم که نشان می دهد موقوفات زرتشتی ها مانند موقوفات مسلمانان، محترم است:

ـ لازم نیست واقف مسلمان باشد. پس وقف زرتشتی صحیح است.
ـ مسلمان می تواند اموالی را برای زرتشتی ها وقف کند. (مثلا یک مسلمان باغی را وقف کند تا میوه های آن برای زرتشتی ها باشد)
ـ یک مسلمان نمی تواند اموالی را وقف آتشکده کند اما زرتشتی ها می توانند.
ـ اگر یک زرتشتی املاکی را وقف فقیران کرد (بدون ذکر دین فقیران) آن موقوفات برای زرتشتیان فقیر خواهد بود نه مسلمانان فقیر.

امام روح الله خمینیاحکام بالا از این عبارت های تحریر الوسیله، تألیف امام خمینی به دست می آید:
مسأله ۳۰ – لا یعتبر فی الواقف أن یکون مسلما، فیصح وقف الکافر فیما یصح من المسلم علی الأقوی، وفیما یصح منه علی مذهبه إقرارا له علی مذهبه. (تحریر الوسیله، ج۲، ص ۶۹)
مسأله ۳۸ – الظاهر صحه الوقف علی الذمی والمرتد لا عن فطره سیما إذا کان رحما. (تحریر الوسیله، ج۲، ص ۷۱)
مسأله ۳۹ – لا یصح الوقف علی الجهات المحرمه وما فیه إعانه علی المعصیه، کمعونه الزنا وقطع الطریق وکتابه کتب الضلال، وکالوقف علی البیع والکنائس وبیوت النیران لجهه عمارتها وخدمتها وفرشها ومعلقاتها وغیرها، نعم یصح وقف الکافر علیها. (تحریر الوسیله، ج۲، ص ۷۱)
مسأله ۴۰ – لو وقف کافر علی الفقراء انصرف إلی فقراء نحلته، فالیهود إلی الیهود، والنصاری إلی النصاری وهکذا. (تحریر الوسیله، ج۲، ص ۷۱)

تدوین: خرداد ۱۳۹۶

۴۴۰۰

همچنین ببینید

ایران پرست ها از زبان امام خمینی

به قلم مدیر سایت من زمان جنگ ایران و عراق را درک کرده ام و …

۵ نظر

 1. فقط زرتشتیان مورد حجوم مسلمانان بعد انقلاب مواجع نشدم سایر ادیان هم زمین هایشان را بزور گرفتید ازخانه هایشان بیرونشان کردید اموالشان رابردید حتی من خود بچشم
  دیدیم باسن اندکم پای دردودلهایشان نشستم اشک چشمهایشان را دیدم
  شماجواب سوالات و درخواست هاروبده چرا زد ادیان تبلیغ میکنی

 2. اخیرا عبادتگاه صابئین مندایی در اهواز که در سال ۱۲۹۵ خریداری شده بود با حکم دادگاه از ایشان گرفته شد . استناد دادگاه این بود که منداییان از اقلیت های مصرح در قانون اساسی نیستند فلذا حق داشتن عبادتگاه ندارند . سالها قبل نیز آرامگاه مردگان این اقلیت در اهواز از ایشان گرفته شد .

  • مدیر سایت

   حدود ۱۵ سال پیش مقاله ای از مقام معظم رهبری در مجله ی فقه اهل بیت(ع) چاپ شد و ایشان در آن مقاله اثبات کرد که صابئین جزء اهل کتابند.

   چه بسا این مقاله برای صابئین برای احقاق حقشان مفید باشه

 3. البته از اصلاح بعضی خطاهای اول انقلاب هم منصفانه نباید گذشت .
  موقوفات عظیم شاه هرمز زرند که بخش بزرگی از زرند کرمان را شامل می شده در سال ۱۳۹۰ به حکم دیوان عالی کشور به زرتشتیان بازپس داده شد .
  ملک سینا آریانا در خیابان زند شیراز که موقوفه زرتشتیان بوده و در ابتدای انقلاب مصادره شده بود با حکم دادگاه به ایشان عودت داده شد .
  اما کماکان این موقوفات زرتشتیان در مصادره و تصرف بنیاد مستضعفان قرار دارد :
  بخش بزرگی از اموال بنیاد خیریه گیو از جمله رستم باغ در تهران

  در سالهای اخیر نیز دستگاههای دولتی بخشی از موقوفات زرتشتیان را تصرف کرده اند از جمله :
  اداره آب ، دانشگاه یزد و …. اقدام به تصرف یکصد و چهل هکتار از زمین های موقوفه دخمه یزد کرده اند . این زمینها دارای سند رسمی وقفی بوده و علاوه بر آن ثبت سازمان میراث فرهنگی هم شده اند . دستگاههای دولتی در این زمینها اقدام به ساخت تاسیسات صنعتی و ساختمان سازی برای کارمندان خود کرده اند .
  آموزش و پرورش مدارس موقوفه زرتشتیان در تمام ایران را تصرف نموده است و اجازه برگزاری مراسم زرتشتیان در این مدارس را نمی دهد .
  امکان وقف جدید نیز برای زرتشتیان محدود به شرایط خاص گشته است از جمله به دلیل ممنوعیت ساحت آتشکده امکان وقف آتشکده وجود ندارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code