خانه / احکام / احکام زرتشتی / برده داری در زرتشتی / برده داری در عصر ساسانیان میان زرتشتیان (۵)
برده داری

برده داری در عصر ساسانیان میان زرتشتیان (۵)

به قلم مدیر سایت

در جای جای کتاب “مادیان هزار دادستان” (احکام حقوقی زرتشتیان در عصر ساسانیان) احکام مربوط به برده بیان شده که به روشنی حکایت از آن دارد که قبل از اسلام در ایران برده داری رواج داشته است و نبود برده داری در ایران پیش از اسلام، دروغی بیش نیست. بنابراین، برده داری در ایران ارمغان اسلام برای کشور ما نیست.
نمونه هایی دیگر:

مادیان هزار دادستان ص 194

ص ۱۹۴

مادیان هزار دادستان ص 236

ص ۲۳۶

مادیان هزار دادستان ص 258

ص ۲۵۸

مادیان هزار دادستان ص 288

ص ۲۸۸

مادیان هزار دادستان ص 289

ص ۲۸۹

مادیان هزار دادستان ص 289

ص ۲۸۹

مادیان هزار دادستان ص 306

ص ۳۰۶

مادیان هزار دادستان ص 314

ص ۳۱۴

شناسنامه مادیان هزار دادستان

فروردین ۱۳۹۷

همچنین ببینید

برده داری

برده داری در روایت پهلوی

به قلم مدیر سایت عبارتی از کتاب زرتشتی روایت پهلوی، صفحه ۴۲ نشان می دهد …

۲۹ نظر

 1. جناب مدیر شما در نقد استاد آقایی یکی از اشکالات ایشان در بررسی دین زردشتی را بی توجهی به علم اصول دانستید که البته نظر درستی نیست .
  در آنجا از بی توجهی ایشان به عدم حجیت خبر واحد گله کردید ولی نوبت خود شما که می شود به استناد از یک کتاب ۵ مطلب در ادعای خود ارایه می دهید .
  اولا آیا این کتاب برای شما حجیت دارد ؟ اگر ندارد برای تشخیص صحت مطلب اش از چه سند و خبر دیگری مدد جستید ؟ اگر حجیت دارد که خیلی صحبت ها با هم در مورد مطالب کتاب خواهیم داشت

  • مدیر سایت

   با این نقل نخواستم بگم در دین اصلی زرتشتی برده داری بوده یا نبوده. بلکه حتی بعنوان انتقاد هم نقل نکردم. هدفم این بود که بگم اگر به اسلام ایراد گرفته میشه که برده داری درش هست، میان زرتشتی ها هم بوده و چنین نیست که اسلام برده داری را به ایران آورده است.

    

   • اشکالی که به اسلام (فقه اسلامی بهتر است )وارد میشه اینه که چرا برده داری را توشیح کرده و تایید کرده .خاصه در عصر حاضر که برده داری عملا ممنوع و شنیع است باز هم علمای شیعه و سنی حاضر نیستند صراحتا برده داری را حرام اعلام کنند . این در حالیست که در اوامر نبی و اوامر قرآن تا جای ممکن بر خلاف برده داری حکم کرده اند ولی مسلمانان که در لحظه رحلت پیامبر هم مطیع امر او نبودند عملا برده داری را در جنگ هایی به نام دین اعمال کردند .
    مقایسه بفرمایید با فقه رایج زرتشتی و اینکه در پیام زردشت برده برداری هرگز تایید نشده و در اوستا هم برده داری هیچ گونه تاییدی ندارد .
    نقد منصفانه یعنی بررسی موضع فعلی ادیان در مورد برده داری و اینکه شما در نقد دیگران به این خطای علما و (حداقل کوتاهی ) رفتار مردمان دیگری در ۱۴ قرن پیش را مستند قرار دهید ارزش چندانی ندارد .

    • مدیر سایت

     یکی از امتیازات اسلام اینه که کسی نمی تونه واجبات و محرمات و حتی مستحبات و مکروهات را جابجا کنه. وقتی برده داری مجاز شد همچنان مجاز باید باقی بمونه و الا دست افراد باز میشه برای دستکاری دین. بله ولی فقیه می تونه از اجرای آن جلوگیری کنه که اکنون چنینه. بله مگر اینکه کسی با بررسی جدید و ارائه ی تحلیل جدید به این نتیجه برسه که از قرآن و حدیث، عدم جواز آن استفاده میشه که این بحثی دیگر است.

     زرتشتیها غیر از گاتها را قبول ندارند و اگر معیار گاتها است، در گاتها نمازهای پنجگانه هم نیست پس چطور قبول دارید؟

     • گاتها چراغ و راهنما است ، زرتشت با خود فقهی نیاورد و اصلا پیامش یعنی نفی هر نوع تفکر فقهی دینی
      شما که قرآن را قبول دارید یعنی همه نماز شما در قرآن موجود است ؟
      فقه اسلامی هم در زمان پیامبر متولد نشده و در زمان پیامبر هم چیزی به نام فقیه و فقه وجود نداشته پس به این استدلال شما باید با فقه مخالفت کنید .
      دیگر اینکه اگر دینی دارای دستوراتی چنان لایتغیر باشد که برای هر زمانی بهترین دستور و حکم است لابد باید بتواند به صورت منطقی و انسانی آنرا برای همه بیان کرده و در جامعه رواج دهد .
      شما چرا برده داری را که حکم دین مورد قبول شماست با افتخار بیان نمی کنید و از آن دفاع نمی کنید . چرا در تبلیغات خود سعی می کنید آن را پنهان کنید . صراحتا بگویید مطابق عقاید شما برده داری شرعی و امری نیکو و پسندیده است .
      اگر نمی گویید پس ریاکارید یا در صحت احکام دینتان شک دارید .

      • مدیر سایت

       ما همه ی مطالب مربوط به دین خود را فقط از قرآن نمی گیریم بلکه قرآن و حدیث هردو ؛ چنانکه پیامبر اسلام ص فرمود: انی تارک فیکم الثقلین: کتاب الله و عترتی

       اگر فقه در زمان پیامبرص مطرح نبوده، چگونه آن حضرت نماز جماعت می خواند. مامومان چگونه نماز خواندن را یاد گرفته بودند؟ کیفیت نماز در قرآن نیست.

       ما هیچوقت برده داری را پنهان نکردیم. یک حرف را نباید صد بار گفت. دوست عزیز، حکم برده داری هیچگاه برداشته نمیشه بلکه ولی فقیه جلو اجرای آن را میگیره و از نظر ما ولی فقیه را خود اسلام تعیین کرده

      • نماز ۵ گانه در دین زرتشتی از الزامات نیست ، چیزی شبیه مستحبات است . اگر در مستحبات اسلام می توان بر اساس روایات ضعیفه عمل کرد > پس اشکال نبود نماز در گاتها در چیست ؟
       دوم مگر زرتشتیان گفته اند که دین خود را از گاتها گرفته اند ؟ می گویند فقط گاتها توسط زرتشت آورده شده همین .
       سوم : خود زرتشتیان می گویند فقه زرتشتی برگرفته از فقط گاتها و فقط زرتشت نیست . مشکل ایشان فقط راستگویی و صراحتشان است . و گرنه فقه تمام ادیان برگرفته از نظرات فقها است و دلیل این همه اختلاف در آرای فقهی همین است بین شیعه و سنی و بین مراجع مختلف
       چهارم : به هر حال مخاطب سایت شما خود قضاوت می کند بین دیدگاهی که او را به دینی می خواند که برده داری در آن مشروع است و موقتا توسط ولی فقیه صرفا اجرا نمی شود و دینی ( چه اسلام چه زرتشتی ) که اساسا برده داری را غیر مشروع و غیر انسانی می داند کدامیک مطابق فطرت الهی اوست .
       پنجم : اینکه شما به استناد یک کتاب سلسله وار در مورد قوانین برده داری کهن تبلیغ کنید یعنی در مقام مناظره در این مورد نباید کسی در مورد جایگاه فعلی برده داری در نظام فکری و مذهبی ای که تبلیغ می کنید سخن بگوید ؟

      • مدیر سایت

       مستحبات ما با مستحبات زرتشتیها فرقشون اینه که مستحبات هم منتسب به شارع (اهل بیت ع) است و اگربدانیم از معصوم نیست مثل آداب و رسوم میان مردم، اعتنا نمی کنیم. مثلا اگر حدیثی از امام صادق ع برسد که مستحب است پس از نماز ده بار صلوات فرستاده شود، به این کار مستحبی می تونیم پایبند باشیم چون خودشان گفته اند پایبندی به اینگونه احادیث ایراد نداره اما زرتشتی ها از بیخ و بن میگن نماز و خیلی آدابها ربطی به زرتشت نداره

       دوم. اگر زرتشتی ها میگن دینشان از غیرگاتها هم میتونه باشه باید باهاشون بحث کرد که این کار درست نیست. اگر چیزی را زرتشت نیاورده نباید به دین او نسبت داد مگر خود او گفته باشه که آداب و رسوم بین مردم هم جزء دین من است

       سوم. فقه شیعه باید دریشه در قرآن و حدیث داشته باشه. اختلاف فقها به این معنا نیست که یکی میگه من از این فتوا خوشم میاد و آن یکی بگه از آن دیگری. یک علت اختلافشان، چونگی برداشتشان از قرآن و حدیثه. علت دیگر اینه که یکی از آنها بخشی از احادیث را ضعیف می دانند و برخی همان ها را صحیح و علل دیگر

       پنجم. قضیه ی برده دادی فقط در مادیان هزار دادستان نیست. در کتابهای دیگر نیز سخن از برده داری میان زرتشتیان است:

       http://www.raherasti.ir/category/%D8%A7%D8%AD%DA%A9%D8%A7%D9%85/%D8%A7%D8%AD%DA%A9%D8%A7%D9%85-%D8%B2%D8%B1%D8%AA%D8%B4%D8%AA%DB%8C/%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B2%D8%B1%D8%AA%D8%B4%D8%AA%DB%8C/

      • گاتها سخن زردشت است و زرتشت در انتخاب راه زندگی خرد آدمی را توصیه کرده اگر شما در فقه رایج زرتشتی خرافه و خلاف عقلی یافتید متذکر شوید ولی آن بخش که با خرد عرفی و دانش مطابقت دارد به استناد گاتها مورد تایید زرتشت است .
       خرافه هم تعریف دارد و بنده اعتقاد ندارم سنت نوین زردشتیان ایران و هند عاری از خرافه است کما اینکه سنت دینی شیعه و سنی و بسیاری از اداب و عقاید محلی و ملی هم رگه هایی از خرافه را دارند قاعدتا سخن شما در خرده گیری به عقاید دیگران وقتی مسموع است که همین اشکالات را در عقاید همسو با خود هم نقد کنید و الا در اعتبار اشکالات شما خدشه کلی وارد می شود .

      • کذب گویی محض :
       ۱ : سند دال بر وجود زرتشت .
       ۲ : سند دال بر پیامبر بودن زرتشت.
       ۳ : سند دال بر منتسب بودن گاتها به زرتشت .
       ۴ : سند دال بر تحریف نشدن و کم و اضافه نشدن گاتها .
       ۵ : دلیل وجود دو تناقض بزرگ در گاتها؟
       ۶ : از ۲۰ صفحه که زبانش منسوخ شده است و تحریف و پاشیدگی دارد و نامفهوم است و تقدس امشاسپندان از آن شروع شده است و تقدس آتش نیز … خرد را از این گرفته اید ؟
       گاتها سخن زردشت است …
       زرتشت در انتخاب راه زندگی خرد آدمی را توصیه کرده …
       به استناد گاتها مورد تایید زرتشت است …
       کذبهای محض …

   • برده برای مشرکی که در حین جنگ اسیر شده است ابدا بد نیست و لازم است . برده و اسیر را باهم یکی نگیرید ، دو مبحث جدا از هم اند ، در بحثی که با یکی از اساتید حوزه داشتیم تفاوت این دو روشن شد ، اگر فردی که در حال جنگ با ما است تسلیم شود اسیر شده و ابدا برده نیست اما اگر مثلا شهری محاصره شد و مردم آن شهر تسلیم نشدند و به زور و جنگ آن شهر را تصرف کردیم در ان صورت میتوان مردم آن شهر را به بردگی گرفت اگر تا آخرین لحظه تسلیم نشدند ، که این هیچ اشکالی ندارد و اتفاقا برای آن مشرکی که اینطور حاضر به کشتن مسلمانان و جنگ با حق است لازم هم است ، دشمن خداوند که حاضر به تسلیم هم نیست باید برده شود . متأسفانه شما آن روی قضیه را اصلا نمی بینید ، به یقین کارهایی که امریکا با زنداییان خود در ابو غریب کرد و یا همین الآن دارد در زندانهایش در افغانستان و … میکند بسیار بدتر از برده داری است .
    دنیا ممکن است جلوگیری از ازدواج همجنس بازان را هم خوب نداند ، عرف بی معنا و باطل است وقتی شرع بر خلاف آن است .
    برده داری در اسلام ابدا حرام نیست بلکه به حکم معصوم و ولی فقیه به عنوان نائب معصوم میتواند ممنوع و حرام شود اما نه دائمی چرا که معصوم و یا ولی فقیه میتواند بعد و یا در شرایطی دیگر آنرا حلال کند .

    • متشکرم که به خوبی و صراحت بیان کردید که اگر مثلا هم فکران شما قدرتی در حد ابرقدرتهای امروز دنیا داشتند بی درنگ بار دیگر بازار برده داری را می گشودید و از دوره پایان برده داری به برده داری اسلامی رجعت می نمودید .
     یعنی مخاطب سایت بداند که این همه سخن از حقوق زن و دعوا بر سر اینکه چرا ۱۴ قرن پیش دختری زرتشتی بدون رضایت به عقد ازدواج یک زرتشتی دیگر در آمده نه از روی غم خوردن برای آن دختر بینوا بوده . این جماعت اینقدر که نگران حق انتخاب آن دختر زرتشتی در ۱۴ قرن پیش هستند به همان اندازه هم فکر رونق بازار برده فروشانی هستند امثال که همان دختر در آنجا معامله می شوند به جرم اینکه پدر و برادرشان حاضر به پذیرش جزیه و انقیاد مشتی عرب وحشی و بیابانگرد نشده اند . البته در انجا نارضایتی دختر از ازدواجش مهم است و اینجا کسب تمتع و درامد تجاری اعراب و مسلمانان از همان دختران . واقعا کسی بیشتر از شما در سیاه نمایی تصویر اسلام و دین الهی توانایی ندارد .

     • دوره پایان برده داری ؟؟؟ شروع شدن دوره ای بدتر از برده داری :

      https://www.mashreghnews.ir/news/813305

      شما مشکلات اساسی در اسلام ، اوستا و آیین زرتشت ، تاریخ و زبان عربی دارید . بهتر است دوباره به دانشگاه برگشته و درس خود را از نو بخوانید . البته تاریخ دبیرستان را هم باید از نو بخوانید .
      من تفاوت اسیر با برده را توضیح دادم ، عاقلان بهتر میفهمند ( به معنای تفکر ) .

      • حد شما همینه دیگه ، من دارم در مورد دیدگاه غقب افتاده امثال تو صحبت می کنم لینک سایت معتبر !!!! مشرق نیوز در مورد زندان ابوغریب !!! رو میگذاره . آمریکایی هر جنایت و غلطی در دنیا می کنن حداقل به اسم دین خدا نمی کنن . خودشون هم باید جوابگو باشن .
       معلوم نیست این آمریکا و اروپایی که اینقدر وحشتناک و بد است چرا محل درمان و سیاحت و تجارت دوستان شماست ؟!! گویا بدی آمریکا و اروپا فقط در صدا و سیمای میلی و برای عوام الناس است . اینقدر شعار نده که حال مردم از این شعارهای شما به هم میخوره .
       “اگر مثلا شهری محاصره شد و مردم آن شهر تسلیم نشدند و به زور و جنگ آن شهر را تصرف کردیم در ان صورت میتوان مردم آن شهر را به بردگی گرفت ”
       خجالت بکشید ، هنوز هم فکر تجاوز و محاصره شهرها و بردگی مردم هستید . شما آبروی دین و اعتقادات مردم را می برید .

      • واعجبا !!!! وقتی که چیزی ندارد بگوید … وقتی چیزی ندارد بگوید … ای کاش تو جای آن زندانیان ابو غریب و مردم یمن بودی تا میفهمیدی انسان مشرک و اینکه میتوان اگر تسلیم نشد او را به بردگی گرفت یعنی چه و چقدر منطقی است … نمی فهمید جاهلینی چون تو هیچ گاه نخواهید فهمید … حیف آن خونهایی که در سوریه برای امنیت کسانی چون تو دارد ریخته میشود … حیف.

      • مثلا با سیاسی کردن موضوع می خواهی من را خلع سلاح کنی ؟!!!
       این همه از همان خدعه های معروف شماست که خدعه و بهتان در دین شما رایج و حلال است . عجیب است در فضایی که قاعدتا محل تبلیغ عقاید شماست چه طور اینقدر صریح چهره خود را به همه نشان می دهید .
       اما یقینا کسانی چون تو برای این مرز و بوم فداکاری نمی کنید . از کسی که به ایران و ایرانی دشنام می دهد و به وطن خود پشت کرده ادعای فداکاری برای وطن پذیرفته نیست .
       در مورد سوریه هم نظر من مشابه نظر اکثریت مردم ایران است . اگر نظر مردم برایت مهم است ( که قطعا نیست چون شما قایل به حاکمیت مردم نیستید و خود را نماینده مستقیم خدا در روی زمین می دانید ) برو در کوچه و بازار و فضای عمومی از ایشان بپرس . قاعدتا وقتی حکومتی مشروعیت مردمی خود را از دست می دهد و بر روی مردم خود اسلحه می کشد در فضای ناامن و جنگ هر مزدور و هیولا و آدمکشی برای منافع خودش به میدان می آید . حالا ربط بدرفتاری دولت سوریه با مردمش به امنیت ما در چیست این قصه ای است که شما سر هم کرده اید و اول باید اثباتش کنید و مثلا اردن که همسایه سوریه هم هست و در سوریه دخالتی ندارد کجای امنیتش تکان خورده که ایران با هزاران کیلومتر فاصله و بدون مرز مشترک زمینی امنیتش دچار مشکل شود ؟!!! موضوع عراق البته متفاوت است و کسانیکه به دولت عراق در شکست دادن داعش کمک کردند و به کردها قطعا به امنیت ایران هم کمک کردند و این کمک با پشتیبانی اکثریت ملت عراق بود ولی در سوریه شرایط کاملا متفاوت است و مسایل آنجا ربطی به ما ندارد .

      • و آنجا که شیخ ما گفت :

       قاعدتا وقتی حکومتی مشروعیت مردمی خود را از دست می دهد و بر روی مردم خود اسلحه می کشد در فضای ناامن و جنگ هر مزدور و هیولا و آدمکشی برای منافع خودش به میدان می آید . حالا ربط بدرفتاری دولت سوریه با مردمش به امنیت ما در چیست این قصه ای است که شما سر هم کرده اید و اول باید اثباتش کنید …
       این شیخ ما از چه گروهیست ؟ از این گروه است :
       همانهایی که که زورشان را زدند و دو درصد بیشتر نشدند [ انتخابات ۱۲ فروردین ] … همانهایی که زورشان را زدند اما ۹ دی تو سیلی محکمی از مسلمانان با غیرت خوردند … همانهایی که زورشان را زدند اما راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال چه زیبا و شلوغ برگذار شد … بگذریم و بگذریم که یک مردم اند و یک مدافع حرم و اکثریت قریب به اتفاق نه مردم ایران بلکه عراق و سوریه نیز بر خلاف اینان که مدافع دشمنان حرم اند ، مدافع مدافعین حرم اند … و اینان همچنان ۲ درصد اند … ۲ درصد.
       و ذاتت که دارد آشکار میشود … آشکار .

      • مشخص است که متوهمی چون از زمانی سخن می گویی که پدر و مادرت هم یادشان رفته . شاه هم به رفراندوم های انقلاب سفیدش خیلی می نازید وقتی سیل بنیان کن مردم برخاست تازه از خواب خوش و توهماتش بیدار شد . به گواه آمار سرشماری ۹۵ از ۳۷ میلیون جمعیت سال ۵۷ امروز فقط ۲۰ میلیون زنده هستند که بخش عمده اشان هم ۱۷ میلیون زیر سن قانونی در انروزند . و تعداد واجدین شرایط رای انروز کمتر از ۸ میلیون نفرشان هنوز زنده اند یعنی ۹۸ درصد کذایی شما اگر امروز از نظرشان پشیمان نشده باشند نهایتا ۱۵ درصد جمعیت صاحب حق رای هستند و تنها یک رفراندوم عادلانه می تواند ادعای شما را ثابت کند که از قضا معلوم نیست شما ۹۸ درصدیها !!!! چرا مخالف رفراندم هستید ؟!!!

      • واعجبا ، هروقت کم می آورند میگویند تقلب !!! بنده خدا مردم در زمان شاه رفراندوم را تحریم کردند اما در ۱۲ فروردین اکثریت همگی رأی دادند ، یعنی آنقدر جاهل است که تاریخ سرش نمیشود ، تو که تاریخ زمان شاه یادت نیست پس چرا درباره تاریخ قبل از اسلام حرف میزنی ؟ پس چرا درباره تاریخ ساسانی حرف میزنی ؟ مدام اعتبارت زیر سرال میرود … مدام . هر عاقلی میداند که اکثریت مردم رفتند و رأی دادند … آنوقت … بخش عمده ای شان زیر سن قانونی ؟؟؟؟؟؟؟ یعنی از خودت آمار در آوردی ؟ ای رئیس سازمان امار لطفا با کدام دلیل اکثر رأی دهندگان ۱۲ فروردین زیر سن قانونی بودند ؟ نکند منظورت از سن قانونی زیر ۴۰ و ۵۰ سال است ؟
       واعجبا از این مخلوق نادر و عجیب .

      • واقعا از کند هوشی تو در عجبم :
       فایل امار سرشماری سال ۹۵ موجود است : https://www.amar.org.ir/
       می گویم جمعیت ایران در سال ۵۸ ، ۳۷ میلیون بوده ، ۲۰ میلیون واجد رای و ۱۷ میلیون زیر سن قانونی ، از این ۳۷ ملیون فقط ۲۰ میلیون زنده هستند و از ۲۰ میلیونی که رای دادند فقط ۸ میلیون زنده هستند .
       ادعای تقلب و رای دادن زیر سن قانونی را از کجای مغزت در آوردی ؟ موقع کامنت نوشتن چیزی مصرف می کنی ؟ جنس مرغوبی است …
       جمعیت واجد شرایط رای امروز چند نفرند ؟ چند درصدشان در سال ۵۸ رای داده اند ؟ تازه اگر پشیمان نشده باشند ۱۵ درصد مردم صاحب حق رای هستند . پس این اکثریت توهمی ۹۸ درصدی ات امروز ۱۵ درصد شده . اگر شما مطمئن بودید که نیمی از مردم هم هنوز با شما هستند رفراندم برگزار می کردید . یک بنده خدا روزی می گفت که پدران ما حق تعیین سرنوشت ما را نداشتند . گرچه همان مجلس موسسان و مجلسی که تاج بر سر رضا شاه نهاد از ۸۰ نفر ۵۰ نفرشان معمم و هم لباس شما بودند .

      • این دو لینک را برای خوانندگان میگذارم تا بدانند که وقتی میشود سرباز سعودی را که بالاجبار نمی جنگد و حاضر به تسلیم نشود با اجازه ولی فقیه به بردگی گرفت یعنی چه و چقدر منطقی است :

       https://www.mashreghnews.ir/news/849544

       https://www.mashreghnews.ir/photo/849241

      • ایرانیانی که عمر به بردگی و اسارت گرفت سرباز سعودی نبودند ، پدر و مادر تو بیچاره بودند . خشونتی که امثال تو ترویج می کنید فرقی با خشونت داعش و وحشیگری ایشان ندارد هر دو یک حرف می زنید و یک روش دارید . هر دو از دین به جای اخلاقیات و معنویات و نیایش خداوند و عبرت از طبیعت و تاریخ به بردگی و اسارت آدمیان و جنگ و تفرقه مذهبی چسبیده اید . هر دو صلح را بر خود و دیگران حرام کرده اید . در کنار داعش باید تفکرات امثال تو را هم از بین برد چون با همین ذهن بیمار و خود مرکز بین دنیا را به آتش می کشید .

      • بحث سر برده داری بود و حال بازهم این شیخ عجیب و غریب بحث را به برده داری در یک زمان خاص برد . و اما برای همان هم :
       در همان زمان و قبل از آن هر برده داری که مورد تأیید پیامبر ما و امام علی (ع) بوده کاملا درست و صحیح بوده است و بقیه موارد که به دستور خلیفه دوم بوده به من ربطی ندارد . نه ولی فقیه من حکم ان برده داری را داده و نه امام من ، و بازهم تغییر بحث . اگر پدر و مادر من هم همین الآن مشرک بشوند و رو در روی اسلام بایستند و بجنگند و تسلیم نشوند تا وقتی که به زور جنگ بدست سربازان اسلام بیفتند اگر ولی فقیه و یا معصوم اجازه دهد باید برده شوند . البته الحمد لله که اینطور نیستند . مشرکی که دست از مبارزه با حق بر نمیدارد لیاقتش از بردگی پست تر است و قرآن او را از هر جنبنده ای پست تر خوانده است پس لیاقتش از این هم بدتر است . من فرق برده با اسیر را توضیح دادم که معمولاً آنچه که جامعه متوجه نمیشود یکسان پنداشتن اسیر با برده است اما در اسلام این دو یکسان نیستند . اما انگار نمیفهمی و بازهم تغییر بحث .

       به خوانندگان این کامنت توصیه میکنم اگر یک روز به عمرشان مانده باشد به دیدار این مخلوق عجیب و نایاب بروند .

      • مشرکی که دست از مبارزه با حق بر نمیدارد لیاقتش از بردگی پست تر است و قرآن او را از هر جنبنده ای پست تر خوانده است پس لیاقتش از این هم بدتر است

       صرفا برای تاکید اینکه مخاطبان سایت بدانند چه تفکرات بدتر از دواعش در اطراف ما رواج دارد و خدا رحم کرده که دست شما کوتاه تر از این حرفها است و با توجیهاتی مثل حکم ولی فقیه ناتوانی خود در رفتار وحشیانه را بیان می کنید یعنی فکر می کنی اگر ولی فقیه از فردا امر فرمودند که برده بگیرید این کار شدنی است ؟ تا کی در توهمات مالیخولیایی خود اسیر هستید و از درک واقعیات جامعه اطرافتان عاجز

      • اگر جای مردم یمن بودی … اگر جای مردم سوریه بودی … آنوقت میفهمیدی به بردگی گرفتن سرباز سعودی که حاضر به تسلیم نشود یعنی چه … اگر این امنیت را که حاصل خون مسلمانان معتقد ( نه مثل تو پیرو اسلامی خرافی ) است را نداشتی … و انوقت بود که مدیوماه … روی صندلی بنشیند و … اینجا کامنت بگذارد ؟ روزی هزار بار آرزوی مرگ میکرد … دیگر اسمش اسمی توهمی و پوچ و توخالی که اثری از او نیست نبود … اسمش بود … .
       واعجبا از این مخلوق نادر و عجیب .

      • من جای مردم یمن و سوریه نیستم مثل شما هم وکیل وصی آن مردم اواره و بدبخت نیستم . آنکه با پول نفت خو گرفته و سقف معیشت بر ستون شریعت زده شمایید . ما کار مفید می کنیم و دسترنج خودمان را می خوریم مثل شما مال مردم را غنیمت تفسیر نمی کنیم و دست در جیب مردم نمی کنیم . منت امنیت هم بر سر ما نگذارید که بر سر سفره نفتی ایران نشسته اید و با پول ایران با ایران و فرهنگش دشمنی می کنید . اگر شما داعیه گسترش هلال شیعی نداشته باشید اهل سنت با امنیت ما کاری ندارند . حکایت ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر است که مصلحان فریاد زدند صلح کنید و شما فریاد ادامه جنگ سر دادید . آخرش هم در بدترین شرایط تن به صلح دادید و تاوان جنگ را ما دادیم .کسی از شما نخواسته پیاده نظام بشار اسد بعثی شوید و منتش را بر سر مردم ایران بگذارید . ما خودمان بلدیم امنیت خودمان را حفظ کنیم اگر شما بگذارید .
       اما امنیت :
       امنیت اقتصادی : نداریم
       امنیت فرهنگی : نداریم
       امنیت اجتماعی : نداریم
       پس منت امنیت را سر همانها بگذار که در سایه امن کارهای شما به دزدی و اختلاس و غارت مردم مشغولند که شما وظیفه تان حفظ امنیت منافع انهاست

 2. ظاهرا استدلالهای بیمارگونه شما پایانی ندارد
  آیت الله خمینی هم در توضیح المسائل خود ذکر کرده :
  مساله ۲۴۱۰ : اگرکسی دخترنابالغی را برای خود عقد کند وپیش از آنکه ۹ سال دختر تمام شود ،
  با او دخول یا وَطی کند چنان که را ه بول و حیض یا راه حیض وغائط اورا یکی نماید ،
  دیگر نباید با او نزدیکی کند اما وطی اشکالی ندارد…!!
  آیا منطقی و اخلاقی ست که در فضای مجازی تیتراژ بزنیم :
  ” رواج همخوابی با دختران خردسال میان مسلمانان شیعه ”
  بعد هم سینه سپر کنیم که در احکام دینی مسلمانان به روشنی حکایت از آن دارد
  که مردان بالغ مجازند با دختران زیر ۹ سال همبستر شوند و ترویج حجاب تنها
  نوعی سرپوش بر این هوس بازیهاست ؟

 3. این حرف کذبت :

  به گواه آمار سرشماری ۹۵ از ۳۷ میلیون جمعیت سال ۵۷ امروز فقط ۲۰ میلیون زنده هستند که بخش عمده اشان هم ۱۷ میلیون زیر سن قانونی در انروزند .

  چه برداشتی از این حرف میشود کرد ؟ جز اینکه میخواستی بگویی اکثر کسانی که رأی دادن زیر سن قانونی بودند . واما حال که درباره زنده نماندن اکثر آنان حرف میزنی خب بله آنوقت شما دو درصدی ها همه تان زنده ماندید ؟ نکند شما ضد اسلام و انقلاب ها بیشتر شدید و ما کمتر ؟ خوب بود از خودت میپرسیدی پس چند نفر از دو درصدی ها زنده اند ، حال نکند همانطور که مورخ و مترجم اوستا و پژوهشگر آیین زرتشت میشدی و البته اخیرا هم روی به عالم نحو و زبان عربی شدن آورده ای میخواهی مسئول سازمان آمار شده و بگویی جمعیت ما دارد افزایش پیدا میکند ؟ و واعجبا واعجبا من ۹ دی و ۲۲ بهمن هر ۴ سال انتخابات ریباست جمهوری را هم برای سند دارم و اما تو … فقط کذب گویی فقط کذب گویی .
  بله برای کسی که میخواهد بی نبد و باری کند و … امنیت فرهنگی و اجتماعی نیست ، برای کسی که میخواهد کلوب شبانه برود امنیت فرهنگی نیست ، برای کسی که آرزویش انداختن عکس با فراری و غرق رژیاهای هالیوودی است امنیت اقتصادی هم نیست .
  اما برای کسی که میخواهد نماز بخواند و سنت رسول خدا (ص) را اجرا کند هم امنیت فرهنگی است و هم اجتماعی و برای کسی که پای پیاده مردم میانمار و ونزوئلا و اوکراین و لیبی و عراق و سوریه و افغانستان و پاکستان را می بیند ، امنیت اقتصادی هم است .
  و بازهم اظهار نظرهایی شگرف از مخلوقی نادر و عجیب .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code