+
خانه / اعتبار دین زرتشتی / اوستا / گات ها / تمام دین زرتشتی در ۲۳ صفحه ی نامفهوم!
تمام دین زرتشتی در ۲۳ صفحه ی نامفهوم!

تمام دین زرتشتی در ۲۳ صفحه ی نامفهوم!

به قلم مدیر سایت
وقتی خرافه های فراوان در کتاب های زرتشتی به رخ زرتشتیان کشیده می شود، جواب می دهند کتاب آسمانی آنها و تمام تعلیمات زرتشت منحصر در گات ها (بخشی از اوستا) است و بقیه ی مطالب، ساخته ی دیگران است و ربطی به دین زرتشتی ندارد.
اوستاپژوه کم نظیر ابراهیم پورداود در مقدمه ی ترجمه گات ها، تصریح می کند که تمام کتاب گاتاهای فعلی از ۵۵۶۰ کلمه تشکیل شده است. (صفحه ۶۲)
اگر هر صفحه ی کتاب، ۲۵۰ کلمه باشد، حجم این کتاب آسمانی در حال حاضر به ۲۳ صفحه نمی رسد!
به راستی آیا با گاتهای ۲۳ صفحه ای می توان دین بشر را ـ با این همه پیشرفت شگفت آور ـ تأمین کرد؟ کاش معنای همین چند صفحه را می دانستیم. به جرأت می توان گفت: بخش عمده ی آن نامفهوم است و مترجمان، تصورات و امیال خود را به این کتاب نسبت داده اند.

گات ها پورداود

مقدمه ی ترجمه گات ها، ترجمه ی ابراهیم پورداوود

شناسنامه گات ها ـ پورداوود

۲ نظر

 1. گروهی نایابی اسناد در تمدن و دین ایران پیش از اسلام،ازمقطع هخامنشیان را،چنین توضیح می دهند که«تمام آن را اسکندر و عرب نابود کرده اند»!!
  «این توصیف در جای دیگری هم دیده می شود،و مادر می یابیم که اوستای اصلی بر ۱۲۰۰۰پوست گاو نوشته شده است و سپس همه جا گفته می شود که این همان نسخه شکوهمند اصلی بود که اسکندر آنرا سوزاند و همیشه پایتخت کشور در پارس و مرکز کهن مغان درشیراز کنار دریاچه ارومیه،دونقطه استوار در تاریخ این سندند..
  هرکس با نگاه دور از اشتباه ،تاریخ اصلی زرتشتی را از نظر بگذراند، نمی تواند برای یک آن هم که شده نیندیشد که این تخیلات را واقعیت تاریخی بداند.هیچ کس نمیتواند،گذشته از مسائل دیگر،به ایران روزگار هخامنشیان چنین وضع پیشرفته ای از نظر کتاب نسبت دهد، که بتواند یک متن اصلی بزرگ یا یک کتابخانه ای از اوستا بسازد،و اگر به راستی پیشرفت ادبی آن روز به یک چنین پایه ای رسیده بوده،سنت دینی نباید تنها از این رو که نمونه اصلی سوخته است،پراکنده می شد.تورات یهود که در درجه نخست حدود پایان هخامنشیان پایان یافته بود،بلایی نسبتا سخت را در سال ۷۰پس از میلاد را در اورشلیم به خود دید. ناگفته نماند که ایران در پیروزی اسکندر در بحران دینی به سر نمی برد.وضع دین،تا آنجا که میدانیم به همان صورت کهن خویش به جا ماند و هیچ دین نوینی خدایان کهن را برنمیانداخت، نیازی به این نیست که به این نکته اشاره شود که در ادبیات یونانی، که تاریخ آن را دقیقا می دانیم،هر چند که تا اندازه بسیاری از دست رفته است ، از ترجمه یونانی اوستا چنان که می نویسند کوچکترین اثری دیده نمی شود…نه ،اوستای پیش از اسکندر در ایرانتنها یک آفریده تخیل است و بالاتر از این، گزارش هایی که در این باره موجود است از جمله داستان های گسترده ای است که به ویژه در دوران باستان بسیار رواج داست»
  (هنریک ساموئل نیبرگ،دین های ایران باستان ص ۴۲۴)

 2. سندی دیگر از کتاب نیبرگ :

  « اوستای ساسانی چیزی نیست جز یک چنین سند افسانه ای که به عنوان دارنده وحی نخستین در آغاز آن را خواسته بودند و آرایش شکوهمندانه و ستاره شناسانه آن -۱۲۰۰۰پوست گاو بی گمان بدون بستگی با سال بزرگ جهانی ، یا دوره زوروان نیست – کاملا سازگار است با انتظاری که از یک چنین کتاب آسمانی در دوره باستان پسین داشتند.

  اما داستان مقدس اوستا به هیچ روی وقت گذرانی بیهوده مغزهای بی کار نیست. این داستان دارای معنای ویژه سیاست است ؛ وگرنه شاهنشاه به ان نمی پرداخت. نگاه داشتن سرسختانه داستان و پیوند آن با اندیشه کتاب، نیز درجایی که بودن یک کتاب غیر قابل تصور است ،نشان می دهد که این اندیشه راه اندازی است برای به خاطر سپردن . راه انداز دیگر از این دست بستگی وحی با شیز و «بایگانی دولتی» یعنی بستگی وحی با مراکز دینی و سیاسی زمان اشکانیان. چگونه این دل بستگی به یک سند مقدس ناگهان در دینی که معمولا سخت به سنت زبانی وابسته بود پدید آید؟ در اینجا بر میگردیم به آغاز بررسی : به پیکار مانویت برای فرمان روایی دولت ساسانی . دربرابر این دین که دارای اسناد گران بها و ادعای بیان وحی پاک نخستین بود ، دین زرتشی تنها یک راه داشت و آن این بود که خود یک چنین سند گران بهایی را درست کند و ازاین راه کهنگی بیش از اندازه خود را که متضمن وحی نخستین بود ادعا کند. شاید اگر تنها گزارش هایی درباره متن های اصلی نفیس شکوهمندخود رواج می دادند، بسنده نبود؛ باید بتوان به آن اشاره کرد، و از این رو باید که آن ها پدید می آمدند»

  نیبرگ،دینهای ایران باستان،ص ۴۲۶)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>