خانه / تغییر اندیشه / صبا دختری زرتشتی که مسلمان شد
زن

صبا دختری زرتشتی که مسلمان شد

تاریخ خبر: ۲۷ دی ۱۳۹۴
به گزارش مشرق، صبا دختری جوان است که به تازگی به اسلام مشرف شده است. وی که قبل از این آیین زرتشت داشته در تهران سکونت دارد و در رشته ی نفت تحصیل می کند. خانواده ی او از زرتشتی های آذربایجان هستند اما اصالتاً از روس های مهاجر محسوب می شوند که ظاهراً پیش از آن مسیحی مذهب بوده اند.

بخشی از مصاحبه ی این نومسلمان

چطور شد به اسلام مشرف شدید؟
دوسال قبل یکی از دوستان کتاب هایی درباره دفاع مقدس به من داد به نام «پایی که جاماند» و «نورالدین پسر ایران». این دو کتاب خیلی روی من اثر گذاشت. به آثار دفاع مقدس علاقه پیدا کردم و به سمت این آثار رفتم و به وصایای شهدا توجه بیشتر نمودم دیدم در همه آنها سه اصل مهم تکرار و تأکید شده است: اول ولایت فقیه، دوم حجاب و سوم پایداری در دین. وقتی این امور را با دین خودمان مقایسه کردم دیدم چقدر فرق است بین دین من و اسلام. چقدر اسلام آرامش می دهد و به چه نکات جالبی تأکید دارد. در دین زرتشت ذکری نداریم تا استرسمان را کم کنیم ولی اسلام گستردگی منحصر به فرد دارد. این شد که تصمیم گرفتم بیشتر بخوانم و کم کم متوجه شدم اسلام کامل تر و ارجح تر از زرتشت است. تحقیق کردم تا اسلام را بیشتر بشناسم. اوایل ماه رمضان امسال بود که بعد از مطالعه و تحقیق با خودم گفتم من مسلمان هستم.

چه کتاب هایی را خواندید؟
کتاب های مختلفی را خواندم. مثلاً تمام آثار مطهری، شریعتی، آیت الله طالقانی، کتاب کشف الغطا آیت الله طباطبایی که خیلی سخت بود و به جز چند نکته نتوانستم خیلی از مفاهیمش را که سنگین بود بفهمم، اما خواندم، یکسری از استادان هم به من خیلی کمک کردند غیر از درس، اخلاق هم به من آموزش دادند، تا جایی که احساس می کنم بهترین سال عمرم همان سال پیش دانشگاهی ام بود تا آنجا که شمردم حدود ۳۰۰ کتاب در این دوران خواندم.

وقتی خانواده متوجه تغییر دین شما شدند چه واکنشی نشان دادند؟
فقط پدر و مادرم می دانند و خیلی ناراحت شدند. چند روز جواب من را نمی دادند. پدرم گفت: حق نداری در خانه پا بگذاری تو آبروی من را بردی دیگر برنگرد و مادر هم گفت: اگر مسلمان شوی دیگر دختر من نیستی! من از این بابت همیشه می ترسیدم که طرد شوم حالا این اتفاق افتاد. قبل از این شب ها خیلی می ترسیدم و پیش مادرم می خوابیدم از وقتی مسلمان شدم و نماز خواندن را یاد گرفتم در اتاق خودم می خوابم تا نماز صبح بخوانم، نمی خواستم متوجه شوند ولی یک بار موقع نماز صبح مادرم من را دیده بود و همین باعث جنجال اساسی شد. همین طور که اسمم را در شناسنامه هم تغییر دادم و زهرا گذاشتم بیشتر عصبانی شدند. از چشم پدر و مادرم افتادم آنها خیلی من را دوست داشتند.

جالب ترین مورد درباره شخصیت پیامبر را چه می دانید؟
بزرگ ترین ویژگی پیامبر اسلام این است که همه گیر بودند خیلی از چیزهایی که در دین زرتشت، مسیحیت و دین های دیگر هست را ایشان خیلی ساده تر بیان کردند. فیلم «محمد رسول الله» آقای مجیدی را هم دیدم فوق العاده بود.

شبکه های ماهواره ای خیلی روی باستان گرایی و زرتشت تبلیغات دارند و خیلی از هم نسل های شما هم که حتی مسلمان زاده هستند تحت تأثیر اینها قرار می گیرند، نظر شما به عنوان کسی که زرتشتی بوده، چیست؟
دو مسئله وجود دارد یکی کوروش پرستی و دیگری زرتشتی گری. به نظرم خیلی از اینها تحت تأثیر کوروش پرستی قرار می گیرند که با دین زرتشت فرق دارد، این دو از هم جدا هستند. زمانی که کوروش بود زرتشت نبود ولی در فضای مجازی زیاد دیده ام که این دو را با هم مرتبط می دانند. اینها بیشتر کوروش پرست و نژادپرست هستند.

از سایت های اسلامی هم کمک گرفته اید؟
به فضای اینترنت زیاد اعتماد ندارم بیشتر کتاب می خوانم به خصوص کتاب های شهید مطهری که واقعاً جای سؤال برایم باقی نگذاشت. همه آنها را خواندم. گاهی اگر سؤالی باشد و جوابش را پیدا نکنم سراغ اینترنت می روم.

همچنین ببینید

تغییر اندیشه ـ راه راست

اسلام آوردن یک دانشجوی زرتشتی

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، بانو ف – ر در اداره ی پاسخ گویی حرم مطهر …

۱۷ نظر

 1. خالی بندی جالبی بود هیچوقت یه زرتشتی به زرتشتیان نمیگوید زرتشتی گری دوما دین زرتشت یک دین آزاد است اگر این منبع حتی واقعیت داشته باشد که ندارد پدر مادر او اگر ناراحت هم شوند خیلی زود دلشان صاف میشود.

  • مدیر سایت

   «زرتشتیگری» توهثن نیست و زمانی او چنین گفته که مسلمان بوده

  • خدا را شکر که به صراط مستقیم هدایت شد

  • ادعای شما در مورد لفظ زرتشتی گری در تکذیب این واقعه از دو حالت خارج نیست:
   – بی دقتی شما در مطالعه
   – معاند بودن شما در تحقق یافتن این ماجرا (هدف شما تکذیب این داستان بوده.)

   • بله من نمیگم این خبر را تکذیب میکنم و حقیقت ندارد دو لفظ زرتشتی گری اصلا صحیح نیست شما دوست دارید به دین مبین اسلام بگن اسلامی گری یا اصلا تا حالا شنیدید که بگن اسلامی گری از دهن یک مسلمان

 2. جناب آقای فاطمی
  هیچ معروفی را نمی توان با دروغ تبلیغ کرد
  بخش ابتدایی این قصه سایت مشرق که شما بدون کوچک ترین تحقیق بازنشر کرده اید حداقل حاوی چند داده جعلی است که دروغ بودن کل قصه را میرساند
  الف هیچ زرتشتی اذربایجانی الاصلی وجود ندارد
  ب هیچ زرتشتی روسی الاصلی هم وجود ندارد
  پ هیچ زرتشتی که اجدادش قبلا مسیحی بوده اند هم وجود ندارد
  ت نام هیچ دختر زرتشتی کلمه عربی صبا نیست
  ث کتاب کشف الغطا به فارسی که نویسنده آن آیت الله طباطبایی باشد اصلا وجود دارد ؟ به فرض وجود کجای این کتاب مناسب وضع و حال یک دختر نوجوان تازه مسلمان است ؟
  متاسفانه متن نوشته و نوع نگارش آن که سرشار از غلط های نگارشی است نشانگر سطح اندک سواد قصه گوی این داستان است به عنوان مثال به کار بردن صفت همه گیر برای پیامبر اسلام و …
  توصیه می کنم اینگونه شتابزده و بی تعمق هر ادعایی را نپذیرید تا در گناه جعل و دروغ دیگران شریک نباشید.

  • مدیر سایت

   صرفا نقل کردم و صحت آن به عهده ی گوینده و اصرار بر صحت این قضیه ندارم و لذا توضیح جنابعالی و دیگران در مورد نادرستی آن را نیز نشر دادم

  • شهید کریم کاویانی چه؟ زرتشتی زاده ای که مسلمان شیعه شد و بعد معلم قرآن و در نهایت هم شهید شد. حقیقت آنهایی را که بینا باشند ولو زرتشتی هم که باشند به سوی خود هدایت میکند.

 3. به نظر من هم دروغ است
  مسلک زرتشت آنقدر منحرف شده … که برای نشان دادن بطلان آن نیازی به دروغ سازی نباشد:
  http://zorostrain.blogfa.com/category/2
  کتاب کشف الغطاء طباطبایی هم وجود ندارد (چنانچه دوستمون گفتند)
  عکس فوق نیز مربوط به خبری در روزنامه dailymail است درباره پوشش زنان دبی:
  http://www.dailymail.co.uk/news/article-2008260/Muslim-woman-files-lawsuit-Abercrombie-amp-Fitch-fired-wearing-headscarf-work.html

 4. جناب مدیر سایت بنده با همین نام درقسمت نظرات پست های زیادی گذاشتم ولی اکثرش را نشر ندادید.
  دلیلش را نمیدانم مطالب خیلی توهین آمیز و مخالف را به راحتی نشر میدهید.
  مطالبی که حجمه گونه و به نظر من به هدف تخریب و عقب نشینی شما ست.
  اما مطالب من که علیه آنها و بیشتر در حمایت از افکار شماست یک به ده نشر میدهید.
  دلیلش چیست؟؟؟

  • مدیر سایت

   برخی پیامهای شما توهین آمیزه. اگر آنها توهین کردند دلیل نمیشه شما توهین کنید.

   هرکه توهین میکنه در درجه اول به خودش لطمه میزنه

   کمتر پیام بذارید

   • من نمیدونم کدوم از مطالبم توهین آمیز بوده ولی لطف کنید عدالت رو رعایت کنید و مطالب توهین آمیز از دو طرف رو نشر ندید

 5. با سلام ؛ بازهم شهید مطهری … چه قشنگ گفت آنجا که ” آخر این نیک چیست ؟ ”
  خدا رحمتش کند ، این جمله اش از یاد من نمیرود .

 6. آقای مدیر سایت اجازه هست روزی یکی از مصاحبه های کسایی که از اسلام به دین دیگری مشرف شدند رو اینجا بذاریم؟ البته مصاحبه های واقعی ها نه مثل مال شما؟ اگه اجازه میدید بگین لطفا

  • مدیر سایت

   سایت های ضداسلامی به قدری فراوانه که نیازی به انعکاس در اینجا نیست
   ماهیت این سایت نقد زرتشتیانه نه نقد اسلام
   از موضوع خارج نباید شد

 7. از خصوصیات مسلمانان اینست که اگر روزانه صدها نفر از اسلام فرار کنند به چشمشان نمیاید
  ولی اگر یک نفر مسلمان شود میگویند دیدی اسلام بهترین دینست .
  یک اسم بدون فامیل انتخاب کردین با یه عکس اینترنتی بعدشم که طبق معمول یه داستان ساختگی .
  چرا از حسین سپنتا چیزی نمگید؟
  یک مظلوم ایرانی که بخاطر زرتشتی شدن و تغییراسم فامیل در زندان اوین فلج شده ؟

  • نکته اینجاست که اونایی که زرتشتی میشن یا بخاطر مسائل سیاسیه یا نژادپرستی و یا اینکه دنبال بی بندوباری هستن ولی اونایی که مسلمان میشن بخاطر معنویت و ارتباط با خدا و تقید پیدا کردن و تقوا مسلمان میشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code