خانه / شخصیت ها / زرتشت / نشانه های یونانی بودن زرتشت

نشانه های یونانی بودن زرتشت

به قلم عادل
دکتر فرهنگ مهر ـ از زرتشتیان نام آشنا ـ می گوید که در کهن ترین مدرک آمده است که بعضی زرتشت را یونانی و برخی از ملت ما وراء دریای بزرگ می دانند. (ر. ک: دیدی نو از دینی کهن، صفحه  116)

دو شباهت میان زرتشت و یونانیان
یک) یونانیان خدایی داشتند به نام پرومته که آتش را به آنان عرضه کرد و لذا آتش در مذهب پرومته اهمیت بسیار زیاد دارد.
گویند: آتش چنان با اهمیت بود که وقتی زئوس (خدای بزرگ یونان، شبیه زروان در زرتشت) می خواست انسان و الهه آنها (پرومته) را تنبیه کند آتش را از آنان دریغ کرد. پس آتش نقش مهمی داشت.

دو) پلید و خبیث دانستن زن، شباهت دیگر میان مذهب یونانی پرومته و مذهب زرتشت است.
در کتب زرتشتیان، زن مخلوق اهریمن دانسته می شود. در متن پهلوی زرتشتی «بندهش» آمده است که اهورامزدا چون از یافتن موجودی که بتواند زاییدن انسان (= مرد) را به عهده بگیرد، ناتوان شد، دیو فاحشه گری را برای این کار انتخاب کرد. این دیو دختر اهریمن بود و «زن» یا «جَهی» نام داشت.
ر. ک: فرنبغ دادگی، بندهش، ترجمه مهرداد بهار، چاپ دوم، تهران، انتشارات توس، ۱۳۸۰، بخش نهم، در باره چگونگی زنان.
در داستان پرومته هم می بینیم که وقتی پرومته آتش را به انسان می دهد تا انسان بتواند زندگی کند، زئوس خدای بزرگ یونان که دشمن پرومته بود و طبیعتاً از دید پیروان پرومته، زئوس اهریمن دانسته می شود، برای از بین بردن پرومته، موجود خبیث و حیله گر و گستاخی را می سازد. این موجود پاندارا نام داشت و گویند: اولین زن بود. حال اولین بود یا نه، مهم آن است که آن موجود زن بود.

دیدی نو از دینی کهن

دیدی نو از دینی کهن صفحه ۱۱۶

دیدی نو از از دینی کهن

فروردین ۱۳۹۵

همچنین ببینید

ازدواج زرتشت با دخترش به گواهی گات ها از نظر موله

به قلم ماریان موله (درگذشت: ۱۹۶۳م) «… این خصوصیت عجیب شریعت باستانی گاهانی یقینا عادتی …

۱۳ نظر

 1. “لذا آتش در مذهب پرومته اهمیت بسیار زیاد دارد”
  لطفا بفرمایید که باورمندان مذهب پرومته !!!!!! در کجای کره خاکی و در چه دوره ای زیست می کردند ؟!!!
  اگر ممکن است این دین جدیدا شناخته شده توسط شما را با مستندات به اساتید ادیان تطبیقی معرفی فرمایید تا خدای ناکرده این کشف شما از بین نرود .

 2. ” آتش چنان با اهمیت بود که وقتی زئوس (خدای بزرگ یونان، شبیه زروان در زرتشت) می خواست انسان و الهه آنها (پرومته) را تنبیه کند آتش را از آنان دریغ کرد”

  این همه نسخه جالبی از افسانه پرومته به روایت پروفسور عادل تا قبل از این خوانده بودیم که پرومته یکی از تیتان‌های مورد احترام زئوس و تنها تیتان باقی‌مانده از جنگ زئوس بود. زئوس در عصر آفرینش انسان‌ها، پرومتئوس را برگزید تا همه چیز را به انسان بدهد جز آتش را و چون پرومته نافرمانی کرد …..
  حالا تنبیه انسان ها و پرومته از کجای این قصه در آمد خدا داند .

 3. و اما داستان زیبای پاندورا که ایشان بر اساس متن بندهش آنرا مشابه جهی فرض کرده اند

  زئوس او را از گل و برای مجازات پرومتئوس و انسان ساخت. پرومتئوس او را از زئوس نپذیرفت، اما برادرش اپیمتئوس او را به همسری برگزید. جعبه ای بود که به پاندورا گفته شده بود مملو از بلایا و زشتی ها و پلیدی ها است و او نباید در جعبه را بگشاید . پاندورا در جعبه را باز می کند و مصیبت ها بر روی زمین پراکنده می شود

  داستان دلکش حوا در تورات و انجیل و قرآن
  خداوند حوا را از گل ( اصلا شباهت ندارد !!! ) ساخت و شیطان به واسطه او ادم را بفریفت . از میوه ممنوعه ( اصلا به جعبه پاندورا شباهت نداره !!!!) و ادم از بهشت رانده شد و نسل او دچار مصیبت و گناه و زشتی شد ( بازهم شبیه نیست اصلا !!!!)

  و اما جهی به روایت بندهش . اهورمزدا چون مردی نیافت که وظیفه باروری را به عهده گیرد فرزند مونث اهریمن جهی را انتخاب کرد ( توجه کنید که افرینش در کار نیست چون افرینش جهی از اهورمزدا ساخته نیست )

  مقایسه شباهت ها را به منصفان و حق جویان می سپارم ضمن اینکه داستان جهی از یک منبع زروانی به زبان پهلوی روایت شده ( بندهش جزو اوستا نیست و یک کتاب دینی موبدان ساسانی است) و سایر داستانها در نص کتب دینی یهودی و مسیحی و قرآن و حماسه های یونانی امده .

  • حوا از گل ساخته نشده است .. حوا از خود ادم ساخته شده است.
   یا أَیُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّکُمُ الَّذِی خَلَقَکُمْ مِنْ نَفْسٍ واحِدَهٍ وَ خَلَقَ مِنْها زَوْجَها
   سوره اعراف ایه ۱۸۹

   • لطفا اول دین خودتون رو یاد بگیرین بعد برین سراغ دیگران . اکثر کتب شیعه روایت خلقت حوا از دنده ادم و از گل بازمانده ادم رو ذکر کردن . پس حاشیه نرین لطفا .
    عمرو بن ابى‏المقدام از پدرش روایت مى‏کند که گفته‏است از حضرت باقر (ع) پرسیدم خداوند حوا را از چه چیز آفرید؟ فرمود این مردم در این مسئله چه مى‏گویند؟ گفتم: مى‏گویند خداوند او را از دنده‏اى از دنده‏هاى آدم آفرید، فرمود: دروغ مى‏گویند، آیا خداوند از آفریدن حوا از غیر دنده آدم ناتوان بود؟!

    گفتم پسر پیامبر فدایت شوم حوا را از چه چیز آفرید فرمود پدرم زین‏العابدین از پدرش روایت کرد که رسول خدا فرمود: خداوند مشتى خاک برگرفت، و آن را با دست قدرتش به هم آمیخت و آدم را از آن آفرید، بخشى از آن اضافه آمد پس حوا را از آن وجود به وجود آورد.

  • پاندرا در مذهب پرومته و جهی در زرتشت .. هر دو نماد خباثت و ساخته ی اهریمن هستن .. زئوس از نظر پرومته و پیروانش اهریمن است

 4. چون این سایت مخصوص بیان اندیشه های زرتشت نیست فقط چون از کتاب بندهش چیزی ذکر شده . اولا بندهش کتابی است تالیف شده در قرن سوم هجری
  اما جمله ای از این کتاب نقل می کنم ” آنگاه اهورا مزدا روان را که پیش از پیکر آفریده بود به کالبد مشی و مشیانه بدمید و آنان جان گرفتند.پس بدان ها گفت: « شما پدر و مادر مردمان جهانید. من شما را پاک و رسا آفریدم. با پارسایی به زندگی پردازید. نیک اندیشه و نیک گفتار و نیک کردار باشید ”
  حقیقت دوستان آنچه خواهند با مطالعه گاتها و بندهش درخواهند یافت .

  • از احکام زن دشتان و غیره میتوان دریافت که زن چقدر مظلوم بوده در زرتشتیت و چه نگاهی به او بوده..
   در کتاب نیکی بدی جنسیت نوشته دکتر جمشید چوکسی از زرتشتیان هندی هم این عقیده که زن مخلوق اهریمن است بیان شده است..

 5. این ها نظرات شخصی دکتر فرهنگ مهر می باشد. به جز ایشون مدرک دیگری در مورد یونانی بودن زرتشت پیدا نشد. جالبه قدمت تمدنی ایران حداقل چهار هزار سال پیشتر از یونانه بعد چجوری می شه زرتشت چند صد سال پیش از افلاطون در یونان زیسته باشه ؟

 6. از قدیم گفتن آدم دروغگو کم حافظه میشه
  یکبار میگید ؛ آیا زرتشت فلسطینی نبود ؟
  یکبار میگویید وجود زرتشت یک افسانه بوده
  حالا نشانه های یونانی بودن آن پیدا شده ؟
  حتما فردا میگویید زرتشت گرجستانی یا رُومی بوده ؟
  بجای گرفتن وقت خوانندگان با نقل قولهای متفرقه بی ارزش
  از کتاب تاریخ هرودوت از معاصرترین مورخین یونانی در باره زرتشت بگویید
  که تاثیر آیین زرتشت بر یونان باستان چگونه بوده ……

  • مدیر سایت

   فلسطینی یا یونانی بودن یا ایرانی بودن زرتشت، از نظر بنده صرفا احتمالاته. هیچگاه نخواستم بگم حتما وی اهل اینجاها بوده. هدف نشان دادن ابهام در زندگی زرتشته

   هیچوقت نگفتم زرتشت افسانه بوده بلکه صرفا نقل قول کردم
    

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code