+
خانه / ایران / اسلام و ایران / نقد فرهنگ ایرانی / به نمایش گذاشتن جهیزیه / رفتاری ناشایست که باید کنار گذارد
به نمایش گذاشتن جهیزیه / رفتاری ناشایست که باید کنار گذارد

به نمایش گذاشتن جهیزیه / رفتاری ناشایست که باید کنار گذارد

به قلم مدیر سایت

فرهنگ ایرانی:
بسیاری از ایرانیان، برای دیدن جهیزیه ی عروس، فامیل ها و آشنایان را دعوت می کنند.

فرهنگ اسلامی:
از نظر فرهنگ اسلامی در این کار چندین خطا وجود دارد:

یک) اگر جهیزیه ی عروس زیاد باشد:
الف) خانم های متأهل آن را با جهیزیه ی خود و دخترشان مقایسه می کنند و اگر برای خودشان کم باشد، چه بسا سبب ناراحتی آنها شود و ناراحت کردن دیگران از دیدگاه اسلام، خطاست.
ب) معمولا دختران با دیدن چنین جهیزیه ای در چند جا، تصور می کنند آنان نیز باید همین سطح جهیزیه را داشته باشند و خانواده ی خود را در فشار می گذارد و اگر موفق نشود، خجالت آنها را به دنبال خواهد داشت و شنیده شده دخترانی بخاطر جهیزیه، حاضر به ازدواج نمی شوند و همه ی اینها برخلاف اخلاق اسلامیست.
ج) چه بسا حسادت برخی را تحریک کند و بدگویی ها و ایرادگیری ها و… را به دنبال داشته باشد. از نظر اخلاق اسلامی، نباید زمینه ی خطا و گناه را فراهم ساخت.

دو) اگر جهیزیه کمتر از حد معمول باشد:
الف) شرمندگی عروس و خانواده ی او را به وجود می آورد و چه بسا تصور کنند به آبروی آنها لطمه وارد شده است. شرعا حرام است کسی کاری کند که آبرویش لطمه ببیند.
ب) در بسیاری مواقع، کمی جهیزیه، نیش زدن بستگان داماد و غیبت و بدگویی های آنها را به دنبال دارد و چه بسا داماد را تحریک کرده سبب دلسردی او به زندگی شوند و این امور خلاف شرع است.
ج) ممکن است سبب شود خانواده ی عروس به دروغ افتند و قیمت اجناس را گران تر از قیمت واقعی بگویند.

نتیجه:
از نظر فرهنگ اسلامی، به نمایش گذاشتن جهیزیه ی عروس به خاطر پیامدهایی که دارد، خطاست و همه ی ما باید تلاش کنیم تا این رفتار زشت به مرور کنار گذاشته شود. نه خود دعوت کنیم و نه به دعوت دیگران برای دیدن جهیزیه اعتنا کنیم. به نمایش گذاشتن جهیزیه عروس عامل مهم در چشم و هم چشمی و روز به روز سنگین تر شدن آن است.
برخی پس از جشن عروسی، روزی را به عنوان "پاتختی" برگزار می کنند و دیگران ضمن آوردن هدایا، جهیزیه را وانداز می کنند. می توان در همان روز جشن، هدایا را داد و برگزاری "پا تختی" را که خود هزینه ای جدا دارد، حذف کرد.
برخی خانواده ها را سراغ داریم که جهیزیه را نشان کسی نمی دهند و هیچ اتفاق ناگواری نمی افتد.

جهیزیه حضرت فاطمه(س)
إنَّ رَسولَ اللّهِ(ص) لَمّا زَوَّجَهُ فاطِمَهَ بَعَثَ مَعَها بِخَمیلَهٍ، ووِسادَهٍ مِن أدَمٍ حَشوُها لیفٌ، ورَحیَینِ، وسِقاءٌ، وجَرَّتَینِ. (مسند ابن حنبل: ج ۱ ص ۲۲۳ ح ۸۱۹، الطبقات الکبرى: ج ۸ ص ۲۵)
وقتى پیامبر خدا(ص) فاطمه را به همسرى او (على) در آورد، یک چادر شب مخمل، یک بالش چرمىِ پُر شده از لیف، دو آسیاب دستی، یک مَشک و دو سبو با او همراه کرد.

 

۱۲ نظر

 1. سلام علیکم

  نمایش جهیزیه خیلی از سن و سالش نمی گذره؛ ما که یادمون نمیاد یه بار هم از مادرمون بپرسیم کجا بودید و یا کجا می روید؟ بگن: می رویم و یا رفته بودیم جهیزیه ببینیم.

  دیروز بحث بود که یه زمانی خودرو ال 90  از سمند ارزونتر بود و خیلی ها سمند ای اف ۷ می خریدن و می گفتن ال ۹۰ خوب نیست و از عیوب اون می گفتن؛ ولی از وقتی به هر دلیل ال 90 گرونتر شده، همه سعی می کنن ال نود بخرن! عجیب نیست؟

  به نظرم با این روشی که ما داریم، دیگه به دشمن نیاز نداریم!

 2. گفت: حریف تو نمی شم اما حریف خودم که می شم!
   او نادونی میکنه و برای دیدن جهاز دعوت می کنه اما تو که عاقلی نرو

  • مطمین باشید خانم های متاهل و دختر های دم بخت بین کامل بودن و لوکس بودن جهیزیه تفاوت قایلند ، اینطور نیست که دختر در خیابان لامبورگینی ببیند و ناراحت شود و پدرش انتظار داشته باشد برایش بخرد البته در حد توان پدر انتظار دارند اما قطعا جهیزیه باید کامل باشد ، یقین داشته باشید انچه نوشتید مهملات است نه حکمت .
   اگر کسی جهیزیه کم را نبیند مشکل حل نمیشود فقط پنهان شده است ، مثلا اگر لباسشویی نباشد …
   وام ازدواج فقط شش میلیون است ، با وجود ثروت های انبوه نفتی فقر گسترده است پس دولت مقصر است ، اگر هم نباشد مقصر سرپرست خانواده است ، چرا یک بار نمیاید فقر حرام کنید ؟

 3. بنظر من اگر آخوندها بوظیفه خود درست عمل میکردند این مشکلات پیش نمی اومد مردم دانا هستند و منتظر یک تلنگرند تا این روسمات را کنار بگذارند اما کسی نیست که این تلنگر را بزنه تا چنین رفتارهای احمقانه و ابلهانه برچیده بشه

 4. این یادداشت شما در حکم نهی از منکری است  که در جامعه ما رواج پیدا کرده و روز به روز بدتر می شود . مردم با این اقدام , دست و پای خود را زنجیر می کنند و اسیر عادات و روسومی می شوند که بعدها کسی نمی تواند از چنگ آن خارج شود. این هشدار خصوصا برای اهل ایمان لازم است که از این عدات جاهلی و مضر دور شوند چنان که قرآن کریم توصیه کرده است؛
  «الَّذینَ یَتَّبِعُونَ الرَّسُولَ النَّبِیَّ الْأُمِّیَّ الَّذی یَجِدُونَهُ مَکْتُوباً عِنْدَهُمْ فِی التَّوْراهِ وَ الْإِنْجیلِ یَأْمُرُهُمْ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهاهُمْ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ یُحِلُّ لَهُمُ الطَّیِّباتِ وَ یُحَرِّمُ عَلَیْهِمُ الْخَبائِثَ وَ یَضَعُ عَنْهُمْ إِصْرَهُمْ وَ الْأَغْلالَ الَّتی‏ کانَتْ عَلَیْهِمْ فَالَّذینَ آمَنُوا بِهِ وَ عَزَّرُوهُ وَ نَصَرُوهُ وَ اتَّبَعُوا النُّورَ الَّذی أُنْزِلَ مَعَهُ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ .
  ترجمه
  مومنان که از این رسول، این پیامبر امى که نامش را در تورات و انجیل خود نوشته مى‏یابند، پیروى مى‏کنند- آن که به نیکى فرمانشان مى‏دهد و از ناشایست بازشان مى‏دارد و چیزهاى پاکیزه را بر آنها حلال مى‏کند و چیزهاى ناپاک را حرام و بار گرانشان را از دوششان برمى‏گزیند دارد و بند و زنجیرشان را مى‏گشاید. پس کسانى که به او ایمان آوردند و حرمتش را نگاه داشتند و یاریش کردند و از آن کتاب که بر او نازل کرده‏ایم پیروى کردند، رستگارانند. (الأعراف : ۱۵۷ )

 5. یارو گفت: یک خری با بارش داره میره

  جواب داد: به من و به تو چه؟!

  یارو گفت: آخه خونه تو میره

  جواب داد: پس به تو چه؟!

  قضیه جهاز همینطوره. اگر مال منه به توچه؟ و اگر مال تو است به من چه؟ و اگر برای هیچکدوم به ما چه؟!

 6. خانمها بدلیل عاطفی بودن و حساسیتشان، بعضیاشون بخاطر حرفها و بگومگوهای جهازیه چنان ضربه روحی می خورن که اثرش تا سالها ادامه دارد و باین راحتی از یاد نمیبرند

 7. وقتی که دیگران را برای دیدن جهیزیه یک عروس در شهر ما دعوت کرده بودند به دلیل اینکه عروس لوازم ویترین نیاورده بود یا کم بود خواهر دامادبعنوان اعتراض آفتابه ای را در ویترین گذاشته بود این کار برای خانواده عروس خیلی گران تمام شده بود

  این نمایشها و این رقابتها خیلی مشکلات وکدورتها بوجود میاره

 8. ای کاش دیدن سیسمونی را هم به مطلب بالا اضافه می کردید… نمی دونم چرا باید منت لباس و وسیله بچه امون رو به سر دیگران بذاریم؟!!!!!!!!!
   

 9. به نظر من اگه با رضایت دخترخانم و دور از حسادت و چشم و همچشمی که منجر به ایجاد سرزنش و اختلاف و درگیری( و همچنین افزایش توقع و انتظار خرید خارج توان میشه) باشه اشکالی نداره….ولی متاسفانه اغلب موارد اینگونه نمیشه به همین خاطر به نظر منم (با این عواقب) چندان درست نیست.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلا