+
خانه / قرآن و حدیث / قرآن کریم / جلوه ای از اعجاز قرآن
جلوه ای از اعجاز قرآن

جلوه ای از اعجاز قرآن

به قلم مدیر سایت
اعجاز قرآن را از جنبه های گوناگون می توان نشان داد اما همه ی جنبه های آن، ‌برای همگان قابل درک نیست. در اینجا نمونه ای از اعجاز قرآن را که پرمعنا بودن آن را نشان می دهد، بیان می کنیم:
در کتاب «فرهنگ قرآن»، تألیف آیت الله هاشمی رفسنجانی و جمعی از محققان، معارف و اطلاعاتی که از آیه های قرآن  به دست می آید گرد آمده. ذیل واژه هایی چون «انفاق»، «اهل کتاب»، «شورا»، «عدالت» و … (به ترتیب الفبا) آیه هایی که در این موضوعات سخن گفته، بدون ترجمه و توضیح و با حروف ریز گرد آمده. مثلا اگر کسی بخواهد بداند قرآن در مورد «اهل کتاب» چه گفته می تواند عبارت «اهل کتاب» را در آن بیابد و خواهد دید قرآن از زوایای گوناگون در مورد این افراد سخن گفته و حجم آیات نزدیک به صد صفحه را به خود اختصاص داده (ج ۵، ص ۳۴۱ تا ۴۳۳)
اگر قرآن با همان قلم و سایز «فرهنگ قرآن» تایپ شود، حدود دویست صفحه می شود. تاکنون بیست جلد «فرهنگ قرآن» چاپ شده و هنوز حرف عین به پایان نرسیده.
چه کتاب دویست صفحه ای را می توان یافت که این همه اطلاعات در موضوعات اخلاقی، فقهی، تاریخی، کلامی و … را در خود بگنجاند و حجم این اطلاعات به ترتیب الفبا تا حرف عین به بیست جلد برسد؟ (بدون ترجمه و توضیح)
اگر به سخنرانیهای مذهبی دقت کنیم، می بینیم اگر سخنرانان به آیات قرآن تسلط داشته باشند، در هر موضوعی که سخن می گویند، نمونه ای از آیات قرآن را بیان کرده از آن کمک می گیرند.

اسفند ۱۳۸۹

۴ نظر

  1. انچه در این کتابها و سخنرانی ها مینویسند و میگویند متعلقات صد من کاغذ و درخت حرام کن قران است وگرنه اگر کتابهای تاریخی ، منابع حدیثی ، اسباب النزول و منابع تفسیری نبودند قران چه حرفی برای گفتن داشت ؟
    بدون این منابع حتی یک جمله قابل درک و معنی دار هم از قران به دست نمی اید ، حتی به سختی میتوان انرا ترجمه کرد !
    وابستگی قران به نوشته های خیال پردازانه انسانها به حدیست که برخی اسلام شناسان حدیث را هم جزء الهیات میدانند .

    • اگر همین کتاب فرهنگ قرآن را دیده بودی این حرفو نمی زدی

    • «بدون این منابع حتی یک جمله قابل درک و معنی دار هم از قران به دست نمی اید ، حتی به سختی میتوان انرا ترجمه کرد !»!!! خواهشا دیگه چرندیات نگید، دوره ی این حرفا گذشته. نه به اونایی که میگفتن و میگن حسبنا کتاب الله، نه به تو که اینجوری میگی! خدا عاقبت ما رو ختم بخیر کنه.

  2. به نظر من این میتونه جزو معجزات قرآن باشه که در عین اینکه ساده و روان و قابل فهمه، معانی بسیار عمیق و فراوانی داره، حالا مونده تا تمام حقایق قرآن رو بشناسیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلافروش ویلا