خانه / قرآن و حدیث / قرآن کریم / جلوه ای از اعجاز قرآن
آیت الله هاشمی رفسنجانی

جلوه ای از اعجاز قرآن

به قلم مدیر سایت
اعجاز قرآن را از جنبه های گوناگون می توان نشان داد اما همه ی جنبه های آن، ‌برای همگان قابل درک نیست. در اینجا نمونه ای از اعجاز قرآن را که پرمعنا بودن آن را نشان می دهد، بیان می کنیم:
در کتاب «فرهنگ قرآن»، تألیف آیت الله هاشمی رفسنجانی و جمعی از محققان، معارف و اطلاعاتی که از آیه های قرآن  به دست می آید گرد آمده. ذیل واژه هایی چون «انفاق»، «اهل کتاب»، «شورا»، «عدالت» و … (به ترتیب الفبا) آیه هایی که در این موضوعات سخن گفته، بدون ترجمه و توضیح و با حروف ریز گرد آمده. مثلا اگر کسی بخواهد بداند قرآن در مورد «اهل کتاب» چه گفته می تواند عبارت «اهل کتاب» را در آن بیابد و خواهد دید قرآن از زوایای گوناگون در مورد این افراد سخن گفته و حجم آیات نزدیک به صد صفحه را به خود اختصاص داده (ج ۵، ص ۳۴۱ تا ۴۳۳)
اگر قرآن با همان قلم و سایز «فرهنگ قرآن» تایپ شود، حدود دویست صفحه می شود. تاکنون بیست جلد «فرهنگ قرآن» چاپ شده و هنوز حرف عین به پایان نرسیده.
چه کتاب دویست صفحه ای را می توان یافت که این همه اطلاعات در موضوعات اخلاقی، فقهی، تاریخی، کلامی و … را در خود بگنجاند و حجم این اطلاعات به ترتیب الفبا تا حرف عین به بیست جلد برسد؟ (بدون ترجمه و توضیح)
اگر به سخنرانیهای مذهبی دقت کنیم، می بینیم اگر سخنرانان به آیات قرآن تسلط داشته باشند، در هر موضوعی که سخن می گویند، نمونه ای از آیات قرآن را بیان کرده از آن کمک می گیرند.

اسفند ۱۳۸۹

بیشتر بخوانیم