همه ی مطالب به ترتیب
سخنی بی معنا

سخنی بی معنا

به قلم شهید مرتضی مطهری
«گفتار نیک، کردار نیک، پندار نیک» که تعلیمات نشد. اصلًا کوچکترین حرفى که در دنیا وجود دارد این است، چون به قدرى کلى است که اصلًا هیچ معنایى را در بر ندارد، مفهومى ندارد.
هرکسى حرف خودش را نیک مى داند، هرکسى نوع کردارش را نیک مى داند و همین طور در مورد پندار نیک، فکر نیک. هریک از مسلکهایى که در دنیا وجود دارد، مثلًا دنیاى سرمایه دارى، یک سلسله حرفها و یک سرى کارها و یک سلسله فکرها را مى گوید اینها خوب است. دنیاى کمونیست روش دیگرى را عرضه مى دارد. او هم مى گوید حرف این است که من مى گویم. آن مسلکى مى تواند در دنیا مسلک شمرده شود که به گفتار نیک، کردار نیک و پندار نیک قناعت نکند، بلکه بگوید گفتار نیک و بعد بگوید گفتار نیک این است، گفتار خوب را مشخص کند و همین طور کردار نیک و پندار نیک.

منبع: مجموعه آثار استاد مطهری، ج ۲۱، ص ۹۹

مرداد ۱۳۹۳

۵ نظر

  1. شما به گوشتان از امشاسپندان چیزی خورده ؟نمیدانی که هفت منزل عشق که بعد ها در عرفان عطار نیشابوری آمد همان تجلی ۷ امشاسپندان زرتشتی است؟نمیدانی عرفان زرتشتی همان حکمت خسروانیست که شهید سهروردی از آن نام میبرد چیست؟خود شهید راه آزادفکری و عرفان سهروردی میفرماید من دنباله روی راه جاماسپ و فره شوشتر هستم و سر آخر متعصبین زمانه و خونخواران و نهنگان مردم کشان او را آن عارف راه حق را کشته یا شهیدش کردند.نمیدانید شهریاری بر خویش و جهان همان نفس اماره است که در متوت اوستایی به چرهیز از هوا و هوس تعبیر شده همان خشترویره است؟امشاسپندان فروزه های (صفات)اهورا مزدا یا خداوند هستند و در این مختصر نتوان برایت شرحش داد.بخوانید تا بدانید که زرتشتی تنها بیان این نه نیک پندار گفتار کردار نیست.

  2. در پاسخ به مطلب بالا که این دوست عزیز در بالا به کلی بودن لفظ الله اکبر اشاره کرده اند باید گفت که الله اکبر مربوط به وجود خداوند میشود . اما بحث گفتار و رفتار نیک و… بحثی است که منشا این سخن یک پیامبر یا یک انسان خیر اندیش بوده …….. در نتیجه در مقایسه کلام خدا که از یک منشا بی نهایت سرچشمه میگیرد با سخن یک انسان یا پیامبر به عمیق بودن کلام خدا و سطحی بودن سخن انسان ها پی میبریم…….

    سطحی بودن به معنای اشتباه بودن ان مطلب نیست

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی