اندیشه و گفتار و کردار نیک

سخنی بی معنا

به قلم شهید مرتضی مطهری
«گفتار نیک، کردار نیک، پندار نیک» که تعلیمات نشد. اصلًا کوچکترین حرفى که در دنیا وجود دارد این است، چون به قدرى کلى است که اصلًا هیچ معنایى را در بر ندارد، مفهومى ندارد.
هرکسى حرف خودش را نیک مى داند، هرکسى نوع کردارش را نیک مى داند و همین طور در مورد پندار نیک، فکر نیک. هریک از مسلکهایى که در دنیا وجود دارد، مثلًا دنیاى سرمایه دارى، یک سلسله حرفها و یک سرى کارها و یک سلسله فکرها را مى گوید اینها خوب است. دنیاى کمونیست روش دیگرى را عرضه مى دارد. او هم مى گوید حرف این است که من مى گویم. آن مسلکى مى تواند در دنیا مسلک شمرده شود که به گفتار نیک، کردار نیک و پندار نیک قناعت نکند، بلکه بگوید گفتار نیک و بعد بگوید گفتار نیک این است، گفتار خوب را مشخص کند و همین طور کردار نیک و پندار نیک.

منبع: مجموعه آثار استاد مطهری، ج ۲۱، ص ۹۹

مرداد ۱۳۹۳

همچنین ببینید

خدمات ایرانیان به علوم اسلامی

به قلم شهید مرتضی مطهرى پرشورترین میدان خدمات ایرانیان صحنه علم و فرهنگ وسیع ترین …

۱۲ نظر

 1. شما به گوشتان از امشاسپندان چیزی خورده ؟نمیدانی که هفت منزل عشق که بعد ها در عرفان عطار نیشابوری آمد همان تجلی ۷ امشاسپندان زرتشتی است؟نمیدانی عرفان زرتشتی همان حکمت خسروانیست که شهید سهروردی از آن نام میبرد چیست؟خود شهید راه آزادفکری و عرفان سهروردی میفرماید من دنباله روی راه جاماسپ و فره شوشتر هستم و سر آخر متعصبین زمانه و خونخواران و نهنگان مردم کشان او را آن عارف راه حق را کشته یا شهیدش کردند.نمیدانید شهریاری بر خویش و جهان همان نفس اماره است که در متوت اوستایی به چرهیز از هوا و هوس تعبیر شده همان خشترویره است؟امشاسپندان فروزه های (صفات)اهورا مزدا یا خداوند هستند و در این مختصر نتوان برایت شرحش داد.بخوانید تا بدانید که زرتشتی تنها بیان این نه نیک پندار گفتار کردار نیست.

  • مدیر سایت

   چه ربطی به مقاله داره؟

  • کوروش دو ایکس لارج

   پیشنهاد می کنم جناب حق گو بنابه توصیه اشو زردشت کبیر که فر فرهی اهورا مزدا بر او باد با ادرار گاو دوش سردی بگیرند تا اعصابشان سر جا بیاید.

  • اینکه حرف مطهری سند مهمی باشد جای بحث است.و نیز بین خوب و نیک فاصله بسیار است. الله اکبر نیز حرفی کلی است این انسان است که باید راه بفرماید تا معنا را درک کند

 2. در پاسخ به مطلب بالا که این دوست عزیز در بالا به کلی بودن لفظ الله اکبر اشاره کرده اند باید گفت که الله اکبر مربوط به وجود خداوند میشود . اما بحث گفتار و رفتار نیک و… بحثی است که منشا این سخن یک پیامبر یا یک انسان خیر اندیش بوده …….. در نتیجه در مقایسه کلام خدا که از یک منشا بی نهایت سرچشمه میگیرد با سخن یک انسان یا پیامبر به عمیق بودن کلام خدا و سطحی بودن سخن انسان ها پی میبریم…….

  سطحی بودن به معنای اشتباه بودن ان مطلب نیست

 3. وقتی مدتی پا گاو زندگی کنید ودامداری کنید به پاک بودن و زور و زایایی و شیر سرشار آن بیاندیشید گویی خدا و نشانش را می بینید.از وقتی اسلام دستور به کشتن وخونریزی برای شکم داد.گیاهخواری که سبب آرامش و زندگی بود رفت.جایش را کشتارگاههایی گرفت که سبب جنگ و دزدی ناموس و طلاق و فساد و هرزگی در جامعه شد سببش همین گوشت خوری به سبک اعراب هست.حتی انسان پیش از تاریخ دانه خواربود.حال داوری باشما.درضمن بیشتر سخنان شما از نا آگاهی و کینه سرچشمه گرفته. به هر حال شما مستعربه اید و لازم نیست سینه چاک عرب باشید.هرکنشی واکنشی دارد .نقدمن به اسلام۱-برده داری۲-صیغه و متعه۳-دوگانگی در برخی آیات۴-داشتن چهارزن که باتوجه به برابری تعدادزن ومرد مردان بی زن باید یا کشته شده باشند یابی زن بمانندکه این کار خود زمینه ساز جنگ است.۵-خود خدا پنداری ودادن حکم کافر ومرتد به هرکسی مانند اندیشمند سهروردی که پیاماور نور بود.شما ازدیدمن سنگ پرست و کعبه پرستید و یاد دارید که اگر روزی خورشید نباشد زمین هم نابود میشود پس سوی قبله به خورشید سزاوارترست تا مشتی سنگ.درشگفتم از دولت که مزار حضرت ابولولو رو بست اما در این تارنمای آشوب افکن ودروغگو رونبست.اما روزی میاید که هیچ ستمی نباشد.منجی ورهایی بخش همه ادیان سوشیانس پیروزگر.

  • مدیر سایت

   گوسفند هم بسیار مفیده؛ چرا به آن به مقدار گاو بها داده نشه؟ همینطور خیلی حیوانات دیگر
   آیا زرتشتیها گوشت نمی خوردند؟ آیا خوردن گوشت را تحریم کرده بودند یا الآن تحریم کرده اند؟
   در ادامه موضوعات زیاد را مطرح کردید که نمیشه به آنها پرداخت

  • جناب محمدرضا خیلی بهره بردیم مواظب خود باشید، ممکن است شما را بدزدند تا از علمتان استفاده کنند.

 4. گاو به عنوان نماد زمین هست و هوش گاو از گوسفندوبز کمی بالاتر است(خود به چرا رفته وبازمی گردد)زرتشتی ها گوشت میخورند اما جانداری را برای شکم و خوردن نمی کشند(درحال مردار شدن می کشند یا مردار می خورند)من به عنوان یک ایرانی میهن پرست خدا را می پرستم اما اسلام را تاجایی می پذیرم که با آداب و رسوم و فرهنگ ایران که آفرینش خدا پرستی و مهر پرستی و زرتشتی ودیگر آداب آیران است هم خوانی دارد.جز آن فرهنگ عربی است.درباره آفرینش یا شمن باوری اقوام سیبری اگر بدانید هم آفریدگار یکتا در آن پرستش می شود هم ایزدان هم آفرینش مانند گیاهان و جانوران وهم نماز و دعا دارد.در ضمن زبان ایرانی تا عربی به مراتب ژرف تر هست اگر راستی جو باشید کلمه خدا از کلمه الله بسیار ژرفتر است و این مسئله را کسی که با هردو زبان آشنایی دارد به سادگی می فهمد.خواهشمندم اوستا را با ژرف نگری خوانده وسطحی برای میل خود برداشت نکنید.همچنین کتاب پیاماور نور سهروردی بزرگ حکمه الاشراق و عقل سرخ و آواز پر جبرعیل و کتب استاد دینانی بزرگ.ماخود دامداریم وگاو رسمی داریم هنوز دامدارانی هستند که در اعماق کوه وجنگل به یاد پاکی این سنت دیرینه دام خود را نمی کشند و تنها میدوشندوآنچنان با گاو مهربانند که اشک ازچشم هر آزادمردی سرازیرمیشود.بالاترین دین خودشناسی و آفرینش شناسی وپس از آن خداشناسی است واینها به هم پیوسته اند.

 5. من کلا گاوپرستی را به اسلام ترجیح میدهم ،
  چرا که گاوپرستی ظاهر و باطن ندارد،
  هر چه هست در پیکر یک گاو می بینید و حس میکنید.
  ولی اسلام دو چهره دارد و از صدر اسلام تا به امروز زیر چتر این دو چهره دوام داشته
  و این خود نشانه نفاق و دورویی ست :
  قبل از قدرت :
  مظلوم نمایی و موش مردگی ، اسلام همای رحمت ، آزادی انتخاب ،
  وعده وعیدهای فریبنده ، دین صلح و دوستی ،
  لا اکراه فی دین ، لکم دینکم ولی دین
  بعد از قدرت :
  ضرب و شتم ، خفقان ، سرکوب ، ترور ، تکفیر ، چپاول ثروت عمومی ،
  شکنجه ، ترویج بی اعتمادی و کینه و فساد ، زنان مطیع مردان ، نظام مطلقه ،
  از الله بترسید و در کمین کافران آنها را بکشید.

  • مدیر سایت

   زمانی که انقلاب اسلامی در ایران شد، تمام احکام اسلامی از جمله اعدام در کتاب ها بود و مجازاتها، چیز جدیدی نیست
   عملکرد بد مسئولان را نباید بپای اسلام گذاشت مگر اینکه اسلام به آنها گفته باشه که بد عمل کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code