خانه / شخصیت ها / اسلام شناسان / مطهری / ریشه ی نژادپرستی
نژادپرستی

ریشه ی نژادپرستی

به قلم شهید مطهری
«فکر ملیت پرستى و نژادپرستى فکرى است که مى‏ خواهد ملل مختلف را در برابر یکدیگر قرار دهد. این موج در قرون اخیر در اروپا بالا گرفت. شاید در آنجا طبیعى بود، زیرا مکتبى که بتواند ملل اروپا را در یک واحد انسانى و عالى جمع کند وجود نداشت.
این موج در میان ملل شرقى به وسیله استعمار نفوذ کرد. استعمار براى اینکه اصل «تفرقه بینداز و حکومت کن» را اجرا کند، راهى از این بهتر ندید که اقوام و ملل اسلامى را متوجه قومیت و ملیت و نژادشان بکند و آنها را سرگرم افتخارات موهوم نماید؛ به هندى بگوید: تو سابقه‏ات چنین است و چنان، به ترک بگوید: نهضت جوانان ترک ایجاد کن و «پان ترکیسم» به وجودآور، به عرب- که از هر قوم دیگر براى پذیرش این تعصبات آماده‏ تر است- بگوید: روى عروبت و «پان عربیسم» تکیه کن، و به ایرانى بگوید: نژاد تو آریاست و تو باید حساب خود را از عرب که از نژاد سامى است جدا کنى.» (خدمات متقابل اسلام و ایران، شهید مرتضی مطهری، تهران، انتشارات صدرا، چاپ شانزدهم، ۱۳۷۰، ص ۵۱)

همچنین ببینید

ایرانیان مهم ترین دانشمندان و سیاستمداران اسلام

به قلم شهید مطهری فلاسفه بزرگ اسلام، متکلمین، مورخین، لغت نویسان، شعراى بزرگى که به …

۲ نظر

  1. بازهم یک مطلب عالی دیگر از آقای فاطمی عزیز.
    واقعا بعضی ها که بر ضد اسلام هستند و میبینند که حریف اسلام نمیشوند حرف از ملت و نژاد میزنند تا بلکه نظر جوانان ایرانی تغییر کند ولی غافل از اینکه اعتقاد ما جوانان ایرانی بالاتر از این حرف هاست.

  2. درود

    بانوان وآقایان گرامی یه سایت خوب بهم معرفی کنید که واقعا گفتگو با زرتشتی های عزیز باشه نه مثل این سایت هدفش تخریب زرتشتیا باشه چند روز تو این سایت میچرخم دریغ از یه مطب خوب همش تخریب همش تخریب دپرس میشه آدم اینجا هر کی سایت خوب زرتشتی میشناسه سایتی که ارزشش رو داشته باشه ادم براش وقت بزاره بهم معرفی کنه سپاس گذارش میشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code