خانه / شخصیت ها / اسلام شناسان / مطهری / ریشه ی نژادپرستی
نژادپرستی

ریشه ی نژادپرستی

به قلم شهید مطهری
«فکر ملیت پرستى و نژادپرستى فکرى است که مى‏ خواهد ملل مختلف را در برابر یکدیگر قرار دهد. این موج در قرون اخیر در اروپا بالا گرفت. شاید در آنجا طبیعى بود، زیرا مکتبى که بتواند ملل اروپا را در یک واحد انسانى و عالى جمع کند وجود نداشت.
این موج در میان ملل شرقى به وسیله استعمار نفوذ کرد. استعمار براى اینکه اصل «تفرقه بینداز و حکومت کن» را اجرا کند، راهى از این بهتر ندید که اقوام و ملل اسلامى را متوجه قومیت و ملیت و نژادشان بکند و آنها را سرگرم افتخارات موهوم نماید؛ به هندى بگوید: تو سابقه‏ات چنین است و چنان، به ترک بگوید: نهضت جوانان ترک ایجاد کن و «پان ترکیسم» به وجودآور، به عرب- که از هر قوم دیگر براى پذیرش این تعصبات آماده‏ تر است- بگوید: روى عروبت و «پان عربیسم» تکیه کن، و به ایرانى بگوید: نژاد تو آریاست و تو باید حساب خود را از عرب که از نژاد سامى است جدا کنى.» (خدمات متقابل اسلام و ایران، شهید مرتضی مطهری، تهران، انتشارات صدرا، چاپ شانزدهم، ۱۳۷۰، ص ۵۱)

همچنین ببینید

نژادپرستی ـ هیتلر

نژادپرستی در دینکرد / برتری نژاد ایرانیان

به قلم مجید یک) در ابتدای “کرده” از کتاب سوم “دینکرد” – که نزد زرتشتیان، …

۱۱ نظر

 1. بازهم یک مطلب عالی دیگر از آقای فاطمی عزیز.
  واقعا بعضی ها که بر ضد اسلام هستند و میبینند که حریف اسلام نمیشوند حرف از ملت و نژاد میزنند تا بلکه نظر جوانان ایرانی تغییر کند ولی غافل از اینکه اعتقاد ما جوانان ایرانی بالاتر از این حرف هاست.

 2. درود

  بانوان وآقایان گرامی یه سایت خوب بهم معرفی کنید که واقعا گفتگو با زرتشتی های عزیز باشه نه مثل این سایت هدفش تخریب زرتشتیا باشه چند روز تو این سایت میچرخم دریغ از یه مطب خوب همش تخریب همش تخریب دپرس میشه آدم اینجا هر کی سایت خوب زرتشتی میشناسه سایتی که ارزشش رو داشته باشه ادم براش وقت بزاره بهم معرفی کنه سپاس گذارش میشم.

 3. با سلام ؛ ریشه نژاد پرستی در احساس حقارت است ، وقتی که فردی فیلم های آمریکایی را می بیند و بجای دیدن واقعیت در آن کشورها فیلم هایشان را جایگزین واقعیت میکند. سپس احساس حقارتی که در درون این فرد ایجاد میشود باعث شده تا با خود بگوید من الآن چیزی نیستم و بدین ترتیب سعی میکند خود را متصل به چیزی یا جایی کند تا بگوید من قبلاً چیزی بودم گویی کورش پدرش بوده . واقعیت این است که در آمریکای واقعی خبری از اونجرز و کاپیتان آمریکا و هالک و … نیست یک پهباد بود که زدیمش و چند نظامی که قبل از پهباد گرفتیمشان و البته شکست خورده های جنگ های عراق و افغانستان … . اگر مردم میتوانستند این احساس حقارت را کنار بگذارند و برای فردایی بهتر تلاش کنند بجای چنگ زدن به گذشته نژاد پرستی از بین میرفت .

  ذَلِکَ بِأَنَّ اللَّهَ لَمْ یَکُ مُغَیِّرًا نِعْمَهً أَنْعَمَهَا عَلَى قَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ وَأَنَّ اللَّهَ سَمِیعٌ عَلِیمٌ ﴿۵۳﴾
  این به خاطر آن است که خداوند هیچ نعمتی را که به گروهی داده تغییر نمی‏دهد جز آنکه آنها خودشان را تغییر دهند، و خداوند شنوا و داناست. (۵۳) سوره الأنفال

  آنچکه هستیم نتیجه اعمال خود ماست و آنچکه غرب هست نیز ، بنابراین این خودمان هستیم که میتوانیم به جایگاهی بسیار بزرگتر از ایران زمان هخامنشی برسیم بشرطی که اعمالمان را اصلاح کنیم .

 4. درود بر شما
  بحث بازگشت به گذشته و صحبت از نژاد پاک اریایی توسط مردمان ایران زمین قطعا بی ربط به سیاستهای کاملا اشتباه رژیم جمهوری اسلامی در ضدیت اشکار با تمدن بیش از ۷۰۰۰ ساله ی ایران زمین و پربار دادن به اعراب اشغالگر ایران نیست .
  مثال بسیار کوچکش کمک های میلیاردی این رژیم به گروهک تکفیری حماس و خرج پول مردم ایران توسط این گروهک تروریستی در سوریه که گلوله شد و بر سینه ی بچه های ایرانی نشست …
  افسوس و صد افسوس از پول مردمان ایران زمین و هزاران افسوس از خون پاک جوان ایرانی …
  وقتی رهبر جمهوری اسلامی عملا اشغال کشور متمدن ایران توسط اشغالگران عرب وحشی را مایه ی خیر و برکت برای ایران می داند و نقد بسیار تند و بی رحمانه ای به سلسله های پادشاهی باستانی ایرانی دارد و امثال اقایان مطهری و شریعتی که تاریخ نخوانده و اصلا معنی ملیت و ایرانی گرایی و … را نمی دانند در کتابهایشان شدیدترین اهانت ها و دروغها را به گذشته ی ایران بزرگ نسبت می دهند بر جوانان باید و لازم است که از فرهنگ و سنتهای اصیل ایرانی خودشان دفاع کنند .
  به امید بازگشت دوران اقتدار و شکوه امپراتوری ایران باستان با پادشاهان بزرگ و ایران دوستی همچون شاه داریوش کبیر و شاه عباس کبیر و شاه نادر کبیر که درود خداوند بر روان این بزرگ مردان تاریخ باستانی ایران باد .
  یا حضرت زرتشت

  • بسم الله الرحمن الرحیم
   البته ازدواج استقراضی و ازدواج با محارم هم جزو ویژگی های
   آن دوران پرشکوه مورد نظر شماست
   که امید بازگشت به آن دوران را دارید !
   جدیدا شاه عباس اول صفوی و نادرشاه افشار جزو شاهان ایران باستان شدند ؟؟؟

   • عمل لواط و بچه بازی و خرید و فروش و قرض دادن کنیز و غلام هم بین مسلمانان
    رایج بوده و هنوز هم هست حتی وطی با حیوانات . بیچاره مرغهای هلندی .
    شما بفکر دوران پرشکوه حوریان سفید باکره و غلامان بهشتی باش که از دستشون ندی . یه وقت بهت بیوه ندازن .

    • درود بر شما
     مهربانو زری …
     به نکته ی خوبی اشاره کردید .
     طبق سخنان و گفته های این جماعت متعصب و قشری گرای مذهبی که در کتب تاریخی خودشان امده است بسیاری از علما و اکثر پادشاهان اسلامی به اعمال شنیع لواط و شاهد بازی افراطی مبتلا بودند .
     مانند علمای بزرگ عصر عباسی و سلطانهای غیر ایرانی و ترک تبارشان از جمله محمود غزنوی جنایتکار و غلامش ایاز به کرات امده است .
     یا روایاتی که از صدر اسلام و از زن بارگی و جنون شهوت جنسی اعراب بدوی جاهلی در برقراری رابطه جنسی در عوض شیر و گندم و … با زنان دوران جاهلیت و بعد از ان امده است .
     درود بر عضدالدوله ی دیلمی ایرانی که در انتقام از اعراب اشغالگر ایران به قدری خلیفه ی شکم باره ی عباسی را مورد تحقیر و خواری قرار داد که خلیفه ی مادر مرده عباسی از ان همه شکوه و شوکت و جبروت فقط اختیار لوازم شخصی و استحمام خود را داشت و برده ی بی مواجب ان سردار رشید ایرانی بود .
     یا حضرت زرتشت

     • بسم الله الرحمن الرحیم
      جای این همه مثالهای بی ربط
      از احکام و وآیات مثال بزن !
      برای ما شیعیان کتابمان قرآن و
      احادیث پیامبر اسلام(ص) و اهل بیت ایشان(ع)
      ملاک است !!! پس حنایت برای ما رنگی نداره !

    • بسم الله الرحمن الرحیم
     خانم زری اینجا آمدید نظر بدید یا تکه بندازید ؟
     آیا شما نمی دانید مواردی را که نوشتید
     در دین اسلام وجود ندارد ؟
     احکام اسلامی را مطالعه کنید ضرر نمی کنید !!!
     بحث کنیز و غلام هم احکام خاص خود را داره
     و شرایط خاص خود را می طلبید که در این پیام نمی گنجد
     اما برای فروختن کنیز از اربابی به ارباب دیگر شرایطی وجود داشت
     مانند نگه داشتن عده ، رضایت به عمل زناشویی از طرف کنیز ،
     باردار نبودن و … حتی فرزندان زنان کنیز با فرزندان همسران دایمی
     که از یک پدر بودند در ارث و دیگر شرایط با هم یکسان بودند
     به هر حال با ازدواج بی در و پیکر استقراضی و ازدواج بامحارم
     قابل قیاس نیست !
     بقیه پیامت هم ارزش جواب دهی نداره

 5. اگر برای شماها عرب پرستان کثافت کاری و جنایات اعراب ملاک نیست و ملاکتان قران و اهل بیت است برای ما هم ملاک اعمال حضرت زرتشت و ایرانیان درستکار گذشته کشورمان است نه تعداد بسیار کمی که به انحراف کشیده شدند .
  بر خلاف عربها که بسیاری شان به انحراف و رسوایی اخلاقی کشیده شدند و باز هم به دوران جاهلیت برگشتند بعد از مرگ پیامبرشان
  امیدوارم توی عرب پرست غیر ایرانی مهاجر دست از لجن پراکنی و توهین به ملیت ایرانی دست برداری
  پاینده باد ایران و ایرانی

  • بسم الله الرحمن الرحیم
   خانم کیاندخت
   شما اگر به بعضی مطالب استاد فاطمی که در اینجا
   گذاشته اند نگاه کنید متوجه می شوید
   که ازدواج با محارم در زمان ساسانیان در سطوح مختلف مجوسین
   از شاهان تا مردم معمولی رواج داشته !
   این ازدواج های با محارم که در آن زمان انجام گرفته
   با آگاهی روحانیون مجوس صورت می گرفته است !
   و دارای جواز دینی بوده و ازدواج رسمی بودند !!!
   و این با خطاهای فردی بعضی مسلمین که در اسلام نهی شده
   فرق دارند !!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code