همه ی مطالب
خانه / تغییر اندیشه / قارن بن شهریار حاکمی زرتشتی که اسلام را پذیرفت
قارن بن شهریار حاکمی زرتشتی که اسلام را پذیرفت

قارن بن شهریار حاکمی زرتشتی که اسلام را پذیرفت

به قلم مدیر سایت
قارن بن شهریار سی سال حکومت کرد و مسلمان شد. عبارت چند کتاب در این زمینه را مرور می کنیم:

غیاث الدین بن همام الدین خواند میر (درگذشت: ۹۴۲ ق)  در تاریخ حبیب السیر، جلد ۲، ص ۴۱۷ ـ ۴۱۸:
«قارن بن شهریار که برادر جعفر بود سى سال باقبال  گذرانید و اول کسی که ازین طبقه اسلام قبول فرمود، قارن بود و او دو پسر داشت سرخاب و مازیار».

سید ظهیر الدین بن سید نصیر الدین مرعشى  (درگذشت: ۸۹۲ ق) در  تاریخ طبرستان و رویان و مازندران، صفحه ۹۴:
«… بعد از وى جعفر بن شهریار بن قارن دوازده سال پادشاهى کرد، و داعى الکبیر در زمان او خروج کرد، و از بعدِ او برادرش اصفهبد قارن بن شهریار ملک الجبال شد و اول در قبایل خود، او اسلام قبول کرد و زنّار از میان بکیخت ».

ملا شیخعلى گیلانى  (درگذشت: قرن ۱۱ ق) در  تاریخ مازندران، صفحه ۴۶:
«قارن بن شهریار ـ برادر جعفر ـ که نخستین مسلمان است از این طبقه، سى سال ملک رانده، درگذشت و از وى دو پسر ماندند: مازیار و سرخاب».

حسن پیرنیا(درگذشت: ۱۳۱۴ ش) و عباس اقبال آشتیانى (درگذشت: ۱۳۳۴ ش)  در تاریخ ایران از آغاز تا انقراض سلسله قاجاریه، صفحه ۱۱۵:
«قارن بن شهریار که در حدود ۲۴۰ قبول اسلام کرده و با پذیرفتن اداى خراج از طرف طاهریان در قسمت شرقى مازندران حالیه امارت مى نمود».

احمد کسروی (درگذشت: ۱۳۲۴ ش) در مقدمه ی تاریخ طبرستان و رویان و مازندران، صفحه ۴۶:
«در اوایل قرن سیم که دامنه فتوحات اسلامى در آسیا تا حدود چین و در افریقا تا سواحل بحر اطلس و در اروپا تا وراء جبال آلپ امتداد یافته و در پاى تخت هاى اسپانیا و پرتقال، به جاى ناقوس، صداى اذان مسلمین به اطراف طنین مى انداخت، در قلل جبال سوادکوه آتشکده هاى دین زردشت دایر و مشتعل بود و اسپهبدان هنوز کیش  نیاکان خود را از دست نداده بودند، فقط در عهد معتصم باللّه عباسى قارن بن شهریار بخواهش خلیفه مزبور، اسلام پذیرفته و زنار بگسست».

شهریور ۱۳۹۷

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال