خانه / سایر مطالب / کتاب شایست و ناشایستِ دین زرتشت

کتاب شایست و ناشایستِ دین زرتشت

تآلیف دکتر سید محمد حاجتی
آیین زرتشت از ادیان زنده جهان به شمار می آید و در مقطعی از تاریخ دین رسمی ایرانیان بود و هنوز در میان جوامع کوچکی در ایران و در میان پارسیان هند معمول است. گرچه دین ایران باستان از چند قرن پیش در میان پژوهندگان علوم انسانی کانون توجه قرار گرفته است و در نتیجه مطالعات و پژوهش ها، نوشته ها و آثاری تدوین شده است؛ اما تاکنون اثری که به تبیین و بررسی باورهای بنیادین در دین زرتشت آن چنان که بایسته است، تألیف نشده است.

کتاب «شایست و ناشایست دین زرتشت» را شاید بتوان نخستین پژوهشی دانست که در تحلیل و بررسی باورهای اساسی دین زرتشت گام برداشته و با تأکید بر منابع دست اول و سایر منابع متقن و قابل اعتماد ـ ۳۲۰ منبع ـ، به این امر مهم پرداخته است. هر فصلی از کتاب با توصیف و تبیین محتوای عنوان فصل آغاز و با بررسی آن پایان یافته است. نوآوری کتاب در زمینه چینش و دسته بندی فصول، محتوای هر فصل و به ویژه تحلیل و بررسی های پایان هر فصل به وضوح قابل مشاهده است. بخش بررسی پایان هر فصل، حاوی تأملات و ملاحظات درون دینی (زرتشتی)، تاریخی و عقلی است و در مواردی برای برون رفتن از برخی اشکالات، پیشنهادهایی داده شده است.

این کتاب به پیشنهاد موسسه فرهنگی _ تبلیغی علامه بلاغی، تدوین و به زیور طبع آراسته شد و جناب حجت الاسلام دکتر حسین نقوی، مؤلف و مدرس ادیان ایران باستان، نظارت و ارزیابی علمی آن را تقبل نمود.

پشت جلد کتاب با عبارت زیر این اثر معرفی شده است:
«دین زرتشت  مانند هر دین دیگری مشتمل بر یک سلسله مسائل بنیادین است که اصول آن دین را تشکیل می دهد. کتاب حاضر در طی هفت فصل، به توصیف و بررسی مهم ترین باورهای بنیادین دین زرتشت پرداخته است. توصیف و معرفی بر اساس منابع دست اول و متقن بوده و بررسی های صورت گرفته، حاوی بررسی های عقلی، تاریخی و تأملات درون دینی(زرتشتی) است. مسائلی همچون وحی و نبوت، متون دینی، خداشناسی، جهان شناسی، شریعت، انسان شناسی و فرجام شناسی از مهم ترین باورهای اساسی مذکور در این نوشتار هستند».

محل های فروش:
ـ قم، کتابسرای دانشگاه ادیان و مذاهب قم، تلفن: ۰۲۵۲۸۰۲۶۱۰
ـ قم، کتابفروشی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، تلفن: ۰۲۵۳۲۱۱۳
ـ قم, فروشگاه بوستان کتاب، تلفن: ۰۲۵۳۷۷۳۹۲۰۰

یادآوری:
برای تهیه چندین نسخه از کتاب با تخفیف ۳۵ درصدی، با این شماره تماس حاصل فرمایید۰۹۱۲۵۹۸۱۸۳۵

قیمت پشت جلد ۳۹۰۰۰ تومان

آذر ۱۳۹۸

همچنین ببینید

انتشار کتابی جدید و متفاوت در بررسی دین مسیحیت

این کتاب با نظارت علمی متخصصان بنام مسیحیت شناسی تهیه شده و کتابی منحصربه فرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code