خانه / سایر مطالب / کتاب شایست و ناشایستِ دین زرتشت

کتاب شایست و ناشایستِ دین زرتشت

تآلیف دکتر سید محمد حاجتی
آیین زرتشت از ادیان زنده جهان به شمار می آید و در مقطعی از تاریخ دین رسمی ایرانیان بود و هنوز در میان جوامع کوچکی در ایران و در میان پارسیان هند معمول است. گرچه دین ایران باستان از چند قرن پیش در میان پژوهندگان علوم انسانی کانون توجه قرار گرفته است و در نتیجه مطالعات و پژوهش ها، نوشته ها و آثاری تدوین شده است؛ اما تاکنون اثری که به تبیین و بررسی باورهای بنیادین در دین زرتشت آن چنان که بایسته است، تألیف نشده است.

کتاب «شایست و ناشایست دین زرتشت» را شاید بتوان نخستین پژوهشی دانست که در تحلیل و بررسی باورهای اساسی دین زرتشت گام برداشته و با تأکید بر منابع دست اول و سایر منابع متقن و قابل اعتماد ـ ۳۲۰ منبع ـ، به این امر مهم پرداخته است. هر فصلی از کتاب با توصیف و تبیین محتوای عنوان فصل آغاز و با بررسی آن پایان یافته است. نوآوری کتاب در زمینه چینش و دسته بندی فصول، محتوای هر فصل و به ویژه تحلیل و بررسی های پایان هر فصل به وضوح قابل مشاهده است. بخش بررسی پایان هر فصل، حاوی تأملات و ملاحظات درون دینی (زرتشتی)، تاریخی و عقلی است و در مواردی برای برون رفتن از برخی اشکالات، پیشنهادهایی داده شده است.

این کتاب به پیشنهاد موسسه فرهنگی _ تبلیغی علامه بلاغی، تدوین و به زیور طبع آراسته شد و جناب حجت الاسلام دکتر حسین نقوی، مؤلف و مدرس ادیان ایران باستان، نظارت و ارزیابی علمی آن را تقبل نمود.

پشت جلد کتاب با عبارت زیر این اثر معرفی شده است:
«دین زرتشت  مانند هر دین دیگری مشتمل بر یک سلسله مسائل بنیادین است که اصول آن دین را تشکیل می دهد. کتاب حاضر در طی هفت فصل، به توصیف و بررسی مهم ترین باورهای بنیادین دین زرتشت پرداخته است. توصیف و معرفی بر اساس منابع دست اول و متقن بوده و بررسی های صورت گرفته، حاوی بررسی های عقلی، تاریخی و تأملات درون دینی(زرتشتی) است. مسائلی همچون وحی و نبوت، متون دینی، خداشناسی، جهان شناسی، شریعت، انسان شناسی و فرجام شناسی از مهم ترین باورهای اساسی مذکور در این نوشتار هستند».

محل های فروش:
ـ قم، کتابسرای دانشگاه ادیان و مذاهب قم، تلفن: ۰۲۵۲۸۰۲۶۱۰
ـ قم، کتابفروشی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، تلفن: ۰۲۵۳۲۱۱۳
ـ قم, فروشگاه بوستان کتاب، تلفن: ۰۲۵۳۷۷۳۹۲۰۰

یادآوری:
برای تهیه چندین نسخه از کتاب با تخفیف ۳۵ درصدی، با این شماره تماس حاصل فرمایید۰۹۱۲۵۹۸۱۸۳۵

قیمت پشت جلد ۳۹۰۰۰ تومان

آذر ۱۳۹۸

همچنین ببینید

بارگاه حضرت معصومه(س)، بارگاه حضرت معصومه(س) است (قسمت هفتم)

هفتمین و هشتمین دلیل جواد مفرد کهلان برای اینکه بارگاه حضرت معصومه(ص) به آن حضرت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code