+
خانه / شخصیت ها / مستشرقان / ژان کلنز / ژان کلنز خالق گات ها را گروه می داند نه یک شخص
ژان کلنز خالق گات ها را گروه می داند نه یک شخص

ژان کلنز خالق گات ها را گروه می داند نه یک شخص

به قلم مدیر سایت
اوستاپژوه ژان کلنز (Jean Kellens) بر این باور است که زرتشت نویسنده ی گاتاها نیست بلکه کار یک گروه دینی است. وی در کتاب «مقالاتی در باره زردشت و دین زردشتی»، صفحه ۱۰۹ می نویسد:
«آیا می توان زردشت را خالق گاهان دانست؟ به نظر من پرسش از خالق این متن پرسشی است بیمعنا. گاهان نه کار یک نفر که بیان حال یک گروه دینی است و نه اثر شخص، که برآمده از یک طرز فکر جمعی است.»

مقالاتی در باره زردشت و... ص 109مقالاتی در باره زردشت و دین زردشتی، ص ۱۰۹

شناسنامه مقالاتی در باره زردشت و دین زردشتی

۲ نظر

  1. علاقه شما به کلنز یهودی وصف ناشدنی است ولی حداقل عنوان پست را مطابق متن انتخاب می کردید . کلنز استاد ابهام آفرینی است و پاسخ هیچ یک از سوالات طرح شده خودش را نمی دهد . در معنا هم خودش خود را بارها نقض کرده جایی می گوید که ارزش شناختن مولف گاتها چیست و خود صدها اظهار نظر متناقض در همین موضوع داشته است . هر دانشمندی برای رد نظرات غالب می بایست استدلال های محکم داشته باشد ولی کلنز فقط ادعا می کند و حتی یکی از ادعاهایش را نتوانسته ثابت کند . توصیه می کنم خیلی به شاخه شکسته صهیونیستها و کلنز تکیه نکنید .

  2. نیمه اول قرن بیستم بخشی از یهود شناسان سوال مهمی را طرح کردند اسراییل یک پادشاهی باستانی بوده یا روایتی داستانی ساخته شده بر بنای اعتقادات یهودیها . مشخص است که پاسخ این سوال چگونه می تواند بنیان اندیشه های صهیونیستی و موجودیت تاریخی کشور اساطیری اسراییل را به لرزه افکند . از آنجا که بخش مهمی از مستندات طرفداران نظریه اسطوره و خیالی بودن اسراییل باستانی مبتنی بر وام گیری عقاید یهودی از اعتقادات دینی متاخر اقوام پارسی و هندی بود نظریات پروفسور بویس و کریستنسن و بارتلمه به صورت جدی در اثبات تیوری ایشان مورد استفاده قرار گرفت .
    اکنون می شود ریشه های حملات بدون سند کلنز یهودی به اصالت عقاید زرتشتی را دزیافت . کلنز و شاگردانش خصوصا آن بخش از عقاید توحید گرانه زرتشتی را مورد سوال قرار دادند که قبلا به عنوان سند گرته برداری یهودیان از عقاید پارسی خصوصا در دوره هخامنشی مورد استفاده مخالفین موجودیت باستانی اسراییل قرار گرفته بود . گرچه در حوزه ایران شناسی کلنز و نظریاتش به دلیل وجود صدها سند هرگز توفیقی نیافت ولیکن این دعاوی بارها و بارها برای رد نظریه ارتباط عقاید یهودی و زرتشتی مورد استفاده دانشمندان حامی اسراییل قرار گرفت . اگر مجالی بود بخشی از این مقاله ها و کتب که عمدتا با حمایت دانشگاههای اسراییلی و موسسات امریکایی یهودی منتشر شده ارایه خواهد شد .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتقالب وردپرسسئو