خانه / شخصیت ها / موبدان / مهران غیبی / مهران مهربان / به یاد شادروان موبد مهران غیبی

مهران مهربان / به یاد شادروان موبد مهران غیبی

به قلم مدیر سایت

 • آشنایی ام با موبد گرامی شادروان مهران غیبی (درگذشت: ۳۰ خرداد ۱۳۹۵) به پیش از راه اندازی این سایت باز می گردد یعنی زمانی که تنها وبلاگ «گفت و گو با زرتشتیان» را داشتم. وی گاه در روز حدود بیست کامنت در آن وبلاگ می گذاشت.
 • حضور موبد غیبی خرسندم ساخت؛ زیرا موبدی را جستجو می کردم تا با او سر بحث را باز کنم اما موفق نمی شدم. برای اینکه ایشان صحنه ی بحث را ترک نکند، خیلی احترام وی را نگه می داشتم و به همفکرانم نیز پیام دادم که چیزی مایه ی رنجش وی را نگویند.
 • هرچه با جناب غیبی بیشتر بحث کردم، بیشتر متوجه شدم که موقعیت علمی خوبی دارد. حتی یکی از دوستان زرتشتی پژوه به من گفت که جناب غیبی از همه ی موبدها باسوادتر است. در کامنت ها خود را «موبدیار» معرفی می کرد و اجازه ی ورود به جرگه ی موبدان نداشت؛ چون پدرش موبد نبود. در نوشته ای با تجلیل از او، حضورش را گرامی داشتم و در جایگاه موبدی قرار نگرفتن ایشان را مورد انتقاد قرار دادم. در مقاله ای دیگر نیز از موبدها به خاطر این ضربه ای که به دین زرتشتی می زنند، ایراد گرفتم. از آن به بعد وی را ملقب به «موبد» کردم.
 • در اولین تماس تلفنی در مورد دلیل حضورش در وبلاگ، گفت: مدرس دین زرتشتی هستم و شاگردانم به من گفته اند که فلان تارنما (گفت و گو با زرتشتیان) انتقادهایی به دین زرتشتی مطرح می کند که ما توان پاسخگویی نداریم و شما با حضور در آنجا جواب بده.
 • بارها با هم از طریق ایمیل، تلفن و اسمس ارتباط محترمانه داشتیم. وی مقاله های متعددش را برایم ارسال کرد. با اینکه در فضای مجازی بیشترین انتقادها را به دین او وارد می ساختم، کینه ای از من به دل نداشت و رفتارهایی صمیمی داشت. این رفتارش برایم جذاب بود. در ماه های پایانی حیاتش از درد سرطان به شدت رنج می برد و در سخن گفتن او اثر گذاشته بود، اما هیچگاه از تماس تلفنی ابراز رنجش نکرد و با اینکه تلاش می کردم کوتاه سخن بگویم، ایشان حرف را ادامه می داد. کاش یکی از مکالمات را ضبط کرده بودم.
 • موبد غیبی چند بار از من دعوت کرد به کرمان بروم. گفت: با ماشینم شما را به مراکز مختلف زرتشتی می برم تا با آن مکان ها آشنا شوی.
 • آخرین دعوتش یکی دو ماه قبل از نوروز ۱۳۹۵ بود. دعوت را پذیرفتم و همراه همسرم در تعطیلات نوروز از قم راهی شدیم. دو سه روز در میبد و یزد به اماکن زرتشتی از قبیل آتشکده ها، زیارتگاه ها، دخمه ها و… سر زدیم. پس از دیدارمان از یزد، از سفر به کرمان منصرف شدیم؛ چون ملاحظه ی حال جناب غیبی را کردیم و دیگر این که صرف دیدن ساختمان های زرتشتی برایم جذابیت نداشت و می خواستم با همراهی ایشان، در مراکز آموزشی زرتشتی ها و محافل آنها شرکت کنم اما تعطیلی نوروز، چنین امکانی را فراهم نساخت.
 • آخرین تماسم با موبد عزیز در راه یزد بود. در جاده بودم که خانمی از شمال ایران با من تماس گرفت و جهت آشنایی با دین زرتشتی، شماره تلفن موبدی را خواست. در تماس تلفنی با موبد غیبی، از او اجازه گرفتم تا شماره تماسش را به آن خانم بدهم و بعضی صحبت های دیگر.
 • وصیت ایشان به اهداء پیکرش پس از درگذشت، به دانشگاه پزشکی کرمان جهت تشریح، کاری زیبا و درخور ستایش است.

                                                                                                           روحش شاد

موبد مهران غیبی موبد مهران غیبی

نمونه عکس هایی که موبد غیبی برایم ارسال کرده بود

تدوین: تیر ۱۳۹۵

همچنین ببینید

مهران غیبی

اهل بیت(ع) در بحث با موبد غیبی

به قلم مدیر سایت ذیل یکی از پست های وبلاگ "گفت و گو با زرتشتیان" …

۷ نظر

 1. ایا من اشتباه میکنم

  سلام ایا در کرمان موبد غیبی را دیدید ؟ وبعد ایا موبد غیبی شماره اش را به ان خانم دادند یا ندادند ؟

  • مدیر سایت

   کرمان نرفتم و ایشان را ندیدم

   با اجازه ی ایشان شماره را به آن خانم دادم و قضیه را دنبال نکردم که آیا تماس صورت گرفته یا نه

 2. خدا رحمتشون کنه مثل بعضی زرتشتیا نژاد پرست نبود

 3. در ضمن اقای فاطمی در کل ما کرمانیا مهربون هستیم زرتشتی ومسلمون نداره……تعریف نیست واقعیته

 4. جناب فاطمی همین برخورد این شادروان نشانه تربیت و اخلاق زرتشتی است.به هر حال یاد سریال امام علیا افتادم که سعد ابی وقاص را نشان میداد که در اتاق و خانه اش خلوت کرده بود و تحت تاثیر اوستا و زرتشت داشت زند و اوستا میخواند و آتش روشن کرده بود و نیایش های زرتشتی میخواند میگفن در یزد با پیرمردی آشنا شده و با هم نماز خوانده اند. نمیخواهید بگویید که سریال امام علی را هم قبول ندارید.به هر روی این نشانه چیست؟به گمان من شما هم به جبر و تکرار تاریخ چنین و چنان خواهی شد.هر چند که از سادات باشی. اما میخواهم بدانم هدف شما از کوبیدن زرتشتی دین چیست؟وآیامتاع مادی پشت آن است؟خود تان اعتراف کردید که هر چه در کوبیدن دین مهران غیبی پافشاری کردید ولی او کینه ای از شما بدل نداشت.پس معترف و خستو هستی که دارید زیادی مته به خشخاش مینهید و از دایره انصاف و عدل دور میشوید.روانش شاد.همین بی کینه گی از اخلاق و صفات زرتشتی است.هیچ وقت نباید فکر کنید که اسلام بهترین و آخرین و کاملترین دین و آیین است اگر چنین بود دنیا جور دیگری میبود.مرحوم بازرگان در آخر عمر به این حقیقت بزرگ پی برد.مرا امید بر این است شما سرور گرامی پیش از آنکه سر و ریشتان به سپیدی گراید نیز به آن برسید.خداوند خرد شما را هدایت کناد. برساد و پسند و پذیرفته یزدان باد

 5. استاد مهران غیبی درگذشت؟
  ای عجب!!!!!!!!!!!!!!!!!
  من با ایشان خیلی مناظره ی عقیدتی داشتم
  و خدای من شاهد است ایشان خیلی ادم با سواد و با علمی بودند
  حتی شماره ی موبایلش را داد تا در خصوص مسایل مشترک و حتی اختلافی حضوری بحث کنیم
  اما به واسطه ی درگیری کاری نتوانستم اقدامی بکنم
  الان هم در گوگل نام ایشان را سرچ کردم ناباورانه دیدم که فوت کردند. خدایش بیامرزد.
  زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست
  هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود
  صحنه پیوسته به جاست
  خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد

 6. وایییی باورم نمیشه، ایشان فوق العاده بودند، سال ۸۰، ۸۱ کرمان دانشجو بودم گاهی میرفتم آتشکده میدون مشتاق چقدر خونگرم چقدر مهربان، الان داشتم با یکی از دوستام در مورد جناب غیبی صحبت میکردم گفتم ببینم اطلاعاتی ازشون هست تماس بگیرم که خبر درگذشتشون رو دیدم، خیلی متاثر شدم. روحشون شاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code