خانه / احکام / احکام زرتشتی / اموات زرتشتی / دیدار از مراکز زرتشتی در استان یزد (۴) / دخمه و قبرستان زرتشتی ها در یزد + تصویر

دیدار از مراکز زرتشتی در استان یزد (۴) / دخمه و قبرستان زرتشتی ها در یزد + تصویر

۱۰ فروردین ۱۳۹۵
در عصر این روز سراغ دخمه های زرتشتی ها و نیز قبرستانشان در جوار دخمه ها در جنوب یزد رفتیم. نصب تابلوهای هدایت کننده در سطح شهر، یافتن دخمه ها را آسان کرده است.
در گذشته زرتشتی ها جنازه هایشان را بالای کوه ها در بنایی خاص بنام دخمه می گذاشتند تا لاشخورها بخورند چون معتقد بودند که نباید چهار عنصر خاک، آتش، آب و هوا را آلوده کرد. غافل از اینکه با این کارشان اگر خاک را آلوده نمی کردند، هوا آلوده می شد و رفت و آمد در کنار اجساد متلاشی شده، بیماری را به شهر انتقال می داد.
انجمن زرتشتیان یزد در بنرهایی توضیحاتی در باره دخمه ها نصب کرده بودند. در پست جداگانه تصویر آنها و ایرادات به نوشته ها خواهد آمد.

دخمه یزد

دو دخمه در جوار هم

دخمه یزددر جوار یکی از بناهای پایین کوه جهت برگزاری مراسم ترحیم برای اموات.
دخمه یزددخمه یزددر پایین کوه، بناهای متعدد برای مراسم ترحیم اموات ساخته اند. قبرستان فعلی با دیوارکشی، در جوار دخمه هاست و سنگ قبرهای سفید در تصویر هویداست. (تصویربرداری از بالای کوه دخمه)

دخمه یزددر آهنی دخمه و توضیح انجمن زرتشتیان یزد در مورد دخمه

دخمه یزددرون دخمه و گودال وسط آن، جهت ریختن استخوان های اموات پس از خوردن گوشت بدن از سوی لاشخورها. تابلو دیگر انجمن زرتشتیان در مورد دخمه.

شهریاربا آقا شهریار متولی اموات زرتشتی که کنار یکی از درهای قبرستان نشسته. او توضیح داد که اموات را غسل و کفن می کنند.

قبرستان قبرستان قبرستان
پای مرده ها به طرف قبله بود برخلاف ما که سینه ی مرده را به طرف قبله می گذاریم. یکی از زرتشتی ها گفت: اموات زرتشتیان رو به طلوع خورشید دفن می شوند

قبرستانقبری در انتظار

قبرستانساختمان های جدید برای برگزاری مراسم ترحیم در قبرستان.

قبرستاندرب قبرستان از بیرون

قبرستاندرب قبرستان از درون

همچنین ببینید

آزار دهندگان زرتشتیان در گذشته

به قلم مدیر سایت متأسفانه در گذشته ای نه چندان دور، هموطنان زرتشتی بسیار مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code