+
خانه / شخصیت ها / موبدان / خجسته میستری / زن از زبان موبد میستری / قوانین پارسیان هند: زن نمی تواند روحانی شود، ارث زن نصف مرد
زن از زبان موبد میستری / قوانین پارسیان هند: زن نمی تواند روحانی شود، ارث زن نصف مرد

زن از زبان موبد میستری / قوانین پارسیان هند: زن نمی تواند روحانی شود، ارث زن نصف مرد

اسلام بخاطر تفاوتها میان زن و مرد، تفاوت در احکام نیز قائل شده. گاه زرتشتیان بخاطر این تفاوت ها چنان به ما می تازند که گویی خودشان در حال حاضر چنین احکامی ندارند.
به بخشی از سخنان موبد خجسته میستری ـ از پارسیان هند ـ در مصاحبه با مجله ی هفت آسمان
در قم (ش ۳۹، پاییز ۱۳۸۷، ص ۴۰ ـ ۴۱) توجه کنید. برای دریافت مصاحبه اینجا را کلیک کنید.

«در دین زرتشت زن به دلیل وجود (یا بر اساس) قوانین طهارت نمی تواند روحانی شود و براساس قوانین پارسیان، زن نصف مرد ارث می برد اگرچه این حکم در گاهان به صراحت نیامده است.
امروزه به سبب غربی شدن جوامع، زن پا به پای مرد در اجتماع نقش ایفا می کند. زنان ما بیش از حد رها شده اند. منظور من این است که آنان هرکاری که بخواهند انجام می دهند؛ در واقع مرد دیگر تسلطی بر زن ندارد.
در دین زرتشت زن و مرد جایگاه مساوی دارند اگرچه بخاطر مسئله ای که ذکر کردم زن نمی تواند روحانی شود ولی از جهت معنوی جایگاهی مساوی دارند و از جهت اجتماعی وظایفی برای هرکدام تصویر شده است: زن باید به امور منزل و مواظبت از فرزندان بپردازد.
می دانید این اختصاص به پارسیان ندارد بلکه با کمی تفاوت در تمام دنیا این طور است… مرد پارسی فقط به کار خارج از خانه می پردازد و دیگر عهده دار امور خانه نیست. تا آنجا که به انجمن مربوط می شود زن و مرد از حقوق مساوی بهره مندند اما استثنائاتی وجود دارد.

هفت آسمان: اما زنان در ساختار حکومتی ساسانیان قدرتمند بودند.
یقینا زنان در ساختار حکومتی ساسانیان قدرتمند بودند اما فقط دو زن در اواخر حکومت ساسانی ملکه شدند. تا آنجا که مربوط به روابط شاهانه بود زنان اجازه پادشاهی نداشتند. شاید آنها با لیاقت و با کفایت بودند اما در نظر داشته باشید که جامعه ساسانی پیش از قرون وسطی قرار داشت در حالی که انگلستان در قرن هفتم میلادی یعنی درست زمانی که حکومت ساسانی توسط اعراب در حال انقراض بود، به آزادی زنان پرداخته است. (ترجمه روان نیست. ظاهرا موبد میستری می خواهد بگوید: ساسانیان در اواخر حکومتشان، تحت تأثیر غرب، به آن دو زن اجازه حکومت دادند نه تحت تأثیر آموزه های زرتشتی.)
شما باید آزادی زنان را در متن تاریخی اجتماعی مورد بررسی قرار دهید. اگر شما به دوران باستان توجه کنید بیشتر زنان تحت تسلط مردان بودند و این وضعیت بین همه فرهنگ ها مشترک است. در زمان ساسانیان زنان از قدرت خارق العاده یا چیزی شبیه آن برخوردار نبودند.»

درج: آذر ۱۳۸۹

۹ نظر

 1. محض اطلاع اکنون در جامعه زرتشتی ایران موبد زن داریم و ارث بین زن و مرد براساس احوال شخصیه زرتشتیان مساوی تقسیم می‌شود.
  لطفا درباره قانون ۸۸۱ مکرر توضیح بدید

 2. ببینید در هر دینی تند رو و بنیادگرا وجود دارد.در همین اسلام از نوع شیعه یا سنی هزار گونه تفسیر ناصواب میشود آیا همه را به یک چوب بزنیم که من نمیخواهم قیاس کنم.داعش وهابی و کروه فرقان شیعه و گروهی از شیعه که میگویند باید انقدر ظلم کرد که امام زمان بیاید .خود تامل کنید.نظر یک موبد خاص به خودش مربوط است آنهم جامعه بسته پارسیان خوشنام هند.به هر روی از هواص آیین زرتشت این است که با علم روز پیش میرود که زرتشت به عنوان سوشیانت های نو کننده کیش زرتشتی از آن نام برده.کیش واپسین که در اوستا آمده به همین چم است.زرتشت همه را به خرد مکانی و زمانی وابسته کرده است.این باعث بقای زرتشت و زایش دئباره آن است.

 3. چطور پس زنان دورهرهخامنشی و ساسانی و قبل از ان شاهنشاه و وزیر و دریاسالار و …. میشدند?
  پس اینهمه زنان تراز اول ان زمان که نمومنش در اکنون یافت نمیشه از کجا اومدن? بر طبق چه قوانینی رشد پیدا کردن?
  وقتی زن در اون دوره تا بالاترین مقام یک کشور میرسیده طبق کدام قوانین و دین بوده?
  منکر وارد شدن احکام نادرست در دین زرتشتی و سایر ادیان نیستم اما کلیت قضیه نشون میده که گذشتگان ما زن رو تا چه اندازه بزرگ و محترم میداشتن !!!!!!

 4. اینها نمونه کوچکی از اسامی شاهان زن و سرداران و دریاسالاران و وزیران زن ان دوره است در سایتهای مختلف نمونه های بسیار بیشتری هم موجوده که با مراجعه به هر کدام داستان زندگی و دلاوریهای زنان بزرگ ایران رو بازگو میکنه

  • گفتم مستند

   • جمع اوری این اسامی از کتابها و منابع مستندی نظیر شاهنامه فردوسی و خاورشناسان اروپایی و ویکی پدیا هست و تاریخ نگاران
    اما مقاله ای ندارم که دقیق تعدادشون رو ذکر کرده باشه اما تعدادشون زیاده
    خیلی خوبه که مقاله ای تهیه بشه که مستندتر و دقیق تر باشه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلافروش ویلا