خانه / شخصیت ها / اهل بیت(ع) / امام رضا(ع) / امام رضا(ع) و زرتشتیان / وصیت ثروتمندی زرتشتی
امام رضا(ع)

امام رضا(ع) و زرتشتیان / وصیت ثروتمندی زرتشتی

به قلم مدیر سایت
پیامبر اسلام(ص) و ائمه ی اطهار(ع) نه تنها حقوق پیروان دیگر ادیان را نادیده نمی گرفتند بلکه با رأفت برخورد داشتند. روشن ترین دلیل، اسلام آوردن بسیاری از آنان، در همان دوره ی نخست اسلام است. اگر بزرگان اسلام رفتاری خشونت آمیز داشتند، به آسانی اسلام را پذیرا نمی شدند.

از نیشابور نامه ای به مأمون رسید که یک زرتشتی ثروتمند هنگام مرگ وصیت کرده که پس از او اموالش را صرف فقرا کنند. (بدون اشاره به دین فقیران) قاضی نیشابور اموال را میان فقیران مسلمان تقسیم کرده است. (تکلیف چیست؟)
مأمون که از جواب درمانده بود، پاسخ را از امام رضا(ع) خواست. امام فرمود: زرتشتیان به فقرای مسلمان صدقه نمی دهند. (منظور آن زرتشتی فقیران زرتشتی بوده) در نامه ای بنویس که به مقدار مال میت از زکات مسلمانان بردارند و میان فقیران زرتشتی تقسیم کنند.

متن عربی حدیث
کُتبَ من نَیسابورَ إلی المأمونِ: أنَّ رَجلاً منَ المَجوسِ أوصی عندَ مَوتهِ بِمالٍ جلیلٍ یفرّق فی الفقراء و المساکینِ ففَرَّقَه قاضی نیسابورَ علی فقراءِ المسلمینَ. فقال المأمونُ للرضا(ع): یا سیدی ما تقولُ فی ذلک؟ فقالَ الرضا(ع): إنَّ المجوسَ لا یتصدّقون علی فقراءِ المسلمینَ فاکتُب إلیه أن یخرجَ بقدرِ ذلک من صدقاتِ المسلمین فیتصدَّق به علی فقراءِ المجوس.

منبع:
عیون أخبار الرضا، ج ۲، ص ۱۸، ح ۳۴. ر. ک: کافی، ج ۷، ص ۱۶، ح ۱؛ استبصار، ج ۴، ص ۱۲۹؛ کتاب من لایحضره الفقیه، ج ۴، ص ۲۰۱.

یادآوری:
فقیهان به استناد همین حدیث، فتوا داده اند که اگر یکی از اهل کتاب چیزی را برای فقیران وصیت کرد بدون ذکر دین آنها، آن چیز باید صرف هم کیشان خود او شود. (ر.ک: جواهر الکلام، ج ۲۸، ص ۳۸۸)

همچنین ببینید

جزیه

جزیه / بر مسلمان ها به جای جزیه، خمس و زکات و جهاد واجب است

به قلم مدیر سایت برای زرتشتیان گرامی سؤال برانگیز است که: چگونه قابل قبول است ما …

۵ نظر

 1. احسنت . اگر سایت شما به انتشار بخش بیشتری از این سنن حسنه و روش همزیستی امامان شیعه با دگر اندیشان دست یازد قطعا ما هم از پشتیبانان شما خواهیم بود . در تاریخ مستند شیعه حتی یک گزارش و روایت از تعدی و جور امامان شیعه نسبت به سایر ادیان الهی مشاهده نمی شود و حتی ایشان همواره مخالف روشهای برخورد ظالمانه حکام اموی با غیر عرب و غیر مسلمانان بوده اند . شیعیان واقعی شایسته است سنت ایشان در احترام به عقاید دینی سایرین را سرمشق قرار دهند .

 2. به نام خدا
  دلیلش این است که امام رضا (ع) نمیخواست برای دین زرتشتی تبلیغ شود
  وگرنه فکر نکنم کمک کسی از اهل کتاب به مسلمان فقیر ایرادی داشته باشد

  • مدیر سایت

   ظاهرا باید زرتشتی ها اعتراض کرده بودند که به قاضی نیشابور مراجعه شده و او نتوانسته قضیه را فیصله دهد و الا ربطی به قاضی نداشت

  • شما تا زمانیکه خانواده و نزدیکان خودتان در تنگدستی باشند، نمیای که به دیگران کمک کنی وگرنه موضوع تبلیغات نبود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code