خانه / شخصیت ها / پژوهشگران ایرانی / دیگر پژوهشگران / جشن مهرگان هم برای زرتشتی ها نیست
دکتر فرزانه گشتاسپ

جشن مهرگان هم برای زرتشتی ها نیست

به قلم مدیر سایت

برخی نمادها و شعارهای مهم که تصور می شود برای زرتشتیان است، با تحقیق بیشتر، معلوم می شود در اصل برای دیگران بوده و زرتشتی ها بنیان گذار آن نبوده اند مثل نوروز، فروهر، اندیشه و گفتار و کردار نیک، چهارشنبه سوری و… هرچند می توان گفت: امروزه زرتشتی ها هیچ چیز قابل اعتماد ندارند.

جشن مهرگان نیز به زرتشتی ها اختصاص نداشته است. پژوهشگر زرتشتی خانم دکتر فرزانه گشتاسب ـ مدیر گروه پژوهشی یادگار باستان ـ طی سخنانی به مناسبت جشن مهرگان، چاپ شده در ماهنامه ی زرتشتی فروهر، شماره ۴۷۰، مرداد و شهریور ۱۳۹۴، ص ۱۰ چنین می گوید:

«در اوستا از مهرگان یاد نشده است. قدیمی ترین اشاره به مهرگان در کتیبه ای است به زبان یونانی متعلق به قرن اول میلادی. این کتیبه را در دهکده ای نزدیک آموریون باستانی در فریگیه یافته اند و در آن به ضیافت و جشنی به نام مهرگان اشاره شده است…
در کتیبه آموریون، از وقف تاکستانی به نامگانه دختری به نام سیریلا که ناکام از دنیا رفته بود، یاد شده است و این که از عواید آن تاکستان، جشن سالانه مهرگان برگزار شود.»

بنابراین نمی توان جشن مهرگان را آیینی زرتشتی به حساب آورد.

دکتر فرزانه گشتاسپ

فرزانه گشتاسب

همچنین ببینید

یاغش کاظمی

نادرستی نامه نگاری میان عمر و یزدگرد سوم

به قلم یاغش کاظمی چند سالی است که در سایت های گوناگون متن نامه ی …

۱۴ نظر

 1. سلام آقای فاطمی
  در اینستاگرام یک زرتشتی با مطالبی دیدم که از شما میخوام در صورت امکان پست مرتبط بگذارید
  اول اینکه کلی توضیح دادن که وندیداد ارتباطی با دین بهی نداره و توسط مغان ماد وارد این دین شده،وندیداد رو خوندم واقعا از عقل به دوره اما آیا این مطلب صحت داره که برای مغان ماد هست؟
  دوم اینکه سوره ی حمد رو گذاشته بودن و میگفتن اگر کلام خداست پس چرا حالت دعایی داره و انگار که از زبان انسانه نه خدا،در صورت امکان پاسخ بدین

  • مدیر سایت

   اینکه ایشون میگه وندیداد ربطی به زرتشت و دین او نداره درست میگه. در این دین تحریفات گسترده صورت گرفته اما پرسش اینجاست که چرا گاهی از این کتاب دفاع می کنند؟ 

   سوره حمد آموزش به بندگانه که چگونه با خدا صحبت کنند بویژه در نماز

 2. زرتشتیان جشنهای ملی را مختص خود نکرده اند که مدام در آنها بدنبال عیبجویی هستید.
  جشنهای مهرگان یا تیرگان یا سده یا خردادگان و بسیاری جشنهای فراموش شده و پاکسازی شده که جای خود را به غدیر و فطر و قربان داده اند ، جشنهای ملی هستند که در حال حاضر دولت اسلامی ، فقط زرتشتیان را با ارائه کارت اقلیت مذهبی مجاز به برگزاری آنها میداند ……

  • مدیر سایت

   طرح این مطلب در راستای این ادعایم بود که زرتشتیها هیچ چیزی از خود ندارند

   • جشن مهرگان برای زرتشتیان است و دلیل نمیشود در کل عالم بشریت یک فرد بگوید مهرگان برای زرتشتیان نیست پس قبولش میکنیم!!

    البته اشاره نکردید احکام قران از رسوم اعراب جاهلی ریشه گرفته؟!

    • مدیر سایت

     اسلام آنچه پیش از خود بوده اگر خوب بوده گرفته است برای هرکه باشه مثلا عرب جاهلی ازدواج می کردند آیا درسته بگیم چون عربهای جاهلی ازدواج می کردند، نباید اسلام آن را تایید کند؟

 3. یه نفر به اسم humanist زیر این پست و پست «رفتار زرتشتی مورد تایید داعش …» یا یه همچین چیزی پست گذاشت که الان نیستن ، نمیدونم پست ها رو حذف و دوباره نوشتید یا فقط کامنت ه رو پاک کردید !
  علتش چی بود ؟
  البته اون یه نفر خود بنده بودم

 4. اهالی آموریون و بسیاری مناطق دیگر در آسیای صغیر ایرانیانی بودند که در دوزه هخامنشیان به آن ناحیه مهاجرت کردند. این مطلب در همه کتب تاریخی هست. منظور این نوشته کاملا روشن است. در بخشهایی که از اوستا باقی مانده نام هیچ یک از جشنهای ماهیانه نیامده است، ولی همه این جشنها ایرانی است.

 5. سلام خانوم .شما عیلام شناس هم هستیند واگه نه ممکنه یه استادعیلام شناس مطرح وبهم معرفی کنیند؟باسپاس

 6. حجت الاسلام دکتر حجت الله ذاکری از زبان شناسان ایرانی هستند که به صورت تخصصی روی این موضوع کار کردن
  از غربیها والتر هینگز در عیلام شناسی شناخته شده تر از بقیه است .

 7. بخش بزرگی از اوستا از بین رفته است . اما نام های ۱۲ گانه ماههای سال مربوط به تقویم زرتشتی ساسانی است . لذا در زمان ساسانیان به این جشن مهرگان گفته می شده است همانند تیرگان و …. اصلا مهرگان لفظ اوستایی نیست که در اوستا امده باشد .
  اما در دوره رواج زبان اوستایی جشن مهرگان با نام bāgayādi و به نام ماه هفتم bāgayādi بوده است . در کتیبه بیستون نام این ماه آمده است .
  از مهرگان در آثار اسلامی قرون اولیه اسلامی یاد شده است .و همین سند وجودی آن است . اما جشن مهرگان هرگز جشن مذهبی زرتشتیان نبوده . بلکه جشن ملی ایرانیان زرتشتی بوده . اگر زرتشتتیان پس از حمله اعراب این رسم و سنت را حفظ نمی کردند همانند بسیاری از رسوم ایرانی از بین رفته بود . منکر روشنایی روز که دیگر نمی توانید بشوید .
  اما استدلال صورت گرفته توسط جناب مدیر کاملا بی معنی و بهانه جویی صرف است . مانند این می ماند که به صرف نبودن نام حسینیه در متون شیعی قدیم حسینیه را مربوط به شیعیان ندانیم !!!!! و بعد هم از این استدلال سست نتیجه بگیریم که شیعیان از خودشان هیچ چیزی ندارند !!!!! . واقعیات تاریخی بستر اجتماعی دارند و بستر اجتماعی امروزه مهرگان صد در صد متعلق به زرتشتیان است . باشد که روزی بازهم متعلق به همه مردم ایران باشد گرچه می دانم شما صد درصد مخالف زنده کردن این رسوم هستید و قصدتان از این نوع مقالات هم دفاع از مهرگان نیست چون نسبت تفکر شما با مهرگان کاملا مشخص است .
  ضمنا دم خروستان را باور کنیم یا قسم حضرت عباستان را از یک طرف حضور در تیرگان و مهرگان و …. توسط دولت محدود به زرتشتیان شده از طرف دیگر این دعاوی عجیب غریب شما . حداقل مشخص است هم فکرانتان در مدیریت فرهنگی کشور این دعاوی شما را قبول ندارند .

 8. با سپاس از شما استاد فاطمی. مطلب بسیار عالی. بهانه‌تراشی‌های برخی افراد هم تمامی ندارد. ضمناً این مطلب را بازنشر کردم: https://www.adyannet.com/fa/news/28958

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code