+
خانه / اعتبار دین زرتشتی / نمادها و آیین ها / سایر / جشن مهرگان هم برای زرتشتی ها نیست
جشن مهرگان هم برای زرتشتی ها نیست

جشن مهرگان هم برای زرتشتی ها نیست

به قلم مدیر سایت

برخی نمادها و شعارهای مهم که تصور می شود برای زرتشتیان است، با تحقیق بیشتر، معلوم می شود در اصل برای دیگران بوده و زرتشتی ها بنیان گذار آن نبوده اند مثل نوروز، فروهر، اندیشه و گفتار و کردار نیک، چهارشنبه سوری و… هرچند مدعی ام که امروزه زرتشتی ها هیچ چیز قابل اعتماد ندارند.

جشن مهرگان نیز به زرتشتی ها اختصاص نداشته است. پژوهشگر زرتشتی خانم دکتر فرزانه گشتاسب ـ مدیر گروه پژوهشی یادگار باستان ـ طی سخنانی به مناسبت جشن مهرگان، چاپ شده درآخرین ماهنامه زرتشتی فروهر، چنین می گوید:

«در اوستا از مهرگان یاد نشده است. قدیمی ترین اشاره به مهرگان در کتیبه ای است به زبان یونانی متعلق به قرن اول میلادی. این کتیبه را در دهکده ای نزدیک آموریون باستانی در فریگیه یافته اند و در آن به ضیافت و جشنی به نام مهرگان اشاره شده است…
در کتیبه آموریون، از وقف تاکستانی به نامگانه دختری به نام سیریلا که ناکام از دنیا رفته بود، یاد شده است و این که از عواید آن تاکستان، جشن سالانه مهرگان برگزار شود.» (ماهنامه فروهر، شماره ۴۷۰، مرداد و شهریور ۱۳۹۴، ص ۱۰)

بنابراین نمی توان جشن مهرگان را آیینی زرتشتی به حساب آورد.

دکتر فرزانه گشتاسپ

فرزانه گشتاسب

۱۰ نظر

 1. سلام آقای فاطمی
  در اینستاگرام یک زرتشتی با مطالبی دیدم که از شما میخوام در صورت امکان پست مرتبط بگذارید
  اول اینکه کلی توضیح دادن که وندیداد ارتباطی با دین بهی نداره و توسط مغان ماد وارد این دین شده،وندیداد رو خوندم واقعا از عقل به دوره اما آیا این مطلب صحت داره که برای مغان ماد هست؟
  دوم اینکه سوره ی حمد رو گذاشته بودن و میگفتن اگر کلام خداست پس چرا حالت دعایی داره و انگار که از زبان انسانه نه خدا،در صورت امکان پاسخ بدین

  • اینکه ایشون میگه وندیداد ربطی به زرتشت و دین او نداره درست میگه. در این دین تحریفات گسترده صورت گرفته اما پرسش اینجاست که چرا گاهی از این کتاب دفاع می کنند؟ 

   سوره حمد آموزش به بندگانه که چگونه با خدا صحبت کنند بویژه در نماز

 2. زرتشتیان جشنهای ملی را مختص خود نکرده اند که مدام در آنها بدنبال عیبجویی هستید.
  جشنهای مهرگان یا تیرگان یا سده یا خردادگان و بسیاری جشنهای فراموش شده و پاکسازی شده که جای خود را به غدیر و فطر و قربان داده اند ، جشنهای ملی هستند که در حال حاضر دولت اسلامی ، فقط زرتشتیان را با ارائه کارت اقلیت مذهبی مجاز به برگزاری آنها میداند ……

  • طرح این مطلب در راستای این ادعایم بود که زرتشتیها هیچ چیزی از خود ندارند

   • جشن مهرگان برای زرتشتیان است و دلیل نمیشود در کل عالم بشریت یک فرد بگوید مهرگان برای زرتشتیان نیست پس قبولش میکنیم!!

    البته اشاره نکردید احکام قران از رسوم اعراب جاهلی ریشه گرفته؟!

    • اسلام آنچه پیش از خود بوده اگر خوب بوده گرفته است برای هرکه باشه مثلا عرب جاهلی ازدواج می کردند آیا درسته بگیم چون عربهای جاهلی ازدواج می کردند، نباید اسلام آن را تایید کند؟

 3. یه نفر به اسم humanist زیر این پست و پست «رفتار زرتشتی مورد تایید داعش …» یا یه همچین چیزی پست گذاشت که الان نیستن ، نمیدونم پست ها رو حذف و دوباره نوشتید یا فقط کامنت ه رو پاک کردید !
  علتش چی بود ؟
  البته اون یه نفر خود بنده بودم

 4. اهالی آموریون و بسیاری مناطق دیگر در آسیای صغیر ایرانیانی بودند که در دوزه هخامنشیان به آن ناحیه مهاجرت کردند. این مطلب در همه کتب تاریخی هست. منظور این نوشته کاملا روشن است. در بخشهایی که از اوستا باقی مانده نام هیچ یک از جشنهای ماهیانه نیامده است، ولی همه این جشنها ایرانی است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلا