+
خانه / گوناگون / کتاب راه راستی / هیچ زرتشتی پژوه بی نیاز از کتاب راه راستی نیست / یادداشتی از یکی از خوانندگان کتاب راه راستی
هیچ زرتشتی پژوه بی نیاز از کتاب راه راستی نیست / یادداشتی از یکی از خوانندگان کتاب راه راستی

هیچ زرتشتی پژوه بی نیاز از کتاب راه راستی نیست / یادداشتی از یکی از خوانندگان کتاب راه راستی

پذیرای دیگر دیدگاه های مثبت و منفی در باره ی کتاب «راه راستی» هستیم.
حامد شادفر
چند سال است به عنوان یک آموزگار ناچار به پاسخگویی به پرسش های دانش آموزان هستم و از جمله سؤالات آنها در مورد زرتشت و دین زرتشتی است.‌ همواره برای آگاهی از این دین ناچار بودم به کتاب های مختلف مراجعه کنم ‌و حتی برای حضور در نمایشگاه بین المللی‌کتاب به تهران سفر کنم. ‌اما خوشبختانه با چاپ کتاب «راه راستی» تألیف مدیر سایت گفتگو با زرتشتیان ‌جناب آقای فاطمی به منبعی مناسب دست یافتم و این کمبود به شایستگی جبران و کار اینجانب برای دستیابی به پاسخ پرسش ها آسان شد.
معرفی های متعدد از کتاب راه راستی در همین سایت درج شده و من نیز نکاتی دیگر می افزایم:
ـ دقت در نقل مطالب، از ویژگی های مهم کتاب است. بسیاری از نویسندگان، مضمون سخنان دیگران را نقل می کنند نه عین عبارت و برای همین است که گاهی خواننده، به صحت نقل و برداشت نویسنده، اطمینان پیدا نمی کند. اما بنای نویسنده ی کتاب «راه راستی» بر آن بوده که عین عبارت منابع مهم را بدون کم و زیاد نقل کند و اینگونه خواننده می تواند به نقل ها اعتماد کند.
ـ هرجا مطلبی از قرآن، حدیث و منابع تاریخی مهم عربی آورده، ترجمه را در متن و عبارت عربی را در پاورقی آورده است. این کار فوایدی دارد از جمله اینکه آشنایان با زبان عربی در صورت شک به ترجمه، می توانند عبارت عربی را ببینند. کسانی که بخواهند آیات و احادیث را در نرم افزارها و اینترنت بیابند، با در اختیار داشتن عبارت عربی این کار برایشان بسیار آسان خواهد شد.
ـ هیچگاه نویسنده، مطالب دیگران را به نام خود تمام نکرده است.
ـ در عین علمی بودن محتوای کتاب، نویسنده، ناآشنایان با دین زرتشتی را نیز در نظر گرفته و توضیحات لازم را برای آنان نیز ارائه کرده و کلمات نامأنوس را علاوه بر توضیح، علامت گذاری کرده است. بنابراین می توان کتاب را هم تخصصی و هم عمومی به حساب آورد.
ـ هرجا از کتابی نقل کرده مقید به دیدن خود آن کتاب بوده و اگر نقل از کتابی باواسطه بوده، نام واسطه را ذکر کرده است.
ـ دسته بندی خوب و روان بودن عبارات، کتاب را به صورت متنی خوش خوان در آورده و خواننده را سردرگم نمی کند.
ـ به نظر اینجانب هیچ زرتشتی پژوه بی نیاز از کتاب راه راستی نیست، خواه نگاه مثبت به این دین داشته باشد و خواه منفی. و هرکس در هر سطح از معلومات باشد، اگر این کتاب را نخوانده باشد، اطلاعاتش ناقص است.
ـ برای آشنایی بیشتر با محتوای کتاب، مطالعه ی فهرست کتاب را پیشنهاد می کنم.

فهرست مطالب کتاب راه راستی

شناسنامه راه راستی

تدوین: تیر ۱۳۹۶

۵۷۰

۵ نظر

 1. البته هر مسلمانی هم مثل من و شما نیاز مبرم به خواندن کتاب بیست و سه سال علی دشتی است که نادان از دنیا نرود

 2. دینشاه عدن والا

  نظر این آقا یک جانبه و جانبدارانه است.سفارش میکنم بیشتر مطالعه بفرماییدزرتشت یگانه فلسفه و تز ایرانیست که مال خودمان است و در قرن ۲۱ نیز بخوبی کار میکند.بروید درباره ساموئل لنگ و نئوزرتشتی های غربی بخوانید که چگونه شیفته فلسفه ما شده ند و میشوند.همین سفیر کبیر آلمان چند وقت پیش در سدره پوشی در تهران شخصا حاضر گردید.شیفته زرتشت است.

 3. عجب استدلالی !
  مثل اینه که بگن هیچ اسلام پژوهی بی نیاز از کتاب آیات شیطانی نوشته سلمان رشدی نیست ….

  • مهمان به خانه آمده بود. پدر به فرزندش گفت: خیار برای مهمان بیار. فرزند گفت: خیارشور داریم. پدر گفت: خیار خیاره فرقی نداره
   سامان خان!
   نگو کتاب کتابه. راه راستی کجا آیات شیطانی کجا؟!
   این یکی شیر است اندر بادیه
   وان یکی شیر است اندر بادیه
   این یکی شیر است آدم می خورد
   وان یکی شیر است آدم می خورد
   قیاس مع الفارق کردید

 4. من نیز موافق ام که تحقیق در باره ادیان مهم است.خواندن تاریخ طبری و عایشه بعد از اسلام را به همه ایرانیان مسلمان توصیه میکنم.همچنین دیدی نو از دینی کهن را به زرتشتی ها و فلسته ایران باستان از سیلیستر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلا