خانه / سایر مطالب / وضعیت آشفته زرتشتیان در عصر حاضر

وضعیت آشفته زرتشتیان در عصر حاضر

به قلم مدیر سایت
در مجله ی فروهر، شماره ۴۷۵، خرداد و تیر ۱۳۹۶ مقاله ای با عنوان «بیزاران از هویت یا پاسداران چراغ امانت» به قلم بانوی زرتشتی راییکا خورشیدیان به چاپ رسیده است. نویسنده پس از طرح مباحثی، به وضعیت اسفبار امروز زرتشتی ها در ایران اعتراف کرده است. جملاتی از این مقاله  در صفحه های ۳۳ و ۳۴ را می آوریم:

«اکثریت ما نه تنها نسبت به جامعه ی کوچک خود بیگانه ایم، و در خیلی از اوقات، پوسته مرده تهی شده از معنای سنت های خود را به دوش می کشیم، که نسبت به جامعه ی بزرگ تری که در آن می زییم نیز بیگانه ایم».
«به راستی اقلیتی در اقلیت هستیم».
«از کمبود عزت و اعتماد به نفس رنج می بریم».
«به راحتی دروغ بگوییم».
«ناآگاهی که ما را از نقد و بحث سازنده ناتوان می سازد و به جدال، واکنش های دفاعی بیمارگونه و دشنام گویی وا می دارد».
«بخش قابل توجهی از جدال های بی نتیجه بین انجمن های ما، کنگره های جهانی ـ که یا به تفریح می گذرد یا به دعوا و تفاخر ـ ، جدال های بین جوان ترها و پیرترها، جدال های بین افراد خانواده و…».
«وقتی پرسش کردن از  یک سری و اقعیات به صورت ناملموس ممنوع شد، عده ای تا ابد به جدال بی نتیجه مشغولند و عده ای دیگر می گریزند چون دیگر از جدال جانکاه و بی سرانجام خسته اند، ترک سرزمین مسئله نیست، بلکه گریختن و بیزاری از هویت است که مشکل ماست و نگران کننده بلکه اضمحلال و خلسه است که ناراحت کننده است».
«همه ی این اضطراب ها از برای این است که ما روز به روز نسبت به خود و دیگری بیگانه تر می شویم، منزوی تر می شویم و نیز چراغ امانتمان رو به نابودی است و ابزاری هم برای احیایش نداریم و ابزارهای گذشته نیز کارکرد خود را از دست داده اند».

مجله فروهر ص 33مجله فروهر ص ۳۳

مجله فروهر ص 34مجله فروهر ص ۳۴

آبان ۱۳۹۶

۱۰۰۰

همچنین ببینید

دیدار از مراکز زرتشتی در استان یزد (۳) / بنای مارکار و زیارتگاهی کوچک در یزد + عکس

۱۰ فروردین ۱۳۹۵ در این روز دیدار ما از مکان های مختلف زرتشتی ها ادامه …

۴ نظر

 1. اوضاع مسلمین هم در داخل و هم در خارج از کشور بمراتب آشفته تر هست .
  از برکات حکومت اسلامی ، تقلب و دزدی و دروغ و بی تفاوتی و کلاهبرداری در جامعه موج میزند .
  روزی نیست که اختلاسهای کلان را توسط کارکنان دولتی مسلمانی که گزینش شده اند را نشنویم.
  روزی نیست که از قتلهای ناموسی و یا ازدواجات اجباری دختران خردسال را به برکت قانون اسلامی
  ۹ سالگی دختران وارد سن ازدواج را نشنویم .
  در منطقه خاورمیانه هم که شیعیان و اهل سنت به خون هم تشنه اند ….

 2. این بانو افسردگی گرفتن از رو نا امیدی .پریشان گویی کرده اند.شما و نیاکان شما فرهنگ ایرانی را زنده نگاه داشته اید.آیین خردورزی و دین بهی زرتشتی.که با علم روز نیز اکنون خود را وفق داده.حالا خیلی ناراحتید غمی نداشته باشید.مسلمان شوید و به آغوش اسلام درآیید و به دین نیاکان پشت کنید. یا مسیحی یا بهایی.یا بی دین شوید.

 3. چی چی میفرمایید بانو؟الان دوره نوزایی ایرانیست و زنده شدن نمادهاست.نمادهای ایرانی.زنده شدن دین واپسین،اون هم بدست غیر زرتشتی زاذگان،اونوقت شما آیه یاس میخونید واسه ما؟ که نمیتونید چراغ امانت رو روشن کنید؟این مشعل رو پارسیان ۱۱۰۰سال پیش به هند بردند و تا اکنون روشن نگاهش داشتند.الانم به خواست خدای ایران زمین فرزندان ایرانی و خاک پاک آریایی،فرزندان کورش و زرتشت، مشعل فرهنگ ایرانی رو پاسداری میکنند نیازی هم به اشخاص نومیدی چون شما نداریم.مگه سرقفلیه که دست خودتون نیگرش داشتید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code