+
خانه / گوناگون / چه شد که آیات خدا را دروغ انگاشتیم
چه شد که آیات خدا را دروغ انگاشتیم

چه شد که آیات خدا را دروغ انگاشتیم

حجت الاسلام علیرضا نظری
گاهی در میان برخی افراد که بهره ای از تحصیلات حتی حوزوی دارند مشاهده می کنم نسبت به بسیاری از آموزه ها و باورهای پیشین خود تجدید نظر جدی نموده اند و حتی گاهی پا را فراتر گذاشته و تمسخر نیز می نمایند که مثلا ما چقدر ساده بودیم این حرفها را باور داشتیم یا باید فلان مسئله را مجدد بررسی کرد چرا که فلان دانشمند غربی یا فلان پژوهش فلان آکادمی اینگونه است و چنین گفته و از این قسم حرفها . سالها پیش در یکی از سخنان عالم وارسته آیت الله آقای جوادی آملی شنیدم : برخی شبهه علمی دارند و برخی شهوت عملی . آنان که شبهه علمی دارند نیاز به رایزنی علمی دارند و آنان که شهوت عملی دارند راهزن علم و فرهنگ می باشند و… اینکه کسی در مسئله ای سوالاتی دارد که اشکالی ندارد نمی توان با تحکم با او برخورد کرد شیعه ، درد و رنج ها کشیده از این تحکم ها از این آزار و اذیت ها و محدودیت ها .  
نمونه ای از رنج های ما در تاریخ  :امام باقر علیه السلام به یکى از یارانش فرمود: فلانى! چه ستم‏ها که شیعیان و دوستداران ما از مردم دیدند …   شیعیان ما در هر شهر و نقطه‏اى به قتل رسیدند و هر کس به صِرف این که مظنون [به شیعه بودن‏] واقع مى‏شد، دست و پاهایش قطع مى‏گردید و اگر معلوم مى‏شد کسى دوستدار و علاقه‏مند به ماست، یا زندانى مى‏شد، یا اموالش به غارت مى‏رفت و یا خانه‏اش ویران مى‏گشت … حَتّى‏ إنَّ الرَّجُلَ لَیُقالُ لَهُ : «زِندیقٌ‏» أو «کافِرٌ» أحَبُّ إلَیهِ مِن أن یُقالَ: «شیعَهُ عَلِیٍّ»!  … تا جایى که اگر به کسى مى‏گفتند: «زندیق» یا «کافر»، این را خوش‏تر از آن مى‏داشت که به او گفته شود: «شیعه على»!
بنابراین سخن ما این نیست که چرا برخی از رفقا مثلا چنین سوالی کردند ؟ یا اینکه چرا به دنبال فهم دقیق و علمی مطالب هستند ؟ اینکه آرزوی دیرینه خود بنده می باشد که روزگاری بیاید تا ما آزادانه و بدون هیچ واهمه ای دیدگاه خودمان را درست یا غلط بتوانیم مطرح کنیم . همان کرسی های آزاد اندیشی . مطلب چیز دیگری است و رنج ما از چیز دیگری . ریشه برخی از این دگراندیشی ها و تجدید نظرطلبی ها ، شاید ارتکاب اعمال بد باشد به طوری که کار به جایی می رسد آیات خدا را تکذیب کنیم  :
 ثُمَّ کانَ عاقِبَهَ الَّذینَ أَساؤُا السُّواى‏ أَنْ کَذَّبُوا بِآیاتِ اللَّهِ وَ کانُوا بِها یَسْتَهْزِؤُنَ (الروم۱۰)
سپس سرانجام کسانى که اعمال بد مرتکب شدند به جایى رسید که آیات خدا را تکذیب کردند و پیوسته آن را مسخره مى‏نمودند
و بستر این انحراف را در آیه ای در سوره مدثر یافتم که فرمود :
ما سَلَکَکُمْ فی‏ سَقَرَ قالُوا … وَ کُنَّا نَخُوضُ مَعَ الْخائِضینَ وَ کُنَّا نُکَذِّبُ بِیَوْمِ الدِّینِ
چه چیز شما را به دوزخ وارد ساخت؟ مى‏گویند: … و پیوسته با اهل باطل همنشین و همصدا بودیم و همواره روز جزا را انکار مى‏کردیم
بنابراین ، دو عامل ارتکاب اعمال بد و همنشینی با اهل باطل ، موجب انحراف انسان از صراط مستقیم می گردد . اهل علم و تحصیل کرده ها نیز به حسب جایگاه و معاشرت ها ، گرفتار اعمال بد و همنشینی با اهل باطل می گردند . ارتکاب اعمال بد برای عالم ، عدم پایبندی به دانسته ها و به قول معروف عالم بی عمل شدن ، می باشد . و همنشینی با اهل باطل در روزگار ما که غوغا می کند از ماهواره و شبکه های مجازی گرفته تا فیس بوک و توئیتر و انواع و اقسام همنشین های ناجور که در گذشته نبودند .
حال چه باید کرد ؟ چگونه خودمان را از آسیب ها مصون بداریم ؟ البته اگر این ها را آسیب بدانیم . خداوند ما را آفریده و به نیازها و رنج های ما آگاه است . او می فرماید :
یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَکُمْ وَ أَهْلیکُمْ ناراً   (التحریم۶)
اى کسانى که ایمان آورده‏اید! خود و خانواده خویش را از آتش نگه دارید
البته هدف حقیر در این نوشتار موعظه دوستان نیست البته تواصی به حق ، راه و روش اهل ایمان می باشد ، لکن این نوشتار به دنبال شناخت یک درد و درمان آن می باشد . درد الحاد ، از دین برگشتن ، انکار خداوند و کفر و بی دینی . در همین سفر اخیر به یکی از شهرها جهت سخنرانی ، مواجه شدم با افرادی که همین موضوع  ، آنها را به وادی انکار بسیاری از حقایق دین کشانده بود . وقتی خوب بررسی کردم متوجه شدم ارتکاب اعمال بد و معاشرت با فضای حقیقی و مجازی مسموم ، سبب درد و ناخوشی و اختلال اعمال روحانی و موجب هلاکت روح آنها شده بود . تاکید می کنم هلاکت روح . ای بسا خود را در استدلال و مباحثه با مهارت می دیدند اما روحشان دچار مرگ شده بود و حیات معنوی نداشتند . البته من طبیب روح نیستم لکن به وضوح می توان مرگ روحی آنها را رؤیت نمود به همان روشنی که مرگ جسمی انسانی را متوجه می شویم .علیرضا نظری خرّم                                                                                 شهر مقدس قم / بیست و پنجم آبان ماه یک هزار و سیصد و نود و چهار شمسی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلا