خانه / سایر مطالب / بارگاه حضرت معصومه(س)، بارگاه حضرت معصومه(س) است (قسمت پنجم)

بارگاه حضرت معصومه(س)، بارگاه حضرت معصومه(س) است (قسمت پنجم)

پنجمین دلیل استاد جواد مفرد کهلان در مورد اینکه بارگاه حضرت معصومه(ص) در قم در واقع معبدی باستانی است و ربطی به حضرت معصومه(س) ندارد:

«5 ـ بنای بارگاه "فاطمه ی معصومه"، به گونه ای غیر قابل انتظار، حدود ۳۰ درجه با جهت قبله اختلاف دارد. یعنی حرم، ضریح و گور بر خلاف آنچه مثلا در مورد بارگاه امام رضا دیده میشود، همسو با جهت قبله نیست، و شما هنگام  نماز گزاردن در مقابل ضریح ، حدود ۳۰ درجه به سمت راست کج می ایستید. محال است معماران دوره ی اسلامی، نسبت به تطبیق جهت آرمگاه و بنای بیرونی با جهت قبله بی توجه بوده اند؛ همچنانکه نمیتوان گفت که قادر به تشخیص سمت قبله نبوده اند و قدر مسلم، میزان خطای آنان، اینهمه (= حدود ۳۰ درجه) نبوده است. نیز غیر ممکن است که در میان باغ مشهور به بابلان، محذوری برای ساخت آرامگاه در سمت و سوی قبله وجود داشته است. ضمن اینکه تدفین نشدن فاطمه در گورستانهای قم محل بحث است. به گزارش منابع تاریخی در قم آن زمان ، لااقل دو گورستان عمومی در شمال و جنوب شهر، وجود داشته است.»

یک) زمانی روی این ادعا می توان حساب کرد که ساختمان فعلی مزار حضرت معصومه(س) مربوط به قبل از اسلام باشد اما به یقین، بارگاه فعلی چند صد سال بیشتر قدمت ندارد و به قول شما محال است مسلمانان نسبت به تطبیق بنا با جهت قبله بی توجه بوده اند.

دو) نمی دانم دلیل اختلاف ساختمان با قبله چیست؟ شاید خیابانی که طرف قبله بود (اکنون با گسترش حرم، از بین رفته) سبب کج ساختن بنا نسبت به قبله شده و نیز می توان احتمال داد که در تشخیص قبله خطا کرده اند چنانکه قبله ی برخی مساجد الجزایر اشتباه است و حتی امروزه با وجود این همه امکانات برای تشخیص قبله، می بینیم مسجدی در اردن در سه دهه ی پیش، با حدود ۲۵ درجه اختلاف با قبله ساخته شده است.

همچنین ببینید

دیدار از مراکز زرتشتی در استان یزد (۴) / دخمه و قبرستان زرتشتی ها در یزد + تصویر

۱۰ فروردین ۱۳۹۵ در عصر این روز سراغ دخمه های زرتشتی ها و نیز قبرستانشان در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code