+
خانه / احکام / احکام اسلامی / اموات مسلمان / نقد فرهنگ ایرانی: سفر برای شرکت در مراسم اموات / زحمت برای دو طرف
نقد فرهنگ ایرانی: سفر برای شرکت در مراسم اموات / زحمت برای دو طرف

نقد فرهنگ ایرانی: سفر برای شرکت در مراسم اموات / زحمت برای دو طرف

به قلم مدیر سایت
فرهنگ ایرانی
با مرگ یک نفر، بستگان و فامیل ها از شهرها و روستاهای دیگر برای شرکت در مراسم ترحیم، به محل زندگی متوفی سفر می کنند. (اهمیت دادن به این سفرها در جاهای مختلف، متفاوت است)
بسیاری مواقع مسافران ناچارند دست کم یک شبانه روز را مهمان صاحبان عزا باشند. در عین حال که صاحبان عزا موظف به پذیرایی از مهمانان با روی باز هستند، مشکلات زیاد را تحمل می کنند مخصوصا با توجه به اینکه مرگ و میرها یکباره اتفاق می افتد و صاحبان عزا بدون آمادگی قبلی به هر قیمتی شده باید از افراد زیاد، پذیرایی کنند و محل اقامت و خواب را برایشان مهیا سازند. خیلی مواقع، اندوه پذیرایی از مهمانان در عزاها سنگین تر از اندوه مرگ عزیزشان است.
بدتر اینکه در بعضی مناطق رسم است که صاحبان عزا پس از مدتی باید به عنوان بازدید، به شهر و روستای مهمانان سفر کرده و با حضور در منزل آنها، مراتب تشکر و قدردانی را اعلام کنند!

آن روی سکه
مهمانانی که راه دور و نزدیک را برای شرکت در مراسم، طی می کنند نیز مشکلاتی را تحمل می کنند: هزینه ی سفر، تعطیل کردن کار، خطر سفر و…
معمولا مهمانان نیز از چنین سفری دلخوش نیستند اما آداب اجتماعی اقتضای تحمل این امور را می کند و الا گلایه ی صاحبان عزا و گاهی کدورت را در پی دارد. همان صاحب عزایی که حضور مسافران، سبب رنج و زحمت او می شود و چه بسا از حضور مهمانان در آن شرایط، دلخوش نیست، گلایه هم می کند که چرا به مرده ی آنها اهمیت نداده اند!

فرهنگ اسلامی
در فرهنگ اسلامی چیزی به عنوان مجلس ترحیم برای مرده وجود ندارد تا سبب این مشکلات و گرفتاری های دو طرف شود. اگر اینگونه مراسم بنام اسلام تمام شود، بدعت و حرام است.

۲ نظر

  1. اگر این فرهنگ ایرانی را کنار بگذاریم کار و کاسبی خیلی ها کساد می شود. پولی که به مداح و آخوند می دهند از برکت همین فرهنگ ایرانی است. مراسم روضه خوانی و سفره حضرت ابوالفضل و سفره حضرت رقیه و … هم برگرفته از فرهنگ ایرانی است و امیدوارم هرچه زودتر اینها را هم نقد کنید!

    • قضیه ی سفره انداختن ها  نباید بعنوان دستور دینی انجام بشه اما اگر برای تبلیغ دین باشه ایرادی نداره. فرق این سفره انداختن ها با مجالس ختم اینه که مجالس ترحیم به هرقیمتی شده باید انجام بشه حتی اگر بازماندگان را به گدایی بیندازد اما سفره انداختنها دلبخواهیه و کسی که امکان مالی نداره می تونه انجام نده

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی