+
خانه / شخصیت ها / اهل بیت(ع) / اهل بیت (ع) / دوازده امام شیعه از زبان مولوی
دوازده امام شیعه از زبان مولوی

دوازده امام شیعه از زبان مولوی

جلال الدین محمّد بن بهاء الدین محمّد ، مشهور به مولانا و مولوى (درگذشت: ۶۷۲ق) در ابیاتی از امامان شیعه نام برده و تجلیل کرده است. بخشی از آن:

شاهم على مرتضى، بعدش حسن نجم سما
خوانم حسین کربلا، اللَّه مولانا على

آن آدم آل عبا، دانم على زین العباد
هم باقر و صادق گُوا، اللَّه مولانا على

موسى کاظم هفتمین، باشد امام و ره نما
گویم على موسى الرضا، اللَّه مولانا على

موسى تقى آى و نقى، در مهر او عهدى بخوان
با عسکرى رازى بگو، اللَّه مولانا على

مهدى سوار آخرین، بر خصم بگشاید کمین
آن شاه چون پیدا شود، الله مولانا على

اقرار کن، اظهار کن، مولاى رومى این سخن
هر لحظه سرِّ من لدن، اللَّه مولانا على

منبع:
کلیات دیوان شمس تبریزى، چاپ رینولد نیکلُسن؛ دیوان حضرت شمس، چاپ هند، مطبعه منشى نولکشور؛ دیوان شمس، نسخه خطى مدرسه شهید مطهرى ، تهران، به شماره ۲۳۷ و ۷۱۱۴.

یادآوری:
تعبیر «اللَّه مولانا على» بدان معنا نیست که مولاى ما على خداست؛ بلکه خداوند(اللَّه) مناداى دوم است، یعنى: «خدایا گواه باش که مولاى ما على است». نیز ممکن است اساساً این ردیف شعرى (اللَّه مولانا على) به معناى «خدا، مولاى ما، بلندمرتبه است» باشد.

قونیه ، مزار مولانا پایتخت معنوی ترکیه
مزار مولوی ـ قونیه

۴ نظر

 1. ســـــلام بر شما سید بزرگوار

  حالا که صحبت از جلال الدین بلخی شد خواستم شبهه ای که برای من در این خصوص پیش امده رو با شما استاد بزرگ مطرح کنم.

  یک گروهی در حوزه های علمی شیعیان هستند که طرفدار عرفان و فلسفه هستند و به اصطلاح صفشونو از متصوفه جدا میکنند در حالیکه اگر با ایشان هم صحبت شوید پی میبرید به اینکه ایشان ارادت فراوانی به بزرگان صوفیه همچون همین جلال الدین بلخی و بایزید بسطامی و خرقانی و جنید بغدادی وبوسعید ابوالخیر و امثالهم دارند.و حتی بیشتر از مشایخ صوفیه به یک سنی اندلسی به نام محی الدین بن عربی(ابن عربی)ارادت دارند.کسی که با اهل بیت(علیهم السلام) دشمنی داشته و افکار خلاف سیره اهل البیت(ع) داشته.با این وجود این طلاب شیعی به افراد فوق الذکر "قدس الله اسرارهم" میگویند و بدان افتخار میکنند.

  حال برای من شبهه شده چرا در مراکز عقیدتی شیعه این مکتب فکری در حال تبلیغ و ترویج انحرافات یونانیان باستان و متصوفه منحرف هستند؟

  با سپاس از عنایت شما

   

 2. نه خواهش میکنم استاد،من معذرت میخوام که شبهه ای مطرح کردم که در حوزه تخصص شما نبود.راستش خیلی برام سوال شده بود و از هرکی تا حالا پرسیدم پاسخ روشن و قانع کننده ای بهم ندادند.

  مثلاً با طلبه ای از تهران در این خصوص گفت و گو کردم اما متاسفانه ایشون به جای پاسخ صحیح حاشیه رفتند و گفتند این مطالب بسیار عمیق هست و هرکس هرکس نمیتواند این مفاهیم(مثل وحدت وجود و علل چهارگانه ارسطو و …)را درک کند.

  در حالیکه ائمه(علیهم السلام) با این افکار به مخالفت برخاسته اند و نکوهش کرده اند.

  حتی در زمان حال هم اگر به توصیه های آیات عظامی چون وحید خراسانی سیستانی و صافی گلپایگانی و مکارم شیرازی و … مراجعه کنید خواهید دید که اندیشه های این گروه رو تقبیح کرده اند.

  نمیدونم تعبیر زیبای آیت الله وحید رو شنیدین که گفته این گروه قِی کرده های یونانیان باستان را نشخوار میکنند

  خلاصه بازم ممنون از شما

  پاینده باشید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار