خانه / شخصیت ها / اهل بیت(ع) / اهل بیت (ع) / دوازده امام شیعه از زبان مولوی

دوازده امام شیعه از زبان مولوی

جلال الدین محمّد بن بهاء الدین محمّد ، مشهور به مولانا و مولوى (درگذشت: ۶۷۲ق) در ابیاتی از امامان شیعه نام برده و تجلیل کرده است. بخشی از آن:

شاهم على مرتضى، بعدش حسن نجم سما
خوانم حسین کربلا، اللَّه مولانا على

آن آدم آل عبا، دانم على زین العباد
هم باقر و صادق گُوا، اللَّه مولانا على

موسى کاظم هفتمین، باشد امام و ره نما
گویم على موسى الرضا، اللَّه مولانا على

موسى تقى آى و نقى، در مهر او عهدى بخوان
با عسکرى رازى بگو، اللَّه مولانا على

مهدى سوار آخرین، بر خصم بگشاید کمین
آن شاه چون پیدا شود، الله مولانا على

اقرار کن، اظهار کن، مولاى رومى این سخن
هر لحظه سرِّ من لدن، اللَّه مولانا على

منبع:
کلیات دیوان شمس تبریزى، چاپ رینولد نیکلُسن؛ دیوان حضرت شمس، چاپ هند، مطبعه منشى نولکشور؛ دیوان شمس، نسخه خطى مدرسه شهید مطهرى ، تهران، به شماره ۲۳۷ و ۷۱۱۴.

یادآوری:
تعبیر «اللَّه مولانا على» بدان معنا نیست که مولاى ما على خداست؛ بلکه خداوند(اللَّه) مناداى دوم است، یعنى: «خدایا گواه باش که مولاى ما على است». نیز ممکن است اساساً این ردیف شعرى (اللَّه مولانا على) به معناى «خدا، مولاى ما، بلندمرتبه است» باشد.

قونیه ، مزار مولانا پایتخت معنوی ترکیه
مزار مولوی ـ قونیه

همچنین ببینید

امام رضا(ع)

توسل به معصومان(ع) و فایده ی آن

به قلم مدیر سایت تصور نمی کردم قضیه ی توسل به معصومان(ع) به بحث میان …

۱۰ نظر

 1. ســـــلام بر شما سید بزرگوار

  حالا که صحبت از جلال الدین بلخی شد خواستم شبهه ای که برای من در این خصوص پیش امده رو با شما استاد بزرگ مطرح کنم.

  یک گروهی در حوزه های علمی شیعیان هستند که طرفدار عرفان و فلسفه هستند و به اصطلاح صفشونو از متصوفه جدا میکنند در حالیکه اگر با ایشان هم صحبت شوید پی میبرید به اینکه ایشان ارادت فراوانی به بزرگان صوفیه همچون همین جلال الدین بلخی و بایزید بسطامی و خرقانی و جنید بغدادی وبوسعید ابوالخیر و امثالهم دارند.و حتی بیشتر از مشایخ صوفیه به یک سنی اندلسی به نام محی الدین بن عربی(ابن عربی)ارادت دارند.کسی که با اهل بیت(علیهم السلام) دشمنی داشته و افکار خلاف سیره اهل البیت(ع) داشته.با این وجود این طلاب شیعی به افراد فوق الذکر "قدس الله اسرارهم" میگویند و بدان افتخار میکنند.

  حال برای من شبهه شده چرا در مراکز عقیدتی شیعه این مکتب فکری در حال تبلیغ و ترویج انحرافات یونانیان باستان و متصوفه منحرف هستند؟

  با سپاس از عنایت شما

   

 2. نه خواهش میکنم استاد،من معذرت میخوام که شبهه ای مطرح کردم که در حوزه تخصص شما نبود.راستش خیلی برام سوال شده بود و از هرکی تا حالا پرسیدم پاسخ روشن و قانع کننده ای بهم ندادند.

  مثلاً با طلبه ای از تهران در این خصوص گفت و گو کردم اما متاسفانه ایشون به جای پاسخ صحیح حاشیه رفتند و گفتند این مطالب بسیار عمیق هست و هرکس هرکس نمیتواند این مفاهیم(مثل وحدت وجود و علل چهارگانه ارسطو و …)را درک کند.

  در حالیکه ائمه(علیهم السلام) با این افکار به مخالفت برخاسته اند و نکوهش کرده اند.

  حتی در زمان حال هم اگر به توصیه های آیات عظامی چون وحید خراسانی سیستانی و صافی گلپایگانی و مکارم شیرازی و … مراجعه کنید خواهید دید که اندیشه های این گروه رو تقبیح کرده اند.

  نمیدونم تعبیر زیبای آیت الله وحید رو شنیدین که گفته این گروه قِی کرده های یونانیان باستان را نشخوار میکنند

  خلاصه بازم ممنون از شما

  پاینده باشید

 3. جناب آقای فاطمی
  نمی توانم تاسف خودم را از اینکه این چنین با ادبیات فارسی و مواریث ایران برخورد می شود پنهان کنم . جنابعالی به استناد پایگاه اینترنتی حدیث قصیده ای را به مولانا منتسب کردید که به دلایل واضح زیر این انتساب کاملا جعلی است :
  اولا : نیکلسون گرچه پایان نامه دانشگاهی اش دیوان شمس بوده ولیکن هرگز نسخه کاملی از دیوان شمس را منتشر نکرد و تنها منتخب ان را منتشر کرد که در آن کتاب هم این قصیده موجود نیست .
  ثانیا : نسخه معتبر منتشر شده دیوان شمس توسط استاد بدیع الزمان فروزانفر برای نخستین بار منتشر شد که در ان کتاب هم چنین قصیده ای وجود ندارد .
  ثالثا : هرکس که مولوی و آثارش را بشناسد می داند که دیوان شمس شامل غزلیات ، ترجیعات ، مستدرکات و رباعیات مولانا است . در حقیقت در کل دیوان شمس حتی یک قصیده هم وجود ندارد . چگونه می توانید مدعی شوید که تنها قصیده موجود در دیوان شمس همین است که شما آورده اید ؟!!!!
  چهارم : نسخه غیر معتبری از بعضی اشعار مولانا در هند موجود بوده که نه کامل است و نه قدمت دارد (مربوط به دوره ناصرالدین شاه قاجار است ) بر اساس این نسخه گویا کتابی هم به صورت چاپ سنگی توسط صوفیان شیعه در هند منتشر شده . گویا شروع این جعل از همانجاست . اما گویا دوستانتان در سایت حدیث با انتساب به تصحیح نیکلسون خطایی بزرگتر و گاف بزرگتری داده اند که در بخش اول گفته شد .
  پنجم : وقتی در اشعار مولانا در کنار نعت صدیقه طاهره نعت عایشه دیده می شود وقتی صحابه خاصه ابوبکر و عمر و عثمان را نعت می کند و حتی عمر را از زبان پیامبر برتر از علی می خواند ، وقتی در اشعارش به روافض دشنام می دهد و معاویه را ستایش می کند وقتی که به اتفاق نظر مولوی شناسان او سنی و امام جماعت اهل سنت بوده چگونه می توانید مدعی شوید چنین قصیده ای از اوست که لاجرم سروده فردی شیعه مذهب است .
  ای کاش لا اقل تصویر کتابی که این قصیده در ان درج شده را می گذاشتید و مانند موضوع شاهنامه به سایت های اینترنتی استناد نمی کردید . در موضوع شاهنامه و ستایش ۴ خلیفه هم حتی حاضر به مراجعه به کتابخانه مجلس و آستان قدس نشدید . بنده تصویر نسخه فلورانس و نسخه خطی چاپ شده کتابخانه ملی را برایتان گذاشتم ولی لاجرم حقیقت باید همان باشد که شما دوست دارید نه انچه واقعا هست .

  • مدیر سایت

   قصیده در سایت حدیث نت از کتاب دانشنامه امام مهدی(ع) نقل کرده. متن پیام شما را برای مسئولان آن دانشنامه ارسال کردم تا در صورتی که ایراد شما وارد باشه، دانشنامه را در چاپ بعدی اصلاح کنند.

 4. فقط این کامنت نبوده ، چندین کامنت دیگر حذف شده مثلا در دو کامنت به صورت کامل دو ترجمه انگلیسی و فرانسوی دارمستتر از وندیداد را و تصاویرس را گذاشته بودم که حذف شده است .
  شما مدیر سایت هستیدد قاعدتا هم اختیار و هم مسوولیت و هم توان مدیریت کامنتها را دارید و می توانید به هر روشی که می خواهید سایت را اداره کنید ولی شما مکررا فرموده اید که مطالب این سایت توسط مخالفان دیدگاه شما و زردشتیان بی پاسخ مانده . اگر این نظر شما صادقانه است یعنی مشتاق نقد دیدگاهتان هستید و لزومی به حذف کامنت های منتقدانه نمی بینید . الان مدت زیادی است که بخش اخرین دیدگاه در سایت شما به شکل عجیبی مدیریت می شود . یعنی مثلا کامنتی منتشر میشود و در بخش آخرین دیدگاهها دیده نمی شود یا اینکه کامنتهایی بعد از نشر حذف می شود .
  با تشکر

  • مدیر سایت

   مقررات را رعایت نکرده اید و حذف شده

    

  • کامنتی نبوده است که نقد کند ، کامنتی نبوده است که با دلیل حرف بزند . همانهاهم جوابش را گرفته است . کسی که دکتر دوستخواه و پروفسور کریستین سن و استاد هاشم رضی و جیمس دارمستتر را میخواهد ببرد زیر سؤال ، بیش از این هم نمیتوان از وی انتظار داشت . در بخش های مختلفی در همین سایت نشان داده شده است که تنها دروغ و تهمت میزند . برای مثال رجوع کنید به بحث دخمه گذاری که چطور حرفهای شگفت و البته از خود و نه از پژوهشگران زده است ، کم مانده بگوید فقط من وندیداد را می فهمم و ترجمه من صحیح است و بقیه هم بی اعتبار و پوچ اند .

   اگر تمام باستان ستایان عین این فرد بودند ، فاتحه باستان ستایی خوانده شده بود ، بهرجا که میرسد و خلاف عقایدش حرفی زده شده است ، هرکه و هرچه باشد ، خواه پروفسور کریستین سن ، خواه دکتر پورداود و خواه هرکس دیگری ، آنرا به راحتی بی اعتبار میکند و در تمام بحثها هم معتبر ترین فرد خودش است و خودش ، بهترین ترجمه اوستا هم ، ترجمه خودش است و خودش . آفرین به این منطق .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code