خانه / شخصیت ها / مستشرقان / آرتور کریستن سن / آرتور کریستن سن جواب می دهد: چرا بیشتر اوستا پس از ورود اسلام به ایران، از بین رفت؟
آرتور کریستن سن

آرتور کریستن سن جواب می دهد: چرا بیشتر اوستا پس از ورود اسلام به ایران، از بین رفت؟

به قلم آرتور کریستن سن (درگذشت ۱۹۴۵ م)
«گاهی شخص به فکر می افتد که: چرا قسمت بیشتر اوستای ساسانی، در ازمنه اسلامی نابود شده است؟
می دانم، که مسلمانان زردشتیان را اهل کتاب می شمرده اند، بنابراین نابود شدن کتب مقدس آن طایفه را نمی توان به تعصب اسلامیان منسوب کرد و چنانکه دیدیم بیشتر قسمت های اوستای ساسانی در قرن نهم میلادی هنوز موجود بوده، یا لا اقل ترجمه پهلوی آنها به انضمام تفسیر معروف به زند را در دست داشته اند.
مسلما صعوبت زندگانی مادی، که در آن تاریخ گریبان گیر زردشتیان شده بود، مجال نمی داد که نسلا بعد نسل این مجموعه بزرگ مقدس را رونویس کنند و از اینجا پی می بریم، که چرا نسک های حقوقی و نظایر آن در طاق نسیان مانده است، زیرا که در آن زمان دولت زردشتی وجود نداشت و نسک های حقوقی بی فایده و خالی از اهمیت و اعتبار می نمود.
اما چرا نسک هایی را، که شامل علم مبدأ و معاد و تکوین و سایر علوم اساسی بود، حفظ نکردند؟ قراینی در دست داریم، که از روی آن می توان گفت: شریعت زردشتی در قرن نخستین تسلط عرب تا حدی اصلاح شده و تغییر پیدا کرده است و زردشتیان خود مایل بوده اند، که بعضی از افسانه ها و اساطیر عامی و بعضی از اعتقاداتی را که، در فصول اوستا ثبت شده بود، حذف  کنند.»

منبع:
ایران در زمان ساسانیان‏، آرتور کریستن سن (درگذشت ۱۹۴۵ م)، ترجمه: رشید یاسمی‏، تهران، دنیای کتاب‏، چاپ ششم، ۱۳۶۸ ش، ص ۲۰۸.

مرداد ۱۳۹۴

همچنین ببینید

آرتور کریستن سن

نمونه هایی از شیوه های شکنجه و جنایت در زمان ساسانیان

به قلم آرتور کریستن سن آرتور کرستین سن در کتاب ایران در زمان ساسانیان انواع شکنجه …

۳۰ نظر

 1. باسلام. 

  زرتشتیان اهل کتاب نیستند. و دینشان هم ابراهیمی نیست 

  در ایران به اشتباه گمان کرده اند که اینها اهل کتاب اند و بیشتر جنبه ی دلسوزی و مراعات دارد ولی فتاوی مراجع تقلید همه عکس این موضوع را نشان میدهد. حتی نمیشود با زرتشتیان ازدواج کرد ولی با یک مسیحی و یهودی میشود. 

   

   

 2. سلام

  این علما کی هستند؟! و کجا گفتند که می شود با زرتشتی ازدواج کرد؟! صرف داشتن کتاب اوستا نمی شود گفت که اهل کتاب هستند چون بوداییها هم برای خودشان کتاب مقدس دارند پس اهل کتاب اند؟!

  • مدیر سایت

   علما فرقی میان یهودی و مسیحی و زرتشتی نمی ذارن. اگر موردی سراغ دارید بگید

  • با سلام بله در بین پیشوایان مذهبی  شیعه  در مورد زرتشتیان اختلاف  نظر وجود دارد ولیکن اقای جناتی از پیشوایان مذهبی شیعه دوازده امامی زرتشتیان را اهل کتاب میدانند

   ازدواج با زنان اهل کتاب (زرتشتى، یهودى و مسیحى)، براى مسلمان مانعى ندارد

   ازدواج با زنان کتابى، چه آنکه بگونه موقت باشد و چه بگونه دائم و همیشگى، جایز است
    

   http://jannaati.com/far/index.php?page=6

  • با سلام ؛ طبق آیین زرتشتیان ازدواج زرتشتی با مسلمان جایز نبوده و انجام نمیشود . زرتشتی فقط با زرتشتی ازدواج میکند .

 3. سلام

  در فتوای امام خمینی هست به این مضمون که میشه با اهل کتاب ازدواج موقت کرد ولی ازدواج دائم نه، ولی با زرتشتی همام موقت هم نمیتوان کرد. مراجعه کنید به فتوای ایشان در سایتشون موجوده. خوب این فرق نیست؟!؟

  • با سلام ؛ گفته است احتیاط واجب ، یعنی مقلدین امام خمینی (ره) میتوانند به مجتهد دیگری هرچند که از نظر اعلمیت کم تر باشد رجوع کنند . پس میتوان به نظر مجتهدینی که ازدواج دائم را قبول دارند عمل کرد .

   • با سلام دوباره ؛ اصلاح میکنم : یعنی مقلدین امام خمینی (ره) … این حکم فقط در مورد اهل کتاب است .
    ۱ : اسمی از اوستا در قرآن نیامده است .
    ۲ : صابئین را شاخه ای از نصاری میدانند پس کتابشان همان انجیل است … درصورتی که خود منکر شوند ، از اهل کتاب نیستند .
    ۳ : اهل کتاب باید پیرو یک کتاب و یا کیش الهی که از پیامبری اولولعزم آمده باشند اما نه زرتشت پیامبر اولولعزم است و نه اسم کتابش در قرآن آمده و نه حتی درباره پیامبران اولولعزم دیگر در کتابش بحث شده … اصولا آیین زرتشت چیز دیگری است ، امام خمینی (ره) بیهوده حرفی نمیزند.

 4. ان عمر بن الخطاب استشار الناس فی المجوس ، فقال عبدالرحمن بن عوف : سمعت رسول الله (ص) یقول : سنوا بهم سنه اهل الکتاب »

  روزی عمر درباره مجوس با مردم مشورت می کرد ، عبدالرحمن بن عوف گفت : من از پیامبراکرم (ص) شنیدم که فرمود : با آنان مانند اهل کتاب معامله کنید

   المیزان ، ج ۹ ، ص ۲۵۳

 5. سئل ابوعبدالله (ع) عن المجوس اکان لهم نبی ؟ فقال : نعم . اما بلغک کتاب رسول الله (ص) الی اهل مکه ( اسلموا والا نابذتکم بحرب ) فکتبوا الی النبی (ص)…..

  از امام صادق (ع) پرسیدند که آیا مجوس پیامبر داشته اند ؟ حضرت فرمود : آری ، آیا نمی دانید که پیامبر اکرم (ص) نامه ای به اهل مکه ( بت پرستان ) نوشت که : باید مسلمان شوید و گرنه باشما جنگ خواهم کرد . آنان به حضرت پیشنهاد کردند که از ما جزیه بگیر و بر پرستش بت هایمان رها کن ! حضرت پاسخ داد که : من جز از « اهل کتاب » جزیه نمی گیرم . آنان نامه ای به نشان تکذیب این سخن پیامبر (ص) نوشتند که پس چگونه است که از مجوسیان « هجر » جزیه می گیری ؟ حضرت پاسخ داد : مجوس پیامبری داشتند…

  وسائل الشیعه ، ج ۱۱ ، ص ۹۶

  •  آقای سهیل و جناب مدیرسایت

   ۱. اگر زرتشتیان اهل کتابند، در قرآن باید بر این قضیه تاییدی وجود داشته باشد، چنانکه انجیل و تورات در قرآن کتاب آسمانی معرفی شده ولی از اوستا یا کتاب دیگری در بین زرتشتیان نام برده نشده. 

   ۲. اگر زرتشتیان اهل کتابند، باید اجازه ازدواج با ایشان وجود داشته باشد کما اینکه با مسیحیان و یهودیان میشود ازدواج کرد ولی مراجع شیعه ازدواج با زرتشتیان را حرام میدانند

   ۳. بسیاری از احادیث در کتاب های شیعه و سنی مجعول یا ضعیف است و اعتمادی به آنها نیست. همانطور که در الام شافعی  هم هست ولی اعتمادی نیست که اگر بود، باید با آنها مثل بقیه اهل کتاب رفتار شود

   • مدیر سایت

    در توضیح المسائل مراجع از قول امام خمینی آمده که احتیاط واجب است که با زن زرتشتی حتی ازدواج موقت هم نشود. پس حکم کلی نیست گویا دلیل این نظریه ی امام این باشه که اهل کتاب بودن زرتشتی ها مورد تردیده و بعیده همه ی علما چنین نظریه ای را داشته باشند

 6. معتزله(خطاب به اقا مهدی)

  إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَالَّذِینَ هَادُوا وَالصَّابِئِینَ وَالنَّصَارَىٰ وَالْمَجُوسَ وَالَّذِینَ أَشْرَکُوا إِنَّ اللَّـهَ یَفْصِلُ بَیْنَهُمْ یَوْمَ الْقِیَامَهِ ۚ إِنَّ اللَّـهَ عَلَىٰ کُلِّ شَیْءٍ شَهِیدٌ ﴿١٧﴾ 

  مسلّماً کسانی که ایمان آورده‌اند، و یهود و صابئان [= ستاره‌پرستان‌] و نصاری و مجوس و مشرکان، خداوند در میان آنان روز قیامت داوری می‌کند؛ (و حق را از باطل جدا می‌سازد؛) خداوند بر هر چیز گواه (و از همه چیز آگاه) است. (۱۷)

  ترجمه اقای مکارم شیرازی 

 7. معتزله(خطاب به اقا مهدی)

  همانطور که میبینید در ایه ۱۷ سوره حج مجوس از مشرکان جدا شده اند البته کلمه مجوسیت انحصار به زرتشتیت ندارد ولیکن همه زرتشتیان رو جز مجوس میدانند وهمون پیشوایان مذهبی که زرتشتیان رو اهل کتاب نمیدانند زرتشتیان رو بخشی از مجوسان میدانند 

  ودر ایه ۱۷ سوره حج دیدیم که مجوسیان از مشرکین جدا هستند 

  • سلام جناب معتزله

   من نگفتم مجوسان مشرک هستند، اهل کتاب بودنشان مورد بحث هست

  • با سلام ؛ شرک حکمی کلیست و هرکسی میتواند به آن مبتلا شده و مشرک شود که در فقه شیعه ۶ شرط دارد :
   (البته این ها را در ۵ شرط آنهم به طور دیگری بیان کرده اند)
   ۱- قول به دو خداى متمایز که عبارت از اعتقاد به دو خداى جدا از یکدیگر مثل ثنویت. (شرک ذاتی) – نه پرستش آن دو خدا ، بلکه فقط اعتقاد به دو خدا – .
   ۲- قول به ترکیب خدا به این معنى که خدا مرکب از چند خداى کوچک‌تر از خود است.
   ۳- شرک در تدبیر عالم به این معنى که خداوند عالم را آفرید و تدبیر آن را به عقول و نفوسى که خود آفریده است واگذاشت. مثل اعتقاد به ارباب انواع. (شرک ربوبی) – اعتقاد و تقدس امشاسپندان – .
   ۴- شرک در عبادت که عبارتست از جمع بین عبادت خداوند و عبادت غیر خدا. (شرک عبادی) – عبادت امشاسپندان همراه با خداوند ، اهوره مزدا را همراه با اردی بهشت می ستائیم … – .
   ۵- قبول نداشتن پیامبر اسلام به عنوان رسول خدا .
   ۶- دشمنی با ائمه اطهار (ع) .

   هر یک از موارد فوق به تنهایی یعنی شرک و فرد مشرک خوانده میشود .

 8. در مورد زرتشت نظرات مختلفی وجود دارد:

  ۱. عده ای او را پیامبر و کتابش را کتابی آسمانی میدانند.

  ۲. عده ای او را پیامبر و کتابش را آسمانی ولی وحی نمیدانند بلکه سخنان خود او ولی از طرف خدا میدانند.

  ۳. عده ای او را پیامبر ولی کتابش را آسمانی نمیدانند بلکه صرفا سروده هایش میدانند.

  ۴. بعضی او را پیامبر نمیدانند ولی کتابش را آسمانی میدانند! به قول شیخ بهایی که درباره ی مولانا گفت: من نمیگویم که آن عالیجناب  هست پیغمبر ولی دارد کتاب 

  ۵. بعضی میگویند که او ضد قوم آریایی و آیینشان قیام کرد.

  ۶. بعضی او را پیامبر نمیدانند بلکه میگویند مصلح دینی بوده.

  ۷. بعضی هم او را اغواگر و مدعی دروغین پیامبری و آیینش را آیینی غیر الهی میدانند بدلیل آموزه های غیر الهی مثل دفن نکردن مرده.

  • مدیر سایت

   و عده ای زیر همه چیز زده زرتشتی را شخصیتی خیالی می دانند

  • حرف مفت نزن…

  • با سلام ؛ اگر به یک بی خدا بگویی که فردی به نام محمد بن عبدالله (صلوات الله علیه) آمد و ادعای پیامبری کرد و قرآن را آورد البته که قبول میکند اما میگوید اصلا من به خدا اعتقاد ندارم ، اما وقتی از زرتشت حرف میزنی … هیچ چیزی از او نداری که بگی إلا اوستا که آنهم قدیمیترین نمونه اش مربوط به بعد از اسلام است پس … بی خدا میگوید تو اول بگو این پیامبرت اصلا هست یا نه بعد حرف بزن … در هیچ کجای تاریخ اثری از زرتشت نیست .
   البته به نظر من شاید یک فردی در زمان های دور و دراز بوده و سعی کرده تا عقاید خرافی آریایی ها را بزداید ولی همان طور که معلوم است عقایدش به انحطاط گرایید تنها این را میتوان از گاتها برداشت کرد ، ارتباط آن فرد با خدا را نمیتوان از گاتها فهمید چون گاتها تحریف شدند – به گفته یکی از برترین پژوهشگران اوستا ، دکتر پورداود – .

   • هر ادعایی که می کنید و نام شخصی مانند پورداود را می برید اصل متن و کتاب و ارجاعش را ذکر کنید و گرنه مشخص می شود که قصد شما این بوده که نظر خودتان را به شخص دیگری بچسبانید .

    اگر از مسلمانان عده ای خارجی شدند و عده ای قرمطی و …. و حتی جماعتی له فحشا و فساد جمعی معتقد شدند این یعنی عقاید پیامبر اسلام به انحطاط گراییده ؟

    در قران نام پیامبران بسیاری آمده است ، اثبات وجود ابراهیم و نوح و آدم به همان روشی است که وجود زرتشت ثابت می شود .

    از نظر ما معتقدین به پیام زرتشت اصلا بود و نبود زرتشت اهمین ندارد و موضوعی فرعی است . سخن ما پیام زرتشت است که شیوا و دلنشین و انسانی و عاری از هرگونه لغزش و پیراسته از هر نوع بدی است .

 9. دیدگاه ابوریحان بیرونی درباره ی زرتشت:

  او زرتشت را مدعی دروغین پیامبری نامیده و گفت که مردم فریب او را خوردند و او را به عنوان پیامبر پذیرفتند!

 10. خب درباره خیلی چیزا ابهام هست مثلا وفات حضرت زهرا اهل سنت در بسیاری از موارد منکر اتفاقاتی می شوند که ما در روضه ها می شنویم…….نمی توان گفت زرتشتی وجود نداشته ……ولی خب ابهام همیشه هست……به نظر من نباید نظرات ایرانی رو منتشر می کردین خیلیا به پیامبر اسلام توهین کردن ولی بازگو کردن اون موجب رنجش مسلمونا میشه …پس لطفا زرتشتی هارم درک کنید……

  • با سلام ؛ تاریخ کلی ، تاریخ چزئی .
   قیاس پای چپ مورچه با فیل آفریقایی …
   قیاس مع الفارق که میگویند این است .
   ما در کل زرتشت اختلاف داریم نه در جزئیاتش .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code