خانه / ایران / ایران پرستی / توجیه زرتشتی ها برای عدم حضور داوطلبانه در جنگ با عراق
جنگ

توجیه زرتشتی ها برای عدم حضور داوطلبانه در جنگ با عراق

به قلم مدیر سایت
با اینکه صدام هنگام شروع تجاوز به ایران، اعلام کرد که می خواهد نبرد قادسیه را تکرار کند و با اینکه زرتشتی ها خود را بسیار ایران دوست نشان می دهند، اما حضور آنها در این جنگ بسیار کمرنگ بود، به گونه ای که باور نداریم حتی دو شهید داوطلب در راه وطن داشته باشند! جمعیت سی هزار نفری آنها به تعداد یک روستای هزار و پانصد نفری شهید داوطلب نداد!
می گویند: وقتی حکومت ایران به ما به شایستگی بها نمی دهد، چرا جان خود را فدا کنیم؟

پاسخ:
نتیجه ی هجوم صدام به ایران از دو حال خارج نبود:
یک) با پیروزی صدام ایران جزئی از عراق می شد و زبان رسمی ایران به عربی تغییر می یافت و با حاکمانی عرب و ناشایست.
دو) صدام شکست می خورد و مرزهای ایران و زبان ما باقی می ماند و با حاکمانی ایرانی اما ناشایست.

هر انسانی باید تشخیص دهد که گزینه ی دوم بهتر است. حفظ وطن مهم تر از این است که حاکم آن زید باشد یا عمرو؛ من او را بپسندم یا نپسندم.
کوتاهی زرتشتی ها در جنگ ایران و عراق لکه ی ننگ تاریخی بر دامان آنهاست و هیچ توجیه معقول و منطقی ندارد. عامل اصلی، ترجیح دادن جان بر وطن است و شعار «چو ایران نباشد تن من مباد» تنها در حد زبان است و اهل عمل به آن نیستند. اساسا توجه اصلی زرتشتی ها به جشن و صلح است و فرهنگ جهاد و شهادت ندارند! اما جا به جا «ک نعبد» جا به جا «ک نستعین».

چو ایران نباشد تن من مبادچو ایران نباشد تن من مبادچو ایران نباشد تن من مباد

همچنین ببینید

فردوسی شاهنامه

در شاهنامه نیست / زشیر شتر خوردن و سوسمار، عرب را به…

به قلم مدیر سایت دو بیت زیر را فراوان به فردوسی نسبت می دهند. در …

۳۳ نظر

 1. دیدن موضوع از زاویه ای دیگر

  اما درباره موضوع اصلی درباره حمله صدام احتمال دیگری هم وجود داشت درصورتی که صدام ایران را کاملا تصرف میکرد آمریکا بعد از اینکه عراق کاملا ایران را گرفت بعد از چند سال واحتمالا بعد از فروپاشی شوروی 

  آمریکا میگفت عراق اشغالگر است ومی آمد نیروهای عراقی را در داخل خاک ایران میزد وایران را امریکایی ها تصرف میکردند ویک دولت دست نشانده می اوردند وسالها نفت وثروت ایران را میبردند ومیگفتند این نفت وثروت حق ما امریکایی هاست چون ما امریکایی ها شما ایرانی ها را از دست صدام ازاد کردیم 

  • مدیر سایت

   تحلیل جالبی است. چه بسا امریکایی ها با همین هدف صدام را تحریک کردند که به ایران حمله کند. بقول امام خمینی: امریکا شیطان بزرگ است

  • دوست عزیز
   هضم تولید داخلی ناخالص ۱۹ تریلیون دلاری امریکا برای شما خیلی سخته که گمان مبکنید این کشور طمع به نفت ایران و عراق داره ؟. کل درامد ناخالص ایران و عراق ۷۰۰ میلیارد دلار هم نمیشه که خود ما ایرانی ها هم به سختی با این درامد زندگی میکنیم .
   متاسفانه مسلمانان خیال میکنند سایر کشور ها فقط به فکر اینن چطور کشورشونو غارت کنن ریشه این طرز فکر هم اینه که در دین مبینشون و افکار دینیشون به غارتگری و به بردگی گرفتن انسانها زیاد پرداخته شده و صحبتی ازاقتصاد و صنعت نشده .
   گر یادتون باشه همین امربکایی ها بودند که واسطه اتش بس شدند وگرنه تا همین الان جنگ فرسایشی ایران و عراق ادامه داشت …

 2. موبدیار مهران غیبی

  به یاری هستی بخش دانا

  ذرود

  در یک کشوری که دارای حکومت منسجم است هر شهروند در چارچوب ساختارهای قانونی آن کشور کار میکند. در زمان جنگ دو ساختار برای دفاع طراحی شده بود. یکی ارتش که قانونش سربازی است و سامانه داوطلبانه نداشت. دوم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران که سامانه داوطلبانه بسیج را داشت. سامانه ای که پایگاهایش مسجدها بود و گزینش اسلامی داشت ووووو خب آقای فاطمی به راستی تعجب میکنم که شما از یک سوی ادعای دادگری و راستی (عدالت و حق) دارید و از یک سوی اینچنین یک سویه و ستمگرانه سیاه نمایی میکنید. جناب آقای فاطمی همانگونه که فرمودید زرتشتیان ادعای ایرانی بودن و دفاع از ایران را داشتند. برای اینکار نیز در چارچوب سامانه های دولتی (ارتش) کوتاهی نکردند. به چه دلیلی و با چه منطقی میبایست ما در بسیج با شیوهای اسلامی ووووو فدای انقلاب اسلامی کنیم؟ شاید بچه های امروزین ندیدند و نمیدانند ولی شما بیشک خوب میدانید که در تبلیغات بسیج نامی از ایران نبود. همه اش اسلام بود و اینکه راه قدس از کربلا میگذرد. خب برای چی میبایست زرتشتیان خود را فدای قدس تا کربلا بکنند؟

  • مدیر سایت

   دوست عزیز همان شعارهای اسلامی بود که جوانها را به میدان جنگ کشاند. گفتم که حفظ خاک و وطن مهم تر از این حرفهاست. ضمنا شعار راه قدس از کربلا می گذرد مربوط به نیمه ی دوم جنگه و زرتشتی ها در همه ی جنگ کوتاهی کردند

  • برهان زیبای آقای فاطمی را نمی‌توان نادیده گرفت؛ هرچند آقای غیبی در این باره کوشیدند.
   پذیرش ادعای ایشان نیاز به بررسی و پژوهش گسترده ای دارد، در حالی که سخن آقای فاطمی را می توان با یک آمار ساده از تعداد کشته های زرتشتیان در میدان جنگ رد کرد. پس آماری از “جانفشانی” زرتشتیان، چه در ارتش، چه در پشتیبانی و چه در هرکدام از ارگانهای غیر از بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیاورید تا این گفته منکوب شود وگرنه همچنان پابرجاست. خداوند مهربان در قرآن کریم می‌فرماید: “(ای پیامبر! به آنها) بگو برهان خویش را بیاورید؛ اگر راست می‌گویید”!
   همچنین اینکه می‌گویید در بسیج تنها سخن از اسلام و کربلا و قدس بود، مگر اکنون در مدارس و مراکز آموزشی ایران سخن از غیر اینهاست؟! پس چرا کودکان، نوجوانان و جوانان زرتشتی ایران از نظام آموزشی که پایه طراحی آنها دین اسلام است، سربازنمی‌زنند؟! آشکار است؛ چون به سود آنان نیست؛ در حالی که کشته شدن، در ظاهر، ضرر است‌.
   از سوی دیگر، طبیعی است که انسان برای رسیدن به چیزی که دوستش دارد، با ناملایمتی ها کنار می‌آید و همه می دانیم سپاه و بسیج، حتی اگر از دید شما برای زرتشتیان ناملایمتی بود، قابل تحمل بود!
   در آموزه های دینی ما مسلمانان، هم به دوست داشتن میهن و هم به دفاع همه‌جانبه از دینمان سفارش شده است؛ از این روست که موج موج جوانان مسلمان به این عشق که با فرمانبرداری از خدای خود و دفاع از دین او، به دفاع از ناموس خود و هم میهنانشان بشتابند و در این راه، ترسی از جان دادن هم نداشته باشند.

 3. موبدیار مهران غیبی

  به یاری هستی بخش دانا

  درود

  آقای فاطمی دارید میگویید همان شعارهای اسلامی بود که جوانان مسلمان را برای دفاع از اسلام به میدان آورد/ خب چرا باید جوان زرتشتی برای دفاع از اسلام بیاید؟ برای دفاع از سرزمین هم در چارچوب سربازی و ارتش و اعزام پزشک به جبه وووو هم که کوتاهی نکرده ایم. خود من ۱۷ ماه از دوران سربازی ام را در خط مقدم جبهه گذراندم در حالیکه پدرم سرهنگ ارتش بود و میتوانست با رابطه هایی که داشت حتی از سربازی رفتن من جلوگیری کند….

  • مدیر سایت

   همینکه پدر شما می تونست کاری کنه که سربازی نرید، اما نکرده خوب مهمه و شما هم جزء اعزامیان داوطلب بشمار می رید

 4. دیدن موضوع از زاویه ای دیگر

  نظراتی که هفته قبل پیش بینی در مورد یک موضوع خاص  کردم یادتان هست؟

  پیش بینی من به نظر شما درست بود؟

 5. باسلام به کاربران و مدیر گرامی سایت در جنگ با عراق بسیج سپاه و … فقط صحبت دفاع از اسلام بود و نام انچنانی از ایران دیده نمیشد حال زرتشتیان به چه دلیل خود را برای اسلام فدا کنند؟دینی که پیروانش بیشترین ظلم به زرتشتیان را در طول تاریخ کرده اند راه قدس از کربلا میگذرد که شعاری اسلامی است به زرتشتیان چه ربطی دارد؟ اگر شهید میشدند میگفتند که در راه اسلام شهید شدند نه وطن درضمن جمعیت فعلی زرتشتیان ۲۰ هزار نفری و جمعیت ۳۰ سال پیش زرتشتیان ۱۵ هزار نفر بود برای اقلیت دینی ۱۵ هزار نفری دو شهید مناسب است درضمن زرتشتیان مجروح و زخمی هم داشتند مگر فقط باید بمیرند تا عشق به وطن راثابت کنند. اگر جمعیت مسلمانان ۱۵ هزار نفر بود (اقلیت دینی بودند) قول میدهم حتی یک شهید یا زخمی هم نمیدادند.

  • مدیر سایت

   به فرض که شعار زمان جنگ فقط دفاع از اسلام بود اما خب اینها چکار به این حرفا دارن؟ بالاخره وطن مورد تهدید قرار گرفته بود و حفظ وطن از همه چیز مهمتره

   http://www.raherasti.ir/1802

   • درود.میشه منابع این اطلاعات از کجا آمده.مثلا شبکه نسیم چند پیش در مورد شهدایی زرتشت میگفتم که بماند.همه کشورهایی که تاریخ قوی دارند قهرمان‌های زرتشت میشناسند و بشون افتخار میکنن.چرا؟چون جان و مال….بخاطر ایران فدا کردن.مثلا رسانه ایران در مورد تمام قهرمان‌های روم.یونان.حتی عربی که…!حالا تلاشی نداره ما خیلی وقته گذشته پر افتخار ایران زمین داریم به فراموشی و نابودی میکنیم. ما عرب پرست شدیم که واقعا….!؟

    • در عرب پرست شدن عده ای از ایرانیان شکی نیست متاسفانه در عربستان اگه کسی نام ایرانی بزاره محکوم است و از همه حقوق محروم یعنی اونا تا این حد به زبان و فرهنگ خودشون تعصب دارن
     اونوقت بعضی از مثلا ایرانیها اسطوره ها و پیامبر و ارزشهای ملی خودشون رو انکار و ارزشهای غربی یا عربی رو می پرستن
     از خودبیگانگی فقط شامل پرستش غرب و روسیه و امریکا نیست شامل عرب و عربستان هم هست
     امید انکه به خود بیاییم

  • اصلا مگه به شهیده؟ مگه هرکی میره جبهه شهید میشه؟ بعدش ما طبق اعلام خود سازمان بنیاد شهید هم ما ۳۲ شهید زرتشتی داریم فقط شهید منهای جانبازان و مجروحان و اسرا و سالم برگشته ها. از ۱۵۰۰۰ زرتشتی مقیم ایران در اون زمان دست کم ده هزارتا زن و بچه داشتیم زن و بچه رو که نمی فرستند جنگ. می مونه پنج هزار نفر که انتظار ندارید عین پنج هزارتا برن جبهه و همگی هم شهید بشن؟

 6. از حرف تا عمل ره دراز است جناب مدیر

 7. بهتر بود در این مورد صحبتی نمی کردید

 8. بنده که شیعه ام و زرتشتی نیستم ولی از امام حسین یاد گرفتم پشت حق و حقیقت بایستم ببخشید مگه هرکی میره جنگ باید شهید بشه؟ این همه آدم رفتند جنگ شهید هم نشدند. اصولا هرکی میره جنگ یکی از این پنج حالت براش پیش میاد یا کشته میشه یا مجروح یا جانباز یا اسیر یا سالم بر می گرده. ببخشید داوطلب ها رو فقط سپاه و بسیج اعزام می کردند که اون ها هم فقط مسلمان ها رو می فرستادند و اقلیت ها رو فقط ارتش در قالب نیروهای وظیفه و داوطلب می فرستاد. همین هموطنان عزیز کلیمی رو تا سال ۶۵ اصلا اجازه نمی دادند داوطلبانه برن جبهه و بیچاره ها فقط تو پشت جبهه خدمت می کردند و به صورت نیروی وظیفه به جبهه ها می رفتند. بعدش هم دفاع از وطن مگه فقط جنگیدن در جبهه است اتفاقا اصل جنگ پشت جبهه است که هموطنان عزیز اقلیت های دینی در این زمینه سنگ تمام گذاشتند و برای جبهه ها کمک های مردمی و تدارکات می فرستادند. همین دکتر اردشیر خورشیدیان که رئیس انجمن زرتشتیان و از چیره دست ترین و بهترین متخصصان چشم پزشکی ایران هستند به عنوان پزشک داوطلبانه در جبهه حضور داشتند و در پشت جبهه هم خدمات شایانی ارائه دادند و داریوش شهزادی پسر موبد رستم شهزادی رئیس وقت انجمن زرتشتیان هم در بمب گذاری منافقین در صدا و سیما جان باختند. بعدش هم در اون سال ها گفتمان مذهبی به اشتباه گفتمان ملی گرایی ایرانی رو می کوبید (جبهه ملی و نهضت آزادی ملی گرا نبودند اون ها غربگرا و خائن به ایران و ایرانی هستند ملی گرایی یعنی پرهیز از بیگانه پرستی چه در کلام چه در اندیشه و چه در عمل که جبهه ملی و نهضت آزادی در هر سه زمینه خودباخته و بیگانه پرست بودند) و می گفتند ملی گرایی خلاف اسلام است علی رغم اینکه پیامبر اکرم فرمودند حب الوطن من الایمان فراموش نکنید که سرود ای ایران تا اوایل جنگ جز سرود های ممنوعه بود و اون سال ها اگه کسی دم از وطن و میهن و ایران می زد بهش انگ طاغوتی بودن می زدند. همین الانش هم با گفتمان ملی گرایی دشمنی میشه

 9. پیشنهاد می کنم کتاب سرو ایستاده به قلم بانو پروین بامسیان، چاپ انتشارات بهجت رو که درباره شهدای زرتشتی نوشته شده رو مطالعه کنید.

 10. واقعا علت این همه دشمنی با زرتشتی ها رو نمی فهمم این بندگان خدا چه هیزم تری فروختند که این جور بهشون حمله میشه؟ ای کاش چهارتا مسلمان مثل زرتشتی ها داشتیم. محض اطلاعاتون زرتشتی ها تنها دینی هستند که تا حالا دچار انشعاب و فرقه گرایی نشدند و وحدت و یکپارچگی خودشون رو حفظ کردند. کلی از آدم حسابی ها و نخبگان جامعه ما از زرتشتیان هستند. تاکید می کنم من شیعه ام زرتشتی نیستم ولی حقیقت برای من والاترین چیزه این درسیه که من از دینم یاد گرفتم. امام حسین شهید راه حقیقت شد امام حسین امام حسین در کربلا نگفت هل من مومن ینصرنی گفت هل من ناصر ینصرنی یعنی آیا کسی هست که مرا یاری کند؟ یعنی این فرد یاری کننده براش مهم نبود حتی اگه طرف کافر هم بود امام حسین قبولش می کرد همون جور که وهب نصرانی و مادر و همسرش رو پذیرفت درس قیام امام حسین آزادگی فارغ از نوع دین بود امام حسین شهید شد تا درس آزادگی به ما بده. چون در روز عاشورا مسلمانان و حافظان و قاریان قرآن سر امام حسین رو بریدند و ناموسش رو هتک کردند فرق حضرت علی رو مسلمانان شکافتند. فراموش نکنید دین مداری بدون داشتن بصیرت و شرافت و وجدان و آزادگی مفت نمی ارزه‌. به قول شهید آوینی کربلا به رفتن نیست به شدن است که اگر به رفتن بود شمر هم در کربلا بود.

 11. در شرایط فعلی که ما باید اتحاد و یکپارچگی خودمون برای پاسداری از ایران حفظ کنیم این گونه اقدامات و حمله به اقلیت های دینی و نیت خوانی از شهدا و ان قلت آوردن توی کارهای ارزشمندشون آب به آسیاب دشمن ریختنه. کاری که امثال شیرازی و الله یاری تو شبکه های شیعه انگلیسی و ملا زاده و عبدالفتاح خدمتی تو شبکه های وهابی و سنی آمریکایی می کنند. خطر گیج ها و غضنفرهای خودی (خوارج های نوین) از دشمن هم خطرناک تره فراموش نکنید حضرت علی و امام حسین به دست احمق های کوردلی به شهادت رسیدند که به قول مالک اشتر تو سریال امام علی از اسلام فقط قل قل کلمات عربیش رو یاد گرفته بودند و معاویه و یزید و ابن زیاد هم با استفاده از جهل و حماقت این جماعت خون حضرت علی و امام حسین رو ریختند. همین ستیزی که شما با زرتشتی ها دارید ملا زاده هم تو شبکه کلمه داره. چند وقت پیش یه هموطن سنی مذهب به این شبکه زنگ زد و گفت اسمم مهرداده و ملا زاده آشفته شد و بهش گفت من شما رو مهرداد صدا نمی کنم و بهتون میگم عبدالله چون مهر ایزد مجوسیانه و مهرداد یک اسم مشرکانه است. الان فرق شما با ملا زاده چیه؟ شما هم دارید مثل اون تفرقه افکنی می کنید منتهی اون عامدانه و آگاهانه شما ناخواسته و ندانسته

  • مدیر سایت

   فرق بنده و اللهیاری و امثال آنها اینه که بنده توهین به مقدسات طرف مقابل نمی کنم. آنها به عمر و ابوبکر و عایشه با صراحت فحش می دن. من کی در مورد زرتشتی ها چنین کردم؟ بنده صرفا بحث علمی میکنم و طرف مقابل اجازه ی پاسخگویی داره.
   وقتی که عده ای مسلمان، به دلیل ناآگاهی به دین زرتشتی گرایش پیدا کرده اند، آیا بنده وظیفه ندارم از دینم دفاع کنم؟
   هیچگاه مسلمانان را برضد زرتشتیها تحریک نکردم و گاهی از زرتشتی ها دفاع هم کرده ام:
   http://www.raherasti.ir/2057

   • وقتی کسی دلش با اسلام نیست و میخواد دین دیگه ای اختیار کنه بنده و شما که هیچ خود امام زمانش هم بیاد نمی تونه منصرفش کنه. دین انسان تو دلشه تو رفتارشه نه اون چیزی که تو شناسنامه اش نوشته. به خدا اگه همین فردا صبح بگن تغییر دین آزاده ببینید چند صد هزار نفر اگر نگیم میلیون تغییر دین میدن. متاسفانه این جز معضلات ماست.

   • بنده هم نگفتم دارید توهین می کنید نه انصافا خیلی هم مودبانه و منطقی صحبت می کنید منتهی ما نباید باعث رنجش هموطنانمون بشیم حالا به هر شکلی

    • مخصوصا درباره شهدا

    • مدیر سایت

     خیلی مواقع در نزاع هایی که به دادگاه ها کشیده میشه یک طرف با شنیدن حرف حق، رنجیده میشه. آیا صلاح است، برای رنجیده نشدن او حق را زیر پا بگذاریم؟ اگر کسی با شنیدن حرف حق، ناراحت بشه ایرادی نداره

  • با سلام ؛ و اما بعد : [ نوشته های این فرد در داخل پرانتز است ]
   « ببخشید مگه هرکی میره جنگ باید شهید بشه؟ »
   عنوان پست سایت : توجیه زرتشتی ها برای عدم حضور داوطلبانه در جنگ با عراق … بنظرتان این فرد میفهمد چه میگوید ؟ … زرتشتیان شهید داوطلب نداشتند ، حضور داوطلبانه بشدت کمی هم داشتند که در مقابل جمعیتشان بی اندازه کم است . مسیحیان نیز اقلیت دینی بودند اما شهید داوطلب داشتند .
   « محض اطلاعاتون زرتشتی ها تنها دینی هستند که تا حالا دچار انشعاب و فرقه گرایی نشدند … »
   مانی و مزدک فرقه نبودند ؟ . ثنویت زرتشتیان ساسانی کجا و این حرفهای زرتشتیان الآن کجا … اینان کلا بعد از فتح ایران دین جدایی شدند ، بهتر بود نگاهی به وندیداد و ثنویت آن می انداختی .
   « کلی از آدم حسابی ها و نخبگان جامعه ما از زرتشتیان هستند. »
   … ؟؟؟؟؟؟؟….!!!!!!!!
   « حتی اگه طرف کافر هم بود »
   انما المشرکون نجسا
   « همین دکتر اردشیر خورشیدیان که رئیس انجمن زرتشتیان و از چیره دست ترین و بهترین متخصصان چشم پزشکی ایران هستند »
   برای تأکید بیشتر : « و از چیره دست ترین و بهترین متخصصان چشم پزشکی ایران هستند »
   به یاد ندارم فرید نامی در وزارت بهداشت کاره ای بوده باشد تا چنین اظهار نظر شگرفی را بتواند بکند .
   « بعدش هم دفاع از وطن مگه فقط جنگیدن در جبهه است »
   وقتی کشوری تازه انقلاب کرده و از نظر نظامی پایه هایش سست است ، ارتش آن از هم پاشیده است و بعد هم کشور دیگری با پشتوانه قدرتهای دنیا به آن حمله میکند و هدفش تصرف کامل این کشور است ، بله ، نیازی به حضور در جبهه نیست ، بهر حال ایران ابر قدرتی بوده آن موقع .
   « اینکه پیامبر اکرم فرمودند حب الوطن من الایمان »
   روایت فوق ضعف سند دارد و باطل است .
   « پیشنهاد می کنم کتاب سرو ایستاده به قلم بانو پروین بامسیان… »
   من هم پیشنهاد میکنم این کتاب را بخوانید : http://offer13.blog.ir/post/65
   « این بندگان خدا چه هیزم تری فروختند که این جور بهشون حمله میشه؟ »
   آقای فاطمی دست از توهین و نیرنگ و کشتار زرتشتیان بردارید ، مگر نمیدانید جمعیتشان در ایران به دویست هزار نفر هم شاید نرسد ، این شما بودید آقای فاطمی که با کشتار دسته جمعی ، جمعیت زرتشتیان را به این مقدار رساندید . آیین زرتشت پاک ترین دین – ادرار گاو – عقلانی ترین دین – تقدس آتش – و یکتاپرست ترین دین – اهریمن و زروان – است، مگر اینها را نمیدانید آقای فاطمی ؟ پس دیگر زرتشتیان را به قتل نرسانید .
   « و نیت خوانی از شهدا و ان قلت آوردن توی کارهای ارزشمندشون آب به آسیاب دشمن ریختنه.»
   بله ، شبکه پارس و … هم از جمله دشمنان ایران و اسلام اند که سعی در رد و از بین بردن باستان ستایی و آیین زرتشت دارند ، بله ، دشمنان ایران و اسلام همگی دارند آیین زرتشت را رد میکنند . تمام دست اندر کاران شبکه پارس هم ابدا ضد اسلام نیستند بلکه ضد زرتشت و باستان ستایی هستند .
   بدلیل طولانی شدن کامنت و محدودت ما برای کامنت گذاشتن ، همین قدر برای این فرد کافیست .

 12. به قول حضرت امام (ره) ایران مال همه است و توحید مذهب همه است و ما ملت واحده هستیم

 13. ببخشید اگر تند صحبت کردم

 14. زرتشتیان انسان‌های خوبی هستن
  بی دلیل از آنها دشمن و کینه‌توز نسازید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code