+
خانه / شخصیت ها / مستشرقان / ادوارد براون / علت گرایش ایرانیان به اسلام از زبان یک مستشرق
علت گرایش ایرانیان به اسلام از زبان یک مستشرق

علت گرایش ایرانیان به اسلام از زبان یک مستشرق

به قلم مدیر سایت
ادوارد براون (درگذشت: ۱۹۲۶م) از قول آرنولد چنین می نویسد:
«سادگی و قابلیت انعطاف اسلام و همچنین بسیاری از عقائدی که در باره مرگ و خلود نفس و آخرت از آئین زردشتی گرفته بود و ناتوانی ها و تکالیف شاق و مراسم دقیق و پر آب و تاب تطهیر را که کیش زردشت تحمیل می نمود، اسلام از میان برداشت و بعد از شدت فرجی برای مردم پیدا شد.
و مسلم است که قسمت اعظم کسانی که تغییر مذهب دادند به طیب خاطر و به اختیار و اراده خودشان بود.»

منبع:
تاریخ ادبی ایران، ادوارد براون (درگذشت: ۱۹۲۶م)، ترجمه علی پاشا صالح، چاپ تهران، انتشارات امیر کبیر، چاپ سوم، ۱۳۵۶، ج ۱، ص ۳۰۰

تاریخ ادبی ایرانتاریخ ادبی ایران

۷ نظر

 1. سلام یه سوال داشتم.ایرانی ها قبل از اسلام زرتشتی بودن آیا مسلمانان به زور دین اسلام رو به زرتشتی ها معرفی کردن یعنی با جنگ یا این که خود ایرانی ها هم مایل به پذیرش اسلام بودن؟؟؟

   

 2. زرتشتیان در ایران در چه شهرهایی ساکن هستن؟میشه اسم چند تا شهری که زرتشتی ها در اون بیشتر هستن رو بگید.راستی جمعیتشون در ایران از مسیحی ها و یهودی ها کم تره؟

   

 3. کسی نیست جواب سوال من رو بده علامت سوال گذاشتم در سوال بالا که جواب بدید

 4. دوست عزیز اکثرا در یزد وکرمان ساکن هستن و در تهران هم هستند ،شهرهای دیگه رو نمیدونم که زرتشتی داره یا نه

 5. موبدیار مهران غیبی

  به یاری هستی بخش دانا

  درود

  خانم/آقای ان نون (unknown)

  زرتشتیان ایران کمتر از ۹۰هزار نفر است. این زرتشتیان در دو شهر کرمان و یزد بجا ماندند. سپس از این دو شهر به شهرهای دیگر مهاجرت کرده اند.

  اکنون همه زرتشتیان ایران یا یزدی و یا کرمانی هستند. به هر روی در شهرهای کرمان، یزد، اصفهان، شیراز، اهواز و تهران زرتشتیان دارای  جمعیت و سازمانهای زرتشتی هستند. در زاهدان هم هستند ولی سازمان دهی ندارند.

   

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>