خانه / احکام / احکام اسلامی / اموات مسلمان / تأخیر ازدواج برای اموات / حضرت فاطمه(س) شانزده روز پس از مرگ خواهرش ازدواج کرد

تأخیر ازدواج برای اموات / حضرت فاطمه(س) شانزده روز پس از مرگ خواهرش ازدواج کرد

به قلم مدیر سایت
فرهنگ ایرانی
ما ایرانیان، به احترام اموات نزدیکمان، ازدواج را به تأخیر می اندازیم و گاه یک سال عقب انداختن، برای خویشان درجه یک مانند پدر و مادر و خواهر و برادر، از واجبات به شمار می رود. همگان به این رسم پایبندند اما میزان پایبندی، در مناطق مختلف، متفاوت است.

فرهنگ اسلامی
در فرهنگ اسلامی تنها در یک مورد به احترام مرده، ازدواج به تأخیر می افتد و آن، در مرگ شوهر است و البته نه به مدت یک سال بلکه مدت آن چهار ماه و ده روز است.

یک حدیث
حضرت فاطمه زهرا(س) شانزده روز پس از مرگ خواهرش رقیه ازدواج کرد. (امالی، شیخ طوسی، ص ۴۳؛ بحار الأنوار, علامه مجلسی، ج ۴۳، ص ۹۷؛ وسائل الشیعه، شیخ حر عاملی، ج ۲۰، ص ۲۴۰. در وسائل الشیعه هفده روز است. این اختلاف طبیعی است زیرا ممکن است کسانی که هفده روز گفته اند روز عروسی را نیز حساب کرده اند و عده ای به حساب نیاورده و شانزده روز گفته اند)
رقیه در حالی از دنیا رفت که بزرگسال و متأهل بود. برای ازدواج حضرت زهرا(س) جشن مختصری هم گرفتند.

اسفند ۱۳۹۱

همچنین ببینید

غدیر و امام علی(ع)

پیامبر(ص) و جانشین ساختن داماد خود / جانشینی امام علی(ع) پیش از ولادت حضرت فاطمه(س) اعلام شد

به قلم مدیر سایت سؤال: آیا اعلام جانشینی امام علی(ع) از سوی پیامبر اکرم(ص) بخاطر …

۸ نظر

 1. لطفأ جمع بندی نفرمایید
  فرهنگ شما و همانند شما عربی و اسلام خرافی است که کاملأ بیگانه با ایران و ایرانیست.
  اینرا میتوان از وضع ناهنجار کشور و مردم بخوبی حس کرد.

 2. پس چرا امام علی پنج روز و در روایتی دیگر سه روز بعد از وفات حضرت فاطمه
  رفت اولین زنش رو به همسری گرفت و تا ۹ تا زن و چند تا کنیز پیش رفت ؟
  اونوقت ما بعد از ۱۴۰۰ سال دهه فاطمیه میگیریم اونم سه بار در سال ؟

 3. سلام
  به طور معمول هرکس که پدر ، مادر ، برادر یا خواهرش را دوست داشته باشد در صورت از دست دادن او تا مدت ها در شوک روحی به سر میبرد مثلا بنده هنگام مرگ مادرم تا یکسال نمیتوانستم درس بخوانم یا لباس بخرم و اشتهایی برای خوردن غذا های انچنانی نداشتم .
  در میان اعراب به علت جنگ یا مشکلات بهداشتی و درمانی و خشونت های خانوادگی و قبیله ای که در میان اعراب رایج بوده مرگ و میر بسیار بوده و مردم به مرگ عزیزانشان عادت کرده بودند !
  به عنوان مثال دو پسر پیامبر در کودکی درگذشتند و خواهر فاطمه یعنی رقیه در ۲۲ سالگی وفات کرد ، بعضی گفته اند در اثر حصبه و شیعیان میگویند علت مرگ ضرب و شتم توسط عصمان بوده که اگر واقعا نقل شیعیان درست باشد شوک روحی برای خواهرش در حالت معمولی باید بسیار سنگین بوده باشد !
  اما جامعه عرب جاهلی با جامعه امروزی تفاوت دارد ، امروز مرگ و میر کم شده ، طول عمر بالا رفته و ریسک مرگ در زندگی عادی پایین است ! الان نمیتوان تصور کرد که شما از زنی که خواهرش به قتل رسیده توقع داشته باشید دو هفته بعد ازدواج کند و مراسم سور و سات عروسی را پشت سر بگذارد .

  • مدیر سایت

   تحلیلی خوب ارائه کردید. مادربزرگ من حدود ده بچه به دنیا آورد و تنها دو تای آنها تا سن بزرگسالی رسیدند و بقیه در کودکی و نوزادی مردند.
   به هرحال اینکه ما برای مرگ عزیزانمان ازدواج را تا مدتی تعطیل می کنیم، ربطی به اسلام نداره

 4. در جواب اشکال “مریم” خانم

  علی ـ علیه‌السلام ـ برای آنکه به وصیت فاطمه ـ سلام‌الله‌علیها ـ عمل کرده باشد، با امامه ازدواج کرد.»(ابن اثیر، اسدالغابه، بیروت، داراحیاء التراث العربی، اول، ۱۴۱۷ ق، ج ۷، ص ۲۵.
  قرطبی، استیعاب، بیروت، دارالکتب العلمیه، اول، ۱۴۱۵ ق، ج ۴، ص ۳۵۱)

  اما زمان ازدواج را اکثر منابع تعیین نکرده‌اند و تنها در بحارالانوار چنین آمده است که علی ـ علیه‌السلام ـ هفت روز پس از شهادت فاطمه ـ سلام‌الله‌علیها ـ طبق وصیت فاطمه ـ سلام‌الله‌علیها ـ با امامه بنت ابی‌العاص ازدواج کرد.»

  بنابراین‌ اقدام امام علی ـ علیه‌السلام ـ در ازدواج با امامه مطابق با وصیت حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ بوده است؛ اما اینکه اندک زمانی پس از شهادت حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ اقدام به ازدواج کردند، شاید چنین امری که در عرف امروز ناپسند به نظر می‌آید، در آن زمان این‌گونه نبوده است. و البته این عمل به نشانه بی‌مهری امام علی ـ علیه‌السلام ـ نسبت به همسر بزرگوارشان حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ نبوده است و بلکه احترام فوق‌العاده‌ای هم برای همسرشان قائل بودند و به همین دلیل هم تا زمانی که فاطمه ـ سلام‌الله‌علیها ـ زنده بود با هیچ زن دیگری ازدواج نکردند. اگر روایت علامه را بپذیریم، قطعاً باید نیاز فرزندان خردسال امام علی ـ علیه‌السلام ـ به مادر را از علل اصلی ازدواج زودهنگام امام علی ـ علیه‌السلام ـ با امامه بدانیم.

  به نقل از : ویکی پرسش

  (لطف کنین آدرس روایاتی که گفتین سه و پنج روز نقل کردند رو بگین)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code